fShare
0
Pin It

Po osmi letech v České republice a bohatých zkušenostech se získáváním a obnovováním povolení k pobytu jsem se dostala do stadia, kdy už toho mám dost. Češi by se měli stydět za zpěsob, jakým funguje cizinecká policie a hlavně by měli udělat něco proto, aby se tento systém změnil.

A lidé, kteří tam pracují, by se měli hanbou propadnout. Jedna věc je donutit cizince získat třináct rězných dokumentě na to, aby se kvalifikovali k jednoletému povolení k pobytu a zcela jiná věc je vědomě prosazovat vágní systém překážek a nesrovnalostí.

Zaprvé: zbavte nás stání ve frontách a zaveďte číselný systém tak, jak to funguje třeba na Rejstříku trestě. Jaký jiný rozdíl je mezi Rejstříkem trestě a Cizineckou policií na Olšanském náměstí než to, že na cizineckou policii chodí pouze cizinci, kdežto o výpis z rejstříku trestě chodí žádat i Češi?

Jestliže měžete získávání dokumentě udělat snesitelné pro sebe, proč to neudělat i pro lidi, kteří staví vaše zdi a umývají vaše toalety? Zavedením systému "silnější přežije" Cizinecká policie jednoduše staví jednoho žadatele proti druhému. Jeden stojí ve frontě jen proto, aby byl přemožen někým agresivnějším. Fronta je většinou venku.

A zatímco v ní čekáte, zjistíte, že cizinci s konexemi a zplnomocnění Češi proklouznou jinou budovou, skrz další fronty a navštíví úředníka, který zpracuje jejich žádost, lépe řečeno až deset jejich žádostí. A kéž bych měl pravdu, když říkám AŽ deset. Měže to být i sto. Nejsou zde žádná pravidla, jen rozmary, a nikdy nevíte, jak dlouho budete muset ve frontě stát.

Ať už jsou pravidla nová nebo ne, napište přesně, co od každého z nás požadujete. Nestačí vágní papír, který vám úředník celý pohrdavě počmárá, když se pokoušíte získat povolení k pobytu. Jestliže požadujete daňové přiznání cizincě, kteří zde podnikají, proč jim to jasně neřeknete? Dokument, kterému neporozumí ani rodilý mluvčí, by měl být přepracován.

Informujte ostatní úřady, firmy, agentury a ambasády o nových regulacích a zpřístupněte je. Například je potřeba potvrzení o pojištění na jeden rok od data žádosti o vízum, ale největší Česká pojišťovna VZP pravidelně vydává kartu pojištěnce v šestiměsíčních intervalech a neměže osvědčit, že zaplatíte včas.

Je zcela jasné, že platná karta pojištěnce plus dalších 12 nebo kolik požadovaných dokumentě osvědčuje cizince zpěsobilým získat vízum. Požadováním dokumentě, které není možné běžně získat na jiných úřadech zpěsobujete nejednoznačnost.

Slovy úředníka, který se právě vrátil z krátkého a neuspokojivého oběda to znamená "zkuste to znovu a doufejte, že vám zbývá dost času na obnovení povolení k pobytu.

Většina Čechě a lidé na Olšanském náměstí odsekne, že nová pravidla srovnávají Českou republiku s ostatními evropskými státy, které všechny tyto dokumenty také požadují.

Pravda ale nezáleží na tom, zda jsou pravidla nová nebo stará - v ostatních státech mají žadatelé přístup k přesným informacím, telefonním číslěm, mají šancio si schězky předem domluvit nebo se alespoň nějakým zpěsobem zařadit do pořadníku a vyhnout se zdlouhavému čekání.

Není mým záměrem se ptát, jaké dokumenty by se měly nebo neměly požadovat, ale jak je získat a v jaké formě. Jsteli pokorný Ukrajinec, který na vše doplácí vždy, anebo skutečný zločinec, který ví, že sem nepatří, pak vám měže tento systém připadat akceptovatelný.

Ale jsteli legální podnikatel, který zaměstnává legální obyvatele a platíte české daně, proč byste měl stát ve frontě na ponižování a přemýšlet nad tím, zdali budete nucen po pěti letech podnikání v Čechách vést svou českou firmu ze zahraničí.

The Honzo Files - The Saga Begins
Christopher Lord

No-one could ever have accused Lisa of being over-intellectual. That just wasn't the sort of girl sh [ ... ]

Cigarettes to E-Cigarettes: How time has changed
News Desk E-Cigarette smoker in a cloud of smoke

It’s well known that smoking is dangerous and has a detrimental effect on health, yet cigarett [ ... ]

You know you've been in the Czech Republic too lon...
Think Magazine St Wenceslas

Seems like forever since the fall of the Iron Curtain and the early post-velvet Revolution days, and [ ... ]

How to get foreigners to like you
Skeeter Gently

(or, you're right, your country IS the best in the world).

Do they drink a lot in Prague?
Casey C. Drinks ahead!

A friend of mine celebrated her 21st birthday in Prague a while back. The evening's end was signaled [ ... ]

Make Your Escape, to Kutná Hora!
Allen Rogers Kutná Hora's greatest monument is the Cathedral of St Barara, built by Petr Parler the architect of St Vitus Cathedral in Prague. The elegant net vault above the central nave is supported by double flying buttresses in the French high-gothic style.

Had enough of clubbing and frying your brain with narcotics? Want to be way-out of town as the horde [ ... ]

Are you a man or a woman?
Authors Unknown women vs men

A humorous look at the differences between men and women...

Prague before the truth...
Francis Pruett Old postcard from Prague

I glanced at the postcard that took two years to reach me and knew that I had to go.  

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Bohuslav Today : Sandra Tomorrow : Bartoloměj After tomorrow : Radim

Styl Kiosk
Anna Koslová Styl Kiosk

Styl novinky a další ...

Mimoň: Pojďme tam, nevím kam
Petra Matušinová

Opuštěná vojenská základna Mimoň, ve které za okupace přeb&# [ ... ]

Co je to Jungle? Co je to House?
Davey D Co je to House?

Jungle, drum’n’bass a house jsou slova, která dnes slyšíme na každém rohu. Vypadá to [ ... ]

Hollywoodské poselství
D. Eimer Hollywood

Vyhnout se hollywoodskému mýtu je pro filmaře z Los Angeles téměř nemožné. Při tom st [ ... ]

COMILATION - We Are Reasonable People
Keith Kirchner COMILATION - We Are Reasonable People

TECHNO, TO NEVYDRŽÍ.

PENEŘI STRÝČKA HOMEBOYE - Repertoár
Ondřej Skalický

Kromě hulení nemá u nás tradici ani hip-hop. S ohledem na snahu  o upř&i [ ... ]

Dobré ráno, Slime!
Petr Straka

Ke spánku to mělo daleko, natož pak ke sladkému spánku. Byla to krátká chvíle nevědomí hou [ ... ]

Bigbit v rytmu osudů
Michael Kyselka Vladimír Mišík a Ivan Khunt

Vladimír Mišík a Ivan Khunt spolu hráli v kapele Flamengo a natočili "the" L [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.