Lenka Reinerová: Kavárna nad Prahou. Labyrint 2001
fShare
0
Pin It

Lenka Reinerová: Kavárna nad Prahou. Labyrint 2001

Zatímco ve své vlasti patří poslední německy píšící autorka k pozapomenutým spisovatelům, v Německu je Lenka Reinerová uznávanou literátkou a laureátkou prestižní ceny Schilerring.

Nyní se mohou čeští čtenáři mohou setkat s v pořadí čtvrtou přeloženou knihou, kterou jsou poměrně útlé útržky vzpomínek Kavárna nad Prahou. Vitální stará dáma, která dávno překročila osmdesátku, má skutečně nač vzpomínat. Na svět přišla během první světové války v pražské židovské rodině, ve dvacátých letech navštěvovala proslulé akademické gymnázium.

Po maturitě se rozhodla postavit na vlastní nohy a odstěhovala se do mansardy v Melantrichově ulici. Tak se stala sousedkou proslulého „zuřivého reportéra“ Egona Ervina Kische, jemuž ve svých vzpomínkách věnuje zvláštní pozornost. Díky Kischovi získala místo v pražském časopise Arbeiter - Ilustrierte - Zeitung , který patřil německým antifašistickým emigrantům.

Těsně před zánikem Československa odešla do Francie, poté do Maroka a své putování zakončila až v Mexiku, kde prožila druhou světovou válku jako zaměstnankyně vyslanectví exilové vlády v Londýně. Se svým jugoslávským manželem, kterého poznala právě v mexickém exilu, se vrátila po válce do Československa. Po komunistickém převratu se díky svému sňatku ocitla ve vězení. K žurnalistice se mohla vrátit až koncem padesátých let, kdy se stala šéfredaktorkou časopisu „Im Herzen Europas“, vydávaného naším ministerstvem zahraničí. Normalizační režim sedmdesátých let však její novinářskou kariéru ukončil.

Kavárnu nad Prahou přečtete vskutku jedním dechem nad odpoledním šálkem kávy nebo čaje. Ke klasickým memoárovým knihám, leckdy nudným a sebestředným anebo snůškám drbů ve stylu „kdo, kdy, kde, s kým a proč“, má „Kavárna“ na míle daleko. Lenka Reinerová pojala své vzpomínkové črty jako vnitřní dialogy s již dávno mrtvými osobnostmi.

Představitelé pražského kulturního života třicátých let, čeští i němečtí, sedí ve fiktivní nebeské kavárně někde nad Prahou a odtud hovoří s autorkou. Vzpomínají na společné přátele nebo prožitky a občas komentují dnešní dění doma i ve světě. Většina postav, které v knize vystupují, patřila ke skutečně blízkým přátelěm autorky. Důvěrná znalost jejich názorů, životních postojů a osudů knize rovněž prospěla. Pomohla totiž zbavit některé osobnosti nejrůznějších oficiálních nálepek „pokrokových umělců“ z komunistické éry a ukázala je především jako mistry svého oboru.

Reinerová rovněž pomáhá oživovat pozapomenuté osobnosti, za všechny jmenujme autora pozoruhodných fotomontáží Johna Heartfielda nebo spisovatele a překladatele F. C. Weisskopfa. Své místo mají v knize i typické pražské figurky s mnohdy tragickým osudem, jako třeba dnes znovu objevený a doceňovaný malíř Robert Guttmann. Zajímá - li vás alespoň trochu meziválečné kulturní dění, neměli by jste si nechat „Kavárnu“ ujít.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Evženie Today : Vojtěch Tomorrow : Jiří After tomorrow : Marek

Americká historie X
Michael KyselkaAmerická historie X

Americká historie X Je těžké sledovat titulky k filmu Americká historie X, aniž by si člově [ ... ]

Mluvící maso - povídka Terry Bisson
Terry Bisson Talking Meat

Představ si... vedoucí páté výzkumné jednotky mluví s vrchním velitelem...

Pomáhám tělu i duši
Helena Chvojková MUDr. Vladislavem Dolgušinem

Když jsem si přečetla na tabuli před prodejnou zdravé výživy pobl [ ... ]

Pojďte do našich řad
Pavel Košek Pojďte do našich řad

Samozřejmost nedostatku informací, myšleno informací vztahujících se k [ ... ]

Průvodce časopisu Think dívčím oblečením na snowbo...
Joe Bodia Průvodce časopisu Think dívčím oblečením na snowboard

Přiznávám, že mám víceméně stejné pocity, jde-li o specificky ženské oblečení na snowbo [ ... ]

Těžký život filmového diváka
Vít Hradec Těžký život filmového diváka

Nevím, zda si čtenáři uvědomují, k jakým dalekosáhlým změnám v českých kinech došlo v  [ ... ]

EASTERN UPRISING - Dance Music from the Asian Unde...
Keith Kirchner EASTERN UPRISING - Dance Music from the Asian Underground

Pozoruhodná a podařená kompilace.

Chci do svého paneláčku!!!
Jana Výborná HON NA MUŽE

Každá žena chce být žádoucí. Některá se cítí  [ ... ]

Ostatní články