MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Prkno je pohoda, zábava a sranda Veškerý sport bývá často spojen s odříkáním hraničícím až s asketismem, hodinami a hodinami neúprosného tréninku a tvrdé dřiny. ...

Lenka Reinerová: Kavárna nad Prahou. Labyrint 2001
fShare
0
Pin It

Lenka Reinerová: Kavárna nad Prahou. Labyrint 2001

Zatímco ve své vlasti patří poslední německy píšící autorka k pozapomenutým spisovatelům, v Německu je Lenka Reinerová uznávanou literátkou a laureátkou prestižní ceny Schilerring.

Nyní se mohou čeští čtenáři mohou setkat s v pořadí čtvrtou přeloženou knihou, kterou jsou poměrně útlé útržky vzpomínek Kavárna nad Prahou. Vitální stará dáma, která dávno překročila osmdesátku, má skutečně nač vzpomínat. Na svět přišla během první světové války v pražské židovské rodině, ve dvacátých letech navštěvovala proslulé akademické gymnázium.

Po maturitě se rozhodla postavit na vlastní nohy a odstěhovala se do mansardy v Melantrichově ulici. Tak se stala sousedkou proslulého „zuřivého reportéra“ Egona Ervina Kische, jemuž ve svých vzpomínkách věnuje zvláštní pozornost. Díky Kischovi získala místo v pražském časopise Arbeiter - Ilustrierte - Zeitung , který patřil německým antifašistickým emigrantům.

Těsně před zánikem Československa odešla do Francie, poté do Maroka a své putování zakončila až v Mexiku, kde prožila druhou světovou válku jako zaměstnankyně vyslanectví exilové vlády v Londýně. Se svým jugoslávským manželem, kterého poznala právě v mexickém exilu, se vrátila po válce do Československa. Po komunistickém převratu se díky svému sňatku ocitla ve vězení. K žurnalistice se mohla vrátit až koncem padesátých let, kdy se stala šéfredaktorkou časopisu „Im Herzen Europas“, vydávaného naším ministerstvem zahraničí. Normalizační režim sedmdesátých let však její novinářskou kariéru ukončil.

Kavárnu nad Prahou přečtete vskutku jedním dechem nad odpoledním šálkem kávy nebo čaje. Ke klasickým memoárovým knihám, leckdy nudným a sebestředným anebo snůškám drbů ve stylu „kdo, kdy, kde, s kým a proč“, má „Kavárna“ na míle daleko. Lenka Reinerová pojala své vzpomínkové črty jako vnitřní dialogy s již dávno mrtvými osobnostmi.

Představitelé pražského kulturního života třicátých let, čeští i němečtí, sedí ve fiktivní nebeské kavárně někde nad Prahou a odtud hovoří s autorkou. Vzpomínají na společné přátele nebo prožitky a občas komentují dnešní dění doma i ve světě. Většina postav, které v knize vystupují, patřila ke skutečně blízkým přátelěm autorky. Důvěrná znalost jejich názorů, životních postojů a osudů knize rovněž prospěla. Pomohla totiž zbavit některé osobnosti nejrůznějších oficiálních nálepek „pokrokových umělců“ z komunistické éry a ukázala je především jako mistry svého oboru.

Reinerová rovněž pomáhá oživovat pozapomenuté osobnosti, za všechny jmenujme autora pozoruhodných fotomontáží Johna Heartfielda nebo spisovatele a překladatele F. C. Weisskopfa. Své místo mají v knize i typické pražské figurky s mnohdy tragickým osudem, jako třeba dnes znovu objevený a doceňovaný malíř Robert Guttmann. Zajímá - li vás alespoň trochu meziválečné kulturní dění, neměli by jste si nechat „Kavárnu“ ujít.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Jakub Today : Anna Tomorrow : Věroslav After tomorrow : Viktor

Pivo je život!
Petra Carterová Pivovar Velké Popovice

Historie piva v českých zemích aneb kde se pivo vaří, tam se dobře daří!

Pode Bal: Umění?
Jarka Fricová Pode Bal: Umění?

V galerii ve Špálově ulici v Praze probíhala v lednu 2000 za podpory společnosti Budvar výstav [ ... ]

Článek z roku 1922 - o životě v roce 2000
Jarka Fricová Článek z roku 1922 - o životě v roce 2000

Pokrok, který člověk dokáže předvídat. Za 78 let se bude psát rok 2000. Když statistika tvr [ ... ]

Co je na umění tak zábavného?
Hakim Bey Co je na umění tak zábavného?

Umřelo Umění s dadaisty smíchy? Nebo snad k této sardonocidě došlo mnohem d&# [ ... ]

Proč je lepší být z ...
Think Magazine stereotypní Francouz

10 HLAVNÍCH DŮVODŮ, PROČ BÝT FRANCOUZEM: 1. Když mluvíte rychle, zníte  [ ... ]

Spokojený život
Salah M. Spokojený život

Rozhodně jsem zastáncem toho, brát všechno v pohodě. Tím nemyslím jen takov [ ... ]

Zapomeňte na Futuramu!
Joe Bodia Zapomeňte na Futuramu!

Myslíte, že se musíte nechat hluboce zmrazit, abyste se probudili do budoucnosti plné technický [ ... ]

Chicago House Music
T. Navara Jesse Saunders

Tak, jako je Detroit kolébkou techna, tak je Chicago městem house music. Ovšem Chicago má ješt [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...