MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
KUTNÁ HORA: Město uchvacuje, alterna nefunguje Když jsem ve středověké Kutné Hoře takhle po ránu narazila v České ulici na New Peking Restaurant, něco mi tu nehrálo. ...

Lenka Reinerová: Kavárna nad Prahou. Labyrint 2001
fShare
0
Pin It

Lenka Reinerová: Kavárna nad Prahou. Labyrint 2001

Zatímco ve své vlasti patří poslední německy píšící autorka k pozapomenutým spisovatelům, v Německu je Lenka Reinerová uznávanou literátkou a laureátkou prestižní ceny Schilerring.

Nyní se mohou čeští čtenáři mohou setkat s v pořadí čtvrtou přeloženou knihou, kterou jsou poměrně útlé útržky vzpomínek Kavárna nad Prahou. Vitální stará dáma, která dávno překročila osmdesátku, má skutečně nač vzpomínat. Na svět přišla během první světové války v pražské židovské rodině, ve dvacátých letech navštěvovala proslulé akademické gymnázium.

Po maturitě se rozhodla postavit na vlastní nohy a odstěhovala se do mansardy v Melantrichově ulici. Tak se stala sousedkou proslulého „zuřivého reportéra“ Egona Ervina Kische, jemuž ve svých vzpomínkách věnuje zvláštní pozornost. Díky Kischovi získala místo v pražském časopise Arbeiter - Ilustrierte - Zeitung , který patřil německým antifašistickým emigrantům.

Těsně před zánikem Československa odešla do Francie, poté do Maroka a své putování zakončila až v Mexiku, kde prožila druhou světovou válku jako zaměstnankyně vyslanectví exilové vlády v Londýně. Se svým jugoslávským manželem, kterého poznala právě v mexickém exilu, se vrátila po válce do Československa. Po komunistickém převratu se díky svému sňatku ocitla ve vězení. K žurnalistice se mohla vrátit až koncem padesátých let, kdy se stala šéfredaktorkou časopisu „Im Herzen Europas“, vydávaného naším ministerstvem zahraničí. Normalizační režim sedmdesátých let však její novinářskou kariéru ukončil.

Kavárnu nad Prahou přečtete vskutku jedním dechem nad odpoledním šálkem kávy nebo čaje. Ke klasickým memoárovým knihám, leckdy nudným a sebestředným anebo snůškám drbů ve stylu „kdo, kdy, kde, s kým a proč“, má „Kavárna“ na míle daleko. Lenka Reinerová pojala své vzpomínkové črty jako vnitřní dialogy s již dávno mrtvými osobnostmi.

Představitelé pražského kulturního života třicátých let, čeští i němečtí, sedí ve fiktivní nebeské kavárně někde nad Prahou a odtud hovoří s autorkou. Vzpomínají na společné přátele nebo prožitky a občas komentují dnešní dění doma i ve světě. Většina postav, které v knize vystupují, patřila ke skutečně blízkým přátelěm autorky. Důvěrná znalost jejich názorů, životních postojů a osudů knize rovněž prospěla. Pomohla totiž zbavit některé osobnosti nejrůznějších oficiálních nálepek „pokrokových umělců“ z komunistické éry a ukázala je především jako mistry svého oboru.

Reinerová rovněž pomáhá oživovat pozapomenuté osobnosti, za všechny jmenujme autora pozoruhodných fotomontáží Johna Heartfielda nebo spisovatele a překladatele F. C. Weisskopfa. Své místo mají v knize i typické pražské figurky s mnohdy tragickým osudem, jako třeba dnes znovu objevený a doceňovaný malíř Robert Guttmann. Zajímá - li vás alespoň trochu meziválečné kulturní dění, neměli by jste si nechat „Kavárnu“ ujít.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Filip Today : Valdemar Tomorrow : Vilém After tomorrow : Maxmilián

ZUZANA NAVAROVÁ & KOA - Barvy všecky
Michael KyselkaZUZANA NAVAROVÁ & KOA - Barvy všecky

Autorka a zpěvačka, kterou milují pódia besed, zahrad a dovedu si ji i s kapelou př [ ... ]

Styl Kiosk
Anna Koslová Styl Kiosk

Styl novinky a další ...

Phil Shöenfelt, když oční víčka oddělují noc ode d...
Jarka Fricová Phil Shöenfelt

Krátce poté, kdy jsme si byli představeni, sedíme s Philem za šatní p& [ ... ]

Status Quo
Thinky Status Quo

„Status quo", neměnný stav věcí, který brání v tom jaké by věci b [ ... ]

The Last Underground (Praha 1999)
Robyn Glennon & Allison Lewis The Last Underground (Praha 1999)

Ve stínu hlavního proudu - Galerie No D...

Zákon, drogy, společnost a ty
Petra Carter

Je čas jara a veselí, čas kdy plody přírody ukazují světu své nevyzpytatelné, okouzlující [ ... ]

Dr. MAX - MAXimální pohoda
Jarka Fricová

Je to soustavný boj o zákazníka.

Hellboy
Michael KyselkaHellboy

Hlavní charakter Mika Mignoly měří sedm stop, je krvavě rudý a má zah [ ... ]

Ostatní články
Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.