Welcome to Think Magazine!

Charlie One, Ohm Square
Pin It

Co se stane, když smícháš spoustu Jacka Danielse, lehký marlbora a surrealistickou atmosféru kavárny Pink Floyd, k tomu přidáš slavičí hlas brzy mezinárodně uznávaných Ohm Square a groovových Wubble U?

Charlie One se nedávno přestěhovala do Prahy, aby se na plný úvazek přidala k místním inovátorům drum and bassu a pokračovala v kursu, který už kapelu zavál do Německa a Anglie, a brzy donese až do Asie.

Spousta zahraničních kapel a projektů ovlivnila místní muzikanty tak, že sami hledají svůj vlastní styl a hlas, přičemž speciální spojení mezi Wubble U a Prahou přivedlo v roce 1997 Charlie One do kontaktu s tehdy instrumentálními Ohm Square.

Výsledné CD Ohmphomonica bylo jasně nejlepším albem roku a kapela už je skoro na cestě zpět do studia vyrobit dlouho očekávané druhé album. Wubble U si v České republice zahrají v prosinci a říká se, že se chystá i vystoupení Ohm Square. Think má to potěšení představit Charlie, a poodhrnout závoj tajemství této sirény.

CHARLIE ONE: Takže, o čem bys rád mluvil? Doufám, že nic takového, jako 'Jaký je rozdíl mezi českým a anglickým publikem?', do toho totiž nejdu.

THINK: Pojìme mluvit o výši prodeje? Nebo ještě líp, chodila jsi někdy s muzikantem?

Jistě, proto jsem v tomhle byznysu. Já ve skutečnosti nenávidím zpívání… šílím z toho!

Ano, chodila, konec otázky.

Takže, vy jste se zrovna vrátili z třídenní minišňůry v Německu. Snažíte se nacpat se jim do hlavy, anebo se jim zvuk Ohm Square začíná líbit?

Velká promotion, hodně reklamy, prý tam teì zlézáme místní žebříček, a taky na ty koncerty přišlo dost lidí. Ten poslední byl vlastně na rave party.

Byli jste v těžké pozici.

Teì vypněte toho DJe, následuje živý koncert. Aaah… Danke Schoen. Ale nebyly to žádné thumbleweed gigs. Víš, takový to, co slyšíš v poušti, mrtvé ticho mezi písničkami.

Máte groupies?

Ani ne, ale existuje jeden chlápek, který vypadá, že ho dost zajímá Jan 5. Už tak pětkrát přiběhl a řiká: čau, pa­matuješ si mně?

Nějaký zvláštní důvod, proč se o Honzu zajímá?

Ve skutečnosti nevím. Možná pro jeho klávesové schopnosti.

Co takhle lidi zpívající s vámi vaše písničky.

Já obvykle bývám ve svém vlastním světě, ale na jedné naší akci Ladya (DJ Láìa, pozn. red.) ukázal na pár lidí vpředu, flapping away. Ráda bych věděla, jestli zpívali něco jen trochu podobného tomu, co jsem zpívala já.

Deska Ohmophonica je jedna z těch desek, jako Avalon od Roxy Music, prostě sexy hudba. Jako Portishead, it collects to your experience, bere tě to zpět na určité místo, nebo k milenci.

Takhle já to opravdu nemůžu slyšet, tu druhou stranu písniček. Je hezké dostat odezvu.

Neměli jste při jejím nahrávání žádný pocit, že se dělo něco velmi jedinečného?

Vždycky se podíváš zpět a říkáš si 'tohle jsem mohla udělat jinak, támhleto taky', ale tentokrát jsem vždycky přilíta na natáčení a měla jsem velmi málo času nad tím přemýšlet. Těším se na to, že budu schopná s kapelou spolupracovat jako tým. Trávíme spolu hodně času a existují intriky a politics, ale jsme dobří kámoši. Je tam to jádro, ale všichni občas přihodíme nějakou tu zbytečnou hloupost.

Jaký jsou tvý míchaný vajíčka ...a tvoji Pink Floyd. (hudba náhle zesílila)

Quite fishy. Ale nikdy nepatřili mezi mé oblíbené kapely. Chodila jsem s jedním klukem, ve skutečnosti byl trochu wally. Okurkám se taky říká wally... Ten kluk se jmenoval Mick Crapnall. Tak říkám 'Hej, co děláš.' 'Píšu básničky,' říká Mick, a každý řádek své básně zakončil se 'Shine On, You Crazy Diamond'. Pomyslela jsem si 'ten má docela hloubku', ale pak vyšla pravda najevo. Jinak si o nich moc nemyslím. Narodila jsem se v 70. letech, takže jsem u toho nebyla. Stevie Wonder mi při­pomíná moji mámu při vaření nedělního oběda, milovala ho.

Jak nebo kdy jsi začala se zpěvem?

Mám kazety se svým zpěvem z doby, kdy mi byly nějaké tři roky. Mně a moji sestru tenkrát nahrával táta. Viditelně to všechno bylo made up, ale bylo mi řečeno, že jsem vždycky zpívala po domě v nejvyšším možném tónu, velmi dramaticky. Když mi bylo sedm, se svojí nejlepší kamarádkou Julie Stains jsme napsaly nějaké písničky. Psaly jsme o jarním čase a tulení písně o ohrožených druzích.

Jako Eros Ramazotti?

Kdo?

Líbí se ti kostelní hudba?

Chodila jsem do katolické školy, takže jsem zpívala ty hymny, taky jsme dělali sóla v Katedrále. Pak vystoupení talentů, impressions atd. Hrála jsem na piano, kytaru, recorder a flétnu. Byla jsem opravdu sebejistý prcek. Samozřejmě mě to všechno omrzelo a objevila jsem pivo, červený marlbora a vodku. Tohle pak odsunulo všechno ostatní na vedlejší kolej, až jsem pak v 19 letech znovu všechno objevila. To jsem byla udělaná do gotiky, Cure a Cult jsem viděla mnohokrát. Znáš 'Hot, Hot, Hot!'?

Kdo dál?

The Mind Bomb, Bunnymen, slova Matta Johnsona jsou v tomhle stylu, všechny jsem je znala. Nick Drake, John Martyn, Leftfield, Cocteau Twins, Kate Bush! Kdybych mohla dnes večer vidět kohokoliv, byla by to ona. Hodně z toho jsem slyšela, když jsem studovala vysokou a kouřila trávu po chodbách. Mám major z francouzštiny a komunikací. Brzy jsem zjistila, že jsem potřebovala vypadnout.

Ta Katedrála musela být úžasná, prozkoumala jsi takovéto možnosti nahrávání v Praze?

Vlastně ne, ale byla jsem ve studiu v Rudolfinu. Je to skvělé studio, ale v hlavním sále jsem nebyla. První deska byla nahraná v Janově kuchyni. Zní zajímavě.

Ta deska vyšla v Německu a pravděpodobně prorazí i v Británii. Nabídky na vystoupení v Asii se můžou naplnit již v prosinci. Začíná se to rozjíždět. Jsi připravená posunout to všechno o stupínek dál? A co ta velká, špatná britská média, která dokáží přilepit tvou tvář na každý roh v zemi?

Cokoliv. I kdybychom příští rok již neexistovali, budeme moci říct, že jsme hráli v Asii a zažili celý ten shebang. Pravděpodobně přijde mnoho remixů na Ohmphomonicu. Den, kdy se tohle stane, pokud se tak stane, bude divný den. Nemám žád­né skvělé zkušenosti s nahrávacími společnostmi, takže tenhle aspekt jejich kontroly mne trochu znervózňuje. Zdejší Next Era je skvělá, respektují nás.

Jaké samply používáte?

Nikdy nepoužíváme samply!

Dostat se tady k soudu trvá pět let.

Tak jo, používáme, ale já kapelu neprásknu.

Přistupuješ k psaní písniček stejně u obou kapel, mají nějaké příběhy?

Ráda nechávám lidem prostor k jejich vlastní interpretaci. Příkladem budiž 'Spirit of Domu', víš o čem zpívám? 'Take what you want to, but you'll never come alive, because you don't lie.' Pro Wubble U to ani nejsou písničky, je to tanečnější, víc o pocitech. Jedna z mých oblíbených se jmenuje 'Pointy Shoes', obsahuje latinská slova a některá z nich jsou vymyšlená. Těsím se na to, že napíšu nějaké písničky, které mi budou dávat smysl od začátku do konce. Možná někdy zkusím i něco sólového?

Co se děje v písni Natural Born Killers?

Je to jako dětská povídka o šílené ženské, která žila v lesích a měla takovou sílu, která k ní přitahovala lidi. Ona tu sílu rozdávala, člověk se jí nechá chytit, a pak zjistí, že ho jen využívala.

Na pódiu se dost kontroluješ. Přemýšlíš někdy o tom, že by ses do toho mohla obout jako Aretha?

Budu upřímná, je to sranda. Teì jsem zpěvačka na plný úvazek, ale ještě pořád nejsem schopná nechat se unést při vystoupení tak, jak v mé vlastní hlavě. Možná se to nikdy nestane, ale už pozoruju pokroky. Jsou to vážně teprve tři roky. Je to o uvolnění. Byla jsem trošku vedle, když jsme měli první vystoupení v Británii, bylo to jako 'tyjo, oni teì rozumí všem slovům'.

Úplně nejlepší koncert?

Cocteau Twins. Hrozně mne zajímalo, jak dokážou na živo vyprodukovat ty vrstvené efekty, které jsem slyšela na deskách. Zpěvačka byla nejprve trošku nervózní, ale když se do toho dostala, bylo to oslepující. Myslím, že tady bude zpívat na koncertě Massive Attack příští měsíc. A Načeva v tomhle maličkém městě, před všemi těmi rodinami a tak, celé jako by to bylo připraveno jen pro ni, bylo to tak atmospheric. Vypadával mi jazyk z úst.

Pojìme mluvit o Londýně, jsou tam ještě pořád pankáči potulující se v ulicích s blížícím se rokem 2000?

Jo, ještě je tam pořád máme. Všichni jsou naprosto mimo a všechno je jim jedno.

Dole systém pro nezaměstnané pořád šlape?

Šlape a v pohodě, okolo 100 liber na dva týdny, pokud je ti přes 25, pokud jsi mladší, dostaneš méně, aktivně hledáš zaměstnání.

Mělas' v poslední době nějakou opravdovou práci, daně a podobně?

Naposledy jsem platila daně, když jsem pracovala jako asistentka fund manager u burzovních makléřů. Udělala jsem chybu v tom, že jsem si myslela, že ze mne bude manažer taškařic. Vzala jsem tohle místo, abych se dostala do Londýna. Nějaké čtyři roky jsem strávila prací v kancelářích, makala jsem jak šroub.

Máš ráda whiskey, jaká je tvá nejoblíbenější?

Jack Daniels. Další dvě prosím.

Co hledáš u muže?

Haldu peněz, aaah co dál, rychlý vůz, velký dům, žádný mozek… hodně starý, nad hrobem, můj Jack Daniels. Ne, opravdu, dobrý smysl pro humor, tedy zatraceně dobrý smysl pro humor, a pokud je to sexumilné zvíře, pak dobrá… tím lépe.

Tohle z tebe v Čechách dělá novodobou feministku.

Zeptej se mne na sport. West Ham.

Největší herec v historii.

Jsem partial s Jackem Nicholsonem v 'Shining' a 'Přelet nad kukaččím hnízdem'. Ten chlápek v 'Big Blue', velmi hezké, ale příšerný herec.

Pět affective filmů.

'Shining', The Affective's Jodie Foster, po tomhle jsem chtěla někoho zabít. 'Půlnoční kovboj' byl v pohodě. Milovala jsem tu písničku Glena Cambella která jde skrz ten film 'Everybody's talking about me, I don't hear a word they're saying, only the echos of my mind'. To je pět, viì?

OhmophonicaOhmophonicaPlynou ze života tady nějaké kulturní šoky?

Jsem tady teprve krátce. Jo, pravděpodobně existuje spousta rozdílných věcí. Všechen ten křišťál, psí hovna na ulicích, na biboar­dech všude okolo je příliš mnoho nahatých ženských. Je to trošku divný. Měli by vystavit nějaké zadečky českých chlapců.

Chceš říct, že tohle je úchylný a lidi v Británii jsou normální?

V Británii by ti tohle nikdy neprošlo. Osobně s tím nemám problém, ale všimla jsem si. Někteří lidé se mne v rozhovorech ptali, proč nahrávám tady a ne v Anglii. Myslím, že tady je méně lidí, kteří tohle dělají a tam víc.

Co si myslíš o rozhovorech? Proč myslíš, že se lidé o tebe zajímají a budou zajímat?

Vždycky z toho budou mít jiný dojem, než takový, jaké to opravdu je. Prostě proto, že mě chtějí slyšet klábosit o ničem.

Použila bys ve svých písničkách slovo 'zkurvysyn'?

Ráda opravdu vyjadřuju sebe sama a prostě říkám 'fuck off'. Ale ve skutečnosti je to kvůli mým rodičům. To, co dělám oni opravdu milujou a přehrávají si to dost hlasitě. Nechci je rozčílit.

Možná to chce nálepku parental advisory.

Uvidíme, až ta deska vyjde, vážně by jim to mělo být jedno. Koupila jsem jim Nicka Drakea. Mají rádi dobrou muziku jako Copacabano a vždycky říkají 'Charlotte, ztlum ty basy'. Pink Floyd Navždy!

Kdy bude konec světa?

Co se stane, stane se, nevíme, jak se to všechno vyvine, bylo by nefér nedat někomu jinému šanci. Zkouším žít dneškem.


Fotografie: Jeffree Benet

Name Day/Svatek

Yesterday : Alžběta Today : Nikola Tomorrow : Albert After tomorrow : Cecílie

SOUTHPAW - Popsecret
Vlastimil BeránekSOUTHPAW - Popsecret

Southpaw už několik let patří k velkým nadějím pražské klubov&eacu [ ... ]

Přečtěte si více
GROOVE ARMADA - Goodbye Country (Hello Nightclub)
Vlastimil Beránek

Dvojice Tom Findlay a Andy Cato alias Groove Armada patří k muzikálně nejinteli [ ... ]

Přečtěte si více
Duše Dlouhé Ulice - 9 let Roxy
Alexander Zaitchik

Roxy se hodně změnila od roku 1992, kdy byla poprvé otěvřena.

Přečtěte si více
Bílí otroci za velkou louží
Honza a Vašek Bílí otroci za velkou louží

Náš příběh začal někdy koncem února 1998 po několikaměsíčním neúspěšném hl [ ... ]

Přečtěte si více
Hit List: Kdo a co?
Jarka Fricová Moby, umělec roku 1999

Připravila Jarka Fricová s použitím zahraničních materiálů...

Přečtěte si více
Něco málo o DJ Incognito
Eva Kolářová DJ Incognito

THINK: Stál jsi u zrodu rádiové stanice Stancija 2000, jsi jejím residentním DJem a vedeš lite [ ... ]

Přečtěte si více
Rozhovor Klára Nademlýnská
Marie Sommerová Klára Nademlýnská

Klára Nademlýnská pracovala od roku 1989 v Paříži jako návrhářka a modelistka střihů. V  [ ... ]

Přečtěte si více
Sociální kapitalismus
Theoryslut Sociální kapitalismus

Společenský život jedince se v sociokapitalismu odehrává skrze Systém zvaný „Chození do sp [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.