MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Pozor!!! Nečtěte!!! Určitě znáte výhody Internetu: e-mail kamkoliv na světě, porno na WWW a možnost vlastního exhibicionismu téměř okamžitě a skoro zadarmo. ...

Footbag, Foto: Adrian Šetlík
fShare
0
Pin It

Řekne-li se footbag, hakisak, sípa nebo hak, znamená to vždy tu samou věc - malý měkký míček naplněný sypkou náplní.

Footbag je rozšiřující se sport hraný po celém světě v několika formách již od sedmdesátých let. Kompatitivní footbag je spravován Mezinárodním Footbagovým Výborem (International Footbag Committee - IFC), který také vydává oficiální pravidla.

Ač má tento sáček původ u domorodých indiánských kmenů Ameriky i u orientálních mistrovských bojových umění cvičících koordinaci pohybu, ten největší rozkvět zažil footbag díky dvěma mladým Američanům. Na počátku sedmdesátých let se John Stalberger seznámil s Mikem Marshallem, který si kopal s ručně vyrobeným fazolovým sáčkem. John byl právě po operaci kolena a hledal způsob, jak pracovat na pružnosti a přitom posílit svalstvo na nohách.

Oba dva tato hra brzy fascinovala a upoutala. Navrhli produkt, jehož obchodní jméno znělo Hacky Sack a společně vymýšleli plán na uvedení sportu a produktu na trh. Bohužel, o tři roky později Mike Marshall ve svých 28 letech umírá. Stalberger si umínil, že zrealizuje jejich vizi, pokračoval v prosazování Hacky Saku a s pomocí dalších založil National Hacky Sack Association.

Nakonec prodal práva na patent firmě Kransco (operující pod značkou Wham-O), která také vyrábí létající disky Frisbee. V následujících letech se začalo po celém světě objevovat více a více nadšenců tohoto sáčku. Nový sport se zrodil.

Podle modelu volejbalu a tenisu začaly hry footbagu přes 1,5 m vysokou síť. Pravidla pro double net jsou podobná těm ve volejbalu: na každé straně jsou dovoleny tři kopy, hráči se při nich musí střídat, sípa se nesmí dotknout hráčova těla, kromě prostoru pod kolenem. Footbag Net kombinuje kurtovou strategii tenisu s nahrávkami a s taktikou volejbalu. Tento sport je v mnohém podobný našemu nohejbalu.

Footbag freestyle je ta artistická forma tohoto sportu. Hra může být jak metelice obtížných triků, které oko ztěžka sleduje, tak plynulá a plující, jakoby zpomalená. Tyto varianty dělají freestyle soutěže velmi obtížně bodovatelným. Pro zjednodušení jsou hráči bodováni v limitech: choreografie, obtížnost, různorodost a provedení.

Hráči komponují své hry do muziky a jsou bodováni za to, jak jejich styl zapadá do jimi vybrané melodie, dál za originalitu a kreativitu.

Každý trik má svou definovatelnou obtížnost. Houževnatost každého triku a celková obtížnost vašich pohybů ve hře jsou sečteny, aby výsledkem bylo hráčovo obtížnostnostní hodnocení, které se měří v jardech.

Pro různorodost musí hráči předvést triky obsahující elementy z pěti hlavních kategorií:

(1) obratnost nohy/obtočení (dexterity)

(2) zastavení haku (delay)

(3) skoky a slepé triky

(4) neobvyklá plocha (podrážka, brada, hlava)

(5) a triky obsahující prvek kdy jedna noha kříží druhou.

Provedení se hodnotí v plynulosti, jistotě a nejvíce v umění hráče udržet míček ve vzduchu. Nehledě na úroveň hráče, potřebuje freestyle určitý typ hakisaku. Obecně by měl být měkký, pevný, kulatý a lehce prolomitelný (tímto myslíme schopnost asimilace haku k povrchu boty). Tvrdý hak je pro freestyle obtížný, jelikož z něho odskakuje, což je pro začátečníky frustrující, neboť nemají kontrolu nad sáčkem a dosti nemožné pro pokročilejší, protože nemohou hakise zastavit.

Existují dva základní druhy haků: háčkované haky a sešívané z panelů. Bohužel, mnoho háčkovaných je těžké dostatečně prolomit. Sešívané haky mají mnoho různých velikostí a počet panelů. Počet panelů často ovlivní cenu haku, stejně jako výrobní materiál. Nejlepšími materiály jsou syntetické šátky a napodobeniny jemných kůží, rychle se prolomí, jsou relativně odolné a dokáží snést vodu.

Druh a kvalita obuvi, se kterou hrajete, je stejně zásadní. Když nemáte to správné vybavení, můžete být velice rychle frustrováni, ostatně to platí o jakémkoliv sportu. Momentáně nejlepší boty na freestyle jsou tenisové adidas Rod Laver. Jejich podrážka je silná, a proto tlumí nárazy, vnitřní strana (placka) je rovná a bota má velký prostor, který je nejlepší na zastavování, ale až po modifikaci a speciálním zašněrování.

Z tohoto článku jistě vyšlo najevo, že tato hra, sport, ale především zábava, má již svoji tradici, pravidla, mistry a hlavně tisíce vyznavačů po celém světě. Jedním z nezvratných důkazů je bez nadsázky TODEXON FOOTBAG MISTROVSTVÍ PRAHA. Tato záležitost je v naší domovině stále v rozkvětu, a proto začínejte kopat, krotit míček a zajímat se o věc, protože to, co slyšíte, je hudba blízké budoucnosti.


www.footbag.cz
Česká Footbagová Asociace

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Filip Today : Valdemar Tomorrow : Vilém After tomorrow : Maxmilián

Velikonoční slavnosti Semana Santa
Jarka Fricová Velikonoční slavnosti Semana Santa

Za zhlédnutí rozhodně stojí nedávno instalovaná výstava scénografa Milana Davida.

ANTHRAX - The threat is real
Keith Kirchner ANTHRAX - The threat is real

Ta hrozba je reálná, bu bu bu!

LOS AMIGOS INVISIBLE - New Sound of the Venezuelan...
Keith Kirchner New Sound of the Venezuelan Gozadera

Světová hudební nálepka Davida Byrneho má na svědomí zrození těchto „neviditelných” p [ ... ]

Anketa 2000
Petra Matušinová Anketa

Některé podivné otázky pro některé úžasné lidi ...

Mimoň: Pojďme tam, nevím kam
Petra Matušinová

Opuštěná vojenská základna Mimoň, ve které za okupace přeb&# [ ... ]

Osobnost (Surreal) část druhá. Probuzení
Petr Tomaides spatny den

Budík zazvonil někam mezi sen a skutečnost. Bintärova ruka po něm zašmá [ ... ]

Reflex Cannabis Cup v novém!
Thinky Reflex Cannabis Cup

V pořadí osmý ročník Reflex Cannabis Cupu prošel zásadní změnou soutěže - s přihlé [ ... ]

KUTNÁ HORA: Město uchvacuje, alterna nefunguje
Helena Chvojková KUTNÁ HORA, Město uchvacuje, alterna nefunguje

Když jsem ve středověké Kutné Hoře takhle po ránu narazila v &# [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...