Zakladatelka a lektorka taneční školy Salsa-Dance, Martina Anton
Pin It

Martina Anton začala tancovat před dvacet tři roky, bez jakékoli dřívější taneční průpravy, pakliže nepočítáme dětské tanyny tanyny při každé vhodné příležitosti.

Je živoucím důkazem toho, že skvělým tanečníkem salsy se může stát i ten, komu nekoluje v žilách horká latinskoamerická krev.

Sešli jsme se v jejím oblíbeném podniku a při sklence jablečného džusu jsme si povídali o tanci, přátelích a rytmu v těle.

THINK: Mohla by si mi na začátek říci několik základních informací o kurzech, které pořádáš?

MARTINA: Pracuji v moje studio na Mikulandské, kde pořádám soukromé a skupinové hodiny salsy a merenge. Začátečníci mohou být jak ženy tak muži, protože zprvu na pohlaví lektora nezáleží. V pokročilém stadiu musí pochopitelně tančit žena s mužem a muž se ženou.

Soukromá výuka je individuální, vše závísí na domluvě s klientem. Jedna lekce trvá 60 minut. Takový kurz probíhá v rozmezí od 6 do 12 měsíců. Jen jen na klientovy, jak moc se mu chce tancovat a kam až chce ve svém tančním umění dojít. Ten je naplánován na 10 učebních hodin základů, pro skupinku zhruba šesti lidí.

THINK: A jak je to se samotným tancováním?

MARTINA: Víš, tenhle tanec je spíš o tom, že muž vede ženu. Na druhou stranu, ženy jsou pohyblivější a vytváří celkový dojem. Středoevropští muži se často potýkají s pohybovými problémy, je to pro ně komplikovanější, protože musí poslouchat hudbu, dělat kroky a dobře vést partnerku, což je nejdůležitější.

Nikdo nemusí mít žádnou speciální průpravu. To je to při latině spíš nevýhoda. Salsa je lidový tanec, přináší naprosté uvolnění. Nevyžaduje žádné extrémní pohyby, žádné napětí. Evropské pojetí latinskoamerických tanců je jiné, dostalo se do extrémů.

Nejlepší je pochopitelně být od přírody pohybově nadaný a umět poslouchat hudbu. Nejrychleji postupuje člověk, kterému se podaří odbourat strnulost těla a stud. Zbavit se studu je ale na druhou stranu mnohem obtížnější pro lidi, kteří nikdy netancovali. Díky salse můžete skvěle poznat svoje tělo, dozvíte se, kam až můžete dojít a co všechno dokážete.

Latina je o pohybech pánve, proto je opravdu důležité se naprosto uvolnit. Pro mě osobně je to přirozené, ale velmi často se setkávám se stydlivým chichotem. U mužů jde víceméně o to, aby byli schopni hezky vést ženu, která se zkrátka a dobře pěkně hýbe. Nikdo se nemusí nepřirozeně kroutit, to je spíš na škodu.

Bát se toho nemusí ani starší páry. Přestože věkové rozmezí mých klientů je mezi 20 až 40, učila jsem i šedesáti letý pár. Pochopitelně jsem jim musela přizpůsobit rychlost hudby a délku lekce, ale výsledek byl opravdu krásný.

Výběr hudby je hodně důležitý. Začínám s pomalou hudbou, hlavně s takovou, kde je dobře znatelný rytmus. Mám vlastní mix, speciálně vytvořený pro svoje soukromé hodiny. Písničky na sebe musí navazovat. Evropani mají zpravidla potíže pochytit rytmus. Jejich uši na to zkrátka nejsou nastaveny.

Evropské tance a hudba jsou od latiny diametrálně odlišné. Potrpíme si na rovná, ztuhlá záda a vzpřímené postavy. Salsa je úplný opak. Proto první věcí, kterou každého učím, je zaposlouchat se do hudby a vžít se do rytmu. Já můžu naučit techniku téměř kohokoliv, ale bez vnímání rytmu a naprosté uvolněnosti vše ztratí potřebný efekt, výraz. Budete tancovat, ale nebude to hezké na pohled.

THINK: Pověděla by si mi něco o vaší taneční skupině?

MARTINA: Víš, ono je to složité. Tancujeme už tři roky, ale stále se mění jak jména, tak sestava. Naše obsazení je hodně mezinárodní. Tanečníci pocházejí z Dominikánské republiky, Kuby, Rumunska, Konga, Angoly, Venezuely...

Já jsem Češka, ale původ mojí rodiny sahá na Slovensko a na jih. Ani náš taneční program není přesně daný. Hodně improvizujeme. Každé představení je prakticky ušito na míru podle přání a potřeb klienta. Podle toho se určuje počet lidí, hudba, kostými..

Mimo to pořádáme představení v klubech po celé České Republice. Často si nás někdo objedná, abychom byli součástí určitého programu, v rámci soukromé párty nebo koncertu. Naposledy jsme vystupovali v Akropoli spolu s hudebníky z Afriky. Rádi bychom se zúčastnily festivalů, ale tady nic takového neprobíhá.

Co se Evropy týče, mohli bychom mluvit třeba o Itálii nebo Německu, kde se festivaly čas od času pořádají, ale bohužel to není nijak zvlášť dobře zorganizováno. Kolikrát jsem hledala něco specifického na internetu, ale získala jsem víc informací o tom, co se děje v Americe než tady v Evropě.

"Novinky" odsud byly třeba taky dva roky staré. A to samé se dá říci o soutěžích. Je to opravdu škoda.

THINK: Jak se tady žije tvým kolegům, kteří přišli do Prahy z různých koutů světa?

MARTINA: Pro většinu z nich bylo asi dost těžké se aklimatizovat, protože rozdíl v jejich a našem životním stylu je obrovský. Asi nejtěžší je zvyknout si na život bez rodiny. Jsou zvyklí na velké rodinné klany, kde si všichni povídají o svých problémech, pocitech, záčitcích. V Čechách se to příliš často nevidí, což jim připadá zvláštní a nepřirozené.

A bohužel se také potýkají s rasismem. Přijedou sami do zcela jiného světa a velmi často jsou naprosto dezorintovaní. Místo pomoci se však spíš setkávájí s neporozuměním. Je to také jeden z důvodů, proč tancují. Zpravidla sem nepřijeli proto, aby učili salsu, ale chyběl jim domov, a tak si ho nahradili tímto způsobem. Učit ale nemůže každý, kdo se dokáže hýbat. Člověk musí mít hodně trpělivosti, aby dokázal pracovat s těmi, kteří nemají latinskoamerickou krev a rytmus v těle. Každý učitel musí být připraven na to, že se tělem i duší zcela odevzdá s veškerou svojí energie těm, které učí. Jinak by to ani nemělo cenu.


- Jestli si chcete osvojit umění vlnění boků v rytmu salsy, volejte Martinu na Phone: +420 721 821 821. E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Zápis do tanečních kursů: www.salsa-dance.cz.

What has the IMF done for you lately?
Christopher Lord

There are a number of perfectly sound arguments which may be produced against the World Bank, the IM [ ... ]

Living large in SoNa (Prague)
Luke Salkeld Groove Bar in Prague

It is a well known and much lamented fact that as a generation, we have lacked a unifying occasion.  [ ... ]

Way Out There in the Blue: Reagan, Star Wars and t...
Alexander Zaitchik Way Out There in the Blue: Reagan, Star Wars and the End of the Cold War by Frances Fitzgerald

As a kid, Ronald Reagan scared the hell out of me. Originally the fear was personal, the way a clown [ ... ]

Comic: Boris laughed (Boris se smál)
Norman Dog

Meet Boris, the everyman who changes the world working in the canning factory...

Aliens: Curse or Salvation?
Jeffree Benet Aliens are already here!

Roundtable: The aliens are here. Should we cheer or tremble?

Taking the Record Companies out of the Loop!
J. Hurewitz

I am dreaming. I'm dreaming of a world where the sh*tty, shallow, shamefully empty music that domina [ ... ]

Sounds like... Issue 15
Keith Kirchner Music reviews from the pages of Think Magazine

Music reviews from the pages of Think Magazine...

The graffiti is on the wall: Jorg Haider's ultra-r...
Alexander Zaitchik Jorg Haider

Much has been written about Jorg Haider's ultra-right wing Freedom Party joining the Austrian govern [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Bernard Today : Johana Tomorrow : Bohuslav After tomorrow : Sandra

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, získal 7 nominací C...
Film Desk Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Film Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, oscarového režiséra Mela Gibsona, je inspirovaný skutečn [ ... ]

OLIVE - Extra Virgin
Keith Kirchner OLIVE - Extra Virgin

Tohle je prostě trip hop, rozumíme?

LUBOŠ ANDRŠT BAND & RAMBLIN REX - USA Blues Time
Tomas Otradovec LUBOŠ ANDRŠT BAND & RAMBLIN REX - USA Blues Time

Osobně Ramblin Rexe neznám, ale booklet mi celkem napověděl. Hrál se Zappou, Taj Mahalem a s Ca [ ... ]

Prkno je pohoda, zábava a sranda
Jan Martinek Radim Čada

Veškerý sport bývá často spojen s odříkáním hraničícím až s asketismem, hodinami a h [ ... ]

Není to snadné být kráva v Evropě
Make a Moodycow happy!

Mimo Indii je to docela těžké být kráva.

Trest smrti
Tomáš Sláma Nedávný průzkum provedený v České republice před dvěma lety ukázalo, že dva ze tří lidí bylo ve prospěch dobývat trest smrti.

S rozvojem individualismu a postupným prosazováním někdy diskutabilních lidských práv v posle [ ... ]

DIMITRI FROM PARIS - Sacre Blue
Keith Kirchner DIMITRI FROM PARIS - Sacre Blue

Představste si Paříž: romantické duše všude kolem. Pětačtyřicetihodinový pracovní týden [ ... ]

DJ Bidlo - Nechci být šoumen
Petra Matušinová DJ Bidlo

DJ OO Bidlo patří v současnosti mezi nejlepší české DJe...

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.