MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
S hou$e music do dalšího tisíciletí House party je jedním z hlavních druhů zábavy mladých lidí a konečně u nás začíná dosahovat rozměrů, na které jsme byli zvyklí ze zbytku Evropy. ...

Zakladatelka a lektorka taneční školy Salsa-Dance, Martina Anton
fShare
0
Pin It

Martina Anton začala tancovat před dvacet tři roky, bez jakékoli dřívější taneční průpravy, pakliže nepočítáme dětské tanyny tanyny při každé vhodné příležitosti.

Je živoucím důkazem toho, že skvělým tanečníkem salsy se může stát i ten, komu nekoluje v žilách horká latinskoamerická krev.

Sešli jsme se v jejím oblíbeném podniku a při sklence jablečného džusu jsme si povídali o tanci, přátelích a rytmu v těle.

THINK: Mohla by si mi na začátek říci několik základních informací o kurzech, které pořádáš?

MARTINA: Pracuji v moje studio na Mikulandské, kde pořádám soukromé a skupinové hodiny salsy a merenge. Začátečníci mohou být jak ženy tak muži, protože zprvu na pohlaví lektora nezáleží. V pokročilém stadiu musí pochopitelně tančit žena s mužem a muž se ženou.

Soukromá výuka je individuální, vše závísí na domluvě s klientem. Jedna lekce trvá 60 minut. Takový kurz probíhá v rozmezí od 6 do 12 měsíců. Jen jen na klientovy, jak moc se mu chce tancovat a kam až chce ve svém tančním umění dojít. Ten je naplánován na 10 učebních hodin základů, pro skupinku zhruba šesti lidí.

THINK: A jak je to se samotným tancováním?

MARTINA: Víš, tenhle tanec je spíš o tom, že muž vede ženu. Na druhou stranu, ženy jsou pohyblivější a vytváří celkový dojem. Středoevropští muži se často potýkají s pohybovými problémy, je to pro ně komplikovanější, protože musí poslouchat hudbu, dělat kroky a dobře vést partnerku, což je nejdůležitější.

Nikdo nemusí mít žádnou speciální průpravu. To je to při latině spíš nevýhoda. Salsa je lidový tanec, přináší naprosté uvolnění. Nevyžaduje žádné extrémní pohyby, žádné napětí. Evropské pojetí latinskoamerických tanců je jiné, dostalo se do extrémů.

Nejlepší je pochopitelně být od přírody pohybově nadaný a umět poslouchat hudbu. Nejrychleji postupuje člověk, kterému se podaří odbourat strnulost těla a stud. Zbavit se studu je ale na druhou stranu mnohem obtížnější pro lidi, kteří nikdy netancovali. Díky salse můžete skvěle poznat svoje tělo, dozvíte se, kam až můžete dojít a co všechno dokážete.

Latina je o pohybech pánve, proto je opravdu důležité se naprosto uvolnit. Pro mě osobně je to přirozené, ale velmi často se setkávám se stydlivým chichotem. U mužů jde víceméně o to, aby byli schopni hezky vést ženu, která se zkrátka a dobře pěkně hýbe. Nikdo se nemusí nepřirozeně kroutit, to je spíš na škodu.

Bát se toho nemusí ani starší páry. Přestože věkové rozmezí mých klientů je mezi 20 až 40, učila jsem i šedesáti letý pár. Pochopitelně jsem jim musela přizpůsobit rychlost hudby a délku lekce, ale výsledek byl opravdu krásný.

Výběr hudby je hodně důležitý. Začínám s pomalou hudbou, hlavně s takovou, kde je dobře znatelný rytmus. Mám vlastní mix, speciálně vytvořený pro svoje soukromé hodiny. Písničky na sebe musí navazovat. Evropani mají zpravidla potíže pochytit rytmus. Jejich uši na to zkrátka nejsou nastaveny.

Evropské tance a hudba jsou od latiny diametrálně odlišné. Potrpíme si na rovná, ztuhlá záda a vzpřímené postavy. Salsa je úplný opak. Proto první věcí, kterou každého učím, je zaposlouchat se do hudby a vžít se do rytmu. Já můžu naučit techniku téměř kohokoliv, ale bez vnímání rytmu a naprosté uvolněnosti vše ztratí potřebný efekt, výraz. Budete tancovat, ale nebude to hezké na pohled.

THINK: Pověděla by si mi něco o vaší taneční skupině?

MARTINA: Víš, ono je to složité. Tancujeme už tři roky, ale stále se mění jak jména, tak sestava. Naše obsazení je hodně mezinárodní. Tanečníci pocházejí z Dominikánské republiky, Kuby, Rumunska, Konga, Angoly, Venezuely...

Já jsem Češka, ale původ mojí rodiny sahá na Slovensko a na jih. Ani náš taneční program není přesně daný. Hodně improvizujeme. Každé představení je prakticky ušito na míru podle přání a potřeb klienta. Podle toho se určuje počet lidí, hudba, kostými..

Mimo to pořádáme představení v klubech po celé České Republice. Často si nás někdo objedná, abychom byli součástí určitého programu, v rámci soukromé párty nebo koncertu. Naposledy jsme vystupovali v Akropoli spolu s hudebníky z Afriky. Rádi bychom se zúčastnily festivalů, ale tady nic takového neprobíhá.

Co se Evropy týče, mohli bychom mluvit třeba o Itálii nebo Německu, kde se festivaly čas od času pořádají, ale bohužel to není nijak zvlášť dobře zorganizováno. Kolikrát jsem hledala něco specifického na internetu, ale získala jsem víc informací o tom, co se děje v Americe než tady v Evropě.

"Novinky" odsud byly třeba taky dva roky staré. A to samé se dá říci o soutěžích. Je to opravdu škoda.

THINK: Jak se tady žije tvým kolegům, kteří přišli do Prahy z různých koutů světa?

MARTINA: Pro většinu z nich bylo asi dost těžké se aklimatizovat, protože rozdíl v jejich a našem životním stylu je obrovský. Asi nejtěžší je zvyknout si na život bez rodiny. Jsou zvyklí na velké rodinné klany, kde si všichni povídají o svých problémech, pocitech, záčitcích. V Čechách se to příliš často nevidí, což jim připadá zvláštní a nepřirozené.

A bohužel se také potýkají s rasismem. Přijedou sami do zcela jiného světa a velmi často jsou naprosto dezorintovaní. Místo pomoci se však spíš setkávájí s neporozuměním. Je to také jeden z důvodů, proč tancují. Zpravidla sem nepřijeli proto, aby učili salsu, ale chyběl jim domov, a tak si ho nahradili tímto způsobem. Učit ale nemůže každý, kdo se dokáže hýbat. Člověk musí mít hodně trpělivosti, aby dokázal pracovat s těmi, kteří nemají latinskoamerickou krev a rytmus v těle. Každý učitel musí být připraven na to, že se tělem i duší zcela odevzdá s veškerou svojí energie těm, které učí. Jinak by to ani nemělo cenu.


- Jestli si chcete osvojit umění vlnění boků v rytmu salsy, volejte Martinu na Phone: +420 721 821 821. E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Zápis do tanečních kursů: www.salsa-dance.cz.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Jáchym Today : Petra Tomorrow : Helena After tomorrow : Ludvík

COMILATION - We Are Reasonable People
Keith Kirchner COMILATION - We Are Reasonable People

TECHNO, TO NEVYDRŽÍ.

Revizor
Eva Kolářová Revizor v metro

Není to tak dávno, kdy jsem nastoupila na Výtoni do druhého vozu tramvaje ubírající se směre [ ... ]

Spokojený život
Salah M. Spokojený život

Rozhodně jsem zastáncem toho, brát všechno v pohodě. Tím nemyslím jen takov [ ... ]

RADIUM.NFO - Released Tracks
Barbora GregorováRADIUM.NFO - Released Tracks

Rudě červený obal brněnské formace Radium.nfo vyzařuje velké množstv&iacut [ ... ]

Mezinárodní kampaň za Tibet
Michael C. van Walt Mezinárodní kampaň za Tibet

Přes milión Tibeťanů zemřelo za čínské okupace na následky mučení, hladu a během popra [ ... ]

DAVID MATÁSEK: Z Orlíku přes Národní do Divadla K...
Michael Kyselka DAVID MATÁSEK

"A cejchem mu vypálili na čelo nesmazatelné znamení  [ ... ]

Masti, masti, mastičky
Marie Sommerová Masti, masti, mastičky

Péče o pleť urazila dlouhou cestu od doby nechutného, studeného krému [ ... ]

ROZHOVOR: HERE, aneb Valerie Chauvey, Zdeněk Marek...
Eva Kolářová Kapela Here

Vyškovská kapela Here se na domácí hudební scéně objevuje již [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...