MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Další trocha do mlýna proti zneužívání žen. Podle posledních mezinárodních výzkumů se odhaduje, že do sítě obchodu se ženami je zavlečeno něco mezi jedním a dvěma miliony žen z celého světa. ...

fShare
0
Pin It

Pětatřicátýročník karlovarského filmového festivalu je na spadnutí. Festival je tradičně rozdělenýna několik sekcí.

Chceme vám blíže představit několik režisérů filmů přihlášených do Mezinárodní soutěžní sekce. Držíme jim palce a doufáme, že si je nenecháte ujít ani vy ani filmoví distributoři.

Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba (ČR)

Režie: Drahomíra Vihanová (1930).
Pohed do světa většinové společnosti "bílých" a do světa romské komunity. Názory na věc spravedlnosti a trestu se diametrálně rozcházejí. Akademická polemika přeroste posléze v zásadní konflikt životních postojů. Na čí straně je pravda?

"Romská tematika byla přítomna už v mém filmovém debutu Zabitá neděle. Hrdinou filmu je důstojník Arnošt, kterýčástečně vlastní vinou, částečně vinou okolí ztrácí půdu pod nohama a propije se až k vlastně náhodné sebevraždě. Jde o existenciální problém, ale politické vedení v tehdejší době ho patrně pochopilo jako nebezpečně namířené proti režimu, protože byl film zakázán. To se domnívám, protože skutečnýdůvod zákazu jsem se nikdy nedozvěděla.

Smůla byla v tom, že to byl můj první film a že mi zákaz uzavřel na léta možnost pracovat ve filmu. Film jsme tehdy točili jsme v Josefově, a to bylo městečko zabydlené vojáky, polskými dělnicemi, starými dědečky a babičkami a také Romy.

Proto se naprosto zákonitě v davových scénách (ale těch tam moc nebylo) Romové objevili.

Ale přímo v cikánské komunitě jsem nikdy nežila. Na obecné škole jsem měla romskou kamarádku na život a na smrt. To, že je Romka, jsem si ani neuvědomovala, prostě to byl člověk, kterými byl velice blízkýa na kterém jsem přímo visela.

Ale bohužel moje znalosti jo jejich zákonech a tradicích sou převážně vyčtené nebo odposlouchané od odborných poradců Dr. Hübschmannové a Dr. Davidové. Hlavní postavy Petra a Jakuba ve filmu jsou vysloveně modelové, i když snad mají některé vnější znaky dnešních studentů.

Záměrně modelové jsou proto, že oba jsou nositeli určitých, v tomto případě protichůdných názorů, a určité životní filozofie. Jde o střet těchto postav, tedy o schéma, které s takovým "pravdivým obrázkem ze života" nemá nic společného. Vím, že mi tato "modelovost" bude kritikou určitě vytýkána.

Ačkoli spor dvou studentů je naprosto fiktivní, vychází z reálné atmosféry, kterou cítíme kolem sebe a je nastartován skutečnou událostí, která se v romské komunitě v obci Jarabiná na Slovensku opravdu stala.

Měli jsme k dispozici vyšetřovací spis, hovořili jsme s pamětníky a našli jsme dokumentační fotografie oné události v Koudelkově knize Cikáni.

Film jsme natáčeli na Slovensku v oblasti Slovenského ráje v romské osadě Latanovce a v Praze ve věznici na Borech. V reálech, bez staveb v ateliéru. Herce jsem hledala dlouho, chtěla jsem neznámé tváře, už s ohledem na to, že ve filmu hraje hodně Romů - neherců.

Pracovalo se mi s nimi výborně, herci i neherci mně byli velkou oporou. Teď se chystám do Latanovec za paní Kroščenovou, za Milanem, za všemi, kteří mě tam tak srdečně přijali a těším se. Do festivalové soutěže jsem se snad ani nehlásila.

Film byl vybrán. Samozřejmě, že jsem při shánění peněz na natáčení narážela na zásadní a hrozně ponižující potíže. Všichni oslovení podporu odmítli buď proto, že považovali scénář za příliš intelektuální, nekomerční, ideově kontroverzní atd. A příspěvek Fondu kinematografie byl tak malý, že se rovnal téměř nule. Právě nedostatek finančních prostředků mě nutil k celé řadě kompromisů."

Nevěsta ohně (Irán)

Režie: Khosrow Sinai (1941)
Příběh o vztahu, kterýnení zatíženýtradicemi a je založen na vzájemné toleranci a respektu.

"V Íránu stále u některých rodů a ve venkovských oblastech Íránu přetrvává tradice naplánovaných manželství? Je tu velkýrozdíl v partnerských vztazích mezi vesnicemi a městy. Mladí lidé v Íránu s bojují s konvencemi, zvláště mladí lidé, kteří žijí ve větších městech mají úplně odlišnýpřístup k tradičním hodnotám a snaží se je změnit. Film Nevěsta ohně jsme natáčeli 45 dní na jihu Íránu (Ahvaz, Abadan, Shadgan).

Samozřejmě, že jsem měla problémy s financováním. Vždycky je mám. Už jsem si na to zvykla. Film je založenýna rozsáhlém průzkumu, kterýzahrnoval rozhovory s deseti vrahy ve dvou věznicích v Ahvazu a s ženou s velmi podobným osudem. Průzkum vyhrál minulýrok v Íránu cenu ze Nejlepší přípravu uměleckého díla.

Ve filmu mi jde hlavně o nutnost poukázat na potřebu "dialogu mezi civilizacemi," kterýby mohl být pro současnýsvět velmi užitečný. Ale musíme se snažit porozumět, proč některé subkultury v našich vlastních zemích dosud věří tradicím, které patří do minulých století.

Pokud se nepokusíme pochopit pohledy těch ostatních, které jsou odvislé od ekonomických a kulturních okolností, skončí to katastrofou. Já trvale žiji v Teheránu. Dva mé filmy - "Viva.. a The Inner Devil byly promítány na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v letech 1980 a 1984."

Maršál (Chorvatsko)

Režie: Vinko Brešan (1964).
Na pohřbu někdejšího komunisty se ve městečku na jednom ostrůvku v Jadreském moři objevil duch Josipa Broze Tita.

"Je pro pro mě těžké mluvit o Titově roli v historii, protože zemřel v roce 1980, kdy jsem ještě nechápal politické problémy okolo mne. Nejdůležitější pro mne bylo získat nahrávku Doors a originální džíny.

Jestli těm okolnostem rozumím teď, je otázkou. Na Tita pohlížím jako na mýtus a legendu.

Proto jsem s ním nemohl nakládat jako s politikem, nýbrž jako s rockovou hvězdou. Kdybych se narodil ve Státech, patrně bych natáčel film o farmářích, kteří narazili na ducha Elvise. Jugoslávie nemá žádné jiné legendy kromě Tita. Proto je Tito v mém filmu spíše popovou ikonou než osobností. Možná že existuje nějaká podobnost mezi Miloševičem a Titem?

Ale pouze z vnějšího pohledu. Spíše je to záležitost všech vůdců národa. Snažili se napodobovat Titův způsob vládnutí a vyjadřování, jeho gesta. Ať si o Titovi kdokoli myslí cokoli, byl politickým faktorem. Miloševič a jemu podobní jsou jenom provincionální tyrani.

Tito něco vybudoval bez ohledu na to, že inklinoval k diktátorství. Ale Miloševič je patrně ta nejničivější osoba v této části světa za posledních 50.let. Ve filmu se nesnažím vysvětlit nebo najít příčiny války. Můj první film se jmenoval Jak začala válka na mém ostrově.

Je to černá komedie o začátku války v Chorvatsku, ale nikdy bych si nedovolil ve filmu někomu něco vysvětlovat o příčinách. Byly velmi komplexní, racionální i iracionální. Na jednu stranu je válka výsledkem malých věcí, které se přihodily včera, na druhé straně příčiny vycházejí z dávné minulosti. Dvouhodinovýfilm na to nestačí. Mnoho mých kolegů se o to pokusilo a sklouzli do propagandy.

Nejlepší filmy o naší válce nemluví o příčinách, ale o důsledcích. Lidé v mé zemi naneštěstí stále ještě potřebují silné vůdce a vládce. Důvodem je asi absence demokratické tradice a skutečnost dlouholetého pevného vedení vůdců typu Tita. To jsou důvody, proč má mnoho lidí vnitřní, často až dětinskou potřebu silného "otce," kterýje "přísnýale správný."

V myslích lidí po Titovi zůstala mezera, proto měli další nacionalističtí vůdci šanci. Ale doufám, že to nebude trvat navěky. S financováním filmů je to u nás mimořádně těžké. Nemáme žádné instituce zaměřené na tvorbu filmů. Obvyklá procedura je: něco od Ministerstva kultury, spolupráce s televizí a zbytek od sponzorů, což je díky špatné daňové politice stran financování kultury téměř nemožné.

Doufám, že se to změní, po lednových volbách 2000 shledávám nějaké pozitivní změny. Ale přesto se to nakonec podařilo. Mimochodem můj předchozí film se promítal na festivalech v Berlíně, Torontu a Montrealu. Maršálův festivalovýživot začíná teď ve Varech."

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Vítězslav Today : Magdaléna Tomorrow : Libor After tomorrow : Kristýna

Pomoc je tady: Rozkoše bez Rizika
Jarka Fricová Sex pracovník (Foto: Jeffree Benet)

Povídám si s paní Hanou Malinovou, výkonnou tajemnicí organizace Rozkoš bez rizika, která má [ ... ]

Magicka Muzika Roniho Size uchvatila Celý svet.
Tom Constabile Roni Size

Junglový mág, Roni Size, hovoří o slučování hudby s Tomem Constabilem.

Mimoň: Pojďme tam, nevím kam
Petra Matušinová

Opuštěná vojenská základna Mimoň, ve které za okupace přeb&# [ ... ]

Mluvící maso - povídka Terry Bisson
Terry Bisson Talking Meat

Představ si... vedoucí páté výzkumné jednotky mluví s vrchním velitelem...

Liquid Harmony
Eva Kolářová Liquid Harmony

Liquid Harmony patří mezi nejz­námější a nejčastěji skloňovanou kapelu ve vše [ ... ]

Profil osobnosti: Niké Papadopulosová
Jen Maxa Niké Papadopulosová

Nedokážu si představit že bych jen natočila film a pak už do něj [ ... ]

Sport: Mountainboard a Florbal
Eva Kolářová Mountainboarding

Před třemi lety vznikl v Americe nový - extrémní sport mountainboarding.

Jsi skvělý milenec?
Joe Bodia Jsi skvělý milenec?

OK hřebče! Možná si myslíš, že umíš potěšit, ale jsi si opravdu jistý, že víš, jak u [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...