The original white edition of the UK built Intimidation Apex from the 90s
Pin It

Firma Intimidation představuje Apex Mixer.

TYP
Mluvím k vám, fajnšmekři a `DJ` typové. Firmu Intimidation asi znáte z jejich úspěšné nabídky mixérů z `Blue` série. Spolu se sériemi `Don` tyto pulty konečně zjevily novou vizáž na mapě kvalitních mixpultů za relativně rozumnou cenu.

Jejich součástí je například tzv. kill switch, ztrojený vypínač, který v poloze OFF uloží daný track se zvláštním ovládáním basů, středů a výšek… a zároveňumožní třeba vyblokování šlapáku a přitom zachování například synthu a high hatové struktury.

Pak tam jsou také spínače VCA, které na rozdíl od zajetých technik umí nasimulovat pro lidské ucho nepostřehnutelný quick fade, kde místo toho běžná lajna obdaří rychlým a násilným přerušením signálu, které my - uživatelé MTX a Gemini - tolik milujeme. Takže shrnuto - Intimidace konečně stanoví odpovídající standard pro technostylové mixpulty.

CENA
V obchodě zaplatíte za Apex kolem 12 000 Kč - cenu, o které se vzhledem k možnostem přístroje skutečně dá uvažovat. Za řádově podobnou cenu obdržíte obdobnou kvalitu snad jen v podobě těch nejlevnějších pultů od firmy Furmahn a i tam vás pak stojí o takové dva tisíce více.

ÚDAJE
Apex je mixér stylu "battle," to znamená - je kompaktní, nevelký (23 cm x 23cm), obsahuje funkce všech profesionálních mixérů - tedy kromě horizontálního cross faderu. Každý kanál má svůj vlastní gain, který většinou můžeme nechat naplno a k ovládání hlasitosti pak použijeme pre-fade gain s dvěma optickými kontrolkami, jednu pro úroveňa druhou pro případné klipování.

A s těmito malými pomocníky se nakonec obejdete i bez optického displeje. Na každém kanále najdete mezi PFG a gainem možnost klasické trojekvalizace. Takže pro ty z vás, kdo ekvalizér hodně používají, je toto vskutku výhodné. Není třeba dát na rady superstar DJů, že potřebujete 489 laditelných frekvencí - víte-li alespoňtrochu, co děláte, pak vám tento typ bohatě stačí. Otočením knoflíku doleva můžete "zamést" patřičnou frekvenci podle ucha.

A v porovnání s ostatkem v podobné cenové skupině nutno říci, že APEX dnes drží trumfy. Rovněž crossfader nemá chybu a je s ním radost pracovat. Zvuk má hladkost a je precizní, také díky vbudovanému, již zmiňovanému VCA. A pak ještě jedna výhoda - porouchá se-li vám fader, tak Intimidation jej zadarmo opraví nebo vymění.

VYCHYTÁVKY
Osobně nejsem fandou přídavných vymožeností na mixpultech. Samplery mne nikdy neohromily a každý z nich použitý nápad za dvacet minut stejně zevšedněl. Apex nám nabízí menší škálu, nicméně těch několik co nabízí nejsou špatné. Je tam například malý stereoflanger a phaser, které můžeme i kombinovat opět s optickou kontrolkou signalizující aktivaci.

Poměr aktivace umožňují dva otočné knoflíky graduálně. Další efekt je tzv. mincový "Slaughter Chamber." K jeho aktivaci musíme spustit také phaseový generátor. Základním prostorem této SC je běžná phono lajna se spínačem. Pro scratchování je toto velice efektivní, přestože daný efekt se váže k celému signálu.

Dalším knoflíkem potom možno regulovat cutrate od pomalého až po extrémně rychlý. Vybaveno též dvěma "punch-in" butonky, které se nacházejí po stranách crossfaderu a jsou perfektní pro mixážníky typu "slap happy," ke kterým patřím i já.

Také použitelné pro fader scratching, máte-li ohebné prstíky. Pak tam ještě máme ovladač na panorama a tady pak má Apex výhodu zachování basů na obou kanálech, kteréžto je lidským uchem těžko postřehnutelné. To samé pak se středami a výškami.

ZÁVĚREM
Kolik nám Apex nabízí a za jakou cenu - určuje jasně jeho pozici v pozitivní hemisféře mixpultů, alespoňco se výhodnosti týče. Pro ty z vás, kteří si v blízké době chtějí jeden pořídit, můžeme Apex doporučit jako vhodnou alternativu k MTX/Gemini/Numark-ově stylovaným pultům.

Zmiňované typy naopak oplývají často zbytečnými vymoženostmi a také se rychleji a snadno pokazí. Protiprachově designovaný (kromě faderu, který, jak zmíněno, firma vymění) Apex je schopen sloužit dlouho a spolehlivě. Sami se přesvědčte v kterémkoli obchodě s audiovizualitami.

CNNI: News for the Brave New Global Economy
Alexander Zaitchik The CNN International logo on a table viewed inside the CNN Center in Atlanta. These tables have since been removed. (image: Wikipedia)

In a thousand years, when the alien anthropologists want to understand fin-de-siecle human civilizat [ ... ]

The Numbers Game
Joe Bodia Getting her phone number - photo by Jeffree Benet

Little Black Book full of blank pages? Follow this 12-step program and get her number every time... [ ... ]

Time to move on?
Katie McCann

I have never had much time for conventional, "western" healthcare, but one memorable evening last ye [ ... ]

One tequila, two tequila, three tequila, floor…
Darren Halls An oil painting at the Corralejo Tequila distillery in Pénjamo, Mexico, shows a jimador harvesting the piñas from which the juice is extracted

Tequila. Straight. There's a real polite drink. You keep drinking until you finally take one more an [ ... ]

Picking up the Czech
Marek Durda Picking up the Czech

Some people say that Czech is one of the hardest languages to learn, but with the right motivations, [ ... ]

Husband for Hire
D.A. Blyler Henry Holiday's Dante and Beatrice

"No man has any success in this world unless he has a woman to back him." - Oscar Wilde

The New Czech: Recipe for Success
Angus Mathews

Boring job? Crappy car? Ugly wife? Don't worry, help is at hand! Just follow these simple steps and  [ ... ]

A Textbook Definition of Anarchy
Think Magazine Dexter explains Anarchy

Anarchism, a movement organizsed on the belief that society should be run entirely by voluntary, org [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Ludvík Today : Bernard Tomorrow : Johana After tomorrow : Bohuslav

Smrtihlav
Ditaely

Začíná podzimní víkend. S partičkou jsme se rozhodli vyrazit na vejlet. Ne žádnou štreku, j [ ... ]

Pink Moon
Keith Kirchner Charlie One, Ohm Square

Co se stane, když smícháš spoustu Jacka Danielse, lehký marlbora a surrealistickou atmosf [ ... ]

Socha
Ditaela

Před mnoha lety se v malém městečku narodilo dítě, sudičky mu u kolébky prorokovaly: "Ty bud [ ... ]

Článek z roku 1922 - o životě v roce 2000
Jarka Fricová Článek z roku 1922 - o životě v roce 2000

Pokrok, který člověk dokáže předvídat. Za 78 let se bude psát rok 2000. Když statistika tvr [ ... ]

Barmanské kurzy
Petra Carterová

Býti dobrým barmanem, toť věru velký kumšt!

LSD po Cesku
Jana

Tak už to tady chodí; chceš - li nebo nechceš, narozen člověkem, pravděpodobně neunikneš tr [ ... ]

Vizuální verbalizace Roberta Williamse
Steven Cerio Self-Portrait with Extraneous figments 1997 Oil on canvas 30 x 36 Tony Shafrazi Gallery, New York

Dámy, ostré sváry a silná auta...

THE LEMONHEADS - Best of the Lemonheads
Keith Kirchner THE LEMONHEADS - Best of the Lemonheads

Ze všech věcí, které s Evanem Dandoem neudělaly nic pěkného - drogy, tisk, krátké vlasy - j [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.