MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Mimoň: Pojďme tam, nevím kam Opuštěná vojenská základna Mimoň, ve které za okupace přebývali naši sovětští „bratři" se nachází na cestě z Mladé Boleslavi do České Lípy a to v krásné přírodní oblasti Máchova jezera a hradu Bezděz. ...

Machu Picchu (foto: Petr Straka)
fShare
0
Pin It

Pablo Neruda nazval Machu Picchu - jeden z peruánských zázraků - "Pěnou kondorů".

Žádného jsem zde sice neviděl, to až mnohem později v pohoří Cordillera Negra, ale přesto je Machu Picchu (Stará Hora) natolik významným skvostem, že stojí za to o něm psát znovu a znovu, kondor nekondor.

Je položeno v nadmořské výšce kolem 2400 metrů, stodvacet kilometrů severozápadně od Cuzca.

Bývalo zřejmě královským letním sídlem, postaveným nejspíše za devátého Inky Pachacutiho, obýváno elitní vrstvou, což dokládá vysoká kvalita provedení a také velké množství ceremoniálních staveb. Jsou tu vodní kanály, studně i lázně. Po zániku říše Inků se po dlouhá staletí vytratilo z povědomí světa, až se 24. července roku 1911 opět vynořilo z džungle, znovuobjevené americkým historikem Hiramem Binghamem.

Ten se původně domníval, že našel bájné, legendami opředené město Vilcabamba, kde se prýza dob conguisty opevnili povstalečtí Inkové. Sice se zmýlil, přesto však nález Machu Picchu je objevem, za kterýrozhodně netřeba se stydět.

O to, aby se neztratilo znovu, tentokrát do celého světa, po částech odneseno v zavazadlech suvenýrůchtivých turistů, je nyní již postaráno - nesmí se sem s batohem. Ten je nutno si odložit v blízké úschovně a při dnešní podobnosti ruksaků je docela sranda ho pak znovu hledat.

Udělat to jako Richard Halliburton, americkýspisovatel a dobrodruh, kterýtu před desítkami let hledal incké panny Slunce a přespal na Intihuataně, to už dnes bohužel nelze. V 17 hodin místního času sem nastoupí strážci se psy a každého potencionálního vetřelce bez milosti vyhodí.

Intihuatana, kamennýoltář, k němuž je "připoutáno slunce" (inti - slunce, huatana - provazy přivázaný), je energeticky silné místo, kde jsou intenzívně koncentrovány tajemné síly. Je-li pravda, co se o energii tohoto úžasného kamene povídá, musel Mr. Halliburton každýden po probuzení skákat po horách jako kamzík.

Booking.com

Viděl jsem skupinu japonských sensibilů, kteří na Inhuatanu zírali jako na živou Godzillu.

Nad areálem, kde polovinu tvoří stavby a polovinu zemědělské plochy - terasovitá políčka pospojovaná kamennými schodišti - se tyčí zelená homolovitá hora Huayna Picchu (Mladá Hora), známá z fotografií.

Na jejím vrcholu (2700 m.n.m.), kam se dá i vylézt, jsou rovněž zbytky inckých staveb a na jejím úpatí, skrytém v džungli, vybudovali Inkové Chrám Měsíce.

Původ dynastie Inků je dodnes zahalen závojem tajemství. Nejznámější příběh, kterýzaznamenali španělští kronikáři, hovoří o jezeře Titicaca, z jehož vod vystupili první Inkové, Manco Capac a jeho sestra Mama Ocllo, stvořeni nejvyšším božstvem Sluncem jako zakladatelé vybrané rasy. Rozborem indiánské mytologie a slovesnosti dospěli historikové k názoru, že toto vynoření je symbolem příchodu panovnického rodu z kraje na březích jezera.

Toto jezero (3812m.n.m.) je dějištěm mnoha mytologických příběhů a to nejenom Inků, ale i dalších národů a kultur. Z jeho vod vystoupil dokonce i sám Viracocha, Bůh Stvořitel, na jehož pak vzešlo z jezera Slunce, Měsíc a Hvězdy. Na břehu, údajně v Tíahuanacu, vytvořil Viracocha lidi a začal je učit žít.

Těžko říci, jak byl spokojen s jejich výsledky, neboť odešel k oceánu a kráčeje po vlnách, splynul s mořskou pěnou. Odtud nakonec jeho indiánské jméno - Pěna Moře. Podle legend byl Viracocha vousatýmuž bílé pleti, což potom značně usnadnilo situaci prvním španělským conquistadorům, kteří byli Inky považováni právě za vyslance Viracochovy.

Podle jiné legendy se první velký Inka Manco Cápac (aymarsky - Schopnýnáčelník), vydal se svým kmenem od jezera na sever a na přání Otce Slunce ustanovil v tamnějších úrodných oblastech hlavní město, již zmíněné Cuzco. Zde roku 1438 vydal devátýInka Pacachuti příkaz k vybudování velkolepého sídelního města z kamene. Většina pozdějších (koloniálních) staveb, zejména v centru města, stojí na základech inckých domů a paláců.

Dnes je Cuzco krásným a velmi přátelským indiánským městem, se spoustou křivolakých uliček a tajemných zákoutí (Foglar by zajásal), náměstíček, útulných hospůdek, rozličných krámků plných keramiky, hudebních nástrojů, všelijakých svetrů, klobouků a dek, velice živých trhů a monumentálních kamenných chrámů a paláců. Město je obklopeno horami a uvnitř vládne úžasná pohoda.

Když si tak člověk sedne do některé z těch hospůdek, dá si od usměvavé Indiánky maté de coca a zasní se, copak se asi v oněch tajemných horách skrývá… tak jedna věc je jistá. Asi 120 kilometrů na severozápad se tyčí jeden z největších klenotů stavitelského umění Inků.

Jeho jméno je Machu Picchu.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Zdeňka Today : Jan Tomorrow : Ivan After tomorrow : Adriana

TV Nova - K čemu Parlament?
Petra Matušinová TV Nova - K čemu Parlament?

TV Nova se ve svých pocátcích tvárila jako nevinné díte, které rozdává zábavu. Stalo s [ ... ]

Zapomeňte na Futuramu!
Joe Bodia Zapomeňte na Futuramu!

Myslíte, že se musíte nechat hluboce zmrazit, abyste se probudili do budoucnosti plné technický [ ... ]

Der Pendler: Rozhovor s Florianem J. Leibetsederem
Michael Kyselka

Nejdřív jen jezdíte do Korutánie a pak se z Vás stane.

OHM SQUARE - Ohmophonica
Keith Kirchner OHM SQUARE - Ohmophonica

Deska roku 1997 se vám dostane pod kůži.

SOUTHPAW - Popsecret
Vlastimil BeránekSOUTHPAW - Popsecret

Southpaw už několik let patří k velkým nadějím pražské klubov&eacu [ ... ]

NEW POWER GENERATION - New Power Soul
Tomas Otradovec NEW POWER GENERATION - New Power Soul

New Power Generation, hudba, recenzeA zase Princátko! Tentokrát v poněkud veselejším balení, i [ ... ]

GUS GUS - Polydistortion
Keith Kirchner GUS GUS - Polydistortion

Tahle devítičlenná islandská partička hraje moc dobré a duchaplné melodie, co zní jako 80. [ ... ]

Proč je lepší být z ...
Think Magazine stereotypní Francouz

10 HLAVNÍCH DŮVODŮ, PROČ BÝT FRANCOUZEM: 1. Když mluvíte rychle, zníte  [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...