MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Lepší myšlení díky chemii Chytré drogy jsou všude. Živel se o nich rozepsal, Time je má na obálce a CNN přináší zprávy o posledních poznatcích. A ještě ke všemu, váš nový oblíbený rave časopis vás naučí, jak je užívat. Noříte se hlouběji... ...

images/stories/reef.png
fShare
0
Pin It

Člověk unavený každodenním shonem, melodiemi mobilních telefonů, nekonečnými dopravními zácpami, stupidními televizními programy a bezbřehou lidskou hloupostí, stále hledá únik od civilizace a ordinuje si s chutí velké dávky adrenalinu.

Naše loď opatrně kličkuje korálovými útesy Bahamského souostroví. Hledáme žraloky, ty nádherné a dokonalé tvory, kteří přežívají beze změny milióny let.

Žralok, který dokáže v některých případech zaútočit i na člověka, nemá u lidí právě tu nejlepší pověst. Místní potápěči mají na potápění mezi žraloky různé názory.

žralokžralok

Od striktně odmítavých (jsou nebezpeční a nevyzpytatelní) přes neutrální (záleží mnoho na situaci a podnětech, které žraloka vydráždí) po vstřícné (jsou to nádherné ryby a člověk má hledat cestu ke sblížení se s nimi).

Na lodi vládne vzrušené očekávání. Míjíme typický bahamský ostrůvek: z jedné strany bujná tropická vegetace, z druhé písečná pláž. Jedinými obyvateli se zdají být krabi na pobřežních skalách.

Konečně kotvíme na místě označném našimi místními průvodci. Kolem lodi je jen volná azurová hladina. Nyní děláme všechno to, co se dělat nemá, kdybychom se chtěli vyhnout setkání s nejkrásnějším predátorem moří.

Nejdříve vlijeme do moře barel krve z ryb a potom spustíme z lodi návnadu: velkou kouli ze zmrazených rybích odpadů. A teď my. Oblékáme neoprenové obleky, na záda nasazujeme láhve se stlačeným vzduchem. Napětí vrcholí, hladina adrenalinu v krvi stoupá. Pod námi v průzračné vodě se míhají temné stíny: jsou tady! Konečně.

Skok z plata na lodní zádi ukončí všechny diskuse a pochybnosti. Zvolna se snáším průzračnou modří k písečnému dnu. Naše návnada přilákala velké množství různých ryb. Ale hlavně jsou tu ONI. Elegantní, stříbro šedá torpéda krouží všude okolo. Dosedám na dno, instinktivně zády ke korálovému útesu.

Uklidnit dech, záda mám přece krytá... Vydechuté bublinky se vznášejí k hladině. Na konci jejich dráhy je sluníčko, vzduch a přívětivá paluba naší lodi s vychlazeným pivem. Příliš daleko na případný rychlý ústup z dosahu ostrých čelistí... Zaháním myšlenky na návrat.

Před sebou třímám jako štít objemné podvodní pouzdro na svůj fotoaparát z něhož ční tykadla blesků. Jak asi vypadám v malých studených očích kroužících žraloků? Jako velký nestvůrný krab z něhož vycházejí záblesky? Nebudou to právě ty záblesky, které je přilákají víc, než se mi bude líbit?

Musím blíž k návnadě. Opouštím své stanoviště a zvolna se přibližuji k epicentru dění. Je to fascinující zážitek. Desítky štíhlých, dokonale hydrodynamických těl, tu krouží v prosluněném prostoru mezi dnem a hladinou. Klidný a ladný pohyb rybího těla se změní ve švihnutí blesku v okamžiku, kdy se dravec rozhodne zaútočit.

Mnohdy ani nestačím postřehnout okamžik, kdy se řada hrozivých zubů zahryzne do návnady a vzápětí opouští její majitel jeviště s průvodem malých ryb v závěsu. Skutečnou barevnou nádheru podmořského světa musí na fotografii vykouzlit světlo blesku. To ale pod vodou doletí jen asi dva a půl metru daleko.

U fotografií ryb a korálů to obvykle nebývá problém. Ale žralok na dva metry je víc než blízko. Neustále pootevřená tlama s několika řadami ostrých zubů proplouvá kolem potápěče. Studené nehybné oko nedává tušit, co ryba v příští vteřině udělá.

Po nějaké době se kroužících žraloků zmocňuje šílenství. Rvou návnadu, chňapají po uvolněných kouscích a po sobě navzájem. To je čas na ústup. Vyklízíme dějiště tohoto fascinujícího divadla.

Na palubě lodi, v bezpečné náruči slunce, s vychlazeným pivem znovu mnohokrát prožíváme to nádherné dobrodružství ve svém vyprávění.

Každý, kdo se jednou rozhlédl po světě pod vodní hladinou přes sklo potápěčské masky, je navždy ztracen a polapen. Barevný svět ticha osloví svou krásou i mnoho z nás suchozemců. Doba, kdy potápění se vzduchovým přístrojem bylo výsadou speciálně vycvičených jednotek nebo lidí ochotných podstoupit svazarmovský výcvik, je dávno pryč.

Moderní technika spolu s metodikou výuky přístupnou každému, umožňuje miliónům rekreačních potápěčů po celém světě opravdu nevšední zážitky.

INFO Jak na to? Pražské potápěčské centrum Olson nabízí v samém centru města, kousek od sochy sv.Václava všem zájemcům od dvanácti let intenzivní čtyřdenní kurzy přístrojového potápění. V

ýuka probíhá v systému PADI, což je dnes absolutně nejrozšířenější a největší potápěčská výcviková organizace světa. Kurz je metodicky zpracován tak, že se potápěčem stane vysokoškolský profesor stejně snadno jako starší paní, která sundala zástěru a odskočila si od plotny.

Kurz stojí 8.800,- Kč. Po jeho úspěšném absolvování obdržíte mezinárodní potápěčský průkaz. Ten platí bez dalšího časového omezení a s jeho pomocí si kdekoli můžete vypůjčit potápěčské vybavení a zúčastnit se potápěčských programů organizovaných místními základnami po celém světě.

V certifikovaném PADI centru Olson si samozřejmě můžete také koupit nebo vypůjčit veškerou potřebnou výbavu. Vzhledem k tomu, že je potápěč pod hladinou na technice závislý svým životem, je třeba vybírat opravdu zodpovědně.

K nejvěhlanějším světovým značkám v oboru potápěčské techniky patří firmy MARES, POSEIDON a SCUBAPRO. Potápěčskou techniku je třeba si nechat pravidelně preventivně kontrolovat v autorizovaném značkovém servisu.

Jejich seznam dostante u firmy Olson s.r.o.-výhradního dovozce. Neboť potápěč může bezstarostně vychutnat pocit stavu beztíže uprostřed pestrobarevných ryb pouze, když ví, že se může na svou výbavu opravdu spolehnout.

Takže tedy: Vzhůru dolů!


- www.olson.cz - Text a fotky: Vladimír Toufar

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Petra Today : Helena Tomorrow : Ludvík After tomorrow : Bernard

Pink Moon
Keith Kirchner Charlie One, Ohm Square

Co se stane, když smícháš spoustu Jacka Danielse, lehký marlbora a surrealistickou atmosf [ ... ]

Vyjel jsem si do Bolívie, ale musel jsem se vrátit...
Petr Straka (Foto: Subodh Bharati)

Když proslulí desperáti Butch Cassidy a Sundance Kid přijeli vlakem do Bolívie, aby se zde ukry [ ... ]

Co můžete udělat se svou vládou?
Pavel Tulin Co můžete udělat se svou vládou?

Nejdříve si musíte uvědomit, že vláda je naživu!

RUSH HOUR 1 (Rušná hodina)
Joe Bodia RUSH HOUR 1 (Rušná hodina)

Od té doby, co filmová společnost New Line překročila před dvěma lety americká pobřeží s  [ ... ]

David Bowie - Think Časopis rozhovor
Petra Mašková David Bowie z Antonin Kratochvil

Nemá smysl znovu vysvětlovat Davidovo místo na popovém Pantheonu nebo znovu zhod [ ... ]

Z metalového fanzinu velký hudebního časopisu. Thi...
T. Navara Jarda Hudec

Díky své práci je spíše zvyklý při rozhovorech někoho zpovídat, než [ ... ]

RIP Ivan Khunt
Michael Kyselka Ivan Khunt

Na úpatí letošního roku nás opouští osobnost na&sca [ ... ]

RONI SIZE - New Forms
Keith Kirchner RONI SIZE - New Forms

Nečistá basa a pevné perkuse, to dělá drumnbass výjimečným.

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...