Chuck D (foto: Mika Väisänen)
Pin It

Protože víme, že vyjímečný Chuck D z Public Enemy k nám přijíždí se svou kapelou do Sky Club Brumlovka, chceme se s vámi podělit o některé informace o vydání jeho nového alba a také o Chuckově celkovém pohledu na stav hudebního průmyslu a hip-hopové muziky.

THINK: Nedávno jsi podepsal dohodu s Atomic Pop labelem o prodeji a distribuci alba Public Enemy, Theres a Poison Going on. Je to poprvé, kdy světoznámá kapela podepsala smlouvu s menším labelem? Lidi na to zírají a říkají, že to může znamenat konec velkých labelů, tak jak je známe.

CHUCK D: Není to konec, znám velké labely moc dobře. Postup C se už spojil s postupy A a B. A je většina, B jsou nezávislí a C je stahování muziky z Internetu. Ale strategií obchodu se v podstatě nezabývám.

Co to je za velký úspěch, když prodáš milión nosičů a oni za to utratí 6 miliónů? Funguje to jenom pro blázny vytrénované na roboty. Před 12 lety to vypadalo jinak, mohl jsi natočit nosič za 25,000 dolarů, utratit okolo 30,000 za reklamu a prodat milión nosičů. Tak se ti ty peníze vracely. 2 milióny dolarů za videa a 4 nebo 5 miliónů za reklamu na milión nosičů…to fakt nikoho nevytrhne, kromě společnosti, která z toho má těžký procenta.

THINK: Dobře, připusťme, že tu záležitost "Internet music distribution," myslíš vážně. 'Takže moment, snažíš se mi říct, že by si fanoušci měli sami stahovat muziku svých oblíbenců a rovnou ji poslouchat a vysunuli by z toho zprostředkovatele?

CHUCK D: Koukni, je to úplně jednoduché. Není nic romantického na tom utratit v obchodě 400 dolarů za 20 cédéček. Není na tom sakra vůbec žádná romantika. Ty fanoušci by ty prachy měli radši utratit za tričko, ve kterým pak budou chodit pět měsíců. Jestliže se dostanou na Internet, stáhnou si patnáct songů a vypálí si vlastní cédéčka. Vypalovač cédéček si mohou pořídit za 120 dolarů, počítač za 500 a vyrábět cédéčka za 5, 10 doláčů nebo zadarmo. Co by je k čertu mělo nutit chodit do obchodů?

THINK: Ale co z toho máš ty umělec?

CHUCK D: Umělci se musí rozhlížet po penězích jinými způsoby. S Public Enemy máme asi pět nebo šest možností či oblastí, na kterých můžeme pracovat. Ale zůstanou mým tajemstvím, než velký společnosti zjistí, co můžou dělat.

Zavolají Chucka D a budou chtít velké sezení, aby agenti přišli na to, jak se adaptovat. Jestliže budou i nadále bojovat s technologií, bude je to jedině srážet zpátky. Když najdou způsob, jak si s tím poradit, bude to pro ně jenom dobré. Ale já jim nehodlám radit, jak přežít.

Takže, hudební umělci, pojato v číslech, můžou prodat něco jako 200,000 až 300,000 nosičů a pořád trhnout velký profit. Musíš si najít přesnou cílovou skupinu a trefit se. Ale to je v hudebním byznysu obvyklé. Nahrávací společnosti nosiče prodávají, ale umělci je vyrábějí a musí vědět, jak na to.

THINK: První skladba na "Do You Want To Go Our Way?," působí, že se vrací k původnímu zvuku klasických Public Enemy. Poukazuje na celý umělecký styl a směr nového alba?

CHUCK D: Album je jako... obraz Bass Music Machine narážející do Chemical Brothers probíhající skrz Pink Floyd a končící v Redman's house.

THINK: Je to chorobná změť zvuků. Kdo se z největší části podílel na produkci?

CHUCK D: Spoustu produkčních věcí jsme si dělali sami. A teď je první věcí, kterou lidé chtějí vědět, kdo to produkoval. Je to projekt Tommy Hawka a celou horu jsme toho udělali my. To je vše, co k tomu můžu říct. Poslechni si to. Neptej se. Buď se ti to bude líbit nebo ne.

Album se zabývá záležitostmi 21. století. Skladba A Poison Going On mluví o tom, jak tě jed zvolna zabíjí, aniž si toho všímáš. Je to otrávená společnost lidí, kteří se domnívají, že je všechno v pořádku, ale přitom se, doprdele, pomalu tím jedem zabíjejí. Jed znamená…věci, které pro tebe nejsou dobré, ale jsou vytvořené tak, aby dobře působily.

Jako muzika, kterou posloucháme. Jo, může to být mnoho věcí. Jed je všude okolo, všechno je jenom obchod, ale je to mentální jed na tvou existenci. Obviňují Jacka Kevorkiana (americký aktivista napomáhající sebevraždám), ale ti samí parchanti, celá ta horní společnost zabíjejí lidi bez problémů.

Mluví se o 15 dětech zabitých v Coloradu. A ve stejnou dobu Stýty bombardovaly Kosovo, kde umřely stovky lidí. Smrt je prostě smrt.

The Ugly Three
J. Hurewitz Photo by Jurgen Reisch

Seen on the streets of Prague...

Mr and Mrs Booze
David O'Kelly Actor and writer David O'Kelly

We have all experienced something like it or close to it, a love affair.

Lose until you win
J. Hurewitz Seduction, keep trying until you succeed

I was sleeping with this girl when I was in college.

Hapu is for friends!
Alexander Zaitchik Hapu bar in Prague 3

Hapu (New Zealand Maori word meaning "friends") is a cozy little underground joint in Jiřího z Po [ ... ]

How to get foreigners to like you
Skeeter Gently

(or, you're right, your country IS the best in the world).

Be humble yo. (humanifesto 42)
Keith Kirchner

Behind the curtains of relationships big and small, the rumors are often true, but the embellishment [ ... ]

Pavel Žáček: Thanks for the time
Rick Jervis Pavel Žáček at the Faculty of Journalism in 1989

Up until last month, Pavel Žáček had the job that would make half the people of this country shiv [ ... ]

Timothy McVeigh's Death Row Essay
Timothy McVeigh Artist's conceptualisation of the Oklahoma City Bombing

Attention Readers: The following article originally appeared in Think #17, and was sent to us by [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Matouš Today : Darina Tomorrow : Berta After tomorrow : Jaromír

Sport: Mountainboard a Florbal
Eva Kolářová Mountainboarding

Před třemi lety vznikl v Americe nový - extrémní sport mountainboarding.

Humana People to People Movement
Marie Sommerová Humana People to People Movement

Mezinárodní organizace Humana People to People Movement byla založena v říjnu r. 1998.  [ ... ]

Veselý žert na sjezdovkách
Joe Bodia

V Sava Mates na misi: Watch Ben se na to znovu, prokazující Sava řidiči mají více zábavy,  [ ... ]

Ultramix žije dál...
Michael KyselkaUltramix žije dál...

Nulté číslo na světě Moravy a Čech ve všech kvalitních trafiká [ ... ]

Studna s Čistou vodou
Jarka Fricová Katarína Krnová

Katarínu mi představil měj kamarád před několika dny. Katarína Krnová je tanečnice, cho [ ... ]

Profil: Jiří X. Doležal
S Jiřím si povídaly Jaroslava Fricová a Eva Kolářová Jiří X. Doležal

Stojíme před domem, ve kterém bydlí „nejlepší pražský  [ ... ]

Ako to vidím ja alebo Submisívny feminizmus
M.M. AKO TO VIDÍM JA alebo Submisívny feminizmus

Feminizmus dneška má typicky preexponovaný charakter súčasných trendov.

Podpora plebejství jako program kryptokomunistů
Luděk Wellner Illustrace: Peca

Stačí komplexně se zamyslet nad zdánlivě odtažitými souvislostmi a dát si je do kontextu s n [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.