fShare
0
Pin It

 V pořadí již pátý ročník Free techno festivalu proběhl ve dnech 30. 7.- 3. 8. 1998 na louce v blízkosti Staré Hutě u Dobříše.

První tři ročníky této svébytné a atmosférou naprosto unikátní akce se konaly nedaleko městečka Hostomice, které se nachází přibližně mezi Dobříší a Berounem. Odtud také pochází, v současné době nepříliš výstižné, pojmenování tekknivalu. V praxi to znamená to, že když se vás někdo zeptá, jestli jedete do Hostomic, má ve skutečnosti na mysli místo ležící asi o 15-20 kilometrů jinde.

Pro úplnost dodávám, že v Hostomicích se konaly první tři ročníky, ale kvůli problémům (stížnosti místních, snad drobné krádeže, nějací mrtví) byl festival přesu nut na ze tří stran lesem obklopený palouk ve Staré Huti. Domnívám se, že přestěhování nebylo na škodu. Ovšem jako jeden z mála problémů nové lokace se mi jeví částečná, místy i značná podmáčenost louky, která je protkaná jakýmisi blátivými stružkami, se kterými měla značná část návštěvníků možnost se blíže seznámit. Ale ve srovnání s tím, co festival nabízí, je existence jakýchsi stružek na místě jeho konání naprosto bezvýznaamná.

Z Prahy jsme vyjeli v pátek 31. 7. okolo 18 hodiny (to znamená asi o dvě hodiny později vzhledem než jsme si představovali). Důvodem zdržení byla jednak skutečnost, že jsme museli jednoho z nás vyzvednout doma (cca. 30 minut), a jednak naše neschopnost rozhodnout se, jaké že pivo si koupíme s sebou (cca. 1,5 hodiny).

Po zdárném vyřešení našeho pseudoproblému (Plzeň + Budvar) jsme konečně vyrazili z hlavního města. V ten moment se ale na obzoru ojevil nový problém - naprosto jsem selhal jako navigátor. Moje (naše) neschopnost trefit do Břežan odkud jsme měli v úmyslu pokračovat údolím na Zbralavský most mě zaráží dodnes. Špatně jsme odbočili celkem pětkrát a museli jsme vzít benzín, protože už nám ho moc nezbývalo.

Zvláštní dík patří řidiči, který na jedné ze špatných odboček zvládl s autem plným povykujících lidí smyk v prudké pravotočivé zatáčce s bravurou přímo nevídanou. Cesta se tedy protáhla minimálně na dvoj­násob. V jejím průběhu jsme potkávali stopaře i motoristy jejichž vzezření a rozjařenost nenechávali nikoho na pochybách o tom, kde se dnes večer budou bavit.

Na místo konání jsme dorazili před osmou hodinou, nalezli vhodné místo na parkování a šli na první obchůzku. Sledovali jsme lidi nosící reproduktory, kabely, světla, agregáty a další propriety. Pokud by si někdo myslel, že vysoká pravděpodobnost, že se setká s někým, s kým si nemá co říct, hrozí jen na rodinných sešlostech nebo třídních srazech, ujistil bych ho, že se mýlí. K takovému setkání dochází, když jedna lysergická skupina potká druhou např. v remízku mezi ostružinami.

Stare Hute u DobrisStare Hute u Dobris

Pokud se tyto skupinky alespoň částečně znají vypadá jejich dialog asi takto: Skupinka 1: „Ahoj.” Skupinka: „Čau.” Mezitím si nezdravící postavy vyměňují rozpačité pohledy a úsměvy. Potom někdo řekne: „ Hm, my jdeme tudy” a ledabyle mávne rukou. A obě skupinky se loudavě rozejdou. Jen málokdy se stane, že spojí své síly a společně se věnují diskusím nebo pozorování hmyzu, všehomíra a kůry stromů.

Naše zábava byla ale následně surově narušena. Jdu po louce, kochám se a najednou žbluňk. Zapadl jsem až po stehna do strouhy plné vody, bahna a rákosí. Naštěstí jsem byl ale předvídavý a vzal si sebou náhradní oblečení a obuv. V autě jsem našel jednoho z přátel, kterého postihla naprosto stejná pohroma a druhého, zničeně se tvářícího. Na otázku, co mu je, dokázal odpovědět pouze to, že si do něčeho sedl, že neví do čeho, neví kde a neví ani co a jak. Naštěstí jeho pesimistická nálada netrvala dlouho. Já se mezitím převlékl do čistého, abych pak za necelých deset minut vstoupil podruhé do stejné strouhy.

Hudba. Rychlá, svištivá, a pro mě překvapivě ne tak tvrdá jak bych očekával. U některých stanů zněly místy i skladby, které by mi zapadaly spíše do Radosti. Je potěšující, že se tak mohou setkávat lidé, kteří se od sebe názorově, sociálně i kulturně odlišují. Pokud se tedy někdo nedomnívá, že fanoušci housu a hardcore techna jsou ze sociologického hlediska zaměnitelní. Nabídka byla opravdu velmi pestrá, soundsystemů bylo odhadem 12 až 15, oproti loňským osmi.

Mou pozornost zejména zaujali: soundsystem bez stanu, pouze s jedním stroboskopem na tyči, kde hráli ze všech nejagresivněji, velký stan Circus Alien s asi nejlepšími barevnými světly a stan místních z Dobříše - hudebně asi nejlepší, psychedelická ale přitom razantní, taneční a nebál bych se říct i veselá hudba. Kapitolou sám pro sebe byl velký stan ve středu louky zasvěcený junglu, breakbeatu a drum and bassu.

Ten byl tančícími, navštěvován snad nejhojněji, což mě přek­vapilo. Vždy jsem tyto žánry považoval v našich končinách spíše za poslechovou než taneční záležitost. Jednoznačně nejúchylnější mi pak přišel stan, kde hráli hutné metalové riffy (styl zpomalení Slayer) do rytmického základu, přičemž celá produkce byla doplněna několika televizemi na kterých se střídalo zrnění s rozpíjejícími se fleky. Avšak i v tomto případě se našlo dost posluchačů ochotných na tuto hru přistoupit.

Když se rozednilo, několikrát jsme si celé tábořiště prošli, pojedli výborný grilovaný patizon, rozloučili se, a odjeli směrem vana a postel.

Death comes slowly in Vinohrady...
Frank Freeman Vintage old IGRA Czech ambulance

It's 9:21 am, April 4th, 1998... in Vinohrady.

View of a small dying planet
Alan Turing The Earth is dying

Imagine a time-lapse film of the Earth taken from space. Play back the last 10,000 years sped up so  [ ... ]

Another green day at the House of House
Patrick Seguin art by Mary Lou Zelanzny

Karas just called. "Hey, Patrick," he says, "is this the House of the Rising Sun?"

Americans in Prague, a clinical study by Chris Esk...
Chris Eska Prague in the 90s by Colleen E. Feehan

In the summer of 1997, Chris Eska, a sociology major at Rice University, backpacked through Europe  [ ... ]

I.P. Pavlova Meets the Colonel
Cedric Donvaks

It was a crisp February night, a light snow was falling. Unlike so much of winter in our era of clim [ ... ]

Here on Earth: Eating Green
Dr Paul Kail Eating Green is a choice

In the Western World, those businesses which are based on the suffering of animals promote their int [ ... ]

A warning about the electronic highway by Anonymou...
Anonymous JOSE LUIS MAGANA/AP

The electronic highway is becoming an unprecedented world-wide spying network, since it is most like [ ... ]

1999 Beyond Art: Destroying 2000 Years of Culture
Thurston Moore

1999 Beyond Art is a 'living installation' exhibition that will take place at Prague's Mánes galler [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Bohuslav Today : Sandra Tomorrow : Bartoloměj After tomorrow : Radim

Zenový experiment s televizí
Bernard McGrane Zenový experiment s televizí

"Kolik z vás ví, jak se dívat na televizi?" zeptal jsem se jednoho dne ve své třídě. Po [ ... ]

Poselství Indiánské kachny - Mala předjarní vzpom...
Luděk Wellner

Kdysi jsem rád čítal jednu pohádkovou knihu, prebasnenou z dávných indiánských mýtů. Pově [ ... ]

Prkno je pohoda, zábava a sranda
Jan Martinek Radim Čada

Veškerý sport bývá často spojen s odříkáním hraničícím až s asketismem, hodinami a h [ ... ]

Patrik Ouředník: Europeana, Stručné dějiny dvacáté...
Barbora Gregorová

Postihnout v kostce celé dějiny 20. století, století snad nejkrvavějš& [ ... ]

Igor Ševčík; Iba si tak lietam…
Michael Kyselka Malíř Igor Ševčík

Malíř Igor Ševčík se narodil u Trenčína a do roku 1970 žil na Slovensku. [ ... ]

S Nikkitou nejen o barvách...
Jarka Fricová Nikkita

Nikkita je módní návrhářka. Má za sebou už desetiletou praxi. Pracovala na divadelních kost [ ... ]

Extáze a Techno scena
Ester Starmanova Extáze a Techno scena

Nejpreferovanější taneční droga. Podle většiny návště [ ... ]

Jak praví historie o Českém filmovém umění
Petra Carter Filmové umění

Vztah filmu k výtvarnému umění...

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.