Welcome to Think Magazine!

Pin It

"Hrajeme o Životě, jak nás baví, jak nás nebaví"...

Support Lesbiens vznikli v roce 1992. Již následujícího roku měli první samostatný koncert v klubu "U Zoufalců" a vydali své první album So, What?.

Roku 1994 se vydávají na dvě turné a natáčí druhé album Medicine Man a již v roce 1995 připravují materiál na album třetí. Roku 1996 se rozcházejí.

Jak rychle se dostali nahoru tak rychle zase z hudební scény mizí. Mnoho jejich fanoušků již nedoufalo že se vrátí ale… Od roku 1998 se zase začali scházet a letos se definitivně navrací vydáním alba Regeneration.

Kryštof Michal - zpěv, Jaromír Helešic Jr. - kytara, Hynek Toman - kytara

THINK: Mnoho lidí si dnes myslí, že jste nová kapela, vy se ale po dlouhé době vracíte opět na scénu. Jaké byly vaše úplné začátky?

HYNEK: My jsme vlastně začali v roce devadesát dva v pěti lidech: dvě kytary, basa, buben a zpěv. Hned ze začátku přišel velkej boom. Natočili jsme první demáč, který se hrál v Rockovým Šlahounu na Radiu 1. Záhy na to nám nabídli první desku Bengál Records.

To jsme byli ještě mladý holubi a nic jsme o tom nevěděli. S nima jsme měli nějaký problémy, že nezaplatily studio nebo co, a taky o nás měli zájem Sony Music. Tak nás prodali. Říká se mi to špatně, ale pak jsme museli vyrazit dva kámoše, to byl o v roce 93.

THINK: A to bylo kvůli neshodám s vydavatelstvím?

HYNEK: Ne, to bylo kvůli hraní, prostě nezvládli zahrát to, co jsme potřebovali a tak jsme se museli rozloučit. Pak přišel Sváťa Čech, který s náma byl dlouho, potom Láďa nevim příjmení a Kuba Jirásek na kytaru. Pak přišel Jarda Helešic, který produkoval tu novou desku.

THINK: Jaká je tedy vaše nynější sestava?

HYNEK: Nynější sestava je Já - Hynek Toman, Kryštof Michal- zpěv a Jarda Helešic. Takhle ve třech jsme dělali tuhle novou desku, měli jsme na ní hosta Tomáše Nováka, to je náš kamarád bubeník. Jarda nahrával basu.

No, a teď na živáky s náma hraje Tomáš Novák a máme půjčenýho baskytaristu, protože náš basák Láďa odjel na stáž do Mongolska. Pořád s ním počítáme a držíme mu místo, když se bude chtít zařadit, až se vrátí zpátky.

THINK: Jak vznikl název vaší skupiny? Je to jen provokace, nebo tím sdělujete něco hlubšího?

HYNEK: Prvopočátek byl takovej rebelskej. V tý době když se řeklo lesba, tak to lidi pohoršovalo. Měli jsme namysli takovou tu podporu minorit, ale ten název vznikl úplnou náhodou.

Na jednom z prvních koncertů v Roxy, když jsme se ještě jmenovali Johnův Píst s náma zkoušela kapela Kritická Situace - taková vyhraněná HC kapela. Oni jezdili hodně venku a na nástrojích měli nalepený různý samolepky s heslama. Support Lesbiens měli na bubnech. Nám se to líbilo, protože jsme zpívali anglicky a tak jsme se shodli, že je lepší mít i anglický jméno.

THINK: Proč vlastně zpíváte anglicky pro český publikum?

KRYŠTOF: Pro český pudlikum (není chyba) já muzikant zpívám anglicky. Já zpívám anglicky z jednoduchýho důvodu. Protože když jsem si čuchnul k hudbě jako dítě, tak jsem si čuchnul k anglický hudbě.

A hrozně dlouho to trvalo než jsem se dostal ke kvalitní český hudbě. Vlastně tak od šesti do dvanácti jsem znal jenom anglickou hudbu: Pink Floydy, Beatles, Vlasy, Jesus Christ Superstar. A všechny tyhlety věci jsem uměl z velký části nazpaměť. A když mě tehdy poprvé postavili k mikrofonu, tak první, co mě napadlo zazpívat bylo anglicky a zvlášť pak na to co zahráli.

THINK: Takže vám nevadí že vám třeba někdo nerozumí?

KRYŠTOF: To je stejný jako se zahraničníma kapelama. Pokud někdo chce těm slovům rozumět, tak si je bude muset přeložit. Všechny texty jsou na obalu.

THINK: Vy jste měli jako kapela delší pauzu. Změnilo se za tu dobu něco na klubový scéně?

HYNEK: My jsme teď sedm let nehráli, takže to je těžký říct jestli se klubová scéna vyvíjí.

KRYŠTOF: A navíc my už v klubech hrát nebudem, nebo ne tak jako dřív.

THINK: A kde budete hrát?

HYNEK: Budeme hrát na festivalech. Protože vyšla deska děláme promo k tý desce a chceme, aby to v co nejkratší době vidělo co nejvíc lidí. A pak dle ohlasu a prodeje se postaví turné na podzim po nějakých deseti městech. Sály tak pět set lidí.

THINK: Liší se ta nově vydaná deska díky té pauze od těch předchozích?

HYNEK: No, liší. Je měkčí. My jsme před tím hráli takový Há Céčko, furt crossover, ale bylo to tvrdší. Crossover je to pořád, jenom jsme to trochu vyčistili stylově.

KRYŠTOF: Je pravda, že to je popovější. Ale docela dobrej postřeh je, že věci, který jsme na tuhle desku dali ze starýho demáče z roku devadesát pět, který jsme předělali, jsou o hodně jemnější než ty nový, který jsme teďka k tomu dodělávali.

THINK: Co vás inspiruje mimo samolepek na bicích? Je to něčí hudba, knihy, lidi?

KRYŠTOF: Já myslím, že nás inspiruje život jako celek. To je jednoduchý, prostě hrajeme. My jsme živočišná kapela. Nemáme žádný politický téma, nemáme žádný konkrétní téma. Prostě hrajeme o životě jak nás baví, jak nás nebaví. Snažíme se reprodukovat vlastní pocity z našich životů.

THINK: Jaká je tedy vaše životní filosofie. Jak žijete?

KRYŠTOF: Snažíme se žít dobře. Tak, aby o nás ostatní lidi mohli říct, že jsme dobrý lidi. To si myslím že je nejpodstatnější - aby hodně málo lidí kolem tebe mohlo říct, že jsi zmrd a že jsi mu něco udělal. Já se snažím žít tak, aby si lidi o mně mysleli, že jsem fajn člověk- positivní, že nejsem vůl, že nenadávám, že jsem dobrej kamarád.

THINK: A co ty Hynku?

HYNEK: No, jak to řek Kryštof. Snažit se žít co nejlíp. Aby člověk sám ze sebe měl pocit že nikomu neubližuje, že není levej. To je myslím moje krédo - bejt poctivej a dělat svojí práci dobře.

KRYŠTOF: Velmi záhy přijdeš na to co je důležitý. Za peníze si kamaráda nekoupíš. A pro život jsou vlastně nejdůležitější kamarádi. Protože jinak to není život. Jinak to je život na pustym ostrově, i když žiješ uprostřed města. Kdyby moje žena, mi řekla, že nechce, abych hrál v kapele, tak nevím co bych dělal. Ale ona to neudělá, protože mě má ráda, i když jí to přináší strašný problémy.

THINK: Znamená to, že se věnujete hlavně hraní?

HYNEK: Ne vůbec ne. Jenom hraní jsme se věnovali kdysi, když nás živili rodiče.

THINK: Čím se živíte dneska?

KRYŠTOF: Od té doby co jsme se rozpadli, jsme se všichni snažili dát si dohromady svoje životy. Když jsme skončili s kapelou neměli jsme nic, nebyli jsme nikdo.

Byli jsme ex-Support Lesbiens. Já jsem měl psa a to bylo tak všechno.Od té doby jsme se snažili nějak se ukotvit, najít si nějaký pevnější zaměstnání. Kluci dělaj zvuk, já jsem dělal pět let u filmu. To sice nemá s hudbou moc společnýho, ale třeba ten klip který jsme teď natočili, jsem režíroval díky tomu já.

HYNEK: Jarda Helešic je profesionální muzikant, ten se živí hudbou jak to jde, není to jednoduchý, ale protože je dobrej, tak se uživí.

THINK: Čeho chcete jako kapela dosáhnout. Máte nějaký cíl, nebo hrajete jen tak?

HYNEK: Jen tak určitě nehrajeme. Každá kapela chce, aby jí znalo co nejvíc lidí, aby jí poslouchali, aby si kupovali desky, aby mohli koncertovat. To je spojený i s tím, že by jsme chtěli jet ven, neskončit jenom v Čechách, protože tady je to piditrh. Doufáme, že se dostaneme do unie, konečně, abysme mohli odjet.

KRYŠTOF: Ještě bych to doplnil. Já myslím, že hlavně chceme, aby nám nevyschly nápady, to myslím že je první věc. Druhá věc, kterou já jsem chtěl hrozně moc, je pomoct český hudební scéně. Minimálně tím, že jsme další kapela, která to dělá správně.

THINK: Co to znamená dělat to správně?

KRYŠTOF: No, to je právě hovor na další tři hodiny.

THINK: Tak stručně.

KRYŠTOF: To znamená přístup kapela-firma, přístup kapela-media. Já nevím, všechny tyhle vztahy jsou v tomhle státě v tuhle chvíli strašně pokroucený... strašně pokroucený. Nic tady nefunguje rovně a normálně jak by to mělo. Všechno funguje skrze kamarády, všechno funguje na úplatky. Do dneška. Je to hrozný říkat to takhle natvrdo, ale je to tak.

THINK: A vy to tak dělat nechcete a neděláte.

KRYŠTOF: My to tak dělat nechceme. A myslím si, že to tak neděláme. To, že jsme zase vznikli a začali hrát, to už je, si myslím, hodně co jsme udělali pro hudební scénu. Ale kvůli tomu jsme to samozřejmě nedělali. My jsme to udělali kvůli sobě, abychom si mohli zahrát. Chceme se přidat k těm lidem kteří chtěj dělat především dobrou hudbu a dělají to nezištně pro lidi, ať jsou to kluci Vohnouti, nebo Monkey Business. Když jsme se vrátily k hudbě, trošku jsme doufali že něco málo se změnilo, ale vlastně se nezměnilo skoro nic.

THINK: Něco na závěr?

HYNEK: Ať si zkusí lidi poslechnout naší hudbu.

KRYŠTOF: Ať si poslechnou celou tu desku, je to fakt rozmanitý.


- www.supportlesbiens.cz

Name Day/Svatek

Yesterday : Alžběta Today : Nikola Tomorrow : Albert After tomorrow : Cecílie

O Minulosti A Současnosti Akropole S Jiřím Smrčkem...
Jarka Fricová Jiří Smrček

Dnes přicházím na smluvenou schůzku včas. Jirku nacházím v kanceláři ve dru [ ... ]

Přečtěte si více
HEAVEN 17 - Retox/Detox
Keith Kirchner HEAVEN 17 - Retox/Detox

Mělci a producenti, které Heaven 17 ovlivnila, tímto skvěle vzdali hold jednomu z původních za [ ... ]

Přečtěte si více
Extáze a Techno scena
Ester Starmanova Extáze a Techno scena

Nejpreferovanější taneční droga. Podle většiny návště [ ... ]

Přečtěte si více
ANKETA: VIKING se ptá
Michael Kyselka

Jaký je rozdíl mezi prknama divadelníma a muzikantskýma?

Přečtěte si více
Něco málo o… Dj Touchwood
Eva Kolářová

Před šesti nebo sedmi lety si půjčil od kamaráda kazetu, na které bylo nahrán [ ... ]

Přečtěte si více
POZOR: Organizované gangy nutí ženy k prostituci v...
Jana Majerová Organizované gangy nutí ženy k prostituci v zahraničí

Stále větší počet českých žen je zločineckými gang [ ... ]

Přečtěte si více
GUS GUS - Polydistortion
Keith Kirchner GUS GUS - Polydistortion

Tahle devítičlenná islandská partička hraje moc dobré a duchaplné melodie, co zní jako 80. [ ... ]

Přečtěte si více
Prolejzackovy komiks
Matěj Stránský

Chcete vědět, jak je cítit sídliště?

Přečtěte si více
Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.