Pomoc je tady: Rozkoše bez Rizika

Sex pracovník (Foto: Jeffree Benet)
Pin It

Povídám si s paní Hanou Malinovou, výkonnou tajemnicí organizace Rozkoš bez rizika, která má stálé sídlo v Praze v Bolzanově ulici a pobočku v Brně.

Paní Malinová mě provádí velmi vkusně zařízenými prostory. Na interiéru se podílel manžel paní Malinové a výtvarnice Dagmar Doubková.

„Tady jste zrovna v klubovně, děvčata si tu mohou nerušeně popovídat a kromě toho tu nacvičujeme divadelní hry. Máme vlastní dílnu, já píšu texty (momentálně hra na motivy romské pohádky) a kamarád píše muziku.

Támhle je můj koutek, kde si pěstuju kult osobnosti (ukazuje se smíchem na okno s jejími fotografiemi.) Zde máme obrázky z našich předešlých divadelních představení (ukazuje mi).

Byli jsme na Rómském divadelním festivalu v Ostravě.

A mě teď bude nenávidět celý národ, protože o mně dělá Helena Třeštíková sběrný dokument a všichni mnou budete přesyceni: 'Ježíš, zas ta Malinová!'

„Říkáte 'holky,' co to znamená?"

„Tak z devadesáti procent prostitutky. Sem tam nějaké bezdomovkyně, narkomanky, někdy k nám zabloudí i mladé holky na útěku. Máme kolem 500 klientek. Tady je kuchyňka, bezdomovkyně se sem chodí najíst, zde je záchod, sprcha, mohou si tu i přepírat a zase se vrátit do kanálu nebo na nádraží."

Vstupujeme do malé gynekologické ordinace.

„Máme gynekologa a dvě kožařky, kteří se tu střídají a pak ještě provozujeme pojízdnou venerologickou ambulanci. Důvěrně jí říkáme „Sáňa." Našetřili jsme na ni pomocí sponzoringu, nejvíce se podílely organizace jako Open Sociaty Fund, Britská rada, Phare, Global Fund for Women („Ty strašně milují, když mě vidí za volantem"), ale dokonce i Ministerstvo zdravotnictví a Magistrát Hl.m. Prahy.

Česká podnikatelská pojišťovna nám ji zadarmo pojistila. V ordinaci a v pojízdné ambulanci odebíráme vzorky krve a stěry z různých otvorů v těle. Když se něco objeví, léčíme to ambulatně, ve vážnějších případech jako třeba syfilis musí klientky do nemocnice. Jsme zčásti podporováni Ministerstvem zdravotnictví, platí část vyšetření, ale laboratorní rozbory jsou stále dražší. Dotace teď přijdou až v květnu, takže musím laboratorní práce uhradit ze svého platu.


Hana Malinová (Foto: Markéta Mathauser Malinová)Hana Malinová (Foto: Markéta Mathauser Malinová)

Cíle organizace:
Prevence HIV/AIDS, diagnóza a léčba pohlavních nemocí u osob poskytujících placené sexuální služby, poskytování poradenství v sociální, pracovní a rodinné oblasti, vlastní kulturní aktivity. Vše je motivováno úsilím redukovat negativní vlivy prostituce a cílem dosažení částečné a úplné resocializace.

Činnosti: 
streetwork - 
dvakrát týdně chodíme do pražských ulic a sex-klubů, kde rozdáváme brožurky, informační letáčky a aktuální informace o trhu pracovních sil. Dále zde provádíme odběr slin na HIV a lákáme klientky k návštěvě našeho střediska.

poradenské centrum - otevřeno pro klientky 2x týdně. V pondělí jsou provozované činnosti spíše kulturní a spole-čenské (nácvik divadelního představení, besídky s preventivním programem), dále je poskytováno pracovní a psychosociální poradenství (vyřizování ztráty občanského průkazu, bydlení, rozvody,) bezdomovkyním se poskytuje jídlo a ošacení. Ve čtvrtek se v nestátním zdravotnickém zařízení, jež je součástí našeho poradenského centra, poskytují bezplatně kompletní venerologická a gynekologická vyšetření.

pojízdná venerologická ambulance - s pomocí této ambulance jsem schopni se dopravit do kteýchkoli míst v České republice a zde pak provádíme obdobná vyšetření jako v našem zdravotnickém středisku.


A teprve pak budu mít výplatu. Možná. V Praze máme asi 250 klientek a už třetí rok ani korunu od Magistrátu ani od Obvodního úřadu. Mělo by to fungovat automaticky, ne abych se v lednu a únoru třepala, z čeho zaplatím nájem. Už mě to unavuje. Chtěli jsme letos rozšířit sociální stránku naší práce, protože více než polovina stabilních klientek jsou Rómky, ale prostě; není na to."

„Pokud jde o resocializaci, mají zájem pracovat?"

„Ano některé bych klidně doporučila. Běžné uklízečské práce nebo přines-odnes-přerovnej-udělej by zvládly.

Máme klientky, které vyloženě trápí stres související s nejistotou výdělku na ulici. Pokoušíme se pro ně hledat práci. Kupujeme jim Annonce, Večerní Prahu, provádíme jim výběr povolání, vystříháme, rozmnožíme.

Zavolají tam, je to dobré, jdou tam, oni uvidí, že jsou Rómky a Nazdar. Nejsou to kecy, můžu za to dát ruku do ohně. Přitom všichni tvrdí, že nedělají rozdíly. Ale pak přijde o práci žádat Rómka a oni neví, co s tím. Někdy si i hrajou na hodného a zlého.

Jeden kývá a pak se přiřítí druhý a jako novinku oznámí, že místo je už obsazené. Nemůžeme kontrolovat, jestli jim lžou. Klientky se pak vrátí zahořklé, my je musíme utěšovat, ať to zase někde zkusí, udělají to třikrát a pak se zase vrátí na ulici. A to je celý výsledek resocializační práce.

Můžu dávat konkrétní případy. Samozřejmě, že některé jsou na ulici proto, že je nic jiného nebaví. Ale rasistická předpojatost tu existuje a ať mi nikdo nevykládá že ne.

A k tomu by v žádné alespoň trochu vyspělejší společnosti nemělo docházet. Je to trapné. Ještě se tak trochu chytají klientky, které vypadají trochu bělejší, tzv. „Křižovatky. Je to vyloženě rasová otázka. Je to špatné, ale je to tak."

„Co tu ještě klientky hledají?"

„Především zdravotní péči. Fungujeme i jako čekárna k nestátnímu zdravotnickému zařízení. Momentálně uvažujeme o přechodném zavření, protože nemáme vůbec žádné peníze. Sbírám je po projektech po dvaceti tisících. Musím napsat projekt, průběžnou zprávu, závěrečnou zprávu, to bych musela žít ještě ve třetím tisíciletí, abych to stihla.

„Jak dlouho fungujete?"

„S místopředsedkyní jsme se založily 10.4.'92 při ománkovém víně v Brně. Postupně to narůstalo až do dnešních rozměrů, kdy to funguje, ale obtížně se shánějí finanční prostředky. Mrzí mě, že věčně musím shánět peníze po zahraničních sponzorech.

Abych dosáhla stejného příjmu, který mám, což není nijak závratná suma, přibírám si stále další činnosti. Už řídím i sanitku. Jezdíme všude, Varnsdorf, Děčín. Když nemáme zdravotní sestru, dělám ji já. Peníze dostaneme jenom na laboratoře, ale ne na provoz ani na výplaty. Komu vlastně sloužíme?

Nedělám to přece pro sebe. Už jsem si kolikrát říkala, co mě to všechno stálo energie. Pořád píšu projekty, pořád o tom stejném a pořád jinak. Bůček a kosti 100x jinak. Běžně se uspokojuje desetina z podaných žádostí. Kolikrát jsem slyšela „Hanička je šikovná, ona si ty peníze někde sežene!" Ale já už jsem unavená. Stálý existenční stres. A nejde jen o mne, mám plno zaměstnanců. Psycholožku, streetworkery, lékaře.

Při výjezdu do jiných měst se snažíme najímat místní lékaře, jedeme-li třeba do Karviné, těžko seženeme pražského doktora, který by si na to vzal dovolenou za ty 'obrovské' peníze, které mu pak dáme my. Místní děvčata i doktoři se tomu zase často brání kvůli syndromu malého města. Hlavně děvčata nechtějí být identifikována jako pacientky. Když se podaří lokálního lékaře sehnat, jedu tam já sama, vyšetříme klientky, těm nemocným, které nejsou pojištěné, vydáme léky a je to. Musím říct, že se výborně spolupracuje s některými místními instiucemi.

„Jak prostitutky vědí, kdy je přijedete prohlédnout?"

„Někdy jim to předem zajedeme oznámit nebo spolupracujeme s místními street workerovskými týmy. Nejvíc jsme udělali 30 klientek za den. Únosné číslo je tak 15 za den, nejpříjemnější do 10. Ambulance v autě je malá a není to z nejpohodlnějších. Já jsem veliká, takže když dělám sestru, mám hlavu nalepenou na zářivce a divím se, proč je mi takové horko," směje se paní Malinová a pak dodává: „Také máme vlastní publikační činnost. Náš největší šlágr je brožura 'Kdo se může nakazit?'" (Ukazuje mi skládací superbrožuru.

Otevřu ji a čeká na mě překvapení, které vám neprozradím.) Jednu si beru s sebou, loučím se s paní Malinovou a obdivuji její vytrvalost, optimismus a nadšení. Další z dlouhatánské řady těch, kterým je třeba držet palce a obdivovat je třeba i za to, že nesoudí.


- www.rozkosbezrizika.cz
Cold Weather, Hot Deals - Get $40 off hotel bookings

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.
Think Magazine is a grenade in the lap of journalism!

_ The Economist

 

Name Day/Svátek

Yesterday : Soňa Today : Taťána Tomorrow : Arnošt After tomorrow : Kvido

 
Co můžete udělat se svou vládou?
Pavel Tulin Co můžete udělat se svou vládou?

Nejdříve si musíte uvědomit, že vláda je naživu!

Pravidla pro chlapce v novém vztahu
Lucie Výborná Pravidla pro chlapce v novém vztahu

Na začátku, ještě předtím, než začne být řeč o nějaké fázi „vztahu“, prochází ka [ ... ]

RIP Ivan Khunt
Michael Kyselka Ivan Khunt

Na úpatí letošního roku nás opouští osobnost na&sca [ ... ]

Koketování s nesmrtelnosti
Vít Hradec Koketování s nesmrtelnosti

Ještě donedávna znamenala smrt poslední mezník lidského bytí, závěrečnou k [ ... ]

TICHÁ DOHODA - Válcovna vkusu s.r.o.
Tomas Otradovec TICHÁ DOHODA - Válcovna vkusu s.r.o.

Tichá dohoda. To je téma samo pro sebe. Pro někoho ojedinělá skupina snažící se jít s dobou [ ... ]

Quo vadis, musica?
Ryška Quo vadis, musica?

Miliony let se naše modrá koule pachtí po oběžné dráze a lidské vzpomínky spřádají vlák [ ... ]

Beginer
Ditaela hřbitov

Bylo to takové mrazivé lednové odpoledne. Každým rokem v tomto pov&aacu [ ... ]

Co je na umění tak zábavného?
Hakim Bey Co je na umění tak zábavného?

Umřelo Umění s dadaisty smíchy? Nebo snad k této sardonocidě došlo mnohem d&# [ ... ]

RONI SIZE - New Forms
Keith Kirchner RONI SIZE - New Forms

Nečistá basa a pevné perkuse, to dělá drumnbass výjimečným.

Umělec měsíce: Honza Blažíček
Eva Kolářová Honza Blažíček

Kdo to vlastně je?

Profil osobnosti: Niké Papadopulosová
Jen Maxa Niké Papadopulosová

Nedokážu si představit že bych jen natočila film a pak už do něj [ ... ]

Hooverphonics propluli Prahou
Pavla Machálková Hooverphonics

THINK: Jsme první, kdo dnes s Vámi dělá interview?