Welcome to Think Magazine!

Marilyn Manson
Pin It

Bylo to někdy na přelomu let 1989 a 1990, když se Brian Warner, toho času redaktor proslulého hudebního časopisu Rolling Stone, poprvé rozhodl svléknout svoji starou identitu a vyplazit se na světlo Boží jako androgynní bytost jménem Marilyn Manson.

Sám později mnohokrát s oblibou zdůrazňoval, že tento pseudonym, v němž se sváří dva protiklady, - legendární platinová blondýna Marilyn Monroe jako symbol krásy a neméně proslulý hromadný vrah Charles Manson, jako ztělesnění zla - měl vyjádřit chaos panující v jeho srdci, které do té doby skrýval jako ohyzdné mateřské znaménko.

Co však činí fenomén Marylin Manson skutečně zajímavým, je to, že se mu podařilo vytvořit ze sebe cosi na způsob pokřiveného zrcadla, v němž se odráží tvář celé americké pop-kultury. Její charakteristické rysy jsou zveličeny a přehnány tak jako v karikatuře a tím lépe je rozeznáme - avšak zatímco karikatura se snaží být komická, Manson chce být obludou.

Na své předposlední desce Mechanical Animals se nechal zobrazit v podobě jakéhosi nahého muže-figuríny, vlasy má rudé, kůži stříbrošedou, zato mu však úplně chybí jakékoliv pohlavní orgány, vyjma silikonových ženských ňader. Není tedy vůbec jisté, zda je to muž, či alespoň člověk, dokonce ani zda je to vůbec živé. Možná vidíme chodící mrtvolu nebo podle názvu alba "mechanické zvíře".

Ale třeba vidíme jen typického představitele americké populární hudby. To umělé poprsí působí na panu Mansonovi absurdně, dobrá, ale není snad stejně podivné, že dmoucí silikonové vaky jsou nezbytnou a neoddělitelnou součástí slavných návratů starých dam zaoceánské pop music, jako je Cher či Dolly Partonová? (které jsou podle všech biologických pravidel už jednou nohou po přechodu) Nebo ty slavné objevy mladičkých, pubertou zářících hvězdiček, jejichž srdéčka už dávno tlučou do silikonu, zatímco je matka příroda ještě ani nestihla čímkoliv obdařit (a vůbec, čert ví jestli tahle matka příroda náhodou taky nějaké implantáty nenosí).

Marylin Manson fansMarylin Manson fansZkrátka a dobře, jsme toho názoru, že Mr. Manson se jenom snaží kráčet s dobou.

Již samotný název "Mechanical Animals" tedy mechanická zvířátka - lze si snad představit příznačnější titul pro album, které vyšlo v době katastrofálního přemnožení Pokémonů?

Na jedné z oficiálních portrétů je Mr. Manson zpodoben jako marioneta zavěšená na nitkách hned vedle jiné marionety, navlas stejné, a všechny nitky vedou k pavoučím prstům monstrózní postavy. Onou postavou je opět Mr. Manson, jako samo ztělesnění jeho vlastního mediálního obrazu, který zbytněl do obludných rozměrů. Je z něj zároveň stvořitel a manipulátor svých replik žijících ve virtuální realitě pop-kultury, trojjediný God of Fuck. A zároveň vězeň, bezmocná loutka v rukou svého vlastního mediálního alter ega.

To, co má společného s Marilyn Monroe, je nepravé jméno, jímž se honosí a skutečný kříž popularity, který nosí. Marilyn Monroe se stala obětí svého vlastního kultu, a zůstala jí i po smrti. Vysněná, nedostižná femme fatale a zároveň spotřební zboží, které je všudypřítomné a tudíž i laciné, odlidštěné. Všechny hvězdy jsou laciné a odlidštěné. Všechny hvězdy jsou zavěšené na nitkách jako v báchorkách primitivních národů.

V klipu k písni Coma White jsme svědky triumfální jízdy Johna Fitzgeralda Kennedyho sluncem zalitým Dallasem, která vyvrcholila tím, že mu prostřelili lebku. Prezident byl, pravda, bez mozku, ale to mu zase umožnilo stát se legendou, zbožňovaným mučedníkem a hrdinou nekonečného seriálu béčkových detektivek trochu opepřených motivy z oblasti sci-fi a lidového bájesloví, které se vysílají, promítají a vycházejí pod humornými názvy jako třeba "literatura faktu", "dokumentární pořad" či "tento film byl natočen podle skutečné události". Pro většinu Američanů je to příběh zahalený mystickým tajemstvím, proti němuž je záhada slavného turínského plátna jen zbytečný povyk kolem špinavého hadru. Zabila ho FBI, CIA, KGB, UFO nebo LSD?

Tolik historie.

Ovšem ve zmíněném klipu panuje namísto prosluněného dne temnotemná noc, kterou se potácí zástup dosti zrůdných postav - jako obraz podivné pouti náboženských fanatiků za posvátným prezidentským Cadillacem, v němž nesedí nikdo jiný než sám Mr. Manson. Zbožňovaný J.F.K. byl symbolem toho, čemu se říká Americký sen, zatímco tvor, který si říká Marilyn Manson představuje zlý sen pro všechny Američany, kdo ještě o něčem sní. Takže ti jsou nakonec rádi, když Kennedyho-Mansona ke konci klipu odprásknou jako psa. A to cynické mechanické zvíře má radost ještě větší... A aby toho nebylo dost, ještě se stihne jako Kristus přibít na kříž. Je to šokující? Ale kdež!

Proč se nevydávat za Krista a za Kennedyho v zemi, kde vlní pánví tolik dvojníků Elvise Presleyho?

Podle našeho soudu však Marylin Manson celý život touží a usiluje o to, přiblížit se té největší superstar ze všech, a tou není Ježíš (leda ten v tom muzikálu), ale Michael Jackson. Například mnoho lidí se ptá, proč se Manson nechal na již zmíněném albu "Mechanical Animals" zobrazit bez pohlavních orgánů. Vždyť přeci Paul McCartney kdysi prohlásil něco v tom smyslu, že bychom neměli věřit všem těm muzikantským řečičkám, že prý jejich hudba přináší světu nějaké poselství, že mají nějaké nezvladatelné puzení otevírat svá láskou bolavá srdce, chtějí rozdávat radost a kdoví co ještě.

Nevěřte tomu, řekl božský Paul, oni to dělají jenom kvůli holkám. Jak (nebo spíš čím) potom chce ìábelský Marylin Manson uchvátit davy fanynek, když tam nic nemá? Chyba lávky! Mr. Manson si totiž všiml, že nejvíce fanynek má právě "božský Michael", to znamená, že ženy a dívky přitahuje muž, který si - mimo jiné - nechal pořídit dítě "na dálku".

Podle našeho důvěrného, zato však nedůvěryhodného zdroje, kterého si ani nepřejeme jmenovat, se celá má věc takto: Dívky a ženy pomocí jakéhosi samičího instinktu vycítily, že Michael Jackson již před časem vykročil na dlouhou cestu, odkud není návratu, na těžkou a odvážnou pouť vzhůru po evolučním žebříku směrem k novým živočišným formám. A že zkrátka cestou k vyššímu vývojovému stupni některé orgány odhodil coby zbytečnou přítěž.

Ale nebyly to jen ženy a jejich instinkty, kdo vycítil tuto revoluční změnu v dějinách člověka, byl to i Marilyn Manson. Rozhodl se následovat svého proroka stůj co stůj. A jak jsme již zjistili jen z letmého pohledu na pouhý obal a název alba "Mechanical Animals", je na dobré cestě...

To je nakonec jasně patrné i z Mansonovy image vyfetované androgynní bytosti, která jakoby si stále nemohla vybrat, zda bude žena nebo muž, a zřejmě nemá jasno ani v tom, jestli je ještě stále naživu, nebo je-li z ní už dávno jen jakási klátivá zombie. Proč jej stále obviňovat z toho, že pouze "obšlehl" Ziggyho Stardusta, Alice Coopera, nebo dokonce Eddieho - toho slavného maskota Iron Maiden? Musíme znovu opakovat, že jediné, oč se snaží, je přiblížit se tělem i duchem nejzbožňovanější obludě v dějinách showbusinessu, Michaelu Jacksonovi.

Když se zešeří a větvemi stromů za mým oknem lomcuje vítr, často se přistihnu, jak se v duchu kochám představou těch dvou, kterak stojí svorně bok po boku, a podobně jako před lety Nick Cave a Kylie Minogue, procítěně pějí společný duet. Jsem přesvědčen, že by se určitě shodli na něčem ze "Smells Like Children". Představuji si, jak tam tak stojí, jen oni dva a růžový dým, a opodál je na klavír doprovází Elton John.

Name Day/Svatek

Yesterday : Radana a Radan Today : Albína Tomorrow : Daniel After tomorrow : Miloslav

Café na půl cesty: Vlajková loď bláznů
Helena Chvojková Café na půl cesty

„Tohle je náš stůl, my to tu máme zadané," vyjela na mě šed [ ... ]

Přečtěte si více
Jeden týden s Teatrem Novog.O.Fronta
Ester Štarmanová

Je pátek 16.dubna, něco kolem sedmé hodiny ráno. Sedím u snídaně a najednou zazvoní telefon. [ ... ]

Přečtěte si více
Stanley Kubrick, perfekcionalista a rebel
Jarka Fricová Stanley Kubrick

Posledního filmu nedávno zesnulého kontraverzního amerického režiséra Stanleye Kubricka, se [ ... ]

Přečtěte si více
Co si počít v česku, když má člověk pocit, že se z...
Jarka Fricová

Deprese sužuje milióny lidí na světě přímo a další mili [ ... ]

Přečtěte si více
Eddie Amador – LA House Star se vrací!
Vlastimil Beránek Eddie Amador (foto: Facebook)

Eddie Amador je všeobecně uznávaný jako jedna z veličin houseové scény na v&# [ ... ]

Přečtěte si více
Co přijde pak? Fotonová torpéda?
Jarka Fricová Co přijde pak? Fotonová torpéda?

Při rychlosti 297 873 kilometrů za vteřinu trvá slunečnímu světlu jen 1.4 vteřiny, než se o [ ... ]

Přečtěte si více
Styl Kiosk
Anna Koslová Styl Kiosk

Styl novinky a další ...

Přečtěte si více
Rasta in the heart (of Europe)
Petr Tomaides Mladý Michael Kyselka

aneb pohádka o jednom rastamanovi z Prahy...

Přečtěte si více
Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.