Moby, umělec roku 1999
fShare
0
Pin It

Připravila Jarka Fricová s použitím zahraničních materiálů...

Moby, umělec roku 1999

Jednou za čas se obvykle stává, že se objeví umělec, který otřese všemi základy rockové hudby.

Počátkem sedmdesátých let existovala přesná rozlišení mezi žánry známými pod výrazem „alternativní" rock: byly to styly jako grunge, industrial, „Madchester" scéna z Anglie, a pak taneční scéna čili house a hip-hop.

Ale nenápadný, původně punker Moby tiše vydal singl nazvaný Go (Instinct). Díky vydání jeho prvního dlouhohrajícího LP se Moby stává známým v newyorkských klubech a okolí.

Hraje šílenou, veselou taneční muziku, která je rychlejší a melodičtější než většina jiného techna. Ve skutečnosti je nad slunce jasnější, že Moby byl vždycky kromě DJe autorem textů a hudebníkem.

V roce 1993 vydal skutečně báječnou nahrávku Move EP (Elektra). Signalizovala, že se taneční muzika ubírá úplně novým směrem, už neexistovaly žádné hranice a podmínky, které bylo nutné splnit k vytvoření silné taneční muziky.

Ale Moby také demonstruje něžnější stránku věci ve skladbě „The Rain Falls and the Sky Shudders." Krátce řečeno, připravoval si nás na mistrovský kousek nazvaný Everything Is Wrong (Elektra).

Everything is Wrong
zmrazilo prostor a čas a úplně změnilo pravidla pro taneční hudbu. Jsou tu dvě punk rockové skladby, veselé disko chorály s divami v extázi okamžiky extrémní krásy. Moby vydal jednu z nejlepších desek roku a byl prohlášen Mesiášem techna.

Kromě toho přiložil na booklet k CD své eseje o tom, proč by lidé měli honit, zabíjet a konzumovat zvířata, když existuje spousta jiných možností, jak se živit a šatit. Moby zároveň jako křesťan věří, že prostřednictvím své hudby může nasytit lidského ducha.

Od roku 1997 se Moby namísto rave scény zaměřuje na rock. Přesněji na punk rock. Výsledkem jsou pak dvě LP Animal Rights a End of Everything, které byly vydány pod názvem „Voodoo Child".

Jejich postavení vedle sebe bylo extrémní. The End of Everything je náladové, introspektivní a děsivé. Fanoušci a obzvláště kritici ho původně nepřijímali příliš dobře, tvrdili, že je sebestředné a neinspirující. Po vícenásobném poslechu se však LP Animal Rights stalo Mobyho kultovním albem a oblíbili si ho i posluchači, které jeho další muzika nezajímala.

Koncem roku 1997 byla vydána Mobyho kompilace hudby k filmům. Po úspěšném turné po Spojených Státech se Moby vrací do studia. Poté, co je srovnáván s kapelami jako Chemical Brothers a Fatboy Slim, Moby znovuobjevuje dance music.

Do jeho nového království se vklínil drum-and-bass a Moby se rozhodl, že je třeba se vrátit ke svým kořenům. Ale nahrávka, kterou vydal, opět posunula veškeré hranice mnohem dále. V roce 1999 vydává pod svou novou nahrávací společností V2 (Mute) album Play .

Play je pravděpodobně nejúžasnějším Mobyho kouskem. Popisuje to jako nižší tempo, ale ve skutečnosti je tu slušná dávka dance skladeb, které by stály za umístění na Everything is Wrong.

Prostým faktem je, že Play je jedním z nejzásadnějších alb devadesátých let a ani mnohovrstevné samply africko-amerických folkových a bluesových muzikantů ze čtyřicátých let nečiní album přesně zařaditelným. Moby je jedním z nejdůležitějších umělců devadesátých let díky jednoduché skutečnosti, že jeho hudba se dotýká nebe a posluchače tam vynáší.

Když Beach Boys nahrávali „God Only Knows," možná pochopili a sílu a krásu, která se v hudbě ukrývá. Většina muzikantů tuší, kde se onen druh síly ukrývá a jejich cílem je ho najít a takovou muziku vytvořit, ale Moby patří k té menšině, která se do těch skrytých krajů bez problémů opakovaně vrací.

Potřebujeme Mobyho v roce 2000. Hodlá se totiž teď zabývat jinými věcmi. Ale je to jeden z nejnadanějších a nejvynalézavějších performerů na světě. Rok 1999 byl rokem Mobyho, miluje techniku, ale zavádí do ní lidský prvek. A díky němu muzika nikdy nezněla lépe?


Trish GoffTrish GoffVLASY

Obliba krátkých vlasů v poslední době prudce stoupá.

I ty nejzapřisáhlejší příznivkyně dlouhých vlasů by měly trochu polevit od svých sem tam něco zakrývajících loken.

Ale ne každý má obličej a tvar lebky jako zpěvačka Skunk Anansie. Poraďte se s akčním kadeřníkem, který ví, co dělá. Možná vás včas zarazí, možná naopak. 

Nové vlny
Ačkoli jsou krátké vlasy nejmódnějším trendem, většina dívek nosí vlasy hodně dlouhé. A délka se ještě zvýrazňuje copánky, bavlnkami, tkaničkami. Koketujete s myšlenkou na dredy? Jestli jste se už rozhodli a našetřili dostatečný (ne zrovna zanedbatelný) obnos, pečlivě si vyberte osobu, jejíž dílo budete následně propagovat.

Co takhle profíci ze salónu Joshua?


ENERGIE 

Významnou a často opomíjenou složkou životosprávy je energie.

Terapie založené na energii jako akupunktura nebo craniosakrální terapie pracující s energetickými poli uvnitř a vně těla a pomáhající v diagnostice a léčbě celé škály fyzických, citových a duševních problémů.

Jsou podobné východním spirituálním filozofům. Praktikanti těchto terapií usuzují, že vesmír je založený na energii a že všechny živé bytosti jsou propojeny. Věří, že s jakou grácií stárneme závisí na tom, jak dobře je v našem těle distribuována energie do našich nervů, orgánů a kůže.

A s rostoucím zájmem o přírodní terapie vypadá, že tato zdravá kondice

Nového věku má výbornou budoucnost.


TIP:

Aloe Vera a podobné výrobky dodávají pleti potřebnou vlhkost, napínají ji a udružují vláčnou. Používání se odvíjí od vaší časové flexibility, nejlépe aplikovat každým večerem. Aloe má nepochybnou osvěžující schopnost, která po celonoční kalbě přijde vhod.


Mé nové růžové potěšení

Text: Simona Trhánková

Ten den jsem vstala hodně brzy.

Snažila se zmátořit trochou vody dehydrované pahýly květin, odklidila zapáchající popelníky přervané vajgly a zničila pozůstatky ze včerejší party. I ty hmotné v podobě několika vykalenců válejících se v kocovinovém delíriu.

Okolo poledne jsem nervózně pobíhala po bytě. Jsem si jistá, že kdybych v té době ještě kouřila, určo bych odpalovala osmou nebo devátou. Minimálně! Domovní zvonek ukončil mou nervozitu podobající se první schůzce uhrovité puberťačky. Aniž jsem si přesně uvědomila jak, držela jsem to v náručí.

Odnesla jsem to přes halu do pokoje a něžně položila na stůl. Zářící záplava růžové kontrastovala s šedivou záplavou prachu mnou pěstovaného týdny a měsíce. Nasranej pavouk, kterýmu jsem právě zničila velkolepé pavučinové dílo, se radši někam odklidil.

„Buď tu jako doma," snažila jsem se být přívětivá. Ale byla jsem akorát trapná, vždyť to je jenom nějaká mašina. A pořádně úchylná! Pořídila jsem si totiž nový iMac růžové barvy. Vypadá jako malinová kostka, fakt úchylárna. 

Poprvé jsem ho spatřila na titulní straně časopisu MacWorld. Všechny počítače vypadaly celkem kosmicky, v dnešní době už spíš normálně než neobvykle. Ale přiznejme si, že barevní iMacové jsou stylovější než jiné počítače. Jsou jako virtuální módní doplněk, až na tenhle. Růžový paskvil vypadá jako pozůstatek 80. let, které opravdu nemusím. Moc si je nepamatuji, ale zpětně mi připadají jako jeden velký kýč.

Co nadělám, abnormality mě přitahují, proto jsem zvolila nechutně sladký computer, jehož barva u mnohých vyvolává reakci trnutí zubů. Pravda, mám výčitky ohledně výměny za můj starý, béžový a důstojnější počítač. Páchala jsem na něm bezpočet dopisů, článků a e-mailů.

Ale klávesnice postrádala písmeno „D" a nebyl to právě ten nejrychlejší stroj. Nicméně, prošel se mnou mnohým. Teď se cítím jako svině. Jako chlápek, který vyměnil svou dlouholetou přítelkyni za čerstvou a mladší milenku.

A to jsem myslela, že je pouze výsadou mnohých těch, kteří mají svůj řídící a současně nejdůležitější orgán pod pasem. Nedávno jsem si to vyzkoušela na vlastní kůži. Na druhou stranu, myslím tím tu technickou, to je celkem rychlý stroj. Při psaní se cítíte jako byste ťukali do hov.. nebo másla, podle toho komu se co víc líbí.

Uplynul týden a ještě stále jsem byla pobavená kusem pravoúhlého plastu. Dokonce i nasranej pavouk přestal být nasraným a uvědomil si, kde je jeho místo. A tak je všechno při starém a já se spolu s ním znovu vysmívám reklamním šotům, které tvrdí, že: ... změní váš život!

Most deserts are human-made. Unmaking them will be...
Joe Bodia Sahara Forest Project concept art, rapidly becoming reality

Did you know that in one day a full-grown oak tree expels 7 tons of water through its leaves?

Hollywood defenestrated
Ted Otis Ted Otis on a fanciful fish ride

An American actor in Prague, Part 3: Defenestration, dinosaurs and Hollywoodland

Are you actually cool?
Tereza Kolínková Kenny, hipster boheme

Well I'm not, so it's easy to describe what the crowd here in Prague considers "cool" to b [ ... ]

A dog's life...
Angus Mathews

I have a new neighbor.

The Ugly Three
J. Hurewitz Photo by Jurgen Reisch

Seen on the streets of Prague...

Prague before the truth...
Francis Pruett Old postcard from Prague

I glanced at the postcard that took two years to reach me and knew that I had to go.  

How Gaming Became a Billion Dollar Industry
News Desk How Gaming Became a Billion Dollar Industry

The gaming industry has really rocketed over the past decade.

Yankee goes home...
Milkmoney Jones

Merry Christmas, Happy Hanukkah and Happy Kwanza to all in this season of kindness and brotherhood.  [ ... ]

Read more...

ThinkTV

ThinkTV

Back when the IMF/WB came to Prague, we created a two part programme for TV3. Check it out here.

Name Day/Svatek

Yesterday : Anna Today : Věroslav Tomorrow : Viktor After tomorrow : Marta

Dr. MAX - MAXimální pohoda
Jarka Fricová

Je to soustavný boj o zákazníka.

Hypnóza v džugli předsudků
Ryška Hypnóza v džugli předsudků

Hypnóza je způsob léčení, při kterém léčitel využívá uměle vyvolaný stav zvýšené su [ ... ]

Evropské Spojené Státy?
Petra Šedinová

Denně nám tisk i další media přibližují Evropskou Unii, jako tu nejlepší a zároveňneodkla [ ... ]

Patrik Ouředník: Europeana, Stručné dějiny dvacáté...
Barbora Gregorová

Postihnout v kostce celé dějiny 20. století, století snad nejkrvavějš& [ ... ]

Prohněte si vlasy!
Michal Červen

Někam byste si zašli, alezdá se vám, že vypadáte podobně jako ta osoba na obrázku? Dostali j [ ... ]

Sametový zlatý děl (Velvet Goldmine)
Jarka FricováSametový zlatý děl (Velvet Goldmine)

Sametový zlatý DEL (Velvet Goldmine) Sametový zlatý děl Todda Haynese začíná titulkem, ve  [ ... ]

Viva la Mexico!
Pavel Jirat

Tak jsem se zase jednou vrátil ze země „machos“ a tekily. Tenhle rok jsme se rozhodli jet až  [ ... ]

My vs. my
T. Navara

Docela nedávno jsem přemítal o tom, co mi ze všech dětských radovánek schází a po čem se m [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.