Acapulco La Quebrada
fShare
0
Pin It

Kde je můj kůň, co má mě nést blátem měst  a prachem cest, dělal, že se ho to už netýká, asi šel do Mexika...  Kam šel barman, teď tu stál, a chlapů houf, co s nima hrál, jen zatykač s mojí fotkou visí tu  a ostatní už jsou v Mexiku... Kde je ten chlápek, co tu spal, a ta kočka, co jí nalejval, šerif právě bere v baru za kliku, asi jsem měl bejt už v Mexiku... Všichni jsou už v Mexiku, A Buenos Dias, já taky jdu, aspoň  si poslechnu pěknou muziku, co se hraje v Mexiku..

."

Takhle o zemi, která světu dala tequilu a mariachi, zpíval Michal Tučný už někdy před dvaceti lety a text jeho písničky je stejně neodolatelný, jako Mexiko samo. Země, ve které se chaoticky kombinuje silný vliv původních zdejších kultur se španělskou evangelizací a s kapitalismem mocného severního souseda, je plná slunce, barev a kontrastů. Nejlidnatější město světa, (Ciudad de) Mexico, v sobě skrývá obrovskou energii a sílu která víří všechny typy věcí a všechny typy extrémů a tím vzniká výbušná směs agresivity a chaosu.

Naopak na venkově,  a zejména na pobřeží pacifiku, kde jakoby se dávno zastavil čas,  pohodoví lidé svůj skromný a jednoduchý život, nikam nespěchají a nejdůležitější pro ně jsou jejich fiesty. Sever země je silně ovlivněn Spojenými Státy a na jihu v Chiapas zase dodnes bojují hrdí potomci slavných předků za nezávislost a zachování svých tradic. Mexiko je zemí kontroverze a extrémů. Všechno tady je sporné. Jakékoli nároky na znalosti o této zemi jsou předmětem rozepří. I psaní a výslovnost jména země je předmětem kontroverze.

Tento konflikt ohledně jména Mexico může sloužit jako surový model toho, co Mexiko představuje a jak funguje. Pokud ale máte dobrodružnou povahu a rádi cestujete, pak vězte, že Mexiko vás naprosto uchvátí, chytí vás za srdce, vcucne dovnitř, hodí vás do pohody a jestli tam zůstanete déle, udělá z vás Mexičany!

Dobrým výchozím bodem pro cestování je Mexico. Odtud se po silnici můžete vydat všemi směry, záleží jen na vás,  co chcete vidět a prožít. Navíc blízko leží ruiny slavného města Mayů Teotihuacán a majestátný Popocatěpetl. Chcete-li podniknout zajímavý, ale pohodový trip, vydejte se po trase Mexico - Guadalajara - Tequila - Tepic - Puerto Vallarta - Manzanillo - Acapulco - Mexico. Tato cesta vede napříč osmi státy a všemi možnými vegetačními pásmy, projedete tequilovým regionem  a taky celé západní pobřeží pacifiku.

Přitom si můžete dělat co chcete, zajít na fotbalový zápas slavných Chivas de Guadalajara, prospat klidně dny na plážích rybářských vesniček, prosmažit noci v klubech Puerto Vallarta anebo si skočit z útesu La Quebrada v Acapulcu (jen pro sebevrahy). Pokud toužíte vydat se na jih země do legendami opředeného státu Chiapas, zvolte trasu Mexico - Oaxaca - Santo Domingo - Tapachula -  Tuxtla Gutierrez - Villahermosa - Veracruz - Mexico. Na cestě  se zastavte na významných historických místech La Venta (Olmékové), Palenque (Mayové) a Mitla (Zapotékové) a pokud máte dost času, prodlužte si trip až na Yucatán.

Až už jsou vaše konečně plány na cestu po Mexiku jakékoliv, jistě se vám bude hodit několik následujících postřehů, doporučení a dobře míněných rad.

HABLAMOS SOLO ESPAŇOL

Nejdůležitější věcí kterou s sebou do Mexika budete potřebovat je konverzační znalost španělštiny, protože s angličtinou se v téhle zemi daleko nedostanete. Toto pravidlo platí všude kromě oblastí pohraničního pásma s USA a turistických resortů. Ale vězte, že i když budete mít to štěstí a náhodou narazíte na anglicky mluvícího Mexičana, ještě pořád nemáte důvod se domnívat, že si správně porozumíte.

LOS MEXICANOS

Mexičani jsou veselí, srdeční, ukecaní a k cizincům  se obvykle chovají s respektem. Pokud na ně budete mluvit anglicky, budou vás mít za Američany. Pro drtivou většinu vesničanů budete prvními cizinci, které ve svém životě potkali  a když jim povíte odkud jste, budou z vás totálně nadšení.  I k cizinkám chovají Mexičani normálně respekt, ale při pohybu na ulici počítejte s tím, že budete vždy a neustále centrem veškeré pozornosti, chlapi na vás budou troubit z aut, pokřikovat, pronásledovat vás a někdy i dost neodbytně obtěžovat. Vetšinou je to neškodná zábava,  ale raději se naučte pár drsných mexických nadávek pro případ, že se někoho nebudete moct zbavit po dobrém.

COMO VIAJAR

Cestovat po Mexiku se dá  různými způsoby. Můžete využít široké nabídky pravidelných letů mezi všemi většími městy které provozují společnosti Aero Mexico a Mexicana. Ceny letenek bývají často velmi nízké, takže jsou dostupné i pro normální Mexičany. Cestovat po silnici můžete autobusem nebo autem. Benzín je v Mexiku hodně levný a na každém letišti si můžete pronajmout auto. Ještě levnější, i když ne tak pohodlné a svobodné, je cestování autobusem. Vždycky ale platí, že kvalita cestování záleží na finančních možnostech. Ty staré, řvoucí mexickě autobusy nedoporučuju nikomu.

COMO MANEJAR EN MEXICO

Řízení auta a účast v mexickém silničním provozu představuje něco, čemu se budete muset teprve naučit. Nejhorší zážitky za volantem na vás čekají v Mexico, řízení tam totiž vyžaduje velkou dávku odvahy a neustálou pozornost. Napříč městem vedou desítky kilometrů dálnic, po nichž neustále jezdí miliony aut a dopravní špička tady trvá až do pozdních nočních hodin. Většina Mexičanů jezdí ve starých Volkswagen Broucích  kterým láskyplně přezdívají "vochitos" a kterých je v Mexiku snad největší koncentrace na světě. Pravidla silničního provozu jsou jednoduchá a skládají se  z pouhých dvou zásad: 1. Klakson je určen k tomu, aby se neustále a v každé situaci troubilo! a 2. Odbočuje se (do všech směrů) zásadně bez použití blinkru! Takhle to pak funguje i v praxi, přispívá to sice k celkovému chaosu, ale Mexičanům to viditelně nevadí. Hlavně si dávejte pozor na autobusy městské hromadně dopravy, řídí je zběsilí teenageři kteří nemají licenci, řidičák a už vůbec žádný strach. Raději se jim vyhýbejte a nikdy je nepoužívejte k přepravě vlastní osoby!

LA COMIDA MEXICANA

Originální mexické speciality, jak sami zjistíte, vypadají  a chutnají úplně jinak než to, na co jste pod názvem mexická kuchyně zvyklí. Známé tacos, fajitas, enchiladas a burritos vám ale určitě budou chutnat více, než zdejší originality Mole Poblano, Nopalitos con Chipotle, Tlacoyos, Cazuela, Clemole, Chilaxtle, Chorizo, Pacholas, Cochinita Pibil, Birria, Pozole nebo Tamales. Nejlepší způsob ochutnávky všeho za levný peníz je nákup v mexických supermarketech Gigante a Bodega. Nikdy si ale nekupujte žádně tacos u pouličních stánku, bude vám po nich neskutečně zle!. Jedině jídlo které si bez obav můžete koupit na ulici je mexickě grilovaně kuře  s tortillas, pečenou cibulí a čerstvou salsa verde (stejně koupíte v Pollo Feliz a Pollo Loco). Dále doporučuju skvělý kaktus nopal, dary moře a čerstvě ovoce. Dobré je vědět, že v restauraci vám každé teplé jídlo posypou hrstí čerstvého koriandru, před jehož odpornou vůní není v Mexiku úniku.

PARA TODO MAL, MEZCAL - PARA TODO BIEN, TAMBIEN!

Mezcal se v Mexiku obecně nazývá všechen alkohol vyráběný z kaktusů druhů agave, ale tequila se může jmenovat pouze alkohol vyrobený z druhu blue agave. Tequilu si v Mexiku rozhodně neodpírejte, v každém baru, obchodě i supermarketu existuje neskutečně velký výběr různých značek za rozumně ceny. Doporučuju nezabývat se obyčejnou tequilou a zaměřit se na kvalitní druhy "eposado" nebo "aňejo". Stejná je v Mexiku situace s rumem Bacardi, vyrábí se tady, je levný a všechny mexické hospody ho používají jako house rum. Mimochodem, pokud při objednávání tequily nechcete být za totální blby, zapomeňte  na pomeranč, skořici a podobně výmysly z Evropy. V Mexiku se totiž tequila podává pouze s čerstvými limetkami a se sangritou!

Tipy na "driving music": Cafe Tacuba, Los Lobos, Fabulosos Cadillacs, Jarabe de Palo, Nacha Pop, Titan, Vico C, Celia Cruz, Banda Espuela de Oro, Los Gatos Negros, Control Machete, Bob Marley, Manu Chao a cokoliv latinskěho.

The Story of Satan: Better the Devil You Know...
Joe Donohoe The Story of Satan

Who doesn't love the devil? That funny guy with the twinkle in his eye, the advertising pi [ ... ]

Tuesday Morning Lunch-Out
Patrick Seguin Tuesday Morning Lunch-Out

It's Tuesday morning, early October. I'm in class, waiting for the two caffeine pills I took on the  [ ... ]

Sounds like... Issue 09
Keith Kirchner & Chris Sadler Music reviews from the pages of Think Magazine

Sounds like, music reviews from the pages of Think Magazine...

Art of War: Women Warriors
Ande Wanderer & Stanley Roden Dark Stone

Move over, aerobics. Step aside, spinning. Martial arts have been inching their way into the mai [ ... ]

Harmonic Convergence
Keith Kirchner Liquid Harmony

The Think Magazine innerview with  Liquid Harmony

The Numbers Game
Joe Bodia Getting her phone number - photo by Jeffree Benet

Little Black Book full of blank pages? Follow this 12-step program and get her number every time... [ ... ]

A Day of Czech Snowboardin'
Rick Pryll A Day of Czech Snowboardin'

(Or, twelve hours; four on the road, four on the slopes, four to get organized...)

What has the IMF done for you lately?
Christopher Lord

There are a number of perfectly sound arguments which may be produced against the World Bank, the IM [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Petra Today : Helena Tomorrow : Ludvík After tomorrow : Bernard

JESTOFUNK - Love in a gold dimension
Tomas Otradovec JESTOFUNK - Love in a gold dimension

Při prvním přečtení bookletu vás napadne, jestli si z vás náhodou kluci z Jestofunku neděla [ ... ]

Populární anomálie Marilyn Manson
Ondřej Formánek Marilyn Manson

Bylo to někdy na přelomu let 1989 a 1990, když se Brian Warner, toho času red [ ... ]

The Fall
Michael Kyselka The Fall

„The Fall jsou nejlepší kapelou na světě. Od roku 1976 vydali 25-35 desek (z&a [ ... ]

Dobré ráno, Slime!
Petr Straka

Ke spánku to mělo daleko, natož pak ke sladkému spánku. Byla to krátká chvíle nevědomí hou [ ... ]

Fashion whore, what's in store...
Pavlína Farkašová Fashion whore

Pro všechny, kteří ještě neví co koupit své nejmilejší osůbce na Sv. Valentýna , mám rad [ ... ]

JESTOFUNK- Universal Mother
Tomas Otradovec JESTOFUNK- Universal Mother

Jestofunk podruhé! Ti chlapci jsou opravdu produktivní...  Tentokrát do světa pouštějí tro [ ... ]

Jak se nejlépe sblížit s prknem
Šárka Hanousková Jak se nejlépe sblížit s prknem

"Největší pohoda, jakou si dokážeš představit!" pokřikovala má kamarádka Jana, když se vr [ ... ]

Chystáte se ke kadeřníkovi?
Petra Šedinová

Vlasy již dlouho nejsou pouze potřebnou pokrývkou hlavy před slunečním žárem či nočním ch [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.