Kultura velkoměst
fShare
0
Pin It

Obklopeno budovami velkoměstského labyrintu přichází za vámi nové číslo kulturní revue LABYRINT.

V tomto obsáhlém vydání najdete nejrůznější texty, které se většinou dotýkají života ve městech. Není to snad proto, že by editoři pohrdali venkovem, myslí si však, že konec našeho tisíciletí se nejvěrněji zrcadlí právě v obraze uspěchané, hektické a často schizofrenní metropole.

Tentokrát pro vás vybrali texty, které jste dosud neměli možnost si česky nikde přečíst, mnohé z nich byly pro Labyrint přeloženy exkluzivně.

V LITERÁRNÍ ČÁSTI najdete první třídu současné světové literatury: britské spisovatele Martina Amise a prozaika J. G. Ballarda, rodáka ze Šanchaje, italského prozaika a dramatika Claudia Magrise a dva mladé autory, kteří svými debuty dosáhli neočekávaného úspěchu, jak u čtenářů, tak i u kritické obce: Thomase Brussiga z Berlína a Arnona Grunberga z Amsterdamu. Nepřehlédnutelnou postavou je pak topograf, historik a spisovatel Geert Mak, z jehož tvorby jsme vybrali ukázku z knihy o nizozemské metropoli.

Z tuzemské produkce (české i slovenské) si můžete přečíst povídky od např.: Igora Chauna, Petera Pišťanka nebo Ivy Pekárkové. S básníkem a prozaikem Jáchymem Topolem jsme si povídali o jeho zkušenostech z poznávání cizích měst, o Praze a mongolském Ulánbátaru.

Rozhovor doplňuje rozsáhlá ukázka z rukopisu románu Mongolský vlk. Za nesporně zajímavý text - mezi těmi desítkami příspěvků, které nám začínající (i pokročilí) autoři z celé republiky posílají - lze považovat povídku dosud zcela neznámého Michala Bečváře ze severních Čech. Několik stran jsme věnovali fenoménu Vietnamců, kteří žijí roztroušeni po většině měst u nás, a o nichž téměř nic nevíme.

Na pomezí literatury faktu stojí ukázka z knihy Jerome Charyna New York jako mýtus, tržiště a magická zem, která místy až poetickým způsobem popisuje zrod moderního světového velkoměsta.

Autor, sám z rodiny židovských přistěhovalců z Polska, si v otištěné kapitole všímá malinkého ostrůvku Ellis, jenž je na dohled z manhattanského nábřeží, a kterým muselo projít 17 milionů přistěhovalců hledajících v Americe nový domov. Literární část je rozšířena o recenze téměř dvacítky (z našeho pohledu) zajímavých knih.

Z teoretických textů lze upozornit na: kritický esej francouzského filosofa Paula Virilia o postmoderní společnosti (Přeexponované město), esej bosenského architekta Raymonda Rehnicera o světovosti Prahy, polemický text americké feministky Griseldy Pollockové, ukázku z rozhovorů s americkým filosofem Noamem Chomským a na texty Miloše Vojtěchovského a Miroslava Petříčka jr. Samostatný blok je věnován "městu příštího tisíciletí" - Berlínu.

Kintera v metroKintera v metro

VÝTVARNÉ UMĚNÍ A FOTOGRAFIE - v Galerii Labyrint se představuje Krištof Kintera, fotografická dvojice: Lukáš Jasanský & Martin Polák a další umělecké projekty s městskou tematikou. V barevné příloze dále najdete:

1) reprodukce kontroverzních děl mladých britských výtvarníků, sdružených kolem osobnosti mecenáše a galeristy Charlese Saatchiho (např.: Billingham, Hirst, Hume, Ofili, Gordon, bratři Chapmanovi),

2) mladé německé fotografy (Struth, Ruff, Gursky) a konečně za 3) výtvarné projekty z letošního 48. Bienále v Benátkách.

Ve filmové části je např. rozhovor se členem Monthy Python, režisérem Terry Gilliamem (o architektuře, drogách a jeho novém filmu Strach a hnus v Las Vegas/Fear and Loathing in Las Vegas), studie k legendárnímu černobílému filmu Fritze Langa Metropolis a ukázka z nově vydaných pamětí herečky Marlen Dietrichové (Ich bin Berlinerin).

V příspěvku Dnešní divadlo je kritický portrét her, které byly dosud poctěny Cenou Nadace Alfréda Radoka.

Dvojčíslo doplňuje praktická příloha, která přináší výběr téměř 1000 knih, které by měly vyjít do konce roku, tipy na výstavy, galerie a další praktické informace.

WalingerWalinger


Z rozhovoru s JÁCHYMEM TOPOLEM

Sbíráš ještě po Praze příběhy?

To dělám celej život. Poslouchám lidi. Městskej kolorit. Když mi bylo kolem dvaceti, byl sem od OPBH najatej na nošení uhlí. Tahal sem ho ze zatopenejch krysích smíchovskejch sklepů do třetích čtvrtejch pater starejm a nemocnejm lidem. Já, pošťák a sociální pracovnice jsme byli jediný, kdo se s nima stýkal.

Vždycky mě zatlačili do křesla a chtěli si se mnou povídat. Připadal sem si jako houba, někdy sem přímo skučel, nechtěl jsem být obtěžkanej tolika příběhy. No, je pravda, že jako houba trochu funguju pořád.

Bavěj mě městský mýty. Jako si v Haarlemu černoši vyprávěj o candymanovi, zabijákovi, kterej prolejzá záchodama, v Praze se po hospodách mezi hostinskejma vyprávělo o jeptišce, která se zjevuje ve sklepích s pivem. To je asi pět let.

Nebo v Hospodě U dvou koček zabili kuchaře a usekli mu ruce a dodnes mezi pražskejma pinglama o týhle vraždě kolujou neuvěřitelný historky.

A okolo smíchovský křižovatky Anděl sem zaslech spousty vyprávění, který sou promíchaný s romskejma příběhama. Třeba legenda o svatý holčičce, která kdysi tragicky zemřela a pak dělala zázraky.

Na smíchovským hřbitově má náhrobek, ke kterýmu za války moje babička vodila mou mámu, když byla malá.

Poprvý sem tuhle legendu slyšel od svý mámy, potom sem se s ní setkal v knihách Jakuba Arbesa, kterýho čtu hlavně kvůli Smíchovu. Dodnes k tomu náhrobku nosej malý cikáňata čerstvý kytky, bonbony, svíčky i peníze. Stačí mít nastražený uši a oči dokořán.


Z rozhovoru s Krištofem Kinterou

Zajímá tě v rámci velkoměstského organismu fenomén subkultur?

Subkulturu považuji za neviditelný generátor kultury a společnosti. Osobně bych se však k nějaké konkrétní subkultuře nerad přiřazoval.

Navíc je potřeba upozornit na to, že mnohé projevy zdánlivě subkulturního charakteru jsou široce ovlivňovány a někdy dokonce iniciovány tržními mechanismy. Chápu tedy termín subkultura víc v rovině individuální jako konkrétní rozpoložení, usilování, poctivost.

Taková subkulturnost snad může být obranou proti principu spotřeby, který se zdá být na konci tohoto tisíciletí současným náboženstvím euroamerické civilizace. Vyjádřením této situace je pozice supermarketů, které se stávají svatyněmi rituálu nakupování.

Ostatně v jedné z mých prací (SUPER-M-DRIVE, 1997) jsem chování lidí při nakupování zaznamenal, neboť jej považuji za typický sociální jev.

Vnímáš nějaký rozdíl mezi naším prostředím, které se ještě stále nachází v procesu transformace, a tzv. západním světem?

Na první pohled velký rozdíl patrný není, neboť globalizace světa nezadržitelně postupuje a výrazné odlišnosti jednotlivých zemí nebo regionů se postupně rozpouštějí.

Samozřejmě existují jemné nuance ve společenských, ekonomických či kulturních oblastech, ale do jejich rozborů bych se nerad pouštěl, protože nejsem politik a snažím se udržet si od politiky odstup. Upozornil bych však v této souvislosti na problém se zařazením českého umění do širšího kontextu.

Příbuznost současného českého umění s tím, co vzniká ve světě, není důsledkem plagiátorství, nedostatku originality či snahy za každou cenu prorazit, nýbrž neustálého přibližování základních východisek.

Zvláštnost středoevropské kultury, specifičnost českého výtvarného umění jsou záležitostí tradice a minulosti. V individuální rovině snad z nich lze ještě čerpat nějakou inspiraci, ale celkový pohyb směřuje ke vzájemnému prostupování.

The De-evolution of Santa Claus
Keith Bearden The De-evolution of Santa Claus

You know Jesus was an important dude when his birthday is the single greatest consumer event in his [ ... ]

Czech-style craft beer is a hit in Vietnam
Beervn.com Czech styled beer brewed and served at one of 45 microbreweries in Vietnam. Photo: Beervn.com

New craft beers and breweries are now popular Vietnam&...

The Chemical Industry Plays Dirty
Dr Paul Kail Bovine Spongiform Encephalopathy infected cattle being destroyed

BSE (Bovine Spongiform Encephalopathy), or Mad Cow Disease, and its human form, nvCJD (New Variant C [ ... ]

Slice of Prague: The Voyeur
J. Hurewitz The Voyeur by J. Hurewitz

I met Ben tonight at Karlovo náměstí and we took the metro to Anděl. Ben had met a girl and she  [ ... ]

humanifesto #06
Keith Kirchner Think Brain Gear

In a three minute stretch between commercials or in seven hundred words, it is impossible to present [ ... ]

Control Me.
Michael Evans Control Me.

"We are ruled more effectively than any large group of people have been ruled in the history of the [ ... ]

To Exist is to RESIST!
J. Krishnamurti To Exist is to RESIST!

If your desire to do something is complete, if your whole being is in it without seeking a result, w [ ... ]

Things to do in Prague when you're completely brok...
Alex Barber Things to do in Prague when you're completely broke...

I think we've all felt the sting of extreme poverty before, especially in The Golden City. Perhaps f [ ... ]

Read more...

ThinkTV

ThinkTV

Back when the IMF/WB came to Prague, we created a two part programme for TV3. Check it out here.

Name Day/Svatek

Yesterday : Anna Today : Věroslav Tomorrow : Viktor After tomorrow : Marta

WRZ
M. Stránský (Foto: M. Stránský)

Na Nowym Swiecie jsem si koupil housku s houbama a dal si tentokrát pozor, abych si znovu nepořeza [ ... ]

Z metalového fanzinu velký hudebního časopisu. Thi...
T. Navara Jarda Hudec

Díky své práci je spíše zvyklý při rozhovorech někoho zpovídat, než [ ... ]

NATALIE MERCHANT - Ophelia
Keith Kirchner NATALIE MERCHANT - Ophelia

Začala napodobováním sirény Kristen Hersh z „The Throwing Muses”, pak se jí zmocnil pocit n [ ... ]

Sarajevo - Ještě víc světla!
Petr Ferenc město Sarajevo zničené válkou

Craig Alan West je maliř žijící v Sarajevu, kde se snaží zachycovat své dojmy z nedávné vá [ ... ]

Trest smrti
Tomáš Sláma Nedávný průzkum provedený v České republice před dvěma lety ukázalo, že dva ze tří lidí bylo ve prospěch dobývat trest smrti.

S rozvojem individualismu a postupným prosazováním někdy diskutabilních lidských práv v posle [ ... ]

Průvodce po letních evropských hudebních festivale...
Roskilde Festival Tent

Pro ty, kteří se toto léto chystají vydat za muzikou do vzdálenějších míst, podívejt [ ... ]

Dr. MAX - MAXimální pohoda
Jarka Fricová

Je to soustavný boj o zákazníka.

Tobiáš Jirous
Petra Matušinová Tobiáš Jirous

Tobiáš: Pamatuješ si ještě jak jsem ti kdysi dávno, v Terminal Baru, říkal, že bych si cht [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.