Reklama blbne za vás
fShare
0
Pin It

Není dne abych se nesetkal s reklamou. Působí na mne doma, na ulici i v dopravním prostředku. Jediný způsob, jak se s ní nesetkat, je utéct do přírody nebo upadnout do kómatu. Nikdy mi nevadily, dokonce jsem se na ně těšil, neboť jsem se mnohdy od srdce zasmál, ale poslední dobou mám dojem, že ze mne dělá absolutního blbce.

„Bolí Vás hlava? Cítíte se unaveni?" hlásají slogany, „Tak si kupte naši vitamínovou bombu a budete zase fit! Máte rýmu, jste nachlazen(a) a škrábe Vás v krku? Žádný problém, stačí si vzít náš prášek a je po starostech. Ale musíte si koupit ten náš, protože jako jediný nedráždí žaludek!"

Tyto poutače a vpravdě „multivitamínové" produkty mají jedinou nevýhodu: vaše Já výrobek kupuje, ale tělo si vezme pouze to, co potřebuje. Má-li málo bitamínu B, ponechá si jen vitamín B. Schází-li vitamín C, zůstane v těle jen vitamín C a ostatní minerály a vitamíny které najdete na etiketě výrobku jdou z těla ven.

Je pravdou, že tělo potřebuje ke svému životu všechny látky, které pilulka obsahuje, ale takové kvantum nedokáže najednou zpracovat. Jestli mohu dát radu, tak is kupujte vitamíny zvlášť jednotlivě a vezměte si vždy jen jeden za hodinu, až bude tělo připraveno, a ten předchozí bude dostatečně zpracován. Ale nevím, jestli všechny mé zdravotní problémy vyřeší jedna pochybná pilulka. Posilovat svůj imunitní systém bych měl jinak než navštěvováním lékárny. Třeba sportem nebo otužováním.

Současný životní styl je plný spěchu a shonu. Člověk se při tom zadýchá, zpotí a jak známo pot páchne. Ale žádné strachy. Televizní reklamy nám představují deodoranty, které zamezují nejen nepříjemnému zápachu, ale (světe div se) dokonce i samotnému pocení (!).

Tak jsem pochopil sdělení jedné reklamy. Jen mi není jasné, jak se takový člověk dokáže ochladit, aby se jeho organizmus nepřehřál? Právě takovou reklama, propagující svůj výrobek jako jedinečné opatření proti pocení, považuji za zhovadilost, neboť se zde bojuje proti samotné přirozenosti biologických funkcí.

Člověk při větší námaze, nebo zvýšené teplotě okolí musí, ať chce nebo nechce, vylučovat tělenými póry a potními žlázami pot, jehož pomocí jde přebytečné teplo ven a zamezuje tak poškození organismu. Jsou to obranné mechanismy, které fungují od dob kdy náš prabiologický předek vystoupil z moře. Takže pocení nezabráníme. Možná překryjeme agresivní vůni tělesných výparů oblíbeným parfémem, ale to je tak vše. Proto člověk, který tancuje na diskotéce o stošest, a který se nepotí aby nesmrděl, musí zákonitě padnout do mdlob vlivem přehřátí. Připočteme-li k tomu všemu i požití alkoholu, tak na tanečním parketu musí zkolabovat, protože alkohol rozšiřuje cévy a díky energi vzniká teplo, které musí ven... jak jinak, než ve formě potu.

Také bych chtěl vidět ženu, která se bude smát a křepčit na diskotéce v době, které se „nejvíc obávala". Já ze své zkušenosti vím, že jestliže má žena svůj den, tak je nevrlá, protivná, občas vzteklá a je schopna zabíjet. Člověk musí v tu chvíli být milý, pozorný a zbytečně neprovokovat. Proto pochybuji, že by vložky, které jí poskytují sucho a bezpečí stačí na to, aby si nemusela navíc brát prášky proti bolesti. Jesliže se menstruace vyznačuje pouze výtokem krve, pak nemám námitek. Bohužel krevní sraženina s sebou strhává i sliznici, která se vytvářela během ovulace, a tak jsou menstruační dny velice nepříjemné a bolestivé. Na jedné mé studentské brigádě jsem pracoval s dívkou, která měla doslova křeče v podbřišku a pochybuji, že by měla ještě chuť vyrazit po práci někam ven.

Poslední dobou mám strach umývat nádobí s pomocí nových čisticích prostředků. Je pravda, že paní z reklamy se usmívá a chválí si prostředek: nejen že dokáže všechno odstranit, ale je zároveň šetrný k jejím rukám. Dokonce to neublíží ani hračce a dětským ručičkám. A to mne právě stresuje. Nevím jak je možné, aby velice agresivní prostředek, který je schopen bez větší námahy rozpustit i týden stará zaschlá vajíčka, mi nerozpustil kůži na rukou? Ona stačí samotná voda aby se mi zkrabatěla pokožka na prstech. To už klidně můžeme používat čisticí prostředky jako pěnu do koupele. S citrónovou vůní?

Máte špeky? Jste tak tlustý, že vám leze sádlo ušima? Chcete být jiní? Chcete mít dokonalou postavu? Žádné obavy pro vás, kteří máte spoustu peněz. Máme na prodej mulitfunkční posilovací přístroje, které schováte pod postel a druhý den si na ně ani nevzpomenete, a také bifidogení mléčné koktejly, po kterých je vám na zvracení a nemáte vůbec chuť na žádné jídlo. A pro ty z vás, kdo jste natolik líní než aby jste se namáhali v tělocvičně, nebo v areálu zdraví tu máme něco, co spaluje tuky a vytváří svalovou hmotu za vás.

Myostimulátory bombardují vaši tkáň sadou elekterických impulsů, takže aniž by jste se zapotili a vyvíjeli volní aktivitu, tak tělo cvičí samovolně. Ještě něco, co bude za mne jíst, chodit do práce, vyměšovat a hýbat se. Pak teprve budu konečně se svým životem spokojen. Vždyť i sex mi mohou nahradit masturbační přístroje a to jen za pár babek. Je skutečně život natolik obtížný a namáhavý, že jej musíme nahrazovat všemi možnými šidítky?

Bohužel tolik peněz nemám, a tak se spokojím s výrobky, které mne nejen uspokojí a potěší, ale zároveň díky nim ušetřím. A to tak, že si můžu navíc koupit bublifuk. Panečku to se mám. Neplatím za plastikové láhve, ale místo toho si koupím ekologické balení z měkkého polyvinylchloridu a zase ušetřím nějaké korunky navíc. Nač kupovat tři výrobky, když můžu při čtvrtém výrobku dostat pátý zadarmo?

Ale musím si je koupit najednou, jinak neušetřím. A tak to je se vším, jen mi není jasné, proč neustále chodím nakupovat pěšky, místo abych si za ušetřené paníze koupil auto a jezdil nakupovat svým novým vozem, za který bych taky ušetřil, protože bych využil speciální nabídky. Ne snad proto, že bych byl pohodlný a líný, ale proto, že když si vezmu auto a koupím toho tolik, co bych ručně nepobral, tak dosáhnu určitého bonusu a budu mít slevu! Jůha, budu bohatý!!!

Nevím jak vy, ale já už toho přesvědčování proč je zrovna tento výrobek ten pravý, mám tak akorát dost. Netrpělivě čekám, až se přeci jen někdo vzepře tomuto ubíjejícímu stereotypu a vnese se reklamního světa trochu originatility a vtipu. A co říci závěrem? Snad jen dvě věty: „Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!".

Bloom! (humanifesto 32)
Keith Kirchner Bloom!

"For, lo! The winter is past, the rain is over and gone; the flowers appear on the earth; the time o [ ... ]

Magic Prague by Angelo Maria Ripellino
Jeffree Benet Magic Prague by Angelo Maria Ripellino

Definitely worth reading if you want to know another side, The real side, of Prague, and if you've b [ ... ]

I Was a Star Fleet Flunky...
Jeffree Benet Star Fleet officer by Jeffree Benet

I always wanted to be an extra on Star Trek...

The Bobo Dread
Barry Chevannes The Stickman

As a spiritual philosophy, Rastafarianism is linked to societies of runaway slaves, or maroons, and  [ ... ]

Tribal Rising: the coming of a new way
Jeffree Benet Meta-Tribalist by Jeffree Benet

Tribalism. The word conjures up images of naked aborigines dancing up and down in abandonm [ ... ]

Holidays in the Czech Lands
Bruce Englishman Traditional Czech Christmas meal (Wikipedia)

Oh, how quaint are these Czechs with their holiday customs and habits.

humanifesto 26 - In your homes, Holmes.
Keith Kirchner In your homes, Holmes.

Think is brought to you this month by: Ben Dover and C. Howlett Fields, Attorneys At Law

The Dragon & the Lion: Vietnamese Organized Crime ...
Miroslav Nozina Vietnamese Organized Crime in the Czech Republic

Since 1975, the Vietnamese population in Europe has exploded. France, with the oldest Vietnamese dia [ ... ]

Read more...

ThinkTV

ThinkTV

Back when the IMF/WB came to Prague, we created a two part programme for TV3. Check it out here.

Name Day/Svatek

Yesterday : Anna Today : Věroslav Tomorrow : Viktor After tomorrow : Marta

COMILATION - We Are Reasonable People
Keith Kirchner COMILATION - We Are Reasonable People

TECHNO, TO NEVYDRŽÍ.

Phil Shöenfelt, když oční víčka oddělují noc ode d...
Jarka Fricová Phil Shöenfelt

Krátce poté, kdy jsme si byli představeni, sedíme s Philem za šatní p& [ ... ]

JESTOFUNK - Love in a gold dimension
Tomas Otradovec JESTOFUNK - Love in a gold dimension

Při prvním přečtení bookletu vás napadne, jestli si z vás náhodou kluci z Jestofunku neděla [ ... ]

Je Radio 1 nezávislé?
Tomáš Sláma

Pražské Radio 1 se rádo nechá nazývati jedinou nezávislou, nekomerční stanicí u nás. Proč [ ... ]

David proti Goliášovi: Linux konkuruje Microsoftu...
Tomáš Partl Linux System

Hovorová čeština nabízí pro vysavač slovo „lux” na paměť kdysi prom [ ... ]

Pozor!!! Nečtěte!!!
Tomáš Partl Illustrace: Michael Lennea

Určitě znáte výhody Internetu: e-mail kamkoliv na světě, porno na WWW a možnost vlastního ex [ ... ]

DAFT PUNK - Alive
Vlastimil Beránek DAFT PUNK - ALIVE

épřed čtyřmi lety uchvátil novátorský debut Homework dvou mlad&yac [ ... ]

Čistý talent a určite aj veľa driny
Jeffree Benet Jason Brooks portfolio

Jak dlouho to bude trvat, než ve světě, kde fotografové mohou za své služby skromně požadova [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.