Co čekáte nás nečeká?

Co čekáte nás nečeká?
Pin It

Tento rok se pomalinku chýlí ke konci, již mťůžeme krásně odpočítávat dny do konce tohoto tisíciletí a přitom asi mnohým z vás bude vrtat hlavou, co nás to vlastně čeká v novém milleniu, copak magického se to skrývá za tou dvoutisícovkou.

Vlastně se ani neví, kdy příští millenium začne, ale už koluje spousta názorů a teorií, jakým směrem se svět bude ubírat, pokud tedy naše planeta neexploduje během onoho všemi zmiňovaného a dlouhodobě plánovaného Silvestra.

Někteří se připravují na selhání počítačů, bojí se zkrachování veškeré techniky, jiní se netrpělivě s očima dokořán těší na něco velkolepého. Já ovšem zůstávám v klidu, nic zázračného se totiž nestane. Každý čeká velký boom, avšak největší boom, který nás všechny potká, budou rány z otevírání šampaňského a střílení petard, kterých si užijeme víc než kdy jindy.

Tím to ale hasne, pokud ovšem nic nechytne, a vše ostatní zůstane nezměněné.

Pokud se 1.1.2000 ráno, v poledne či v podvečer probudíte a svět vám přijde zcela jiný, všechno se bude kolem vás točit, tak to není zázrak, ale kocovina, která zmizí a vše bude opět při starém.

Pravda, technologie se posune neskutečným tempem kupředu, počítače budou dokonalejší a dokonalejší, polovinu věcí za vás udělá nějaká chytrá mašinka, která vám bude ve všem pomáhat geniálními radami. Technologie nezná hranice možnosti, avšak co je na tom nepochopitelné?

Má to něco společného s novým milleniem?

Veškeré informace získáváme z předchozích studií, které jsou logicky s postupem času úspěšnější, dokonalejší a tudíž i rychlost a kvalita pokusů, průzkumů a vynálezů se posune očividně kupředu. Poslední výtvor je většinou nejlepší a nejpropracovanější, nehledě na obor.

Nesouvisí to s hodinou, dnem, rokem ani tisíciletím, ve kterém se právě ocitáme, je to otázka vývoje, který probíhá již po staletí. Úspěch technologie by měl být připisován historii, ne budoucnosti, ta se o nic ještě nezasloužila. Další odvětví, ve kterém se očekávají nemalé změny, je móda.

Tak tady bych se pozastavila a pořádně zakroutila hlavou. Už kroutím, až mě bolí za krkem. Opravdu si myslíte, že s přicházejícím tisíciletím všichni Calvin Kleinové, Armaniové, Vivien Westwoodové atd. budou k smrti zulíbáni múzou a jejich styl se ruku v ruce s tvořivostí začne ubírat zcela novým, okem nikdy nespatřeným, fantazií ještě nepředstaveným směrem?

Opravdu si myslíte, že jen tak, z ničeho nic po Silvestru vymyslí trend, který tu ještě nikdy, tím myslím opravdu vůbec nikdy, nebyl? Blbost, největší žvást, který mé uši kdy slyšely a mé oči si naivně myslely, že by to snad někdy i spatřily. Zajímalo by mě, kdo tuto mánii začal šířit, ale jsem pevně přesvědčena, že by z něj byl dokonalý manažer či promotér.

Takže pokud plánujete nějakou akci, doporučuji ho najít a kvalitní akci máte zaručenou. Při pohledu na poslední módní kolekce se mne zmocňuje pocit, že se na trhu neobjevuje moc novinek. Pochopitelně je každou sezónu v módě jiná barva, délka sukně, šířka kalhot, jiný styl líčení, účesů atd.

Ale většinou jde o opakování již vymyšleného, změněno je "pouze" podání. Rozhodně nechci podceňovat zručnost a práci módních návrhářů, které já osobně velmi uznávám a obdivuji, ale opravdu pochybuji, že by v příštím tisíciletí objevili novou barvu, to by se jim nepodařilo ani kdyby mohli létat časem sémo támo.

Udivují mě novinky, se kterými přicházejí, ale zásadní změny, které by lidem braly dech jako kdysi, už vytvořit nemůžou. Tato kapitola je dokonale probraná a vyčerpaná - finito.

Základní střihy, bez kterých by se švadleny neobešly, byly již vymyšleny, teď se jenom důvtipně pozměňují, což je také velmi záslužná práce, ale nic stoprocentně nového z toho vznikonout nemůže.

Vezměte si taková 60.léta, doba zkracování. Tenkrát to byl skutečně převrat v módě, převážná většin žen do té doby měla dlouhé vlasy a dlouhými sukněmi vymetaly chodníky. Možná si chtěly ušetřit práci s péčí o své vlasy a nekonečným praním věčně špinavých sukní, ale každopádně to byl zlom a od té doby se nosí sukně všech délek, jiné délky zkrátka neexistují ani v tomto ani v příštím tisíciletí.

Takže tvůrcům našich oděvů, kteří určují směr módy, nezbývá nic jiného, nežli vybírat tu správnou délku sukně pro každé období, zpestřit základní střih veškerého oblečení a všechno to s citem zkombinovat, dát dohromady téměř nemožné. Doufejme jen, že tuto úlohu budou návrháři plnit stejně tak dobře v příštím tisíciletí, jako to dělali doposud.

Jolana Izbická v jednom rozhovoru tvrdila, že millenium přinese něco nového do světa módy a FauxPas bude první, kdo nám to ukáže. Ty nové návrhy nám nepřinese ono millenium, ale módní návrháři inspirováni událostí změny tisíciletí. Neměli bychom jim brát zasloužený kredit a dát ho nějakému číslu, které samo o sobě nic neznamená.

Ovšem jedna změna, která by se mohla v příštím tisíciletí vyskytnout, mě přece jen napadá. Přesunout pozornost na muže. V minulém století se svět módy točil pouze kolem žen, pár kolekcí pro muže se každou sezónu objevilo, ale převratné množství to opravdu nebylo, a tak by si v příštím tisíciletí mohli vyměnit role.

Koneckonců, když ženy jednu sezónu nosily pánské obleky, proč by pro změnu pánové netrajdali po městě v nějakých sukýnkách nebo aspoň hodně ulítlých oblečcích? Většina módních časopisů bude pro muže a my budeme jenom přihlížet a říkat, jak moc jim to sekne.

Určitě se něco takového stane, jinak bude rok 2000, co se módy týká, pekelně nudný, a to by módní návrháři nepřenesli přes srdce. Můžou vymýšlet bláznivé kolekce a svoji extravaganci omluvit novým milleniem, příštích pár let jim zkrátka projde všechno.

Vlastně se na nové tisíciletí moc těším, jen mě kapánek mrzí, že ho nemůžu prožít celé a být u dalšího přechodu. Ale kdo ví, třeba se v tom novém milleniu stane zázrak a stanu se nesmrtelnou. Myslím, že se má fantazie začíná nekontrolovatelně ubírat opačným směrem, než jsem původně zamýšlela, a tak mi nezbývá nic jiného, než vám popřát krásné vánoce a šťastný nový rok.

A prosím vás, neblázněte, je to jen Silvestr.


- Foto: Jeffree Benet
Cold Weather, Hot Deals - Get $40 off hotel bookings

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.
Think Magazine is a grenade in the lap of journalism!

_ The Economist

 

Name Day/Svátek

Yesterday : Taťána Today : Arnošt Tomorrow : Kvido After tomorrow : Hugo

 
My vs. my
T. Navara

Docela nedávno jsem přemítal o tom, co mi ze všech dětských radovánek schází a po čem se m [ ... ]

Vizuální verbalizace Roberta Williamse
Steven Cerio Self-Portrait with Extraneous figments 1997 Oil on canvas 30 x 36 Tony Shafrazi Gallery, New York

Dámy, ostré sváry a silná auta...

Udělej si sám - DIY kultura
Hopeless idealist DIY Kultura z Leonardo Cassali

Ačkoli názory na současnou mladou generaci v tomto článku vyjadřuj [ ... ]

Velikonoční slavnosti Semana Santa
Jarka Fricová Velikonoční slavnosti Semana Santa

Za zhlédnutí rozhodně stojí nedávno instalovaná výstava scénografa Milana Davida.

Prkno je pohoda, zábava a sranda
Jan Martinek Radim Čada

Veškerý sport bývá často spojen s odříkáním hraničícím až s asketismem, hodinami a h [ ... ]

BABE LN: Na výsluní nejznámějších pražských DJs se...
Magdalena Pechová Babe LN

BABE LN. Za tímto jménem se skrývá Elen Řádová a krom toho, ž [ ... ]

GUS GUS - Polydistortion
Keith Kirchner GUS GUS - Polydistortion

Tahle devítičlenná islandská partička hraje moc dobré a duchaplné melodie, co zní jako 80. [ ... ]

Skryté poklady Evropy
Joe Bodia equal pay for equal work

Evropa byla vždy známá svou kulturní rozmanitostí, formovaná historií a geografií na multiet [ ... ]

Tak sbohem, Mejlo...
Michael Kyselka Milan Hlavsa

Nás opustil jeden z hlavních představitelů hudby někdejší druh&eac [ ... ]

Ananas v krvi
Petr Lisý Ananas v krvi

Je hodina po poledni. Právě jsme s Egonem vstali a po ranní očistě se pořád ještě trochu zb [ ... ]

Příjemné mikročipy
Joe Bodia Příjemné mikročipy

Už tu bylo tetování. I body piercing (tj. kroužky, perličky a jiné ozdoby na různých čá [ ... ]

Bílí otroci za velkou louží
Honza a Vašek Bílí otroci za velkou louží

Náš příběh začal někdy koncem února 1998 po několikaměsíčním neúspěšném hl [ ... ]