Nový Zéland Maori
Pin It

Historie Nového Zélandu spadá do poloviny 14.století našeho letopočtu. Zemi osídlili Maoři, kteří vytvořili poměrně vyspělou samostatnou kulturu.

Britská násilná kolonizace, která začala koncem 18.století, narazila na jejich houževnatý odpor. Ten se podařilo potlačit teprve ve druhé polovině 19.století. Maoři posléze přijali křesťanství a evropský způsob života.

Po boku Velké Británie se Nový Zéland účastnil obou světových válek. Po roce 1945 zde zesílil vliv USA. Dnes je tato země ovlivněna též Austrálií a Japonskem.

Booking.com

Nový Zéland se skládá ze dvou ostrovů. Severního, hustěji osídleného a Jižního, který je chladnější a přírodně rozmanitější. K nim patří ještě některé přilehlé ostrovy (např. Stewartův). Na rozloze 270 986 kilometrů čtverečních žije 3,5 miliónu obyvatel a 60 milionů ovcí.

Většinu populace tvoří Evropané (74%), zbytek Maoři (10%) a Polynésané. Hlavním městem je Wellington a úředním jazykem angličtina. Jeden novozélandský dolar má hodnotu zhruba dvaceti českých korun.

Jestliže se rozhodnete vyrazit na cestu, doporučuji letadlo. 26 hodin letu stranou východní i západní však stojí za to. Mezistátní letadla přistávají v největším městě Nového Zélandu Aucklandu (Severní ostrov) a v Christchardni (Jižní ostrov). Auckland byl objeven v roce 1841 guvernérm Hobsonem.

Každé poslední lednové pondělí je věnováno oslavám objevení Aucklandu. Dnešní Auckland je fascinující multinárodní město mnoha tváří. Žijí to Polynésané, Indové, Číňané, Maorové a Pakehaové, jak tu říkají bílým. Polynésané představují asi čtyři procenta celkové populace Nového Zélandu. Dvě třetiny (80 000) těchto obyvatel pacifických ostrovů žijí v Aucklandu. Se svými devadesáti devíti tisíci Maorů se Auckland stává největším světovým polynéským městem.

Po Zélandu je snadné cestovat autobusem, vlakem, letadlem - prostě čím chcete, ale vše je dost drahé. Stopování je celkem v pohodě a Kiwis často zastaví. Pozor, jezdí se vlevo! U všech turisticky zajímavých míst jsou v blízkosti cenově dostupné hostely a kempy. V případě potřeby na těchto místech dostanete i spolehlivé informace.

Po Zélandu je snadné cestovat autobusemPo Zélandu je snadné cestovat autobusem

Jestliže si chcete přivydělat, neměl by to být problém. Pracovníků na sezónní práce, jako je sběr mandarinek, jablek, kiwi a podobně, nikdy není dost a po dohodě s několika farmáři člověk práci najde. Není to práce legální, ale úřady ji akceptují.

A je to dřina. Na cestu nepotřebujete vízum, pokud nechcete zůstat déle než tři měsíce. Když ano, vyřizuje se ve Vídni. Pobyt na Novém Zélandu se dá prodloužit na imigračních úřadech ve větších městech. Při putování Zélandem budete určitě obdivovat panenskou přírodu a nespočet ovcí.

Raritou je 104 km dlouhá pláž na východním pobřeží Severního ostrova, kde jezdí automobily a platí zde veškerá pravidla silničního provozu. Naleznete velké množství národních parků, např. Abel Tasman National park, Nelson Lakes National Park a překrásné Jižní Alpy s nejvyšším vrcholem Mt. Cook (3764 m).

parkpark

Nikdo nesmí vynechat Queenstown, kde naleznete obrovské sportovní vyžití. Nejvyšší banží jumping na Zélandě, paraglading, skydiving, rafting, moutainbiking, samé extrémní záležitosti. Chcete si zahrát fotbal? Ragby? Kroket? Všechno je možné. A k tomu také všude spousta piva!

Nejvýzamnějšími událostmi v životě Maorů jsou tzv. Hui - veřejná shromáždění, svatby a tři dny trvající pohřební slavnosti, které nazývají tangi-hangi. Tangi znamená rituální lkaní pro mrtvého a hangi znamená následnou oslavu. Rakev s mrtvým je otevřená tři dny, obklopená fotografiemi a osobními věcmi mrtvého. Plačící se shromažďují na marae, což je speciálně vyhrazené místo před domem, ve kterém mrtvý bydlel.

Tradičně je to nejstarší žena z rodu, která lamentuje dlouhým srdceryvným naříkavým zpěvem. Volá tak po návratu duše zemřelého do jeho původní domoviny Hawaiki. Waiata tangi, lkavá píseň, je obvykle originální, složená pro konkrétního zemřelého. Když kněz oznámí: „Nyní zazpíváme hymnu," rozléhá se překrásný harmonický chorál s něžnou melodí po celém pobřeží. Jediná věc, která nám tu připomene křesťanství, je poslední slovo: Amen. Pak přichází čas na oslavu.

V zemi je vytvořena velká trouba vykopáním díry velikosti krychlového metru a v ní je zapálen obrovský oheň. Do něho jsou naházeny kameny velké jako fotbalové míče. Když jsou kameny dostatečně rozžhavené, pokládají se na ně železné klece s kusy syrového masa a zeleniny, které jsou zabalené v mokré plachtovině. Jáma je poté zvrchu zakryta a jídlo je v této troubě ponecháno.

Asi za tři hodiny je jáma otevřena a vydá perfektní kumaru (sladké brambory) a vepřové, hovězí a kuřecí maso s úžasnou příchutí. Tangi není pouze třídenní pohřební oslava, je to způsob jejich života. Nikdy nikdo neví, kolik lidí se na oslavě objeví.

Není to jenom rodinná záležitost, týká se to celého kmene. Tři dny očistného a nekontrolovaného pláče nakonec vedou ke smíchu a brebentění. Vše se odehrává ve velmi přátelském a spřízněném duchu. „Má bolest je tvá bolest," ale také „Život jde dál."

Nový Zéland je vyspělá země, která hodně staví na cestovním ruchu. Vždy Vám pomůžou ochotní lidé a i potetovaní Maoři jsou docela hodní. Není se čeho bát. Stačí jen sbalit kufry, koupit letenku a vyrazit.

I’m with the Band!
Joe Bodia I’m with the Band!

Be a rock star, or just smell like one!

Way Out There in the Blue: Reagan, Star Wars and t...
Alexander Zaitchik Way Out There in the Blue: Reagan, Star Wars and the End of the Cold War by Frances Fitzgerald

As a kid, Ronald Reagan scared the hell out of me. Originally the fear was personal, the way a clown [ ... ]

Nullis no more
Dr Paul Kail

When Captain Cook landed in Australia, he declared it a terra nullis because the inhabitants were ap [ ... ]

Cynicism vs. Idealism
Jeffree Benet & Brain Garvey Burn, baby, burn!

Discontent is the first step in the progress of a man or nation, or so said Oscar Wilde, and it ap [ ... ]

humanifesto #05
Keith Kirchner humanifesto #5

A little Voodoo perhaps, it seems that the sunshine of California has finally found its native sons. [ ... ]

The return of 'Eastern Europe,' wherever it may be...
Christopher Lord

One strange aspect of the flurry of activity back when the US State Department was in negotiations o [ ... ]

Ask the Angst Ridden Teen
Bitchin' Thaddeus Ask the Angst Ridden Teen

Our first, and last, attempt at an advice column, featuring bitchin' Thaddeus!

One Night on a Czechoslovakian Train...
Author Unknown One Night on a Czechoslovakian Train...

Through the center of old Czechoslovakia there's a train speeding along.

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Ludvík Today : Bernard Tomorrow : Johana After tomorrow : Bohuslav

Je tady jaro? (aneb pořád dokola…)
Petr Tomaides

Tak co?... Cítili jste to?… Jediný nádech byl zas tak přeplněný životem... Sluneční paprs [ ... ]

Humana People to People Movement
Marie Sommerová Humana People to People Movement

Mezinárodní organizace Humana People to People Movement byla založena v říjnu r. 1998.  [ ... ]

KOKO: Opice mohou mluvit
Helena Červená Koko s kotětem

Znaková řeč - prostředek porozumění lidoopům...

METALLICA - Garage Inc.
Keith Kirchner METALLICA - GARAGE INC.

V kariéře známé rokové kapely přichází čas, kdy jsou její členové nezastavitelně pos [ ... ]

Sláva z druhé ruky?
Jarka Fricová Decline revival skupina v prahy

Chtě nechtě musím přiznat, že když jsme začali s naší výpravou za kapelami, které hrají  [ ... ]

Čajovna - Bylinka
Jarka Fricová

Asi si řeknete, že se s čaji roztrhl pytel a že bylinek na všemožné podpůrné léčby je vš [ ... ]

Něco málo o... General Kryshpeen (reggae a dub)
Eva Kolářová General Kryshpeen

Již v dětství pořádal doma party - pouštěl svým malým spolužákům "Holky z naší školky [ ... ]

Vzpomínky na nevydarené schúzky
Joe Bodia Vzpomínky na nevydarené schúzky

Nevydařená schězka 1

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.