MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Rozhovor s Saši Gedeona Saša Gedeon Narodil se v roce 1970 v Praze, ale jelikož jeho maminka je Slovenka, žil do svých čtyř let na východním Slovensku u Prešova. ...

Oskar Petr
fShare
0
Pin It

Muzikant, který se vlastně vždy soustředil spíše na nekomerční sféru a paradoxně složil hudbu ke klipu desetiletí - písni Medvídek (na tento relativně důležitý údaj Pavel Anděl při slavnostním vyhlášení pozapomněl).

Oskar PetrOskar PetrNedávno absolvoval koncertní šňůru s JazzQ, zrovna se chystá obnovit se Zuzanou Michnovou, Janem Hrubým a několika dalšími přátely kapelu Marsyas a také nahrát své další CD. Má materiálu na více než dvacet písní a podílet se na něm budou přední sessionmani národa. K tomu však vedla dlouhá cesta uměleckého zrání, jehož fází v populární hudbě bývá i uvědomění si, že krása často tkví v jednoduchosti.

Oskar začínal v sedmdesátých letech právě s Marsyas a dal již tehdy vzniknout půvabným a svým způsobem sofistikovaným songům. Snoubily se tam různé hudební styly a zřetelná byla také jeho láska k jazzrocku. Byť hrál na akustickou kytaru, nikdy nebyl folkařem.

Beze snahy tradiční žánry podceňovat - koneckonců Zuzana a obzvláště Petr Kalandra se svou bluesovou emocí, tvořili s Oskarem Petrem dobrou kombinaci, jednak pro důstojnou resonanci americké hudby hippies, která předčila obdobné tendence v zemích možná nejen Východního bloku, a zároveň pro kvalitní české muzicírování, ať již živě nebo na deskách, ostatně s dostatečnou konkurencí Vládi Mišíka, Vladimíra Merty, Vlasty Třešňáka a jim podobných.

Současně se poznává s Martinem Kratochvílem, který mu pomůže vstoupit do nové hudební dimenze a v ní tvořit. Do této epochy jeho života patří také Vladimír Padrůněk.

S osmdesátými léty přišel exil a jako u mnoha dalších snaha o existenci v USA. Oskar sám toto komentuje slovy:

„...když nejsi slavoman, tak tě tam ta země za tři dny tak nabije, že máš energii na rozdávání. A není to jen o tom, že seš od moře za hodinu v horách na lyžích a za další hodinu někde na poušti; je to hlavně o té otevřenosti a odvaze realizovat svý sny...".

Takže dvanáct let za oceánem nepovažuje za ztrátu času, i co se jeho mimohudebních (malba, fotogfrafie, expandování mysli) koníčků týče. Ale život letí a je kratší než mrknutí okem, jak řekl Hendrix.

Oskar Petr se po revoluci vrací domů, ale jen díky pádu komunismu, ostatně ani on před tím nikdy nevěřil, že se to ještě za našich životů může stát. Ve vlasti nahrává, dle mého soudu krásné album Bláto, krev, slzy, kde mu produkčně a hráčsky pomáhá David Koller. Oskar pak pro skupinu Lucie píše hudbu k nejpopulárnější písni našich luhů konce minulého tisíciletí.

Ale to bychom se pomalu začali opakovat...

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Viktor Today : Marta Tomorrow : Bořivoj After tomorrow : Ignác

Drsná pohlednice z Walesu
Tomáš Lachman

Caradog Prichard: Za úplňku (Volvox Globátor 2001)

Notes from Prague Six
Alexander Zaitchik

In a recent article, I expounded rather heatedly on the villainous nature of NATO lawlessness and le [ ... ]

Vzpomínky na nevydarené schúzky
Joe Bodia Vzpomínky na nevydarené schúzky

Nevydařená schězka 1

Slasti a strasti cestování
Petra Carterová Fiakr na Staroměstském náměstí

Praha vždy byla vzhledem ke své poloze důležitou křižovatkou komunikací.

Pražská Taneční Scéna Očima Cizích Djě: Pohodová, ...
Vlastimil Beránek Pražská Taneční Scéna Očima Cizích Djě

Usadili se v České republice a prosadili se na místní taneční scéně. Pochází z [ ... ]

Kvalita versus množství
Emma Goldman Emma Goldmannova

Kdybych měl jedním slovem shrnout tendenci naší doby, řekl bych Kvantita.

Jeff Mills: Můžeš to být právě ty, koho napadne ně...
Joe Bodia DJ Jeff Mills

Jeff Mills je vysoce uznávaný techno DJ ze Spojených států, který se přestěhoval do New York [ ... ]

Sametový zlatý děl (Velvet Goldmine)
Jarka FricováSametový zlatý děl (Velvet Goldmine)

Sametový zlatý DEL (Velvet Goldmine) Sametový zlatý děl Todda Haynese začíná titulkem, ve  [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...