Welcome to Think Magazine!

Třeštění ve dvou
fShare
0
Pin It

...ano, není-li pozdě.

Nemusíme se k cíli totiž vůbec dostat, utápět se ve svém strachu, v sobě samém. Titulní role, ona - ztvárněná Evou Leinweberovou a on v podání Hynka Dřízala, jsou důkazem.

Po sedmnácti letech společného soužití jsou dohnáni ke krizi, ponorkové nemoci v malém bytě.

Vzpomínají na předešlá manželství, napětí ventilují křikem, výčitkami, hádkami a dalšími ataky. Neuvědomují si, že život je tak krátký a soustavně nám předkládá nástrahy v podobě neočekávaného a v mnoha případech nechtěného. A právě v těchto krizových chvílích by nám měl být nejbližší oporou. Je to strach, který je drží při sobě.

V některých chvílích je to strach být sám bez partnera, v některých okamžicích strach zařadit se do života „venku," strach vyjít do ulic, kde zrovna řádí válka, strach na které být straně. Na té správné!

Tragikomedie situována do neurčitého města v blíže nespecifikované době za řevu zbraní a následné euforie vítězství vypovídá o možném či nemožném soužití lidí. Soužití stejného druhu ve velmi odlišné podobě. Co jsme jeden pro druhého ochotni a schopni? Možná víc, než si myslíme! Ale musíme k tomu dojít až ve chvílích krize?! Nezapomínejme na své cíle.

Tak to tady chodí
Přicházím do kavárny Rubín a čekání na povolanou osobu, produkčního Libora Grosse, si zkracuji obdivováním nápojového lístku (graficky velmi povedeného) v dřevěných deskách. Na červeném stole se svíčkou se vyjímá skvěle.

„Co si dáte?" probral mě hluboce zabarvený hlas. Má reakce by v jiném případě byla normální, ale tuhle ženu jsem před krátkou dobou s úžasem sledovala v hlavní roli tragikomedie Třeštění ve dvou. V premiérové inscenaci byla skvělá a teď mi přináší kávu. Ale tak to tady chodí.

Je možná zbytečné předesílat, že soukromé divadlo A Studio Rubín sídlí na Malostranském náměstí. Stejně tak pochybuji o tom, že jste před delším časem nezaznamenali jeho uzavření z důvodu rekonstrukce.

Netýkala se prostoru samotného, ten prošel minimem úprav a zůstal v podstatě stejný, ale problematických záležitostí, jako je rozvod vody, toalety...

Po těchto úpravách se znovu otevřel, spíše jako hospoda s muzikou a občasným divadelním představením. Tedy bez dramaturgie divadelního klubu.

Ta se rozběhla až v sezóně 98-99. Za částečné finanční podpory Magistrátu byly zrealizovány tři divadelní inscenace sice ve vlastní produkci ovšem bez stálého hereckého ansámblu.

Na přetřes přišly všechny možné varianty: tančírna, projekce, působení souborů, jenž si chtěly zahrát; ovšem za symbolický nebo nejnižší možný nájem pokrývající náklady. Sezóna se dojížděla s peněžním schodkem a s výměnou produkce.

Nesmím zapomenout na úspěšné nastudování inscenace Tracyho tygr, která se setkala s velkým ohlasem a vyprodáním vstupenek dlouho dopředu. Na svědomí ji měli studenti tehdy čtvrtého (dnes již pátého) ročníku Katedry Alternativního a Loutkového divadla na pražské DAMU.

Koketovali s možností zůstat v Rubínu na pevno a program divadla pokrýt ze tří čtvrtin. Svou právní subjektivitu zaregistrovali jako občanské sdružení, které mj. i výrazně ovlivnilo desing interiéru.

Sezónu 99-00 zahájili jako pevné jádro pod názvem Divadlo Nablízko. S jejich názvem se setkáváme na letácích a plakátech ve spojeném logu s Rubínem. Realizace představení je společná a zdá se být i úspěšná. Volné večery i nadále patří hostům, zájemcům, kterým je poskytnut prostor za cenu pronájmu.

Z dramaturgické stránky se zdá být vše v pořádku a vyřešeno, utvrzuji se tak při pohledu na program s každodenním představením. Ovšem problémem nadále zůstavají peníze.

Finance, granty, peněžní částky, kterých se nedostává nebo v jen omezené míře. Přestože obecně prospěšná společnost vytváří své inscenace za směšně nízké částky (v rozmezí od deseti do třiceti tisíc korun), platy osazenstva se pohybují na hranici nejnutnějšího minima.

Mají tak 'úžasné' peníze, že si musí přivydělávat jinde. Většinou v nejrůznějších kavárnách včetně rubínovské. Je mi jasné, proč mě obsluhuje herečka a režisérka v jedné osobě; miluje divadlo. Se sponzory to také není žádná sláva.

Najde se jich jen pomálu ochotných investovat do divadélka s kapacitou čtyřiceti míst. Nezbývá nic jiného než jet po lajně známých a vzpomínat, kdo s kým chodil do školy a co ten dotyčný asi teď může dělat.

Grant udělený už druhým rokem Magistrátem se pohybuje řádově ve statisících (polovina rozpočtu), přesto je to pro desetičlenný soubor (včetně dvou režisérek), hostů, techničky, kulisáků a dvěma produkčními málo.

V současné době Magistrát vypsal čtyřletý grant s podmínkou několikaleté působnosti, což asi nebude zrovna případ Rubínu. Pravda, Praha je město roku 2000, ale Ministerstvo kultury doposavad nereagovalo a Rubínu nezbývá nic jiného, než stále doufat.

Navíc, v době rozdělování grantů prodělával Rubín zmíněný vývoj a bylo velmi obížné předložit konkrétní projekt. Peníze jsou opravdu naléhavým problémem, který se v neposlední řadě promítá v zastaralém technickém parku (světelné, zvukové a ostatní vybavení).

Aby toho nebylo málo, objevily se stížnosti, jak se stalo v poslední době módou, na rušení nočního klidu. Okolní obyvatelé jsou pohoršeni, cigaretový dým prosakuje zdmi a tím pádem mají zakouřené byty! No comment!! Z těchto důvodů se do tak oblíbeného divadleního baru před půlnocí nedostanete. 

Tak dost pesimismu! Pokračuji z veselejšího soudku: na jaro se chystají tři premiéry: Tři sestry (A. P. Čechov) v režii Jany Březinové, Hovory na útěku (B. Brecht) v režii Jana Borna a třetí inscenací je pohádka Jiřího Trnky Zahrada za režijního vedení Apoleny Látalové. Říkám pohádka, ale nepůjde o klasické představení pro děti.

Budoucnosti se týká i festival Kašparův týden v Brně, kam se Rubín v listopadu chystá jako host Jakuba Špalka (společnost Kašpar). Dalším divadelním svátkem, kterého se Rubín zúčastní s autorskou inscenací Žrout, projde-li výběrovou komisí, je Les divokých sviní v Ústí nad Labem a obdobný festival ve Zlíně. Možná přijde i se svým vlastním, kdo ví?

Pro úplnost dodávám, že vstupenky na jednotlivá představení stojí 85 korun, jen na hit Tracyho tygr doplatíte patnáct korun. Od konkrétních cen se odvozuje kategorie slevařů, tedy všech, kteří mají pocit, že by měli obdržet slevu: vojáci, studenti, důchodci... A pak zmínění působící hosté, kteří si individuálně volí cenu lístku, ale nikdo z nich hranici pětaosmdesáti korun nepřekročí.

Naopak: Kulturně divadelní spolek Puchmajer má jednotou cenu 40,- Kč. Samozřejmě se najdou reptalové tvrdící, že vstupné je vysoké. Co dodat? Snad jen příjemnou zábavu!


Tři na tvrzi

Text: Helena Chvojková

V Chodovské tvrzi v Praze 4 vystavují od 1.3. do 26.3. své obrazy ROMAN DVOŘÁK, PETR DOLEJŠÍ a TOMÁŠ HOŘÍNEK.

Co říkají o své tvorbě?

Roman Dvořák:

Než začnu malovat, pustím si muziku. Když cítím s hudbou fyzický kontakt, přistupuju k plátnu a rovnou rukama namočenýma do barev vyjadřuju pocity, které ve mně muzika vyvolává. Je to tanec rukou s barvami na plátně.

Petr Dolejší:

Struktury, to je velké tajemství, ale zase ne tak tajemný, aby nebylo zřetelný. Placatý obrazy mi připadají příliš fádní, takže je to dobrý obohatit. Vlastně ať se podíváš kamkoliv kolem sebe, tak nic není hladký a dvojrozměrný, všechno víceméně má tři rozměry - někdy méně, někdy více a dost často čtyři. Tahle zásadní věc mě přinutila k tomu, abych vymyslel metodu, která řeší tento pocit.

A pak zrcátka - to je taky velice zásadní věc. Je to vlastně to, že člověk vnímá v odraze cizích jevů a ty zrcátka víceméně takovým způsobem na těch mejch obrazech figurujou.

Ovšem zrcadlo jako takový svým čistým odrazem mi nevyhovuje, takže tam přidávám vitrážový barvy, který jednak zakalujou ten odraz a navíc upomínají k barevnosti a umělosti křesťanských kostelů, který jsou taky osvětlený přes vitrážová okna.

Tomáš Hořínek:

Zabývám se především abstraktní malbou, kterou chápu jako nezávislou kreativní hodnotu. Proti tvorbě postavené na pozorování a stylizaci skutečnosti stavím svět vlastní instinktivní skutečnosti. Obrazy chápu jako prostor pro kreativní spekulaci.

Vycházím z esenciálních forem, tj. forem, které nenašly svoje skutečné možnosti, které nebyly otištěny do hmoty. Výtvarné zpracování forem často přechází ke znaku, kterým se zpětně navazuje nový vztah k realitě.

V poslední době se zabývám hlavně propojováním obrazu a textu, který nejčastěji vybírám z díla argentinského spisovatele Jorge Luise Borgese.

Chodovská tvrz v Praze 4, Ledvinova 9, metro C, st. Opatov, bus 213, 197, otevřeno út. - ne. 13 - 19 h.


- Obrázek, autorem je Roman Dvořák 

Name Day/Svatek

Yesterday : Cecílie Today : Klement Tomorrow : Emílie After tomorrow : Kateřina

DJ Bidlo - Nechci být šoumen
Petra Matušinová DJ Bidlo

DJ OO Bidlo patří v současnosti mezi nejlepší české DJe...

Přečtěte si více
Pode Bal: Umění?
Jarka Fricová Pode Bal: Umění?

V galerii ve Špálově ulici v Praze probíhala v lednu 2000 za podpory společnosti Budvar výstav [ ... ]

Přečtěte si více
Kdybych tenkrát věděl, co vím dnes
M. Salah Toto je myšlenka, která mi vždy projde hlavou kdykoliv se podívám na dnešní mládež

Toto je myšlenka, která mi vždy projde hlavou kdykoliv se podívám na dnešní mládež.

Přečtěte si více
Jsme sami? Nemluví na nás? Neposlouchají nás?
Jeffree Benet Jsme sami? Nemluví na nás? Neposlouchají nás?

The Search for Extraterrestrial Intelligence (Pátrání po mimozemské civilizaci) je hledáním,  [ ... ]

Přečtěte si více
ZUZANA NAVAROVÁ & KOA - Barvy všecky
Michael KyselkaZUZANA NAVAROVÁ & KOA - Barvy všecky

Autorka a zpěvačka, kterou milují pódia besed, zahrad a dovedu si ji i s kapelou př [ ... ]

Přečtěte si více
Mantra od Dalai Lamy
Dalai Lama Dalai Lama

Krátký buddhistický pohled na život...

Přečtěte si více
Poselství Indiánské kachny - Mala předjarní vzpom...
Luděk Wellner

Kdysi jsem rád čítal jednu pohádkovou knihu, prebasnenou z dávných indiánských mýtů. Pově [ ... ]

Přečtěte si více
PRAVDA JE TAM VENKU: Agentura Hedonix
Hedonistům naslouchala Efka Kolářová PRAVDA JE TAM VENKU: Agentura Hedonix

Lidičky z Hedonixu jsem poznala při rozhovoru s DJem Incognitem, jejich residentem, kter& [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.