Reklama blbne za vás
fShare
0
Pin It

Není dne abych se nesetkal s reklamou. Působí na mne doma, na ulici i v dopravním prostředku. Jediný způsob, jak se s ní nesetkat, je utéct do přírody nebo upadnout do kómatu. Nikdy mi nevadily, dokonce jsem se na ně těšil, neboť jsem se mnohdy od srdce zasmál, ale poslední dobou mám dojem, že ze mne dělá absolutního blbce.

„Bolí Vás hlava? Cítíte se unaveni?" hlásají slogany, „Tak si kupte naši vitamínovou bombu a budete zase fit! Máte rýmu, jste nachlazen(a) a škrábe Vás v krku? Žádný problém, stačí si vzít náš prášek a je po starostech. Ale musíte si koupit ten náš, protože jako jediný nedráždí žaludek!"

Tyto poutače a vpravdě „multivitamínové" produkty mají jedinou nevýhodu: vaše Já výrobek kupuje, ale tělo si vezme pouze to, co potřebuje. Má-li málo bitamínu B, ponechá si jen vitamín B. Schází-li vitamín C, zůstane v těle jen vitamín C a ostatní minerály a vitamíny které najdete na etiketě výrobku jdou z těla ven.

Je pravdou, že tělo potřebuje ke svému životu všechny látky, které pilulka obsahuje, ale takové kvantum nedokáže najednou zpracovat. Jestli mohu dát radu, tak is kupujte vitamíny zvlášť jednotlivě a vezměte si vždy jen jeden za hodinu, až bude tělo připraveno, a ten předchozí bude dostatečně zpracován. Ale nevím, jestli všechny mé zdravotní problémy vyřeší jedna pochybná pilulka. Posilovat svůj imunitní systém bych měl jinak než navštěvováním lékárny. Třeba sportem nebo otužováním.

Současný životní styl je plný spěchu a shonu. Člověk se při tom zadýchá, zpotí a jak známo pot páchne. Ale žádné strachy. Televizní reklamy nám představují deodoranty, které zamezují nejen nepříjemnému zápachu, ale (světe div se) dokonce i samotnému pocení (!).

Tak jsem pochopil sdělení jedné reklamy. Jen mi není jasné, jak se takový člověk dokáže ochladit, aby se jeho organizmus nepřehřál? Právě takovou reklama, propagující svůj výrobek jako jedinečné opatření proti pocení, považuji za zhovadilost, neboť se zde bojuje proti samotné přirozenosti biologických funkcí.

Člověk při větší námaze, nebo zvýšené teplotě okolí musí, ať chce nebo nechce, vylučovat tělenými póry a potními žlázami pot, jehož pomocí jde přebytečné teplo ven a zamezuje tak poškození organismu. Jsou to obranné mechanismy, které fungují od dob kdy náš prabiologický předek vystoupil z moře. Takže pocení nezabráníme. Možná překryjeme agresivní vůni tělesných výparů oblíbeným parfémem, ale to je tak vše. Proto člověk, který tancuje na diskotéce o stošest, a který se nepotí aby nesmrděl, musí zákonitě padnout do mdlob vlivem přehřátí. Připočteme-li k tomu všemu i požití alkoholu, tak na tanečním parketu musí zkolabovat, protože alkohol rozšiřuje cévy a díky energi vzniká teplo, které musí ven... jak jinak, než ve formě potu.

Také bych chtěl vidět ženu, která se bude smát a křepčit na diskotéce v době, které se „nejvíc obávala". Já ze své zkušenosti vím, že jestliže má žena svůj den, tak je nevrlá, protivná, občas vzteklá a je schopna zabíjet. Člověk musí v tu chvíli být milý, pozorný a zbytečně neprovokovat. Proto pochybuji, že by vložky, které jí poskytují sucho a bezpečí stačí na to, aby si nemusela navíc brát prášky proti bolesti. Jesliže se menstruace vyznačuje pouze výtokem krve, pak nemám námitek. Bohužel krevní sraženina s sebou strhává i sliznici, která se vytvářela během ovulace, a tak jsou menstruační dny velice nepříjemné a bolestivé. Na jedné mé studentské brigádě jsem pracoval s dívkou, která měla doslova křeče v podbřišku a pochybuji, že by měla ještě chuť vyrazit po práci někam ven.

Poslední dobou mám strach umývat nádobí s pomocí nových čisticích prostředků. Je pravda, že paní z reklamy se usmívá a chválí si prostředek: nejen že dokáže všechno odstranit, ale je zároveň šetrný k jejím rukám. Dokonce to neublíží ani hračce a dětským ručičkám. A to mne právě stresuje. Nevím jak je možné, aby velice agresivní prostředek, který je schopen bez větší námahy rozpustit i týden stará zaschlá vajíčka, mi nerozpustil kůži na rukou? Ona stačí samotná voda aby se mi zkrabatěla pokožka na prstech. To už klidně můžeme používat čisticí prostředky jako pěnu do koupele. S citrónovou vůní?

Máte špeky? Jste tak tlustý, že vám leze sádlo ušima? Chcete být jiní? Chcete mít dokonalou postavu? Žádné obavy pro vás, kteří máte spoustu peněz. Máme na prodej mulitfunkční posilovací přístroje, které schováte pod postel a druhý den si na ně ani nevzpomenete, a také bifidogení mléčné koktejly, po kterých je vám na zvracení a nemáte vůbec chuť na žádné jídlo. A pro ty z vás, kdo jste natolik líní než aby jste se namáhali v tělocvičně, nebo v areálu zdraví tu máme něco, co spaluje tuky a vytváří svalovou hmotu za vás.

Myostimulátory bombardují vaši tkáň sadou elekterických impulsů, takže aniž by jste se zapotili a vyvíjeli volní aktivitu, tak tělo cvičí samovolně. Ještě něco, co bude za mne jíst, chodit do práce, vyměšovat a hýbat se. Pak teprve budu konečně se svým životem spokojen. Vždyť i sex mi mohou nahradit masturbační přístroje a to jen za pár babek. Je skutečně život natolik obtížný a namáhavý, že jej musíme nahrazovat všemi možnými šidítky?

Bohužel tolik peněz nemám, a tak se spokojím s výrobky, které mne nejen uspokojí a potěší, ale zároveň díky nim ušetřím. A to tak, že si můžu navíc koupit bublifuk. Panečku to se mám. Neplatím za plastikové láhve, ale místo toho si koupím ekologické balení z měkkého polyvinylchloridu a zase ušetřím nějaké korunky navíc. Nač kupovat tři výrobky, když můžu při čtvrtém výrobku dostat pátý zadarmo?

Ale musím si je koupit najednou, jinak neušetřím. A tak to je se vším, jen mi není jasné, proč neustále chodím nakupovat pěšky, místo abych si za ušetřené paníze koupil auto a jezdil nakupovat svým novým vozem, za který bych taky ušetřil, protože bych využil speciální nabídky. Ne snad proto, že bych byl pohodlný a líný, ale proto, že když si vezmu auto a koupím toho tolik, co bych ručně nepobral, tak dosáhnu určitého bonusu a budu mít slevu! Jůha, budu bohatý!!!

Nevím jak vy, ale já už toho přesvědčování proč je zrovna tento výrobek ten pravý, mám tak akorát dost. Netrpělivě čekám, až se přeci jen někdo vzepře tomuto ubíjejícímu stereotypu a vnese se reklamního světa trochu originatility a vtipu. A co říci závěrem? Snad jen dvě věty: „Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!".

When is a house not a home?
Jeffree Benet History of House Music

Once upon a time in the land of forgotten origins there came a sound. It was the sound of bass drums [ ... ]

Visiting Prague? Some tips for tourists...
Katerina Barton A street car named Desire  © Daran Kandasamy (CC)

Learning a few dos and don'ts can improve your stay in Prague

Post-conceptual psychology
Zolton bez kalhouty Post-conceptual psychology

The post-conceptual psyche wears the colours of the electric rainbow: ultra-violet, infra-red, alpha [ ... ]

Comic: Boris laughed (Boris se smál)
Norman Dog

Meet Boris, the everyman who changes the world working in the canning factory...

Let the Kazoos Sound: A Decade of English Language...
Alexander Zaitchik English Language Press in Prague

It used to be said that you couldn’t swing a dead cat in Old Town without knocking ov [ ... ]

Miles' Tones: Relative Blue
Miles

It's the distances impossible to travel, that creep up on you from time to time, when you really don [ ... ]

Did Jesus smoke pot?
Family Council on Drug Awareness Jesus and marijuana

An interesting question indeed. One I'm sure we'll never know the answer to. We do know that h [ ... ]

Einstein's life in Prague
Isha Maggu Picture dated 1931 of German-born Swiss-US physicist Albert Einstein (1879-1955), author of Theory of Relativity, awarded the Nobel Prize for Physics in 1921, playing the violin. Photo: AFP

The Nobel Prize-winning physicist credits Prague with helping him develop one of his key theories... [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Zlata Today : Andrea Tomorrow : Jonáš After tomorrow : Václav

Fanfare Ciocârlia
Jarka Fricová Fanfare Ciocârlia

"Když říkám, že jsem z vesnice Zece Prajini, lidé si mysll, že pocházím z konce světa. Ale [ ... ]

Hit List: Kdo a co?
Jarka Fricová Moby, umělec roku 1999

Připravila Jarka Fricová s použitím zahraničních materiálů...

Zacházejte se svými zaměstnanci jako s pokladem
Eva McLeanová

Nyní je ve společnosti povědomí, že každý je ohodnocen stejným dílem ve všech ob [ ... ]

Woodstock: V autě uprostřed půl miliónu lidí
Jarka Fricová Woodstock 1969

Byly tři hodiny v noci, 11. srpna 1969. Ležel jsem na pryčně v baráku B u  [ ... ]

Osobnost (Surreal) část druhá. Probuzení
Petr Tomaides spatny den

Budík zazvonil někam mezi sen a skutečnost. Bintärova ruka po něm zašmá [ ... ]

Rozložený Harry (Deconstructing Harry)
Joe Bodia

Jednou do roka s přesností hodinek Woody Allen napíše, zrežíruje a obvykle i obsadí hlavn [ ... ]

Dopis HELE č.05
Jarka Fricová Dopis HELE č.05

Konečně se zase po pár měsících vylíhlo nové číslo...

Jsi skvělý milenec?
Joe Bodia Jsi skvělý milenec?

OK hřebče! Možná si myslíš, že umíš potěšit, ale jsi si opravdu jistý, že víš, jak u [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.