Gummo

Gummo
Pin It

Pravidla komerční filmové tvorby plní stejnou úlohu jako pravidla figurální malby nebo hudební kompozice: pomáhají umělcům, kteří nejsou ani geniální ani stateční vytvořit něco stravitelného.

Když mladí filmaři prohlašují, že opovrhují žánry a scénářovou strukturou o třech dějstvích (ne nepodobných skladbě Aristotelova dramatu), jsou buď naivní nebo lžou. Improvizace bez disciplíny může unudit publikum k smrti a vyprávět příběh tak, aby měl úvod, závěr a něco mezi tím je samo o sobě dost obtížné. Chce-li režisér porušovat pravidla, potřebuje k tomu zvláštní vizi a ani pak není úspěch zaručený. Počet filmařů, kteří „na to mají” je tak nízký, že je patrně rozumější vůbec se do toho nepouštět.

Harmon Corine, který napsal svůj první scénář pro Larry Clarkovi kontroverzní Kids v pouhých devatenácti letech, tuto vizi má. Neříkám, opakuji neříkám, že se vám Gummo bude líbit. Říkám jen, že se nepodobá ničemu, co jste v poslední době (nebo snad vůbec kdy) viděli, a že pokud patříte mezi ty, jenž tvrdí, že jim předvídatelnost komerční kinematografie leze na nervy, máte možnost uklidňující investice.

Film sleduje každodenní život skupiny teenagerů v městě Xenia v americkém státě Ohio. Nemá žádný děj, je pouze sledem situací.

Úvodní sekvence nejspíš vytočí detektory pompéznosti některých diváků hodně vysoko: zrnitý videozáznam vysvětluje, jak před rokem zdevastovalo Xeniu tornádo, načež zcela bez komentáře sledujeme dvanáctiletého chlapce (Jacob Sewell) bez trička a v růžové kapuci s králičíma ušima, jak se prochází mezi ruinami jako nějaký kouzelný skřítek. Posléze se nám představí Corinovi postavy: chudé, bílé děti jaké zřídka vídáme mimo království brakových televizních programů a starých filmů Andyho Warhola.

Vypravěčem je patnáctiletý Solomon (Jacob Reynolds), vyzáblý sociopat se sladkou tvářičkou, který se prohání Xeniou na horském kole se svým kamarádem, stěží teenagerem Tummlerem (Jacob Reynolds). Čichají lepidlo, balí holky a loví zaběhlé kočky, které pak prodávají místní restauraci.

Tummlerova matka (Linda Manz, která si jako dítě zahrála v Nebeských dnech a zde se objevuje po dvou desetiletích poprvé) je jadrná vdova, kterou stále straší noční můra smrti manžela, bývalého tanečníka stepu.

Dále ve snímku vystupuje místní, na kokainu závislý pasák jménem Cole (Max Perlich), který prodává svou jedinou prostitutku, postiženou ženu žíznící po citu. Místní krásky jsou dvě bělovlasé sestry jménem Dot (ztvárněná návhářkou kostýmů Chloe Sevigny známou z filmu Kids) a Helen (Carisa). Bydlí v malém domku s rodiči a malou sestrou (Darby Dougherty), která k oběma vzhlíží.

Jaký vlastně má tenhle rej podivností smysl? To je otázka. Film se zjevně odklání od chladného a morbidního směru, který udal Larry Clark v Kids, a díky kterému se všechny Corineovi postavy zdály buď beznadějné, nebo bezcenné. V Gummo sledujeme řadu neherců, obzvláště postižených dětí, ale i trpaslici nebo hluchý pár hádající se znakovým písmem v kuželkárně.

Vnucuje se otázka: „chápou ti všichni, co znamená hrát ve filmu, nebo je jejich přítomnost jen bezcitný kaskadérský kousek?” Myslím, že ví co dělají. Obratný režisér by mohl jednoho nebo dva lidi využít před kamerou aniž by to chápali, ale pokoušet se o to téměř s celým obsazením je nemožné.

Ať tak nebo tak, Corine k nim chová zjevné sympatie a úctu. Filmař menšího formátu by se snad neubránil rétorické otázce „nejsou ti všichni poněkud divní?”, ale jediné na co se Gommo ptá je „co je na nich tak divného?”

Cold Weather, Hot Deals - Get $40 off hotel bookings

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.
Think Magazine is a grenade in the lap of journalism!

_ The Economist

 

Name Day/Svátek

Yesterday : Taťána Today : Arnošt Tomorrow : Kvido After tomorrow : Hugo

 
Co to obnáší začít podnikat?
Stefanie Ovamannová Co to obnáší začít podnikat?

Ověřte si uskutečnitelnost svojí myšlenky [ ... ]

Přemnožený posel nové doby
Jan Tyltyl Přemnožený posel nové doby

Moderní společnost nás vybavila dopravním prostředkem, kterému se říká auto [ ... ]

MUKI - Cabin Fever
Keith Kirchner MUKI - Cabin Fever

Jednoduše identifikovatelný styl Cabin Fever.

Adam Holý, povolání fotograf
Eva Kolářová Foto z výstava

Volba povolání: To tak vyplynulo, když jsem šel na grafárnu, tam se ukázalo, že v mém příp [ ... ]

Hyundai nové myšlení je geniální
Joe Bodia Hyundai Azera/Grandeur

Jako elegantní jako Lexus, aniž by na drahý bolesti hlavy...

Něco málo o… DJ A.L.I.
Eva Kolářová DJ A.L.I. (Fotky; Honzo)

Možná ho znáte z pravidelných středečních akcí v XT 3. Tři roky si sem chodí zahrát, ale  [ ... ]

Pojďte do našich řad
Pavel Košek Pojďte do našich řad

Samozřejmost nedostatku informací, myšleno informací vztahujících se k [ ... ]

Hellboy
Michael KyselkaHellboy

Hlavní charakter Mika Mignoly měří sedm stop, je krvavě rudý a má zah [ ... ]

Jak dlouho co trvá
Magdalena Pechová Jak dlouho co trvá

Ať chceme nebo ne, čas utíká. Mnohdy si ani neuvědomujeme, že v k [ ... ]

S krásou do boje! Aneb jak nalíčit past (či obliče...
Augustýn Krátký Modelka: Žaneta Hucikova, Fotky: Michal Pavlásek

I když je nové tisíciletí teprve batolátko, jasně nám sdělil [ ... ]

Hollywoodské poselství
D. Eimer Hollywood

Vyhnout se hollywoodskému mýtu je pro filmaře z Los Angeles téměř nemožné. Při tom st [ ... ]

BJORK - Vespertine
Barbora GregorováBJORK - Vespertine

Kde jsou ty doby, kdy roztomilá a drobná Bjork hopsala v krátkých &scaro [ ... ]