MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Odpolední směna Monkey Businessu Monkey Business se za jediný rok své existence katapultovali na vrcholek české hudební scény, což potvrzují dvě získané ceny Akademie populární hudby v kategorii OBJEV ROKU a SKUPINA ROKU, na které kapela stejně víceméně kašle. Kapela, v jejímž pozadí stojí neúnavn&ya ...

Linux System
fShare
0
Pin It

Hovorová čeština nabízí pro vysavač slovo „lux” na paměť kdysi prominentního výrobce těchto zařízení Elektrolux.

Britové zase akt čištění koberců tímto aparátem nazývají „hůvrování” uctívajíc tak úspěšného výrobce, firmu Hoover. „Xeroxování” zná jak čeština, tak angličtina a původ slova opět připomíná obchodní úspěch. Podobnou zkratkou pro mnoho lidí splývají pojmy „počítač” a „PC”.

Výraz „operační systém” je na tom ještě hůře: do běžného slovníku se vůbec nedostal. Místo toho říkáme Windows. Situace ideální pro Microsoft, dodavatele Windows, ovšem nikoliv již pro uživatele. Do povědomí počítačových maniaků se proto v poslední době dostává operační systém Linux, který si s Microsoftem nezadá, a navíc má velkou výhodu – je zdarma přístupný na Internetu.

Zrozen ke svobodě

V roce 1983 opustil počítačový odborník Richard Stallman Institut technologie v Massachusetts, aby se pustil do boje proti rostoucí komercionalizaci počítačových programů. Založil Nadaci volného softwaru (FSF), která si vytyčila za cíl poskytoval počítačové veřejnosti bezplatný operační systém, na který by se nevztahovala autorská práva (copyright), nýbrž nový Stallmanův koncept „copyleft”, což lze s trochou humoru přeložit jako autorské bezpráví (pullqoute, needs to be modified).

Takto označený program lze kopírovat, upravovat a dokonce i prodávat podle libosti, pokud jsou práva konceptu zachována. Stallmanova nadace vybídla programátory, aby své výtvory poskytovali jako „copyleft” a myšlenka se zejména díky Internetu brzy ujala.

V roce 1991 napsal finský student Linus Torvalds na helsinské univerzitě jádro, nebo základ operačního systému. Z trošku uražené Internetové stránky FSF se dozvídáme, že když Linus zjistil, že na něčem podobném pracují i lidé v projektu Stallmanovi nadace, a že výsledky jejich práce jsou volně k dispozici, připojil je k svému základu. Tak vznikl nový operační systém zvaný Linux, který se držel myšlenky „copyleft”, a který byl tedy zadarmo a bez dalších omezení komerčních produktů přís­tupný komukoliv.

Tak padl do oka počítačovým šťouralům, neboli hackerům, kteří měli rázem operační systém podobný jejich oblíbenému Linuxu zadarmo a navíc jim nikdo nebránil vylepšovat ho podle chuti. Linux tak získal obrovskou základnu od­daných programátorů, díky jimž daleko přesáhl hranice školního projektu.

Ve světle ramp

Přesný počet současných Linuxů není znám, protože se kopíruje zcela bez zábran, ale odhaduje se asi na pět miliónů. Firma International Data Corporation udává, že v roce 1997 přibylo dva milióny počítačů s Linuxem. Studie společnosti DataPro ukazuje, že od roku 1996 do roku 1997 se počet firem, které používají Linux, zvýšil o 27%.

Nejzářnějším příkladem použití nového systému je bezpochyby film Titanik. Trikové záběry dodala firma Digital Domain, která za tím účelem použila přes sto počítačů DEC Alpha. Její softwarový manažér Daryll Strauss se musel rozhodnout pro jeden ze tří operačních systémů: Windows NT, DEC UNIX a Linux. Rozhodl se pro Linux, protože „zvládl všechno, co mu předhodili”.

Linux se také hojně používá pro služby World Wide Web, zejména proto, že pod ním funguje nejpopulárnější Webový program Apache. Ten je podle výsledků průzkumu firmy Netcraft Ltd. z ledna 1998 se svými 48 % instalací zdaleka nejužívanějším programem. Druhý v pořadí je server Microsoftu s 20 %.

Linux je rovněž oblíben na vysokých školách a vědeckých pracovištích, kvůli množství vědeckých programů, které jsou pro něj dostupné. Mnohým ústavům české Akademie věd, potýkajícím se s nedostatkem financí, vytrhává trn z paty.

Láska a rozum

Linux se zrodil jako dítě hackerů a rodiče přejí svému potomkovi úspěch. Jejich motiv je nasnadě: Linux jim dává svobodu tvořit, tedy šťourat se v jeho útrobách Nicméně i běžný uživatel má dobré důvody držet Linuxu palce.

Komerční programy závisejí na situaci uvnitř jejich mateřské firmy, která nemá s jejich kvalitou nic společného. Například když firmu koupí jiná společnost, může rozhodnout, že se program nebude dále vyvíjet, bez ohledu na počet jeho uživatelů. Tím pádem zůstane program plný chyb, které už nikdy nikdo neopraví.

Naproti tomu vývoj volného programu nepodléhá na žádné autoritě. Kdokoliv ho může upravit a poskytnout vylepšenou verzi ostatním nebo ho přetvořit v něco úplně jiného. Každý je tak chráněn před vrtochy firem, kterým záleží na lecčem jiném než na spokojenosti uživatelů.

Komerční firmy mají často zájem vydávat své programy co nejrychleji a počet chyb nebo nedomyšleností u nich hraje podřadnou roli. Hlavní je pro ně dokončit program dříve než konkurence. Na druhou stranu lidé, kteří píší volný software, jako například Linux, to dělají zadarmo, takže jejich motivace nemá nic společného s penězi. Typický hacker je spokojen, pokud jeho program dobře slouží jemu a ostatním. Co víc si můžete přát?

Možná se ptáte, proč už všichni místo Windows nepoužívají Linux, když má tolik výhod a navíc je zadarmo. Problém je v jeho hackerském původu. Šťouralové stvořili Linux k obrazu svému, což znamená, že se vyznačuje menší měrou „uživatelské přátelskosti” než jakou potřebuje běžný uživatel. Bude to tím, že narozdíl od sekretářek se počítačoví inženýři zajímají spíše o to, co programy dovedou než jak lehce se ovládají. Jenže bitva o uživatele nezuří v laboratořích, ale právě v obyčejných kancelářích.

Svatá válka

V první linii na bitevním poli o uživatele stojí prodejci jako VA Research, kteří uvádějí Linux na běžná pracoviště. Tato firma má 15 zaměstnanců a díky svému Linux PC zaznamenává 10% měsíční růst. Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že VA Research dělá to samé, co firmy, které nabízejí PC s Windows s tím rozdílem, že za operační systém nemusí platit.

Další populární distributor Linuxu je Red Hat Software, který skládá svoji verzi z došlých připomínek programátorů a vydává ji buď zadarmo na Internetu nebo za padesát dolarů (asi 1500 Kč) na CD.

Mnozí zastánci Linuxu věří, že zbraň, která jejich systému pomůže k vítězství, je ovládání, které bude jednodušší než u Windows. Jeden z projektů této superbomby se jmenuje GNOME, což je slovo, které jinak označuje zahradního trpaslíka (že by trojského?). „Když chcete porazit Německo, vybombardujte Berlín, a když chcete porazit Microsoft, zaútočte na ovládání,” alespoň tak to vidí Todd Lewis, jeden ze členů projektu.

Přesně tam směřují naděje a úsilí mnoha hackerů. Zítra by totiž Linux mohl zaměstnávat novináře stejně jako dnes Internet. Nebyla snad slavná „informační dálnice” pouhou hračkou hackerů dokud nedostala jednodušší ovládání díky World Wide Web?


Microsoft sucksMicrosoft sucks

Pravdivý příběh: Intel najal od firmy Motorola (vyrábí čipy pro Macy) dva designéry čipů. A toto je výsledek jejich práce. Intel stačil odeslat TISÍCOVKY těchto čipů před tím, než nápis vůbec kdo objevil. Oba designéři dostali výpověď.

Nečekejte na zítřek

Linux už má co nabídnout těm, kdo o to stojí. Jeho ovládání s pomocí XFree86 není až tak složité, jak by se mohlo z předchozích odstavců zdát. Šipka myši, okénka, ikonky a další oblíbené hračičky v něm najdete tak, jak jste zvyklí. Snad jen po známém tlačítku „Start” by se vám mohlo stýskat.

Naštěstí jedna z předností Linuxu je přizpůsobivost, takže stačí na Internetu vyhledat tajemný program X95 a váš Linux se rázem převlékne za Windows 95. I když tenhle kabát v bitvě s Microsoftem nic neznamená, vám může pomoci objevit některé fascinující vlastnosti Linuxu. Máte-li například několik Linuxů spojených sítí, můžete spouštět programy na různých počítačích aniž byste se hnuli ze židle. Funguje to i když jeden počítač leží u vás doma a druhý je někde na Internetu, třeba i v jiné zemi a navíc je jiné značky. Tak můžete sedět doma u svého PC a pracovat na počítači, který je ve vaší kanceláři.

Internet je skvělým zdrojem programů pro Linux: od textových editorů až po hudební programy. Tamtéž můžete zadarmo získat i prohlížeč a editor Internetových stránek Mozilla Firefox, a to na adrese www.mozilla.org.

U Nadace volného softwaru najdete seznam programů, které jsou zadarmo, na adrese www.gnu.org. Je tam i skvělý grafický program GIMP, který se snadno vyrovná komerčním programům jako Adobe Photoshop.

Další programy jsou k dispozici na www.ms.mff.cuni.cz.

Pokud zvažujete používání Linuxu ve své živnosti, mohly by vás zajímat i komerční programy na adrese www.redhat.com. Tam také naleznete celý operační systém.

Linux si můžete stáhnou z Red Hatu buď přes Internet, nebo, pokud se vám nechce přetahovat celý třistamegový balík, si ho můžete objednat na CD za 49,95 dolarů (nebo si CD od někoho půjčit – legálně!). Pak budete ještě potřebovat PC s procesorem alespoň Intel 386, osmi Mb paměti a 200 Mb diskem. Pokud si objednáte CD, bude se vám hodit také CD mechanika. Jestliže nechápete proč, možná byste s Linuxem měli ještě počkat.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Filip Today : Valdemar Tomorrow : Vilém After tomorrow : Maxmilián

Čím se zabývá ESF?
Eva McLeanová

Evropský sociální fond podporuje zaměstnanost, vytváří nové a lepší pracovní příleži [ ... ]

Byla jsem cizinkou v cizí zemi
Eva Kolářová Francie, Normandii

Nevzpomínám si, kdo přišel první s nápadem jet do Francie. Každopádně 24. & [ ... ]

Co přijde pak? Fotonová torpéda?
Jarka Fricová Co přijde pak? Fotonová torpéda?

Při rychlosti 297 873 kilometrů za vteřinu trvá slunečnímu světlu jen 1.4 vteřiny, než se o [ ... ]

Co se dá dělat, když se nudíš
Joe Bodia Co se dá dělat, když se nudíš

Věci, které můžeš dělat bez ničeho, věci, které můžeš dělat s málem, věci, kter [ ... ]

POZOR: Organizované gangy nutí ženy k prostituci v...
Jana Majerová Organizované gangy nutí ženy k prostituci v zahraničí

Stále větší počet českých žen je zločineckými gang [ ... ]

Veselý žert na sjezdovkách
Joe Bodia

V Sava Mates na misi: Watch Ben se na to znovu, prokazující Sava řidiči mají více zábavy,  [ ... ]

Detoxikace člověk je na to absolutní sám.
Jarka Fricová

Detoxifikace - postupné vysazování drogy a překonávávání tělesných obtíží neboli první [ ... ]

Drogy a jejich (zne?) užívání
DJ Spejbl (Artist E) Drogy a jejich (zne?) užívání

Lidé užívali různé látky k ovlivnění svojí mysli od nepaměti a tento jev m [ ... ]

Ostatní články
Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.