Tobiáš Jirous
fShare
0
Pin It

Tobiáš: Pamatuješ si ještě jak jsem ti kdysi dávno, v Terminal Baru, říkal, že bych si chtěl zahrát v nějakěm filmu a pak natočit desku ...

Tobiáš Jirous - básník, muzikant, herec, DJ a celoživotní experimentátor - člověk který je vždycky tam kde se něco děje. Narodil se v Praze jako nedobrovolný příslušník disentu (sám jsem nebyl žádnej disident, já jsem k tomu přišel jak slepej k houslím, zkrátka jsem se narodil do nějaký rodiny), takže vyrůstal ve společnosti lidí z undergroundu a s policajty za zády. Když se tlak v Praze stal nesnesitelným, rodina se odstěhovala na venkov se záměrem žít nezávisle na totalitním systému (měli jsme krávu, kozy, bejka, koně, králíky, prostě vyrůstal jsem jako farmářský synek).

Na prázdniny jezdíval k Havlovým na Hrádeček (Václava znám, ale moc jsem ho tam nepotkával, vždycky když jsem tam přijel, on byl zrovna zavřenej) a jeho kamarádi byli děti disidentů (tátové bručeli a děti si mezitím na Hrádečku hrály na indiány a kovboje") a jejich rodiny. V době svého dospívání Toby začal psát básničky („byly to takový ty důležitý roky, to marně hledání smyslu života"). Jeho literární začátky byly spojené s kultovním básníkem a filozofem Egonem Bondym který v té době shodou okolností bydlel nedaleko (Bondy mi pouštěl spoustu vážně muziky, myslel si totiž, že mne to chytne a začnu vážnou hudbu hrát na bubny, což se tak úplně nestalo, ale dost se mi tím rozšířily obzory).

Vstup do světa muziky byl pro Tobyho přirozený a samozřejmý, jeho táta dělal manažera Plastic People of the Universe a jeho máma, novinářka a historička umění, s nimi taky spolupracovala. Po revoluci se Toby přestěhoval zpět do Prahy a začal žít svobodným životem a věnovat se naplno muzice. Jeho vlastní muzikatnské začátky byly původní a ta cesta od první kapely k desce HiFi Heroes je vyplněná sedmi lety všemožných experimentů, investic a hledání něčeho nového (mám rád taneční muziku, ale zároveň je mi blízký příběh a vyprávěníní.

Jsem takový písničkář bez kytary v post-rockovým světě. Kromě práce na vlastních projektech se Toby už dlouho angažuje v legendární undergroundové formaci DG307, spolupracoval na různých projektech spřízněných muzikantů a taky sám začal s deejayingem. Dva roky pracoval v dnes již neexistujícím Terminal Baru, kde se, coby člen týmu technické podpory, podílel na unikátním DJ maratonu Fair4All. Na sklonku minulého tisíciletí se mu splnilo další z jeho přání - zahrát si ve filmu. Malý, těměř nezávislý film jménem Cabriolet se po uvedení do kin dočkal docela solidního úspěchu a ten poté zase pomohl na svět Tobyho desce („Cabriolet všechno urychlil").

Kromě hlavní role v tomto filmu si Toby zahrál taky maličkou roličku v Dr.Zhivago (hrál jsem tam vojáka a bylo to srandovní, běhal jsem do útoku v originálním převleku za rudoarmějce!), s Romanem Špačkem napsal scénář na film (je to teď u ledu, nejsou na to prachy) a doma mu leží objednávka na scénář pro ČT. Toby si prostě žije svůj život tak, že si plní svá přání a zatím se mu to daří. A jeho bezprostřední plány na léto? Napsat si knížku povídek a věnovat se svému současnému hudebnímu projektu. Jak to nakonec dopadne, neví ani on sám...

BÁSNICKÉ / ZAČÁTKY
Za Egonem Bondym tenkrát všichni chodili s tím, co napsali, tak jsem za ním taky zašel. On mi řekl, že si myslí, že bych mohl psát a to mi strašně pomohlo. Takže ta první básnická sbírka byla trošku jeho selekce.

DISENT
Měli jsme daleko více pozornosti než dneska a toho už asi nikdy nedosáhnu. Tehdy jsme byli hodně populární, zaměstnávali jsme spoustu fízlů a když někam člověk šel, za zády měl fízly jako nějakou ochranku. Dneska bych musel bejt slavnej jako Madonna, aby za mnou běhalo dvacet chlápků.

REVOLUCE
Na Národní třídě tenkrát zmáčkli takový ty prominentní studentíky z těch vysokejch škol, kde já jsem nemoh studovat, na což jsme my disidenti byli už dávno zvyklí. A ti když přišli domů zmlácený, asi to ty jejich mámy a táty dost naštvalo. Určitě je to všechno nakoplo. Ale nic proti těm studentům, naopak, je třeba jim poděkovat, protože nás disidenty vždycky nějak zametli...

O VOLBÁCH
To jsi slyšela, že Strana zelených má ve svém volebním programu legalizaci marihuany? Bohužel ale nemají šanci dostat se do parlamentu. Kdyby se tam dostali, mohl by třeba v parlamentu vzniknout poslanecký klub Strany zelených a o přestávkách by se vždycky řeklo jdeme do kuloáru na jointa! Proberem to v klidu.

PRVNÍ KAPELA
Už tehdy jsem chtěl být lídrem a v názvu mít svý jméno, ale bylo to těžký. Zkoušeli jsme tenkrát v blázinci v Bohnicích, náš basák tam dělal na civilce, takže jsme začínali tam mezi těma cvokama.

ULTRASWEET
První kapela přešla částečně do týhle druhý a tady bylo důležitý setkání s geniálním kytaristou Pavlem Antonínem. Sestava se ale dost měnila, jednu dobu jsme spolupracovali i s DJ Liquid A.

DG307
S nima jsem vydal tři různý desky, jel jsem s nima jako bubeník dvě turné a to byl teda docela nářez. Taky jsem pro ně udělal takový remix, tam byl ještě Mejla, byly tam i starý, nevydaný věci, takový raritky. Teď mají novou desku, na který jsem s nima nabubnoval čtyři tracky, ale živě už s nimi nehraju.

TERMINAL BAR
Bylo to silný místo který bude jednou legendární. S Ultrasweet jsme tam chvíli zkoušeli a dokonce jsme hráli na Fair4All. Taky jsem tam nakoukal hodně filmů, takovejch dvanáctset kousků jsem určitě viděl.

Tobiá? JirouTobiá? JirouCABRIOLET
Dá se říct, že to je nezávislý film, byla tam velká míra nezávislosti ve scénáři i na place. Ten film se nejprve roztočil a pak se na něj sháněly peníze, aby mohl jít do kina. Původně byl natočený na malou digitální kameru. Nakonec jsem byl sám překvapen tím, jaký ohlas zaznamenal. Cabriolet samozřejmě všechno urychlil.

PROJEKT TOBIÁŠE JIROUSE - HIFI HEROES
HIFI HEROES je název pro moji studiovou kapelu a zároveň je to i titul mé desky která vyšla v dubnu 2002. Pro komerční rádia je to underground a pro lidi kteří jakoby jsou underground, těm tahle deska moc undergroundová nepřipadá. Takže je to o tom, dělat si svý věci bez toho aby se člověk ohlížel na to, co říkají ostatn.

PLÁNY
Můj plán je jasný. Už jsem si zahrál ve filmu a natočil desku, teď si napíšu knížku. V létě se někam zavřu a do roka ji snad vydám. Budou to povídky ze života ve kterých zrekapituluju deset let svého života v Praze. Budou tam příběhy reálných, lehce pozměněných, postav. Chci aby to bylo zábavný, abych čtenáře nenudil. O to se snažím vlastně celý život. Nenudit druhé a taky trochu pobavit sám sebe.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Marek Today : Oto Tomorrow : Jaroslav After tomorrow : Vlastislav

DAVID MATÁSEK: Z Orlíku přes Národní do Divadla K...
Michael Kyselka DAVID MATÁSEK

"A cejchem mu vypálili na čelo nesmazatelné znamení  [ ... ]

DJ Bidlo - Nechci být šoumen
Petra Matušinová DJ Bidlo

DJ OO Bidlo patří v současnosti mezi nejlepší české DJe...

Partií měniče spojit s Hyundai pro letošní největš...
Joe Bodia

Iker Casillas (Španělsko), Lukas Podolski (Německo), Giuseppe Rossi (Itálie), Karim Benzema (Fra [ ... ]

Morcheeba: Charango
Jakub Štefanko Morcheeba: Charango

Tak by se dala označit tvorba britské hudební trojky,skládající se z bratrů Paula a Ross [ ... ]

Ewan McGregor - Herec, který hraje
Graham Fuller Ewan McGregor

Během dvou let poté, kdy Ewan McGregor ztělesnil v Trainspottingu na heroinu závislého hrdinu-a [ ... ]

KOKO: Opice mohou mluvit
Helena Červená Koko s kotětem

Znaková řeč - prostředek porozumění lidoopům...

V jaké restauraci jíte vy?
Marie Vokálková a Jakub Štefanko Globe Bookstore & Cafe

Přibírání nových zážitků z našeho intimního života patří k jednomu z hlavních (a dovol [ ... ]

Spokojený život
Salah M. Spokojený život

Rozhodně jsem zastáncem toho, brát všechno v pohodě. Tím nemyslím jen takov [ ... ]

Ostatní články