Mimina: NE!
fShare
0
Pin It

Jestli působím trochu zaujatě a hořce, nezbývá vám, než mou náladu omluvit. Mám totiž porozchodovou depresi.

Mí přátelé mají mimina, já mám depresi. Sice je to ta lepší strana mince, ale stejně se cítím podvedeně. Moji přátelé mi chybí. Chci je zpátky. Zpátky takové, jakými byli. Předtím než přišla mimina.

Mimina se vloudí do vašeho života jako cizí vetřelci. Je to jako z nějakého zlověstného scifi filmu: "Mimina. Jsou zpátky! Vyklubaly se ze tmy, aby ovládly náš svět." Zahltí váš život jako virus, jako epidemie. Najednou jsou všude okolo a vaši přátelé už nejsou tím, čím byli.

Bylo mi už dvacet osm, když se v mé blízkosti vynořil někdo s miminem. Lidé s miminy vždycky spíše představovali typy, které znali moji rodiče: Měli hezkou stálou práci a hezký stálý vztah.

Pro mne byli cizí, nebyli to lidé, se kterými bych se osobně přátelil. Moji přátelé a já jsme sice trochu zestárnuli, ale nebyli jsme konformní. Byl jsem stále mladý a vitální. Nyní jsem pochopil, že jsem se tak udržel, protože jsem neznal žádná mimina.

Zatímco jsem se pomalu učil, jak se postarat sám o sebe, moji přátelé dospívali.

Ve chvíli, kdy dva z nich měli mimino, jsem na chvíli připustil, že je to hezké (myslím hezké pro ně). V podstatě to pro mě byla novinka a podle toho jsem reagoval. Obrázky mimina v děloze byly doopravdy zajímavé (jako film Mazací hlava), ačkoli jiné pozice by byly hezčí.

Pak se v mém okolí objevilo další dítě a pak další. Vypadalo to, jako by se všichni moji přátelé přihlásili do soutěže v kojení. Jak mimina přicházela, mí přátelé mizeli. Jejich místa zaujímali lidé, kteří vypadali stejně kromě toho, že měli velké pytle pod očima a z nějakých důvodů dávali přednost overalům a pytlovitým oděvům.

Cokoli, na čem nebyly moc vidět fleky, prošlo.

Chování mých přátel se také rapidně změnilo. Dívky z večírků se převtělily v Matku Teresu. Skončily s drogama, s alkoholem a vzdaly se téměř i kafe. Dým z cigaret zachycovaly svými radary na vzdálenost dvou kilometrů. A kluci, kteří mívali ve zvyku pít celou noc Gambrinus a dívat se na Noční můru z Elm Street 4, mě nutili na videu sledovat porody. (Mluvímeli tu o hororech…)

Základní problém s přáteli, kteří mají mimino, spočívá v jejich předpokladu, že budete z té zkušenosti odvázaní stejně jako oni. Vaši přátelé se chovají, jako kdyby otěhotnění bylo nějakým zvláštním strhujícím výkonem, ačkoli se to může stát každému (moje šestnáctileté spolužačky na gymplu do toho vlítávaly permanentně) a většina z nich to zvládla bez mimořádného úsilí.

Ale pro lidi, kteří mimino chtějí, to není náhoda. Je to životní zázrak. A všechno je tím pohlceno. Už nemají energii chodit do kina nebo do hospody. Jsou příliš utahaní na to, aby spolu měli sex. Nemají čas číst noviny. Zapomeňte na Akropolis nebo Roxy, jediná jejich zábava je kopající mimino.

Na co se ještě můžete těšit: neustálé posouvání termínu porodu provázené nekonečnými zprávami z porodních klinik, nekonečné popisy cest do nemocnice a zprávy v jak hrozném stavu jsou porodnice v Čechách, dále detailní bulletiny zabývající se zdravím matek. Ranní nevolnost je absolutně fascinujícím námětem k diskusi.

Nikdy předtím jste se svými přáteli nemluvili o zažívání jejich 'manželek,' ale najednou tak činíte. A jakmile se balíček radosti konečně objeví, uváznete v nekonečné debatě, kterému z rodičů se víc podobá a co z něho bude, až vyroste. (Doufejme, že aspoň přestane brečet.)

Teď, když je dítě na světě, jde to s vašimi přáteli s miminy (PSM) s kopce alarmujícím způsobem. Předcházejících devět měsíců byla procházka růžovým sadem. Alespoň se všechno odehrávalo bez příšerných pazvuků a ječení, které ničí jakoukoli atmosféru v oblasti výskytu vašich přátel s miminem.

Nezbývá než doufat, že k tomu nedojde příliš často právě ve vašem domě. PSM za sebou nechávají totálně zdevastovaný prostor. Fleky a kusy jídla jsou všude, nábytek je otlučený, obrazy zničené, nemluvím o smradu z hoven, plivanců a mléka, které se mísí s jídlem pro děti, které nosí PSM neustále s sebou (aby se zvrhlo a vylilo na váš koberec, samozřejmě.)

Z nějakého důvodu se i z vašich přátel stávají mimina. Zeptejte se jich, co si myslí o Opoziční smlouvě nebo o válce v Ukrajině a dostane se vám odpovědi: "Co je to opodopočečin?" Pokaždé, kdy se ohlédnete, vaši přátelé se plazí po zemi a předstírají, že jsou slon nebo letadlo. A vydávají u toho podivné zvuky.

Na cokoli, co mimino udělá, je pohlíženo jako na důkaz jeho nezměrné inteligence. Kdykoli dítě zachrochtá nebo se zasměje, má se za to, že je v pokoji samotný Jaroslav Hašek a následují výbuchy smíchu.

Jeden PSM mě poté, co jeho mimino začalo ničit mojí telefonní šňůru, přesvědčoval, že ji ztotožnilo se šňůrou pupeční. Vaši PSM jsou odvázaní z každého pohybu prstíků jejich mimina stejně, jako by tu přistál E.T. a prováděl triky s kartama.

"Ahhhhhh!" omdlívá váš PSM přítel se zasněným pohledem.

"Hele, on mává!"

Jo, pomyslím si, ale neví o tom. Každý okolo mě vidí malého andílka, jenom já vidím mstivého malého starého muže se scvrklou hlavou a bez vlasů, který mluví v divném jazyce a působí spoušť.

Musím přiznat, že jsem nikdy nebyl velký fanda mimin (asi jste si toho už všimli),

a vždycky jsem si myslel, že je problém ve mně. Úplně jsem selhal v úsudku. Když mimino sebere kousek červené cihly a zabrblá "Yagalagal," ve skutečnosti říká "Víš, Jeffe, až vyrostu, myslím, že architektura pro mne bude to pravé."

Fakt úžasný.

Velmi brzy nastane ten strašný a nevyhnutelný okamžik, kdy se na vás přátelé obrátí, mají v obličeji výraz, jakoby vám předávali svatý grál a praví: "Chceš si ji pochovat?"

Ne, ani ne.

Nebo "Chceš jí vyměnit pleny?" Ani náhodou.

Krátce nato následuje doba, kdy se mimino batolí. Pak vyvíjejí tlak, abyste se na mimino chodili znovu a znovu dívat. Už ani nepředstíráte, že někdy chcete přijít a mrknout se na to.

"Vyroste a opustí školu předtím, než ho znovu uvidíš," stěžoval si nedávno jeden můj PSM. "Už je mu osm měsíců!" Poznamenám: "Stejně nebude vědět, že tam jsem!"

Každý zná ten tlak na něho vyvíjený v souvislosti s drogama, kouřením cigaret a teenagerovskými aktivitami jako řízení auta, ale nikdo nikdy nemluví o skoro komunistickém kádrování, které provádějí PSM.

Kdybych tak mohl alespoň jednou vidět své přátele, aniž by se významně usmívali na moji partnerku a říkali: "Teď jsi na řadě ty..."

Ale já nechci mít děti. Vždyť se pořád ještě snažím, abych sám nebyl dítětem a život je i tak dost těžký, aniž musím někoho učit. Nevím nic a kromě toho mi nikdo nevěnuje dost pozornosti ani teď. Natož s miminem.

A taky nevím, jak bych si mohl mimino dovolit, uvážímli všechny dárky, které kupuju miminům svých přátel ve své bezvýsledné snaze kompenzovat svůj nedostatek rodičovských instinktů. (Zná někdo Osiřelo dítě?) Koupil jsem jim všechno, co jsem si v dětství přál dostat, vybavení pro boxery, které jsem znal z videa, sbírku miniaturních Becherovek, katalog Karla Gotta.

Předpokládám, že kdybych si pořídil mimino, tak bych získal své přátele zpátky. Nikdo z nich se už o mne nezajímá, o mojí práci, o můj milostný život, o můj život vůbec.

A vím, že je tu jediný způsob, jak získat jejich pozornost zpátky. Už jsem si oholil hlavu a začal se šklebit. Ještě se musím naučit, jak se přesně řekne: "Yagalagagal."


- Přeloženo do češtiny Jarka Frickova. Foto: Jeffree Benet

Traces of communism harder to find in Prague
Kateřina Bartoň Anděl metro stop in Prague used to be called Moskevská, after Moscow to symbolize the partnership between Czechoslovakia and the Soviet Union

Prague was quick to get rid of reminders of the Soviet occupation, but some reminders remain

Accidental Murders - Journalism is a deadly profes...
Stanislav Pesz Accidental Murders - Journalism is a deadly profession in Russia

The years since 1996 have been a disaster for journalists working in the former Soviet Union.   [ ... ]

Pojďte do našich řad
Pavel Košek Pojďte do našich řad

Samozřejmost nedostatku informací, myšleno informací vztahujících se k [ ... ]

Sounds like... Issue 17
Keith Kirchner, Jay King & others

Music reviews from the pages of Think Magazine...

To Exist is to RESIST!
J. Krishnamurti To Exist is to RESIST!

If your desire to do something is complete, if your whole being is in it without seeking a result, w [ ... ]

Holidays in the Czech Lands
Bruce Englishman Traditional Czech Christmas meal (Wikipedia)

Oh, how quaint are these Czechs with their holiday customs and habits.

Foreigners in Czechia Unite!
Stewart Ross

Stewart R. Ross looks at a new organization that wants to change what it means to be "Czech" in Czec [ ... ]

Look out, the IMF is gonna get your momma!
Alexander Zaitchik

Every third Autumn, a city somewhere gets seriously rocked. Not by a Queen revival band, but by thou [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Michaela Today : Vendelín Tomorrow : Brigita After tomorrow : Sabina

Kyber punk Václava Švankmajera aneb spontánní klik...
Petra Matušinová Václav Švankmajer

S Václavem jsme se seznámili náhodně a na velmi příhodném místě, ve střižně. Nenápad [ ... ]

Global Street Party '98 z Mého Pohledu
Joe Bodia Nevolte: revoltute!

16. 5.1998 došlo v Praze k patrně nejdůležitější, mám na mysli nejdůležitější z hledisk [ ... ]

Hooverphonics propluli Prahou
Pavla Machálková Hooverphonics

Rozhovor poskytl Raymond Geers v Roxy, před jejich pražským vystoupením, které vskutku (alespo [ ... ]

Pražská taneční scéna očima cizích DJě: Pohodová, ...
Vlastimil Beránek Pražská Taneční Scéna Očima Cizích Djě

Usadili se v České republice a prosadili se na místní taneční scéně. Pochází z [ ... ]

ZUZANA NAVAROVÁ & KOA - Barvy všecky
Michael KyselkaZUZANA NAVAROVÁ & KOA - Barvy všecky

Autorka a zpěvačka, kterou milují pódia besed, zahrad a dovedu si ji i s kapelou př [ ... ]

HEAVEN 17 - Retox/Detox
Keith Kirchner HEAVEN 17 - Retox/Detox

Mělci a producenti, které Heaven 17 ovlivnila, tímto skvěle vzdali hold jednomu z původních za [ ... ]

Marie Formáčková - Génius není doma, nechte vzkaz!...
Michael KyselkaMarie Formáčková - Génius není doma, nechte vzkaz!

Neštěstí nechodí po horách, spíše po lidech. Jestli [ ... ]

Za Impotentními Hady až do Anglické zahrady
Michael Kyselka

Nejradikálnější kapela Ameriky, The Impotent Sea Snakes.

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.