Pražská Taneční Scéna Očima Cizích Djě
fShare
0
Pin It

Usadili se v České republice a prosadili se na místní taneční scéně. Pochází z nejrůznějších zemí světa, ale gramofony roztáčí v českých klubech.

Co je vedlo k tomu, že se o úspěch pokouší zde a ne ve své rodné zemi. Co je zde drží, čím tato země vzbudila jejich zájem a co je jim zde naopak protivné. A čím naší taneční scénu obohacují?

Když se bavíte s cizincem žijícím v Praze, často vám nabídne zajímavý pohled na zdejší realitu a méstní poměry. Přestože zde může žít už dlouho, většinou si zachová určitý odstup a nadhled.

V Praze působí mnoho Djs, jejichž rodným jazykem je angličtina - už před léty se na houseových parties etabloval Angličan Chris Sadler, jehož loni vzal pod svá křídla booking Beeswax, firma dalšího cizince působícího v Praze, Kanaìana Dereka Sanderse.

Residentem nejvýznačnější klubové noci Zen v klubu Roxy je zase DJ Joel z Chicaga (článek o něm naleznete v minulém čísle Thinku), ZFrancie do čech zase zamířil DJ David Bowles, Z Belgie Dj Geert, často zde vystupuje také Švýcar Pat Heart.

Přináší tito Djs naší scéně něco nového, nebo jen zkouší štěstí v zemi, kde je v klubech stále ještě menší konkurence? Jak v kterém případě. Před třemi lety přijela do České republiky ve starém hasičském voze skupina Angličanů říkající si Quadrant Sound System.

Houseová hudba v jejich podání byla úplně něco jiného, než bylo běžné na zdejších parties. Quadranti jsou fanatici do stylů zvaných deep a tech house, když jdete na jejich party, můžete si být jistí, že uslyšíte nefalšovaný zvuk kvalitního a invenčního houseového undergroundu.

V době, kdy do čech přijeli, zde běžně fungoval model parties, na jejichž line-upu bylo tučně vytištěno několik jmen místních DJ-stars bez jakýchkoliv dramaturgických souvislotí, takže jste během večera museli tančit na vše od zpívaného houseu, přes trance až k technu.

Přínos nottinghamského Quadrant Sound Systemu zdůrazňuje také DJ Elove, Američan Eric Lovlein, který v Praze žije už několik let a v posledním roce se zaslouženě dočkal pozornosti v českých klubech - jeho mixy jsou na místní poměry originální, plné undergroundového deep a tech houseu americké provenience.

S postavou Elovea je nerozlučně spjatý také jiný DJ, který se během posledního roku svým talentem prosadil. Říká si Large a do Prahy přesídlil z Německa, kam s ním z rodného Rumunska emigrovali jeho rodiče. Dlouhou dobu tito dva Djs působili striktně v undergroundu a vystupovali na akcích pro vé přátele, nyní hrají v nejznámějších českých klubech, na své party je zve zavedená promotérská agentura Lighthouse a díky podobnému hudebnímu cítění je pojí úzké vazby právě ke Quadrant Sound Systemu.

"Quadranti tady odvedli velký kus práce, jejich pobyt tady místní scéně hodně prospěl," tvrdí Elove a podobný názor na ně má také Josef Sedloň, spolumajitel agentury Lighthouse a známý DJ: "Nejenom, že pomohli rozšíření deep a tech houseu na místní scéně, ale také byli urřitým vzorem pro hodně českých soundsystémů."

Jak vypadá česká taneční scéna očima cizinců - DJů? "Je jedna věc, kterou na téhle scéně mám strašně rád, ale zároveň vím, že v jiném ohledu je špatná," zamýšlí se Elove.

"Místní scéna je totiž hodně dezorientovaná a zmatená, což na jednu stranu znamená, že šanci prosadit se má i úplně neznámý DJ, pokud má dost talentu, ale na druhou stranu je nevyprofilovaná: jména DJů se na line upech objevují často bez jakékoli dramaturgie, každý hraje úplně jiný styl hudby a taková party potom těžko může být skutečně dobrá.

V San Francisku, kde jsem bydlel existuje houseová scéna už dlouhá léta, jednotlivé klubové noci jsou stylově jasně vyprofilované, lidi ví, na co do klubu jdou. Na druhou stranu je zase mnohem těžší se na tamní scéně prosadit."

Chris Quadrant, jeden z osmi lidí, kteří působí v tomto soundsystému, si pochvaluje atmosféru zdejších akcí: "Je úplně elektrizující, člověk cítí mnohem víc nadšení pro věc, než je ho v anglických klubech. Svým způsobem je to, jako bych se vrátil o pár let zpátky, do první poloviny devadesátých let v Anglii.

Zákony (Criminal Justice Act, který staví taneční free parties mimo zákon, schválil britský parlament v roce 1996, pozn.aut.) hodně celou scénu omezily - free parties se sice konají i nadále, ale v menším měřítku, už to nejsou rave akce pro dvacet tisíc lidí. Spíše se na nich sejde pár set lidí a vše se navíc odehrává pod hrozbou prozrazení - policie má právo sound systém použítý na ilegální akci zabavit. Je také pravda, že se z lidí kolem free parties v Anglii stala trochu uzavřenější komunita.

V klubech ve velkých městech se potom taneční hudba logicky komercionalizuje." Zdání, že v Čechách to Quadranti mají s policií snažší, ale Chris vyvrací: "Paradoxně jsme měli víc problémů s policií tady, ale ty jsou převážně zapříčiněny naším autem, starým hasičským vozem dovezeným z Anglie. Asi místní policisty provokuje."

Chris Quadrant může situaci na scéně v Anglii a u nás dobře porovnávat. V posledních letech žil střídavě právě za La Manche a zde, přednedávnem se do Prahy na delší dobu opět vrátil.

Quadranti se v Čechách uvedli několika výbornými free parties, hudba, kterou šířili, si ale postupně začala získávat obrovskou oblibu: dnes je tech house jedním z nejžádanějších stylů v pražských klubech a Quadrant DJs hrají na parties v téměř všech místních tanečních klubech. 13. července je například můžete vidět hrát na jejich akci Bingo v holešovickém klubu Mecca.

"Problém Prahy je v tom, že tady sice existuje scéna, ale ne hnutí," tvrdí Elove.

"Na parties chodí dost lidí, hraje tu také dost kvalitních DJs, ale chybí tu prvek určité pospolitosti, mělo by se to víc diferenciovat, měli by se vytvářet skupinky vzájemně spolupracujících Djs, nebo producentů, zaměřených na jednu věc, které by se vzájemně doplňovaly. O taneční hudbě se už taky dost píše, ale myslím, že špatným způsobem: specializovaný časopis nějakou party vychválí, píše samé superlativy, ale už nějak nedodá, proč to bylo tak super, co který DJ hrál za hudbu. Možná je to tím, že tomu někteří lidé, co o tom píšou ještě moc nerozumí."

Na české scéně se na taneční hudbu specializují dva měsíčníky: vlivnější, ale také komerčněji dělaný Tripmag a nadšenecky vedený Bassline, který se bohužel dosud úplně nezbavil určitého "fanzinového" nádechu.

Elove si všímá také "nedospělého" přístupu mnohých návštěvníků klubů k tanečním parties: "Připadá mi, že hodně z nich se vlastně ani moc nezabývá hudbou, na kterou jdou. Chtějí se bavit, někteří třeba za pomoci drog a hudba jim k tomu je kulisou.

To je velká škoda.

Někdo si stále ještě neuvědomuje, že hudba na party je to nejdůležitější - když je dobrá hudba, je dobré i všechno ostatní - dobrá party, dobrý lidi a koneckonců taky dobrý drogy." Když srovnává přístup místních kluberů s tím, co zažil v Americe, důvody mnoha rozdílů nachází v povaze lidí: "Češi jsou v pohodě, bohužel někdy až moc v pohodě, často se jakoby nechají vléct, navenek působí pasivně, někteří až líně. Někdy mám až pocit, že mi tady chybí ta americká agresivita a dravost. Ale vím, že až se vrátím, budu jí mít brzy po krk...(smích)"

Češi obecně nemají rádi, když jim někdo káže, obzvlášť je-li to cizinec. Sám jsem zažil několik scén, kdy se čeští Djs chovali dost nevrle k DJům - cizincům usídlených v Praze, čas od času lze slyšet i výrokuy typu: "doma by si neškrtl a tady to na nás hraje." Je pravda, že v polovině devadesátých let bylo mnoho anglických Djs, kteří našli druhý domov v Praze, prezentováno jako "hvězdy z UK".

To ale byla podpásová rána od tehdejších promotérů, kteří dobře věděli, že s každými písmeny UK za jménem DJe mohou očekávat více lidí na party a podstatně tak zvýšit svůj zisk. Vrcholem bylo, když jistý promotér před lety inzeroval v Británii naprosto neznámého Chrise Sadlera jako "legendary UK DJ". Sadler ale postupem času dokázal zúročit svůj potenciál a stal se - nutno podotknout, že zaslouženě - jedním z nejžádanějších DJs v Praze.

"Důvod, proč se zkouší prosadit u nás má asi každý z těch zahraničních Djs jiný, ale obecně řečeno, je jasné, že prosadit se tady je oproti Anglii o dost snazší," nahlas rozmýšlí Josef Sedloň.

"Konkurence v Británii je prostě obrovská. U každého samozřejmě také hrají roli osobní důvody. Sám si mylsím, že řada z těchto lidí je pro naší scénu přínosem. Už jsem zmínil Quadranty- myslím, že třeba Chris Chemist je naprosto výborný DJ. pro naší scénu je to dobré také z toho důvodu, že tito lidé mají kontakt se svou rodnou zemí, mají o tamní scéně velké znalosti, vozí sem desky, které by se k nám jinak vůbec nedostaly. A mnoho z nich tady samozřejmě potom zaslouženě slaví úspěch, například Chris Sadler."

A co tito dlouhodobí hosté v Praze plánují do budoucna? "V poslední době mám pocit, že nastala doba, abych se na čas podíval zpátky do Ameriky," říká Elove. "Ne, že by se mi tady už nelíbilo, jsou v tom spíše osobní důvody, odletím do Minneapolis, kde je to mimochodem s taneční scénou hodně špatné, budu produkovat nějaké vlastní věci a myslím, že se za čas opět vrátím."

Quadranti nemíní na svém dosavadním přístupu nic zásadního měnit, někteří z nich stále pendlují mezi Prahou a Anglií, kde mají také mnoho zpřízněných duší, mimo jiné ve známém sound systému DIY, svou lásku k deep a tech houseu míní nadále dávat najevo pořádáním okouzlujících free parties, Kev se snaží vydat vlastní tracky na Dodge City Records, čas od času někdo z nich vyjede DJovat s hasičským autem do jiné evropské země.

Chris Sadler se zde zdá se usídlil natrvalo, nebo přinejmenším hodně douhou dobu, s českou republikou jej spojuje už také manželka - Češka, chuť zůstat v Praze neskrývá ani například DJ Large.

Většina z "pražských cizinců" se u nás úspěchu dočkala zaslouženě a k některým z nich by měly směřovat i díky českých kluberů. Nejenže nás o nic neochudili, ale naopak místní scéna by bez nich byla chudší.

Blue Meany - Profile of the artist Jay Meany
Jeffree Benet Jay Meany in his Zizkov studio

It was a sunny day in Zizkov when I popped into local artist Jay Meany's studio, above Akropolis.  [ ... ]

Read or Die: The Factsheet Five Zine Reader
Jeffree Benet The Factsheet Five Zine Reader

With the launch of The Factsheet Five Zine Reader at the Minna Street Gallery in San Francisco, hist [ ... ]

Fat Boy Tim - The Think Interview
Alexandra Hroncová Fat Boy Tim

He looks like Fat Boy Slim and plays like Fat Boy Slim, but he ain't Fat Boy Slim. He's... DJ re [ ... ]

The Fires Around Us - humanifesto 47
Keith Kirchner

Fire is as much a part of nature as rain or wind. Life on Earth has evolved in its presence.

Bush Trashes the USA!
Pierre Le Fou This graffiti of George Bush began appearing all over Bratislava, Slovakia. (Jelena Vukotic/Spectrum Pictures)

George W. Bush has just finished his first 100 days in office.

Moravian rockers Priessnitz hit the simple notes
Stanley Holditch Priessnitz 2016 (from FB)

The packed crowd in the concert hall of the Palac Akropolis stands silently in the dark and waits. A [ ... ]

What is Speed Dating?
Hilary Row

By now, I'm sure you've heard of speed dating. Sex and the City devoted an entire episode to the phe [ ... ]

Dr. Paul Kail goes into the chicken coop
Dr Paul Kail

As a child, you were told that the hen "gives" you her eggs.

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Havel Today : Hedvika Tomorrow : Lukáš After tomorrow : Michaela

S vajglem citu jsem típnul sám sebe
M. Stránský

Vyčistil jsem si zuby, aby mi nesmrdělo z pusy. Styděl bych se za to před tebou. Dal jsem si tel [ ... ]

Smash TV
Ondřej Skalický

Nejím v McDonaldovi, americký popík je pro mě nelidská forma lobotomie, Bush je pro mě vidlák [ ... ]

Snaží se naše vlády skrývat existenci bytostí z ci...
Joe Bodia UFO konspiraci

Nejprve se pokusme vyzkoumat, proč by vláda něco takového chtěla dělat?

Další na spadnutí?
Eva Kolářová Slavná Šlechtova restaurace v dobách největší slávy

Náš seriál o schátralých památkách v našem hlavním městě pokračuje v rozsáhlém parku S [ ... ]

Global Street Party '98 z Mého Pohledu
Joe Bodia Nevolte: revoltute!

16. 5.1998 došlo v Praze k patrně nejdůležitější, mám na mysli nejdůležitější z hledisk [ ... ]

Adam Holý, povolání fotograf
Eva Kolářová Foto z výstava

Volba povolání: To tak vyplynulo, když jsem šel na grafárnu, tam se ukázalo, že v mém příp [ ... ]

Zenový experiment s televizí
Bernard McGrane Zenový experiment s televizí

"Kolik z vás ví, jak se dívat na televizi?" zeptal jsem se jednoho dne ve své třídě. Po [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.