Moby, umělec roku 1999
fShare
0
Pin It

Připravila Jarka Fricová s použitím zahraničních materiálů...

Moby, umělec roku 1999

Jednou za čas se obvykle stává, že se objeví umělec, který otřese všemi základy rockové hudby.

Počátkem sedmdesátých let existovala přesná rozlišení mezi žánry známými pod výrazem „alternativní" rock: byly to styly jako grunge, industrial, „Madchester" scéna z Anglie, a pak taneční scéna čili house a hip-hop.

Ale nenápadný, původně punker Moby tiše vydal singl nazvaný Go (Instinct). Díky vydání jeho prvního dlouhohrajícího LP se Moby stává známým v newyorkských klubech a okolí.

Hraje šílenou, veselou taneční muziku, která je rychlejší a melodičtější než většina jiného techna. Ve skutečnosti je nad slunce jasnější, že Moby byl vždycky kromě DJe autorem textů a hudebníkem.

V roce 1993 vydal skutečně báječnou nahrávku Move EP (Elektra). Signalizovala, že se taneční muzika ubírá úplně novým směrem, už neexistovaly žádné hranice a podmínky, které bylo nutné splnit k vytvoření silné taneční muziky.

Ale Moby také demonstruje něžnější stránku věci ve skladbě „The Rain Falls and the Sky Shudders." Krátce řečeno, připravoval si nás na mistrovský kousek nazvaný Everything Is Wrong (Elektra).

Everything is Wrong
zmrazilo prostor a čas a úplně změnilo pravidla pro taneční hudbu. Jsou tu dvě punk rockové skladby, veselé disko chorály s divami v extázi okamžiky extrémní krásy. Moby vydal jednu z nejlepších desek roku a byl prohlášen Mesiášem techna.

Kromě toho přiložil na booklet k CD své eseje o tom, proč by lidé měli honit, zabíjet a konzumovat zvířata, když existuje spousta jiných možností, jak se živit a šatit. Moby zároveň jako křesťan věří, že prostřednictvím své hudby může nasytit lidského ducha.

Od roku 1997 se Moby namísto rave scény zaměřuje na rock. Přesněji na punk rock. Výsledkem jsou pak dvě LP Animal Rights a End of Everything, které byly vydány pod názvem „Voodoo Child".

Jejich postavení vedle sebe bylo extrémní. The End of Everything je náladové, introspektivní a děsivé. Fanoušci a obzvláště kritici ho původně nepřijímali příliš dobře, tvrdili, že je sebestředné a neinspirující. Po vícenásobném poslechu se však LP Animal Rights stalo Mobyho kultovním albem a oblíbili si ho i posluchači, které jeho další muzika nezajímala.

Koncem roku 1997 byla vydána Mobyho kompilace hudby k filmům. Po úspěšném turné po Spojených Státech se Moby vrací do studia. Poté, co je srovnáván s kapelami jako Chemical Brothers a Fatboy Slim, Moby znovuobjevuje dance music.

Do jeho nového království se vklínil drum-and-bass a Moby se rozhodl, že je třeba se vrátit ke svým kořenům. Ale nahrávka, kterou vydal, opět posunula veškeré hranice mnohem dále. V roce 1999 vydává pod svou novou nahrávací společností V2 (Mute) album Play .

Play je pravděpodobně nejúžasnějším Mobyho kouskem. Popisuje to jako nižší tempo, ale ve skutečnosti je tu slušná dávka dance skladeb, které by stály za umístění na Everything is Wrong.

Prostým faktem je, že Play je jedním z nejzásadnějších alb devadesátých let a ani mnohovrstevné samply africko-amerických folkových a bluesových muzikantů ze čtyřicátých let nečiní album přesně zařaditelným. Moby je jedním z nejdůležitějších umělců devadesátých let díky jednoduché skutečnosti, že jeho hudba se dotýká nebe a posluchače tam vynáší.

Když Beach Boys nahrávali „God Only Knows," možná pochopili a sílu a krásu, která se v hudbě ukrývá. Většina muzikantů tuší, kde se onen druh síly ukrývá a jejich cílem je ho najít a takovou muziku vytvořit, ale Moby patří k té menšině, která se do těch skrytých krajů bez problémů opakovaně vrací.

Potřebujeme Mobyho v roce 2000. Hodlá se totiž teď zabývat jinými věcmi. Ale je to jeden z nejnadanějších a nejvynalézavějších performerů na světě. Rok 1999 byl rokem Mobyho, miluje techniku, ale zavádí do ní lidský prvek. A díky němu muzika nikdy nezněla lépe?


Trish GoffTrish GoffVLASY

Obliba krátkých vlasů v poslední době prudce stoupá.

I ty nejzapřisáhlejší příznivkyně dlouhých vlasů by měly trochu polevit od svých sem tam něco zakrývajících loken.

Ale ne každý má obličej a tvar lebky jako zpěvačka Skunk Anansie. Poraďte se s akčním kadeřníkem, který ví, co dělá. Možná vás včas zarazí, možná naopak. 

Nové vlny
Ačkoli jsou krátké vlasy nejmódnějším trendem, většina dívek nosí vlasy hodně dlouhé. A délka se ještě zvýrazňuje copánky, bavlnkami, tkaničkami. Koketujete s myšlenkou na dredy? Jestli jste se už rozhodli a našetřili dostatečný (ne zrovna zanedbatelný) obnos, pečlivě si vyberte osobu, jejíž dílo budete následně propagovat.

Co takhle profíci ze salónu Joshua?


ENERGIE 

Významnou a často opomíjenou složkou životosprávy je energie.

Terapie založené na energii jako akupunktura nebo craniosakrální terapie pracující s energetickými poli uvnitř a vně těla a pomáhající v diagnostice a léčbě celé škály fyzických, citových a duševních problémů.

Jsou podobné východním spirituálním filozofům. Praktikanti těchto terapií usuzují, že vesmír je založený na energii a že všechny živé bytosti jsou propojeny. Věří, že s jakou grácií stárneme závisí na tom, jak dobře je v našem těle distribuována energie do našich nervů, orgánů a kůže.

A s rostoucím zájmem o přírodní terapie vypadá, že tato zdravá kondice

Nového věku má výbornou budoucnost.


TIP:

Aloe Vera a podobné výrobky dodávají pleti potřebnou vlhkost, napínají ji a udružují vláčnou. Používání se odvíjí od vaší časové flexibility, nejlépe aplikovat každým večerem. Aloe má nepochybnou osvěžující schopnost, která po celonoční kalbě přijde vhod.


Mé nové růžové potěšení

Text: Simona Trhánková

Ten den jsem vstala hodně brzy.

Snažila se zmátořit trochou vody dehydrované pahýly květin, odklidila zapáchající popelníky přervané vajgly a zničila pozůstatky ze včerejší party. I ty hmotné v podobě několika vykalenců válejících se v kocovinovém delíriu.

Okolo poledne jsem nervózně pobíhala po bytě. Jsem si jistá, že kdybych v té době ještě kouřila, určo bych odpalovala osmou nebo devátou. Minimálně! Domovní zvonek ukončil mou nervozitu podobající se první schůzce uhrovité puberťačky. Aniž jsem si přesně uvědomila jak, držela jsem to v náručí.

Odnesla jsem to přes halu do pokoje a něžně položila na stůl. Zářící záplava růžové kontrastovala s šedivou záplavou prachu mnou pěstovaného týdny a měsíce. Nasranej pavouk, kterýmu jsem právě zničila velkolepé pavučinové dílo, se radši někam odklidil.

„Buď tu jako doma," snažila jsem se být přívětivá. Ale byla jsem akorát trapná, vždyť to je jenom nějaká mašina. A pořádně úchylná! Pořídila jsem si totiž nový iMac růžové barvy. Vypadá jako malinová kostka, fakt úchylárna. 

Poprvé jsem ho spatřila na titulní straně časopisu MacWorld. Všechny počítače vypadaly celkem kosmicky, v dnešní době už spíš normálně než neobvykle. Ale přiznejme si, že barevní iMacové jsou stylovější než jiné počítače. Jsou jako virtuální módní doplněk, až na tenhle. Růžový paskvil vypadá jako pozůstatek 80. let, které opravdu nemusím. Moc si je nepamatuji, ale zpětně mi připadají jako jeden velký kýč.

Co nadělám, abnormality mě přitahují, proto jsem zvolila nechutně sladký computer, jehož barva u mnohých vyvolává reakci trnutí zubů. Pravda, mám výčitky ohledně výměny za můj starý, béžový a důstojnější počítač. Páchala jsem na něm bezpočet dopisů, článků a e-mailů.

Ale klávesnice postrádala písmeno „D" a nebyl to právě ten nejrychlejší stroj. Nicméně, prošel se mnou mnohým. Teď se cítím jako svině. Jako chlápek, který vyměnil svou dlouholetou přítelkyni za čerstvou a mladší milenku.

A to jsem myslela, že je pouze výsadou mnohých těch, kteří mají svůj řídící a současně nejdůležitější orgán pod pasem. Nedávno jsem si to vyzkoušela na vlastní kůži. Na druhou stranu, myslím tím tu technickou, to je celkem rychlý stroj. Při psaní se cítíte jako byste ťukali do hov.. nebo másla, podle toho komu se co víc líbí.

Uplynul týden a ještě stále jsem byla pobavená kusem pravoúhlého plastu. Dokonce i nasranej pavouk přestal být nasraným a uvědomil si, kde je jeho místo. A tak je všechno při starém a já se spolu s ním znovu vysmívám reklamním šotům, které tvrdí, že: ... změní váš život!

Talking Meat - a short story by Terry Bisson
Terry Bisson Talking Meat

Imagine if you will… the leader of the Fifth Invader Force speaking to his Commander in Chief…  [ ... ]

Lady C of Le Clan - The Think Interview
Hany Ševčíková Clémence Vasek

Clémence Vasek came a long way to find her destination.

The Search for Extraterrestrial Intelligence: Are ...
Jeffree Benet SETI: The Search for Extraterrestrial Intelligence

The Search for Extraterrestrial Intelligence is a quest to answer one of life's most intriguing que [ ... ]

Top 10 coffee joints in Prague
Shay Waraker Top 10 coffee joints in Prague

The gourmet coffee trend has revived Prague's café culture...

Traces of communism harder to find in Prague
Kateřina Bartoň Anděl metro stop in Prague used to be called Moskevská, after Moscow to symbolize the partnership between Czechoslovakia and the Soviet Union

Prague was quick to get rid of reminders of the Soviet occupation, but some reminders remain

Memoirs of Bad Dates
Joe Bodia Memoirs of Bad Dates

What one goes through to find real love...

Gone in Six Months
Stanley Holditch

Two apologies to go out: The first goes out to my bosses/publishers for not writing what I was asked [ ... ]

Mr and Mrs Booze
David O'Kelly Actor and writer David O'Kelly

We have all experienced something like it or close to it, a love affair.

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Zlata Today : Andrea Tomorrow : Jonáš After tomorrow : Václav

Jeden týden s Teatrem Novog.O.Fronta
Ester Štarmanová

Je pátek 16.dubna, něco kolem sedmé hodiny ráno. Sedím u snídaně a najednou zazvoní telefon. [ ... ]

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o drogách, ale b...
Pavla Koška drogy

Drogovou scénu každý chápe poněkud jinak.

MONSTER MAGNET - Power Trip
Keith Kirchner MONSTER MAGNET - Power Trip

Vypadalo to tak, že jsem smutněl nad stavem rocku v polovině osmadevadesátého a přemýšlel,  [ ... ]

Spokojený život
Salah M. Spokojený život

Rozhodně jsem zastáncem toho, brát všechno v pohodě. Tím nemyslím jen takov [ ... ]

Mistr Loutkař
Ivan, který se stal nedávno pomocníkem balzamovače Mistr Loutkař - Karel Gott

Jednoho dne mě bezmyšlenkovitě listujícího nějakým magazínem zarazila fo [ ... ]

Něco o snech
T. Navara Něco o snech (Foto: Mallory Morrison)

„Někdy si říkám, že by bylo asi lepší sny vůbec nemít.  [ ... ]

Řecko: Romantické, až to bolí.
Helena Chvojková

Před sebou neutečeš, ale před Čechy ano... Think vypráví o Ř [ ... ]

David Bowie - Think Časopis rozhovor
Petra Mašková David Bowie z Antonin Kratochvil

Nemá smysl znovu vysvětlovat Davidovo místo na popovém Pantheonu nebo znovu zhod [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.