MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Graffiti je krásná Graffiti v té podobe, jak ho známe dnes, vzniklo na přelomu 60. - 70. let v New Yorku jako specifický projev tamní barevné komunity, a rychle proslavilo newyorské metro po celém světě. ...

fShare
0
Pin It

Jak se liší výšina od hlubiny a naopak? Jde jen o směr nahoře a dole? Ten je přeci v kosmickém kontextu relativní!

Pokusím se o analogické přirovnání. Fyzikální teplota může klesnout až na jistou absolutní nulu, níže se nejspíše jít nedá. Směrem nahoru to lze. Miliarda stupňů Kelvina je jen "poněkud" méně než kvintilión stupňů. Sice není známo, kde by se takové teploty vyskytovaly, ale teoreticky jim nic nebrání.

Rovněž rozhodnuli se v úvaze učinit písek hrubším, bude se proměňovat v stále hrubší štěrk, posléze v balvany, až nakonec splyne v masivní kamennou skálu.

Dál to nejde, mámli respektovat podstatu matérie. Hmota kamene je stále zde, ale jako konečná fáze, za níž se nedá jít. Opačným procesem projdu přes jemný písek v ultrajemnou moučku, pak v prach, ten posléze zkapalní a nabude vlastností plynu. Další ředění může teoreticky pokračovat do nekonečna, kdy se po křivce hyperboly přibližuji asymptotě, již protnu v nekonečnu. Tímto směrem není hranic. A existence původní hmoty trvá do nekonečna.

A co samotné bytí, cítění, vnímání, jednání člověka? I zde lze klesat v hrubosti k jistému dnu (asi nelze být surovější než fašističtí a komunističtí sadisté v koncentračních táborech, to jistě překonalo i výjevy Hieronyma Bosche a představy o pekle všech religiózních struktur).

Analogicky k jemné subtilnosti může člověk stoupat věčně. Naučím-li se jíst dráždivá jídla, nevychutnám už pokrm prchavé, lahodné chuti. Emotivní křišťálové písně raného Anthonyho Phillipse (kytarista Genesis) na albu Wise after the Event nemůže jistě ocenit milovník tříštivého trash-metalu, neboť jejich láskyplné hudební chvění zkrátka nebude umět vnímat.

Otupování a ústup z jemných pozic do hrubších sfér se promítá do všeho. Kdyby šlo popsat nějakou úroveň povznesení, pak možná téhož jeden dosahuje modlitbou nebo poslechem hudby, zatímco jiný dávkou drogy. Výpad do světa jemnějšího vnímání z hrubých sfér pomocí násilí je ovšem nepřirozený, neúčinný: asi jako kdyby někdo urychloval rozkvétání růže surovým rozevíráním poupat.

Příznačná je tato disproporce v milostných vztazích. Protřelý sexuální borec, jemuž se z erotiky stalo hobby, se může jen marně snažit za pomoci rozmanitých nepřirozených technik dosáhnout prožitku, který snadno zažívá romantický student, lehce líbající svou dívku na tvář.

Poslední dvě století, a druhá polovina dvacátého století obzvláště, udělaly z určité drsnosti a duševní okoralosti jistý zvrácený ideál. Nemylme se, přejemnělý sladce navoněný hejsek z reklamy na Mazdu je v duši více vyschlý a necitlivý než potem páchnoucí germánský válečník na hranici Římského imperia!

Neschopnost vnímat něco, co člověka přesahuje, tedy hrubý materialismus, má možnost k bujení jako nikdy dříve. Zde by se dalo jistě hovořit o ekologii a dalších těsně navazujících tématech.

Ještě ve starověku byli mnozí lidé schopni vnímat věci, které jsou dnes pokládány za báje, pověry a historky pro pobavení. Ti jedinci, kteří si své zdánlivě nadpřirozené schopnosti podrželi, jsou často vysmíváni. Nechci znevažovat technický rozvoj, není dobrý pouze v tom, co opomíjí. A řada vykutálených podvodníčků jen koná dobré myšlence medvědí službu pro pomíjivý krejcar.

Bytí, cítění, vnímání, jednání člověka, jeho hrubost či jemnost je však v rukou každého jednotlivce. Jak už bylo výše řečeno, k jemné subtilnosti může člověk stoupat stále.

Může se po křivce hyperboly blížit k asymptotě, s níž se protne v nekonečnu. Zde je hranice pro běžné vnímání nepopsatelná, neboť za ní leží cosi, co lidé v mnoha jazycích nazvali Bohem.

A člověk nemusí být ani křesťan, muslim, žid nebo buddhista, aby zde alespoň na okamžik někdy nepocítil vanutí větru věčnosti.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Vítězslav Today : Magdaléna Tomorrow : Libor After tomorrow : Kristýna

LADIDA - Laser Girl
Keith Kirchner LADIDA - Laser Girl

Ti šťastnější z vás, kteří na svých toulkách tímhle malým světem měli možnost dostat  [ ... ]

Partií měniče spojit s Hyundai pro letošní největš...
Joe Bodia

Iker Casillas (Španělsko), Lukas Podolski (Německo), Giuseppe Rossi (Itálie), Karim Benzema (Fra [ ... ]

Ta malá zvířecí bestijka... mě dělá lepším člověke...
Petra Šedinová

Náš svět je rozdělen na lidi kočičí a lidi psí. Tyto dva druhy jsou striktně odděleny a je [ ... ]

Gang-ala-Basta
Vlastimil Beránek Gang-ala-Basta

S názvem Gang-Ala-Basta, novým projektem na domácí hudební scéně, jste se doposud mohli sezn [ ... ]

KOSHEEN - Resist
Vlastimil Beránek KOSHEEN - Resist

Bristol je jedním z nejdůležitějších měst pro vývoj britské h [ ... ]

TICHÁ DOHODA - Válcovna vkusu s.r.o.
Tomas Otradovec TICHÁ DOHODA - Válcovna vkusu s.r.o.

Tichá dohoda. To je téma samo pro sebe. Pro někoho ojedinělá skupina snažící se jít s dobou [ ... ]

Evoluce v hlavě
Think Magazine Aztékové kouření

1621 - Sir Richard Burton doporučuje ve svých lékařských listech nazvaných Anatomie melancholi [ ... ]

Transvestita kabaret
Saša Dokiç Transvestita kabaret

Když se ptali Iggy Popa, jestli někdy spal s mužským, odpověděl: "Cel& [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...