MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Článek z roku 1922 - o životě v roce 2000 Pokrok, který člověk dokáže předvídat. Za 78 let se bude psát rok 2000. Když statistika tvrdí, že ze sedmi nově narozených může jedno doufat, že se dožije 78 let, ve městech a vesnicích na celém světě jsou mladí človíčkové, kteří uvidí toto datum, které je pro dnešní dospělé lidi zahaleno mystickou září. ...

Oskar Petr
fShare
0
Pin It

Muzikant, který se vlastně vždy soustředil spíše na nekomerční sféru a paradoxně složil hudbu ke klipu desetiletí - písni Medvídek (na tento relativně důležitý údaj Pavel Anděl při slavnostním vyhlášení pozapomněl).

Oskar PetrOskar PetrNedávno absolvoval koncertní šňůru s JazzQ, zrovna se chystá obnovit se Zuzanou Michnovou, Janem Hrubým a několika dalšími přátely kapelu Marsyas a také nahrát své další CD. Má materiálu na více než dvacet písní a podílet se na něm budou přední sessionmani národa. K tomu však vedla dlouhá cesta uměleckého zrání, jehož fází v populární hudbě bývá i uvědomění si, že krása často tkví v jednoduchosti.

Oskar začínal v sedmdesátých letech právě s Marsyas a dal již tehdy vzniknout půvabným a svým způsobem sofistikovaným songům. Snoubily se tam různé hudební styly a zřetelná byla také jeho láska k jazzrocku. Byť hrál na akustickou kytaru, nikdy nebyl folkařem.

Beze snahy tradiční žánry podceňovat - koneckonců Zuzana a obzvláště Petr Kalandra se svou bluesovou emocí, tvořili s Oskarem Petrem dobrou kombinaci, jednak pro důstojnou resonanci americké hudby hippies, která předčila obdobné tendence v zemích možná nejen Východního bloku, a zároveň pro kvalitní české muzicírování, ať již živě nebo na deskách, ostatně s dostatečnou konkurencí Vládi Mišíka, Vladimíra Merty, Vlasty Třešňáka a jim podobných.

Současně se poznává s Martinem Kratochvílem, který mu pomůže vstoupit do nové hudební dimenze a v ní tvořit. Do této epochy jeho života patří také Vladimír Padrůněk.

S osmdesátými léty přišel exil a jako u mnoha dalších snaha o existenci v USA. Oskar sám toto komentuje slovy:

„...když nejsi slavoman, tak tě tam ta země za tři dny tak nabije, že máš energii na rozdávání. A není to jen o tom, že seš od moře za hodinu v horách na lyžích a za další hodinu někde na poušti; je to hlavně o té otevřenosti a odvaze realizovat svý sny...".

Takže dvanáct let za oceánem nepovažuje za ztrátu času, i co se jeho mimohudebních (malba, fotogfrafie, expandování mysli) koníčků týče. Ale život letí a je kratší než mrknutí okem, jak řekl Hendrix.

Oskar Petr se po revoluci vrací domů, ale jen díky pádu komunismu, ostatně ani on před tím nikdy nevěřil, že se to ještě za našich životů může stát. Ve vlasti nahrává, dle mého soudu krásné album Bláto, krev, slzy, kde mu produkčně a hráčsky pomáhá David Koller. Oskar pak pro skupinu Lucie píše hudbu k nejpopulárnější písni našich luhů konce minulého tisíciletí.

Ale to bychom se pomalu začali opakovat...

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Viola Today : Filip Tomorrow : Valdemar After tomorrow : Vilém

Příběh o botách
Pavel Kropáček Příběh o botách

Speed byl čistý, bílý a když jsem ho měl v ústech mezi jazykem a  [ ... ]

Curling
Kateřina Doubravová Curling kamen

Na poslední olympiádě tento sport všechny dostal a i v České republice už funguje na prvoligo [ ... ]

Čím se zabývá ESF?
Eva McLeanová

Evropský sociální fond podporuje zaměstnanost, vytváří nové a lepší pracovní příleži [ ... ]

TARA FUKI - Piosenki do snu
Barbora Gregorová TARA FUKI - Piosenki do snu

Tara Fuki se do povědomí českých posluchačů zapsaly přibližně před rokem a už [ ... ]

Úplně normální Marilyn Manson
Keith Kirchner Marilyn Manson

„Ne, vy to nechápete; tomu kuřeti není jen zle," řve nějaký neznámý člen technického š [ ... ]

Kvalita versus množství
Emma Goldman Emma Goldmannova

Kdybych měl jedním slovem shrnout tendenci naší doby, řekl bych Kvantita.

Akta X: Boj s budoucností
Joe Bodia Akta X:  Boj s budoucností

Steven Spielberg nám lhal. Mimozemšťané nejsou naši přátelé. Muži v černém, kteří kolab [ ... ]

Jak to chodí v tržní ekonomice
Charles Oliver The Morality of Free Markets

Kapitalistické přemlouvání vs. socialistický diktátekonomice...

Ostatní články
Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.