Tata Bojs
Pin It

O kapele, nové desce, přestupu i o jiných věcech si povídal s Milanem Caisem, Tomáš Sláma.

Kapela Tatabojs vydala nedávno novou desku s názvem Futuretro.Vydala ji u velké vydavatelské firmy, ke které přestoupila.

THINK: S jakými reakcemi na váš přestup jste se setkali?

M: Lidi se tomu většinou diví a všichni se na to ptají. Ale takovýto přechod je podle mě přirozený. Když kapela funguje takhle dlouho jako my, tak ty firmy si jí všimnou a pak je na nich, jestli tomu věří a rozhodnou se do toho investovat.

THINK: Jak se na to díváte vy, může to být pozitivní signál?

M: Já doufám, že by to tak mohlo být. Já jsem se nesetkal s podobným případem u nás. Myslím, že to je určitě dobré znamení. My jsme v minulých letech nabízeli naši hudbu spoustě vydavatelství, ale většinou z toho nic nebylo. Říkali, že se jim to líbí, ale báli se riskovat.

Podle mě je s tímhle v Čechách složitá situace. Vydavatelství se bojí, protože se bojí lidé v rádiích. My jsme vydali jako singl písničku Ramínka, to je prostě popík, že víc už to nejde a oni se pořád bojí to hrát, snad že by jim klesla poslouchanost. Přijde mi to v tomhle směru prohnilý. Takže doufám, že takováhle drobnost, jakou je vydání naší desky u velkého labelu by mohla přispět k tomu, aby se to protrhlo.

THINK: Do jaké míry si kapela u takovéhoto labelu může zachovat autonomii ve své tvorbě?

M: My jsme to album měli hotové, když oni k tomu přišli, takže ani nebyla šance, aby nám do toho mluvili. Bavili jsme se pouze o nějakých editech. Já doufám v to, že oni vědí, co jsme za kapelu a jakým směrem se ubíráme, proto si nás vybrali a nechtějí z nás dělat někoho jiného.

Občas tam jsou nějaké tlaky, ale vždycky je to otázka domluvy. Oni ten produkt jednoduše chtějí prodat. Kdyby nám začali říkat, kam máme chodit, třeba do Rande, tak to by nás asi moc nebavilo.

THINK: A chtěli po vás už něco takového?

M: No, chtěli, ale odmítli jsme.

THINK: Na posledním albu jste se stylizovali do rolí robotů.

M: My chceme, aby každá deska, kterou děláme, měla určitou tvář. 'Ukončete nás' bylo celé o pražském metru, stejně tak je to u Futuretra. Chtěli jsme tu hudbu, kterou děláme propojit i s tou vizuální stránkou kapely, která je taky důležitá. Stylizovali jsme se do rolí robůtků, kteří odněkud přiletěli a čekají až do nich někdo vloží baterky a program. Je to také taková naše odpověď nebo spíše parodie na - umělé kapely, které vyrábějí vydavatelské firmy.

THINK: Jak se vám líbí čeština jako jazyk pro texty k hudbě?

M: Já myslím, že je úžasná, že se s ní dá obrovsky pracovat a je to jenom výmluva, když kapely, které nezpívají v češtině, protože tvrdí, že je neohybná. Ona je neohybná, ale právě ohnout jí je to fascinující.

THINK: Co znamená vůbec váš název?

M: To slovo neznamená vůbec nic, jenom se nám líbí, jak zní. Vzniklo to vlastně, když nám bylo 14. Já jsem pak byl pro změnu, protože se mi to nelíbilo, ale Mardoša byl proti, že už je to zavedené jméno, že jsme už měli dva koncerty a že už nás lidi pod tím jménem znají.

THINK: Jak jste se dostali ke spolupráci se skupinou Vega?

M: Přišel za náma Václav Kučera z televize s tím, že objevili zajímavou kapelu Vega, která je z ústavu pro mentálně postižené ve Skalici u Litoměřic. Že by mohlo být zajímavé spojení naší kapely s jejich. My jsem ze začátku byli trochu skeptičtí, ale jeli jsme se za nimi podívat a když jsem se s nimi seznámili, tak jsme zjistili, že to jsou úžasní lidé a začalo nás to strašně bavit.

My jsme je naučili Jaro a oni nás tři svoje písničky. Václav to všechno pak natočil a nakonec z toho vznikl dokument, který běžel v televizi. To ale nebylo jediné společné vystoupeni, teď s námi Vega bude hrát třeba v Arše.

THINK: Co chystáte do budoucna?

M: Chystáme se natočit klip ke skladbě "Maličká", kde hostuje Klára Nemravová, jeden ze třinácti hostů na desce Futuretro. Klára s námi jezdí občas i na koncerty, ten ženský vokál je takové zpestření. Na ten klip už máme nápad, budou tam hrát děti a budou hrát takový zlý skřety.

Taky se už dlouho bavíme o tom, že bychom chtěli obnovit naši internetovou stránku. My sice text průběžně aktualizujeme, ale po grafické stránce je to bída a fotky tam jsou staré několik let. Jinak se chystáme do Egypta, kde budeme hrát u bohatého káhirského obchodníka. On si nás tam pozval, protože každý měsíc pořádá gardenparty a zpestřuje je vždy nějakým hudebním vystoupením. Budeme tam hrát na zahradě, kde je hned vedle podia bazén, takže to bude takový stagediving.


- Foto: Salim Issa, Tata Bojs

Tata Bojs v Divadlo Archa (Foto: Jeffree Benet)Tata Bojs v Divadlo Archa (Foto: Jeffree Benet)

Křest CD Futuretro

Divadlo Archa je veřejnosti známo spíše svou divadelní produkcí, ale dne 15.3.2000 přenechalo své prostory třem umělým modelěm Milana Caise, Mardoši a Marka Doubravy, kteří měli eminentní zájem pokřtít nové CD těchto hochě ze skupiny Tatabojs.

Představily se také první nepovedené prototypy, které se mermomocí chtěly zapojit do této produkce alespoň mluveným projevem. Jakmile byly modely uvedeny sličnými slečnami do chodu, rozjela se show, jaké je jenom Tatabojs schopno.

Vše pěsobilo věrohodně, jako by to byli oni. Seskupení, které se na hudebním poli, zatěžko tomu uvěřit, vyskytuje téměř dvanáct let, zaznamenalo na hudební nosič dvanáct nových skladeb, které nyní pouští do éteru. Pokud jsme měli, jako posluchači uvěřit, že koncert byl odehrán umělými dvojníky na dálkové ovládání, tak alespoň snad lze doufat, že doprovodem jim byli živí hudebníci.

Housličky, flétničky na malém pojízdném pódiu, bubny a další hudební nástroje a samozřejmě Klára Nemravová, která s hochy již na pár koncertech spolupracovala.

Klára, zářivý to ženský element, který se začal vyskytovat po boku jinak pánské sestavy. Za oněch 11 let a něco hudební tvorby muselo přirozeně dojít ke změně ve vyjadřování. Po přidání samplerě se jejich skladby stávají více tanečními.

Ovšem nezdá se být pravdou, podle návštěvnosti koncertě, že by změna hudebního stylu ubrala něco na atraktivnosti v uších posluchačě. Stále se nachází hodně osěbek, které se rádi nechají vtáhnout do futuristického světa Tatabojs.

Na závěr produkce se křtilo. Za kmotra byl po pečlivém výběru vybrán kuchyňský robot ETA, kterému se asi vzhledem k jeho stáří, nepodařilo CD pořádně rozmixovat. Originální výběr. Zatím se žádný koncert Tatabojs nevyhnul uvedení nestárnoucí skladby Jaro, která je součástí série Ročního období spolu s Létem, Podzimem a i rozvernou Zimou. Už i proto bylo vystoupení vyjímečné, Tatabojs se striktně drželi skladeb nahraných na Futuretru.

Doufám tedy, že revival hudby budoucnosti bude slavit svěj úspěch a nebude zapotřebí se ukončovat. - Eva Picmausová


Tata Bojs - tiskové prohlášeníTata Bojs - tiskové prohlášeníTata Bojs - tiskové prohlášení

Hanspaulská skupina Tata Bojs se nerozpadá! Nikdo ze skupiny neumřel ani nezápasí s drogovou závislostí. Pouze její kytarista Marek Doubrava se jí rozhodl opustit. Z trojlístku se stává dvojlístek, z kapely projekt.

Protože všichni tři členové Tata Bojs js ou navzájem kamarádi a jsou rozumní, nikdo mu v tom nebrání.

Marek, který měl v kapele třetinový podíl (přesně 33,33%) na veškeré skládané hudbě a kromě kytary ovládal i klávesy, doprovodné vokály, flétnu, valchu a noty, se rozhodl více času věnovat svému hlavnímu projektu – o různé hosty se rozšiřujícímu duu Hm…

Více se chce také věnovat studiu skladby na Ježkově konzervatoři. Koncertní rozloučení s Markovým pětiletým působením v kapele proběhne v paláci Akropolis 21.12.2000, což bude barevná audioviz uální koláž toho nejlepšího od Tata Bojs ve futuretroce 2000.

Přestože Markův přínos pro skupinu nebyl ani zdaleka zanedbatelný, neznamená to konec její činnosti. Tata Bojs teď budou tvořit oba dva zakládající členové: Milan Cais a Mardoša. Momentálně neuvažují o žádném veřejném konkursu na uvolněný post, náhradníka, který by měl statut stálejšího hosta, hledají ve svém okolí. S Tata Bojs zůstává i okruh lidí, kteří se podíleli na natáčení a následujících koncertech k zatím poslednímu albu Futuretro. Je to především hostující zpěvačka Klára Nemravová, zvukař Dušan Neuwerth, manažer Mirek Mencl se svou asistentkou Ančou Marešovou a řidič Petr Chromovský.

To ovšem není všechno, co se teď kolem Tata Bojs děje. V jednání je například další videoklip, a to na píseň Duševní. Další významná událost je ta, že začátkem příštího roku vyjde CD remixů z Futuretra.

Slíbili na něj přispět hvězdy ze zahraničí (Transglobal Underground, Zion Train, Laco Lučenič) i z domova (Jan P. Muchow, DJ Touchwood, Eggg a další). CD bud e navíc obsahovat multimediální stopu s videoklipem a mělo by se pohybovat v minialbové cenové relaci.

Rozjednané jsou také další projekty, jako například podíl Tata Bojs na vzniku filmu či knihy, ale o těch je ještě předčasné mluvit konkrétněji (sledujte www.tatabojs.cz). Dohodnutá je výroba série znělek pro nový pořad České televize nazvaný Letadlo a účast v silvestrovské Noci s Andělem , kde skupina po půlnoci odehraje asi hodinový koncert.

Tales of a Hungry Bunny: The Vars/Todd Situation
Daisy Blaze

Bunnies, bunnies, Bunnies! So far today, I am doing all right. I have not gossiped, lost my temper,  [ ... ]

Some Dare Call it a Conspiracy
Michael Lindemann Image Credit: Shutterstock.com

If there is such a thing as a global conspiracy, I suspect it's a conspiracy amongst the world's mos [ ... ]

What's in your stuff?
John C. Ryan and Alan Thein Durning What's in your stuff?

How little we know about the everyday things in our life…

humanifesto 26 - In your homes, Holmes.
Keith Kirchner In your homes, Holmes.

Think is brought to you this month by: Ben Dover and C. Howlett Fields, Attorneys At Law

Moravian rockers Priessnitz hit the simple notes
Stanley Holditch Priessnitz 2016 (from FB)

The packed crowd in the concert hall of the Palac Akropolis stands silently in the dark and waits. A [ ... ]

The Secret About English Language Schools in Pragu...
Jonny Butler English Language Schools in Prague

Go anywhere by Metro in Prague these days and you will no doubt see countless numbers of posters on  [ ... ]

Dragon Boating: Outdoor Fun Or Water Torture?
Rashidah Rehmat Catch all the action at the Dragon Boat Festival (photo courtesy of YourSingapore)

Dragon Boating!! Never in my wildest dream did I imagine that I would take up this water sport!!

How the rich invented racism
Iggy Kim & Peter Boyle How the rich invented racism

Racism is often presented as a deep-seated and "ancient" suspicion and hostility between p [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Ludvík Today : Bernard Tomorrow : Johana After tomorrow : Bohuslav

Hollywoodské poselství
D. Eimer Hollywood

Vyhnout se hollywoodskému mýtu je pro filmaře z Los Angeles téměř nemožné. Při tom st [ ... ]

Příběh do závorky
Matěj Stránský

Seděli jsme s Pavlem na kolotoči mezi paneláky a šeptali jeden druhému svou samotu.

Graffiti - komunikace stala tváří města
Pavel Koška VYTARNE UMENI  Graffiti

Když přijíždíte do německého Bayreuthu, je ze silnice lemují [ ... ]

Hypnóza v džugli předsudků
Ryška Hypnóza v džugli předsudků

Hypnóza je způsob léčení, při kterém léčitel využívá uměle vyvolaný stav zvýšené su [ ... ]

TARA FUKI - Piosenki do snu
Barbora Gregorová TARA FUKI - Piosenki do snu

Tara Fuki se do povědomí českých posluchačů zapsaly přibližně před rokem a už [ ... ]

Co s přicházejícím Silvestrem?
Eva Kolářová

Ne každý z nás patří mezi aktivní plánovače oslav, ale Silvestr je Silvestr.

Adam Holý, povolání fotograf
Eva Kolářová Foto z výstava

Volba povolání: To tak vyplynulo, když jsem šel na grafárnu, tam se ukázalo, že v mém příp [ ... ]

Michaela Jílková: Jak se vaří v Kotli aneb Zkouška...
Phil Jones Michaela Jílková

Phil pochází z Walesu a žije v Čechách už více než tři roky. Když jsem mu nabídla, aby ud [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.