fShare
0
Pin It

Ne každý z nás patří mezi aktivní plánovače oslav, ale Silvestr je Silvestr.

A ten letošní je svým překlenutím tisíciletí jedinečný. Pro mě je principiálně stejný jako ty ostatní, ovšem od toho se z pochopitelných důvodů oprostím a soustředím se na první variantu. Takže, blíží se velkolepé oslavy Milénia, a několik dnů nás dělí od nového tisíciletí, od kterého si snad někdo něco slibuje?

Způsobů, jak oslavy trávit, je bezesporu mnoho od povalování před televizí, sledování ,,vtipných" pořadů a konzumování chlebíčků (to snad ne!), potloukání se po ulicích a vychutnávání atmosféry či davové psychózy (jak tomu kdo říká), kalení v klubech, barech nebo hospodách, speciálních programů je opravdu spousta…

Šťastní ti, kteří odjíždí z města podobající se spíše raketové základně a míří do hor - za přírodou, klidem, sněhem a pohodou vůbec. Úskalí ovšem tkví hned v několika problémech: troufám si tvrdit, že sehnat v tomto období slušné ubytování je utopií, neboť mnohá horská zařízení jsou rezervovaná na několik let. Jak se mi dostalo informací, výhledově je volný rok 2003!

A pokud se opravdu snažíte, jste zoufalí a hledáte, kde se dá, ztroskotáte na neuvěřitelných cenách, které požadují vyděrači nabízející své chaty a chatky na poslední chvíli, navíc se speciálním příplatkem za silvestrovské menu, o které stejně ani trochu nestojíte!

Co tedy dělat, když si chcete užít s přáteli oslav příchozího roku, si musí každý zodpovědět sám a taky to udělá, nic nového. Možná přijdete na to, že tentokrát se uchýlíte do přístřešku patřícímu někomu z vašich přátel a s těmi vybranými, s nimiž chcete opravdu být, zcela neomezeně, neorgazinovaně a svébytně budete dělat co chcete.

V tomto případě nebuďte pasivní, přece nechcete být znudění hosté, a postarejte se o zajištění hudby, netradiční výzdoby, přísunu dobrého jídla a pochoutek, jestliže nechcete dojíždět vánoční pozůstatky, samozřejmě a možná v první řadě nápojů a dalších neodmyslitelných složek dobré nálady… Pokud je vaším úkolem právě zajištení občerstvení, pohoštění, vychutin… zkrátka potravy a pití, naskýtá se hned několik možností.

Jednou z nich je nákup chipsů mnoha druhů a chutí, stejně tak tyčinek a keksů, včetně oříšků. Další alternativou je nákup či výroba jednohubek (několik věcí spojených pomocí párátka v jednu), osobně se přikláním k vlastní výrobě, a tím se také vyhnete vylupování nechtěných částí, které nejíte nebo vám nechutnají.

A nebo zhotovte některou z mnoha netradičních specialit, na které se opravdu vyřádíte a uplatníte svou fantazii, například avokádo. Je nutné předeslat, že tento nepříliš známý plod se k nám dostal z tropické Ameriky, většinou se připravuje jako salát, a přestože jde o ovoce, využívá se spíš jako zelenina, třeba takto:

Dvě zralá avokáda se po délce rozpůlí, obsah se vydlabe a dužina se smíchá s lučinou, třemi lžícemi majonézy a kraby z konzervy. Vzniklá hmota se ochutí lžičkou drceného zeleného pepře, malou krájenou cibulí, nasekanými vlašskými ořechy, solí a citronovou štávou. Vše promíchejte a naplňte vydlabaná avokáda. Ozdobou nešetřete a výsledek šoupněte vychladit do lednice.

Dostupnějším sortimentem jsou oranžové koule, cenné zdroje vitamínu C.

Nesnáším loupání pomerančové kůry, takže tady je návod na dobrůtku, jejíž příprava spočívá v odříznutí vršku, vydlabání a ozdobného vykrojení nožem nebo speciálními nůžkami.

To, co vám z toho vznikne, by se mělo podobat jakýmsi košíčkům, naplňte to po okraj nejrůznějším ovocem a vším, co vám přijde pod ruku, kousky banánů, kiwi, jablek, grapefruitů, ořechů, madlí… Povařením cukru s vodou a přidáním brandy, koňaku nebo lidového rumu získáme sirup, po jehož vychladnutí jím zalijeme naplněné pomeranče.

Když jsme u těch oranžových koulí, a přestože se kuchyni vyhýbám, jak můžu, napadá mě drink pro mrazivé dny jak dělaný: opět spočívá ve vaření vody, tentokrát s pomeračovým sirupem.

Po tomto nepříliš náročném výkonu přidáme vymačkanou štávu z pomerančů a whisky, vodku nebo cokoliv, co vašim chuťovým buňkám nebude v této kombinaci odporné. Dalších rad a návodů vás ušetřím, pijte a jezte to, co vám chutná, co máte rádi a co zvládnete.

Ale hlavně si užívejte, bavte se a radujte!

Sounds like... Issue 03
Jeffree Benet Music reviews from the pages of Think Magazine

Sweet Beats and Sour Notes, music reviews from the pages of Think Magazine.

Why Czech racism is different from Western racism
Christopher Lord Racism in the Czech Republic

We who grew up in the liberal, post-Vietnam West approach the racism of the Czechs [ ... ]

Ads that work
Jeffree Benet Logorama wins the Oscar for Best Animated Short Film

Much has been said about the upcoming IMF/World Bank meetings in Prague, by both whiny ineffectua [ ... ]

Artists of the Expat Age: Jesse Littell and Holly ...
Think Magazine "Dumb" (self portrait by the artist Jesse Littell)

Prague over the years has been known for producing some very inspired artists, and from the pool of  [ ... ]

Music Extras: CD Rarities reviewed in Think Magazi...
Keith Kirchner Music Extras: CD Rarities

Some rare CD releases you should find in this lifetime, as reviewed by Keith Kirchner...

IGNORE ALIEN ORDERS! Profile of the Grey
M. Collins Profile of the Grey

This is a composite profile created from sorting through the hundreds of reports from people who cla [ ... ]

Jeďte pracovat do zahraničí
Joe Bodia pracovat do zahraničí

Dejte se do toho, ať už máte volný jenom jeden měsíc nebo celý ro [ ... ]

Tough wishes...
Think Magazine Bill Clinton

Bill Clinton was walking along the beach when he stumbled upon a Genie's lamp.   [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Bohuslav Today : Sandra Tomorrow : Bartoloměj After tomorrow : Radim

Návody pro šťastný život
Joe Bodia Návody pro šťastný život

Můj přítel otevřel zásuvku manželčina prádelníku a vytáhl něco za [ ... ]

FATBOY SLIM - On the floor of the Boutique
Keith Kirchner FATBOY SLIM - On the floor of the Boutique

V současné době dominuje The Big Beat mnoha klubovým scénám Velké Británie.

Pozor!!! Nečtěte!!!
Tomáš Partl Illustrace: Michael Lennea

Určitě znáte výhody Internetu: e-mail kamkoliv na světě, porno na WWW a možnost vlastního ex [ ... ]

Klid: Aromaterapie
Marie Sommerová Klid: Aromaterapie

Aromaterapie patří mezi nejstarší a rozhodně i nejpříjemnější metody léčby, podpory zdra [ ... ]

ZZZZIIIIIIIPPPPPP!
Anonymní kalhoty nahody

Vykonává-li muž svou potřebu, nesmí se některé věci uspěchat - jak je [ ... ]

Třeštění ve dvou...
Roman Dvořák Třeštění ve dvou

...ano, není-li pozdě.

GUCCI: Současnost i minulost fenomenální značky...
Jan GUCCI: Současnost i minulost fenomenální značky

Dnes je Gucci módním pojmem, velmi úspěšnou a známou firmou, tě&# [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.