fShare
0
Pin It

Nejradikálnější kapela Ameriky, The Impotent Sea Snakes.

Opět se letos v létě vydali do západní Evropy, aby zdejším názorně předvedli, vo co v šoubyznisu go. Brnkli mi, jestli nechci dělat světla - proč ne, protáhnu si pérka pěkně za kanálem. Vyjíždím po autobusové trase Holešovice - Londýn. Do autobusů nastupuje také rodina Ráců - chtějí tam někde raději zůstat než se potýkat s nenávistí lidí, kteří věří, že vražda za rasu může být opakem hříchu.

Je mí jich líto a vzpomínám na Ferdinanda Olaha, svého jediného českého kamaráda před lety v Atlantě. Pražští Rómové šťastně vystupují v Bruselu a já v Londýně nenácházím šrajtofli - kolouch se ocitl tuze blízko a může za to Bůh.

LONDÝN? Lidé jako v East Village nosí s sebou vibraci smířenosti, fenomén pro Prahu netypický. Děti na heroinu kontrastují s "cockney" (kohoutím) chováním lokálů. Je dobré opět se po letech vidět s Hady - jsou stočení a čekají na potravu. První koncert nic moc, vše se teprve slaďuje.

Uvědomuji si ohromnou úlohu této party v životě vlastním. Jednou zahrají v Praze, pracuje se na tom. Chtěl bych prozradit o jejich lidství, není mi to však přáno. Zdánlivě stočeni a spící jsou pořád v trysku a život improvizují.

Ven z Londýna do krajiny na obrovský bajkerský festival. Hrají Levellers a táhnou k sobě desetitisíce motorkářských pupků a rtů, potetovaná zem, jak praví Max Cavalera. Je to tu velice neamerické - jak zítra uspějou nalíčení cirkusáci v parukách se svým homorockem? Úspěch!

Zdejší Outlaws Brotherhood jsou tolerantnější než Hell's Angels, jejich rivalové. Taky tu mají hezké tříkolky a piercingmena s chvějícími se prsty. Bezbolestně mě propíchl pod rty, trochu nakřivo a ještě dnes se to hojí. Vcelku sympatičtí kumpáni. USA vlajka v ohni — jeden z hadích gimmiků — zakázáno.

Velšani jsou ještě přátelštější s opravdu vyvinutým smyslem pro opravdu zvláštní druh humoru. Začínám rozumět jazy­ku i skrze silný akcent a zvykám si — i na kopce zahalené do mraků a kravky, co jdou pomalu na kutě, zatímco na vedlejší stráni Lemmy (velký fanda ISS) uhýbá poloprázdným plechovkám od piva. Vděčné keltské obecenstvo. Z cupitajících vepřů roztrouše­ných po nekonečných pláních cítím radostný klid.

Koncerty se pomalu rozjíž­dějí. Lidé se především sexuálně odvazují na pódiu i v pitu, hodně se kouří, pije a souloží. Sodoma Gomora, z mých rodinných příslušníků bych asi nikoho nezval, ale umění je holt umění a je lepší se milovat než zabíjet.

Na toaletě spatřím mašinku na kondomy těchto příchutí: ananasové pláže, rajského kokosu, whisky, cherry a taky kangaroo, tedy příchutě klo­kaní. Firma se jmenuje Lucky Dip a ke klokanům se ještě vrátíme.

Ve městě Plymouth jsou hospody čtyřista let staré a uvnitř klubu velice přátelský pitbul, který ovšem v obličeji připomíná jednoho pražského žurnalistu. Další den zíráme na velké kameny, podivně na sebe naskládané.

Váží desítky tun a sedí tu už tisíce a tisíce let. Terč pro kosmické lodě, vládcova kratochvíle či jiná nutnost? Byly sem tlačeny po kládách či snad po tuku zvířecím ze vzdálenosti více než 400 kilometrů a nedotáhly to ani do Sedmi zázraků. Tady se jim říká Stonehenge.

Zato v Amsterodamu (deset hodin v těsném mikrobusu dovede vpravdě zaútočit na mentální stabilitu i relativně silného jedince) hraje Zakk Wylde, žel bez Ozzyho. Češi tu stále skvótují pod andělem a svět je tím pádem v pořádku. Není nad pokec s krajanem.

Thirteen, zpěvák a duše ISS, praví: Tomas Edison řešil problémy blízek stavu R.E.M. — polospánku — polobdění tak, že si vzal do ruky kýble a vsedě usínal. Řešení i ožehavých dilemat pak přichází těsně před upuštěním kýble.

Buckfutt, stínový ministr a ky­tarista kapely, pro změnu šokuje dvě dívky v autě a ty, jsouce možná z geometrického holandského venkova, se ho snaží přeject svým vehiklem, což se jim nedaří díky Brianově (civilní jméno) úpornému úchytu za blatník. Vracíme se tedy do Velké Británie skrze Francii - takhle hezky tam vypadají futuris­tické záchodky u dálnic… …mnoho je ukazatelů, podle kterých poznáš národ.

Na druhou stranu však nutno ohodnotit, že se jak Francouzi tak Angličané nakonec setkali uprostřed tunelu pod kanálem La Manche, když se stavba díla chýlila ke konci. Tunely pod oceány!! Kam jen se tento svět řítí? Zvířata to tuší a proto postrádají úsměv.

Poslouchám desku Abbey Road a uvědomuju si její monumentálnost.Slyším jakoby jinýma ušima a vy­chutnávám si onu typickou anglickou komornost obestírající i ty nejdravější rify. U nás se těchto sfér briliance dotkla snad jen jedině Želva, ne - li Dežo Ursíny. A pár osamělých kapek, pravda.

Napadá mne Petr Lébl, Jiří Hrzán a další, jak by třeba bylo vše jinak, kdyby měli také svoje Beatles a mohli je v pravém čase rozpustit?

To, že se dnes městečko, kde se narodil Mozart, jmenuje Fucking, není pravda, a nemá nic společného s faktem, že v klubu Witchwood poblíž Manchestru hadům zakázali nahotu, sex (i simulovaný) oheň, kouř a strobo­skop kvůli epilepsii. Thirteen se zlobí a sděluje novinám, že je to bulšit.

Alespoň nemusejí začínat hymnou. Jinak tu občas hrají esa jako Bert Jansch (ex - Pentangle) nebo legendární Ground­hogs, kteří před více než třiceti lety doprovázeli na anglickém turné samotného Johna Lee Hookera. Také místní revivalový soubor Mentallica a vůbec - Angličané prý žili moc dlouho v izolaci a tak si vytvořili krom své kultury i své myšlení.

A to myšlení jakoby plynulo z jiných brázd mozkových - nechť promluví statistiky: 43 000 lidí je v Americe ročně zavražděno koupenou zbraní, zbraní koupenou v USA. V Anglii je to 43 lidí. V Anglii jsou zdvořilí, úslužní, když vám nemohou vyhovět, jakoby je člověk kleštil, ale usvědčený pedofil se za mříže jen tak nedostane. V Bradfordu pozoruju pákistánskou ko­munitu, kde sedmdesátiletí hrajou s mladými zvláštní volejbal malým tvrdým míčem a žádné pinkání, hezky bagrem. Mezi ostatními pobíhá poník. Tady by Ti, Ferdo, bylo líp než u nás , ale buď rád že jsi v Americe. Xenofobie je smutná i strašná a vezme to víc než generaci - zrovnatak jako zárodky fašismu vznikly dávno před Hitlerem.

Blížíme se k festivalu Bulldog Bash, kde The Impotent Sea Snakes vystoupí před patnácti tisíci Hells Angels. Tito pekelní andělé ubili k smrti člo­věka, který přišel na koncert Rolling Stones. Chtěl, ale nemohl utéct. Každej Anděl má svýho Harleje a nikdo nefakuje s ním, natož s mašinou. Stačí křivý pohled a míň. Outlaws Brotherhood mu nestojí za gesto.

V průběhu hadího koncertu jedna z účinkujících dam vytahne Angela v klasické kožené vestě, položí ho na jeviště, pěkně si ho připraví a následuje Easy Ride. Po stranách na plátnech je všechno vidět v detajlu a já za světelným pultem trnu.

Řev nadšení - dopadlo to tedy dobře. Hodně dobře. Ale stejně mám radši hady než Anděly.

A klokany než hady.

Bushmeat: Brothers and Sisters on the Dinner Plate
Dr Paul Kail

There are around 7,500,000,000 humans on this planet.

Read more
The Bobo Dread
Barry Chevannes The Stickman

As a spiritual philosophy, Rastafarianism is linked to societies of runaway slaves, or maroons, and  [ ... ]

Read more
IMF/WB 2000 in Prague; fleeting euphoria and real ...
Alexander Zaitchik Masked Black Bloc demonstrators hurl cobble stones at police during protests against the IMF/World bank meeting in Prague, Czechia

Admit it, the week of 20 - 27 September 2000 was just what this town needed.

Read more
Don’t say “sax in the city”...
Darren Ho Nicole Duffell (photographs by Jeffree Benet)

She may be a pretty gal, but tell her that she's hot, sexy, pretty and beautiful without additional  [ ... ]

Read more
I Was a Star Fleet Flunky...
Jeffree Benet Star Fleet officer by Jeffree Benet

I always wanted to be an extra on Star Trek...

Read more
Veronica Zemanova; Beauty and the East
J. Hurewitz Veronika Zemanova

The Veronica Zemanova that is sitting with me and sipping pineapple juice is much  [ ... ]

Read more
How to get foreigners to like you
Skeeter Gently

(or, you're right, your country IS the best in the world).

Read more
Tribal Rising: the coming of a new way
Jeffree Benet Meta-Tribalist by Jeffree Benet

Tribalism. The word conjures up images of naked aborigines dancing up and down in abandonm [ ... ]

Read more
Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Vendelín Today : Brigita Tomorrow : Sabina After tomorrow : Teodor

Co je na umění tak zábavného?
Hakim Bey Co je na umění tak zábavného?

Umřelo Umění s dadaisty smíchy? Nebo snad k této sardonocidě došlo mnohem d&# [ ... ]

Přečtěte si více
DJ Bidlo - Nechci být šoumen
Petra Matušinová DJ Bidlo

DJ OO Bidlo patří v současnosti mezi nejlepší české DJe...

Přečtěte si více
Mnoho povyku pro něco!
Tomáš Hájek Mnoho povyku pro něco!

Konec tisíciletí je zcela určitě velký fenomén dneška a i když se ho dočkáme až za rok,  [ ... ]

Přečtěte si více
Láska
Tomáš Sláma Láska

Od nepaměti vděčné téma všech umělcě. Kolik stránek papíru jí bylo zasvěceno básníky a [ ... ]

Přečtěte si více
METALLICA - Garage Inc.
Keith Kirchner METALLICA - GARAGE INC.

V kariéře známé rokové kapely přichází čas, kdy jsou její členové nezastavitelně pos [ ... ]

Přečtěte si více
Kampaň pro záchranu Amazonie
Marie Sommerová Kampaň pro záchranu Amazonie

Rozhodněte se nebo bude rozhodnuto za vás!

Přečtěte si více
Makin' hell calling it house...
Spejbl

"Na podcenění vkusu lidí nikdy nikdo neprodělal." Citoval kohosi můj přítel Boo Taubman, kdy [ ... ]

Přečtěte si více
Gummo
Joe Bodia Gummo

Pravidla komerční filmové tvorby plní stejnou úlohu jako pravidla figurální malby nebo hudebn [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.