ANDY SMITH - The Document
fShare
0
Pin It

Co mě nejvíc bere na albu „The Document” DJe Andyho Smithe z Portishead, nejšílenějšího mixového CD, které se kdy dostalo na trh prostřednictvím velkých (a pravděpodobně i malých) distribučních firem, je jak hladce Smith přechází z Marvina Gaye „T Plays It Cool” do Toma Jonese „Looking Out of My Window”, nebo z „The Adventure of Grandmaster Flash on the Wheels of Steel” do verze písničky „Sitting on the Dock of the Bay” v podání Peggy Lee.

Takovým DJem jsem si představoval, že budu, když jsem se prvně začal učit mixovat. Znechucen nekonečným posloucháním stejných věcí Klubu X, měl jsem v úmyslu využít svůj směšně eklektický hudební vkus a roztočit ty nejbláznivější, ze všech možných kusů slepené, mixy. Chyba lávky.

Když zjistíte jak těžké je smíchat dvě desky dokonce ze stejného žánru, začnete chápat, proč sotva kdy v klubech slyšíte nějaký bezuzdný eklekticismus. Elektronická taneční hudba dominuje tanečním parketům proto, že je prostě... elektronická. Nebo, abychom byli na chvíli technicky přesní, protože elektronická hudba je kvantovaná. To znamená, že všechny hrané noty připadají na jim nejbližší daný beat a udržují stejnou rytmickou pozici po celou skladbu.

Věci, které hrají obyčejní hloupí lidé, jsou však nutně trochu mimo přesné beaty (nebo hodně podle schopností muzikanta), čímž se míchání beatů u dvou takových desek stává neuvěřitelně obtížným. Nicméně není to nemožné. A právě Andy Smith to dokazuje. Velmi obdivuji zručnost, se kterou míchá Jeru the Damaja do Meters a dál do James Gang. Víte (nebo byste měli vědět) jak zní „Cissy Strut”, ale nikdy jste ji neslyšeli vmíchanou do „Funk #49” a „Come Clean”?

A v tom právě pro mě spočívá kouzlo alba „The Document”. Není třeba říkat, že obdivuji už fakt, že Smith o těhle deskách ví a dal si práci zjistit, jestli půjdou dohromady. DJové jsou často silně krátkozraká parta a je osvěžující slyšet někoho s tak hltavým zápalem pro muziku. Je tu ale jeden zásadní element, o kterém jsem se dosud zapoměl zmínit, přísada, se kterou se každý DJ hodně potýká - publikum.

Pořád si nejsem jistý jak dobře se na „The Document” tancuje. Otázka je, najde si Smith publikum? Tím nechci říci, že sám jaksi neexistuju. Kdyby mi někdo dupl na kuří oko, řekl bych, že by to mohlo docela zafungovat na mejdanu časopisu Grand Royal (pozn.: vydavateli jsou Beastie Boys a jedná se o úlet) Beasties & Co. by rozjela kýčovitost Peggy Lee a groove kapely Meters, který se Beastie Boys pokusili napodobit na „Check Your Head”.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Jaroslav Today : Vlastislav Tomorrow : Robert After tomorrow : Blahoslav

PRIESSNITZ-ZORRO - Zero.rmxs
Barbora Gregorová

Jesenická kapela Priessnitz má za sebou za léta svého hraní už [ ... ]

EASTERN UPRISING - Dance Music from the Asian Unde...
Keith Kirchner EASTERN UPRISING - Dance Music from the Asian Underground

Pozoruhodná a podařená kompilace.

Richard Erml: Zuzanka a tibetské velehory (deník z...
Barbora Gregorová

Milý Richarde, stejně jako ty ležím v posteli (narozdíl od tebe ne na Bulovce [ ... ]

Lepší je chodit pozdě
Jeffree BenetLepší je chodit pozdě

Lidem, kteří chodí včas se stávají špatné věci. To je skutečnost, o které nemá polovina  [ ... ]

Návody pro šťastný život
Joe Bodia Návody pro šťastný život

Můj přítel otevřel zásuvku manželčina prádelníku a vytáhl něco za [ ... ]

MORCHEEBA - Big Calm
Keith Kirchner MORCHEEBA - Big Calm

Chvíli mi trvalo, než jsem si tuhle desku plnou různých stylů oblíbil.

Byla jsem cizinkou v cizí zemi
Eva Kolářová Francie, Normandii

Nevzpomínám si, kdo přišel první s nápadem jet do Francie. Každopádně 24. & [ ... ]

Patří nesnášenliví Češi do kosmopolitní Evropy?...
Luděk Hrdina Patří nesnášenliví Češi do kosmopolitní Evropy?

Mnoho let uplynulo od vraždy súdánského studenta skinheads dvou českých v Praze.

Ostatní články