MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
S Nikkitou nejen o barvách... Nikkita je módní návrhářka. Má za sebou už desetiletou praxi. Pracovala na divadelních kostýmech (např. pro představení Hamlet v divadle Roxy, kde hrál hlavní roli David Prachař), pro reklamní agentury. ...

Red Bull Mezinárodní DJský Workshop
Pin It

Když DJ chodí do školy...

Je devět hodin ráno a venku to vypadá na další obyčejný letní den. Ale dneska to snad úplně obyčejný den nebude. Jsme totiž v Berlíně a za chvíli vyrážíme podívat se na Red Bull Music Academy - mezinárodní DJský workshop, který tu probíhá už třetí týden a jehož se účastní i sedm DJs z České republiky.

Zatímco ostatní DJs se znaveni z předchozího večera pomalu hrabou z postelí, já spolu s DJem Blue jedeme napřed. Za chvíli jsme ve čtvrti Friedrichschein a odbočujeme z ulice do dvora, kde stojí budova na čtyři týdny předělaná na ráj všech DJs. Na lavičkách tu sedí a spolu se baví asi tři desítky mladých lidí.

Přestože pochází z mnoha různých zemí od Británie až po Litvu, jednu věc mají společnou - všichni jsou DJs. Hned jak se posadíme, přichází k nám Many Ameri, asi pětadvacetiletý chlapík, který si celou akademii vymyslel. „Mě už nebavily všechny ty soutěže o nejlepšího DJe. Taneční scéna přeci není vůbec o rivalitě, je mnohem víc o potkávání lidí a výměně názorů," vysvětluje Many a nám nezbývá než souhlasit.

Celý koncept téhle akademie tkví v tom, že nikdo není vítěz a nikdo poražený. DJové na jaře mohli vyplnit přihlášku, nahrát demokazetu a poté už jen doufat, že budou vybraní k účasti na tomhle workshopu. Vyvolení se mohli těšit, že pojedou na dva týdny do Berlína a že se tu něco dozví od lidí, kteří na taneční scéně něco znamenají. 

Letošní ročník akademie byl poprvé mezinárodní. Nakonec sem od nás bylo vybráno sedm DJs: Matrix, Gen Dilini, Hech, Milk, John Neibr, Vec a Blue.

Nikoho nezajímalo, jestli je dotyčný začátečník nebo DJská hvězda: „Hledali jsme lidi, kteří skutečně mají rádi taneční muziku, chtěli by se o ní něco dozvědět a přitom potkat DJe z ostatních zemí," říká Many Ameri.

„Berlín je sice slavný kvůli Love Parade, ale podívejte se, co se z ní stalo. Je to normální komerční akce. Náš workshop se sice jmenuje Red Bull Music Academy, ale nejsme tu od toho, abysme se bavili o energetických nápojích. Nás zajímá jediná věc: muzika."

Mezitím co si povídáme s Manym, přijíždí Claude Young, který tu za chvíli bude vyprávět, jak v Detroitu před deseti lety nahrávali první techno desky. Když sedíme spolu s ostatními DJs v auditoriu, usazeni v křesílkách popíjíme, kouříme a hlavně pozorně posloucháme Claude Younga. Jeho příběh je úžasný. „Stejně jako příběhy ostatních lektorů, kteří sem přijeli. Ať už šlo o DJ Food z Ninja Tune, který nám ukázal skvělý styl mixování nebo třeba povídání o samplerech," vypráví DJ Blue.

Po dvou hodinách střídá Claude Younga a počátky techna jiné téma: situace ve východní Evropě. Za stolkem s gramofonem sedí Josef Sedloň z pražského Radia 1 a promotérka Monika z Polska. Oba mají co říct a samozřejmě i pustit, a tak při prohlížení fotek z parties v Polsku posloucháme novou desku Ecstasy Of St. Theresa. Sám sebe se ptám, jestli tu naše scéna vůbec někoho zajímá? Ukazuje se ale, že DJové mají spoustu otázek, což nás celkem těší.

Poslední odpolední hodina je za námi. Kdo chce, může si jít půjčit všemožné mixovací mašinky a samplery a zavřít se třeba až do noci v jednom ze studií. Kdo chce dělat něco jiného, může. DJům taky nikdo neříká, co by měli dělat. Tohle je jejich prostor a jak s ním naloží, to záleží jen na nich.

Jdeme se do jednoho studia alespoň podívat: Holanďan Marvin tu právě pouští svoje desky Thomasovi z Belgie. Přestože jeden hraje tech-house a druhý acid jazz, rozumí si. V tu chvíli si vzpomenu na Manyho slova, že všechny tu zajímá prostě jenom muzika. Vypadá to, že tahle akademie funguje. 

V podvečer ještě stačíme obhlédnout nějaké ty obchody s deskami, a pak už rychle domů přichystat se na večer. Dneska v noci totiž vyrážíme do klubu WMF, kde berlínská parta Jazzanova tentokrát hostí dalšího z řady lektorů na workshopu - Gillese Petersona, který stál u zrodu acid jazzu a který dneska šéfuje značce Talkin Loud (vydávají tu např. Roni Size a Courtney Pine).

Když pak k ránu opouštíme spolu s ostatními DJs z akademie tenhle klub, říkáme si jen, že jsme v životě netušili, jak parádně si člověk může zatancovat na směsku acid jazzu a samby. V hostelu, kde bydlíme, se pak až do rána bavíme o tom, co klukům tahle akademie vlastně dala. Za dva týdny potkali pěknou řádku osobností z taneční scény a našli si nové kamarády v okolních zemích. Vzpomínám si ještě, co říkali před půl rokem, když se na tenhle workshop hlásili. Absolutně nevěřili, že právě oni by se sem mohli dostat.

Ale teď tu sedí přede mnou a z jejich očí na mě promlouvá jediná myšlenka: jestli něco děláš s chutí a láskou, povede se ti to uskutečnit. Je ale už dost pozdě, a tak jdeme spát, protože zítra bude na Red Bull Music Academy přednášet Gilles Peterson. Po zážitku z jeho dnešního DJingu si mistra acid jazzu rozhodně nesmíme nechat ujít.


- Foto: Christian Liebling & DJ Blue

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Vítězslav Today : Magdaléna Tomorrow : Libor After tomorrow : Kristýna

Budoucnost se blíží
Joe Bodia Budoucnost se blíží

Počítače, které můžete nosit na sobě aniž by zatěžovali vaši krční páteř nebo vám s [ ... ]

Dolores French; Ten hotel už jsem znala z dřívějš...
Michael Kyselka Dolores French

Událost, která mě straší dodnes, spadla jako peklo z nebe a já věřím, [ ... ]

Z metalového fanzinu velký hudebního časopisu. Thi...
T. Navara Jarda Hudec

Díky své práci je spíše zvyklý při rozhovorech někoho zpovídat, než [ ... ]

Co si počít v česku, když má člověk pocit, že se z...
Jarka Fricová

Deprese sužuje milióny lidí na světě přímo a další mili [ ... ]

Mužské choutky v Čechách
Joe Bodia Mužské choutky v Čechách

Co říká českým mužům porno? Nejlepší odpovědí vám nejspíše bude ta vaše. Avšak pokud [ ... ]

Schovat, odstranit nebo někam odeslat?
Jarka Fricová

Nedá mi to, abych se aspoňtrochu nezmínila o tom, jak jsem se zase včera otrávila vtipem na adr [ ... ]

Dopis HELE č.05
Jarka Fricová Dopis HELE č.05

Konečně se zase po pár měsících vylíhlo nové číslo...

New York, město, které nespí
Pavel Jirat New York

New York město měst nebo dobře zvládnutý chaos?

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...