Welcome to Think Magazine!

Praha, Lumírova ulice (Foto: Kucera Jaroslav CC)
Pin It

Praha... Ách... už je skoro podzim... odpoledne... krásné slunečné odpoledne, všude klid a mír.... …a tak se jdu projít.

Přede mnou košaté stromy na Karlově náměstí...ve slunečních paprscích poletují mušky a já se snažím vstřebat tu atmosféru.

Léto bylo fajn a jako by se se mnou chtělo právě dnes rozloučit tímhle odpolednem. Mám v hlavě slunce a mám tam i radost, mám v hlavě všeobjímající přírodu a hlavu mám v oblacích... jenže...!!!…

Přicházím na první křižovatku a z kochání mě vytrhávají rány kladivem. Co to k čertu děláte? Takhle rušit poklidnýpodvečer! Obrázek jako ze špatného filmu. První kavárna si zabedňuje výlohu a hned za ní další a i ta masna je už skoro celá obložená dřevěnými deskami...

Copak vyhlásili stanné právo?

Jo... vlastně... už mi to dochází... Globální obrňování proti globální invazi protiglobálních výtržníků...

Tak tomu říkám " pro strejčka příhodu"...V tipkuju sám pro sebe, ale jde z toho spíš hrůza. Hrůza z moci médií. "Očekávejte to nejhorší, ale představujte si to ještě daleko, daleko horší.... …skutečnost pak bude strašlivá".

Co uděláte vy, když uslyšíte takhle pořádně nafouknutou bublinu s demonstranty demolujícími naše krásné město...?

A najednou otevírám oči. Tady a tamhle stojí policajt a tamhle jsou dokonce čtyři a po pár krocích další... skoro se začínám bát. Ve Štěpánské diskutuje babička se třemi policisty najednou.

Zaslechnu jenom:... "No to víte, já mám strach a čekám odkud to přijde....."

Média zapracovala a zakřičela opravdu hřmotně. Babička se v hrůze běží zabednit do svého bytu, rodiče s dětmi jsou na "nucenévítané" dovolené, ulice se pomalu vyprazdňují, je slyšet tlukot poplašeného srdce Prahy.... Kdo z těch lidí vlastně ví o co tady jde....? Kdo ví co se stane...?

Jen očekávání a představy... cítím, že tady kolem jen ty nejhorší.....

Jdu dál a u Náměstí Míru už téměř skutečně vidím tu vřavu desetitisíců demonstrantů, transparenty a mírová hesla se mi míchají se zapálenými auty a dlažebními kostkami, zlo a dobro... všechno splácané v mojí hlavě dohromady, zaručené informace a dohady, zprostředkovaná a nedomyšlená pravda.

Oči médií a moje oči... "Ať se stane cokoliv, chci být při tom, protože to chci poznat po svém", slibuju si, když jdu kolem Nuselského mostu a prohlížím si zatím klidné Kongresové centrum...

Otáčím zpátky ke Karláku a míjím další policisty. Nad hlavou mi plaší myšlenky vrtulník jako vykřičník. Jde vůbec být tady v klidu? Nebylo by lepší zabednit se spolu s ostatními někde daleko a dát si na oči televizní klapky s bombastickými záběry hořícího auta na Výtoni...?

Oslepnout sledováním seriálu: Rozmlacování Mc fried chicken bank, část první, druhá a třetí a....a křičet: "...Já bych je hnal parchanty..." s pivem v ruce a rukou v rozkroku?

Třást se v rozích pokojů a přemýšlet, kdo to zaplatí....kdo to zaplatí...??? ...Kdo za to zaplatí...??? A O CO TU VLASTNĚ ŠLO?????? Že by se smysl někam vypařil a zůstaly výtržnosti, strach a nic...?...

Zkažené odpoledne? Ani ne. Pořád jsou na náměstí ty velké staré stromy, co pamatují možná mnohem víc, než televizní a novinové archívy... Je pátek a pomalu zapadá slunce. Je teplo. Finančníci se už scházejí.

Zahybám dolů na Albertov a vím, že ve skutečnosti nebude tak zle. Cítím, že je pořád někde ve vzduchu trochu babího léta i klidu. Stačilo by jenom vyjít ven… a kouknout se. Kouknout se!


Demonstrace PrahyDemonstrace PrahyCo takhle dat si kamen?

(reakce na demonstrace)

David Koller, bubny, doprovodná kytara, zpěv, skladatel — Lucie: Kromě agresorů, vylučují­cích žluč, kteří mohou být totožní s fotbalovými chuligány, tam byla spousta těch, kteří doufají, že peníze mohou opravdu dojít do zemí k chudým lidem, kteří je potřebují, a nebude to jen otázka byznysu.

Petr Hošek, basa, zpěv, textař — Plexis: Policie absolutně nezvládla si­tuaci a násilí vyprovokovali její lidi. Seru na ně.

Czech Mike, zpěv — The Hookers: Zasáhlo násilí ulici Perlovu?

Jiří Popel, zpěv, kytara, textař — Píča: Jak kdybych se brodil v bodláčí, přesně tak mě lidská blbost vytáčí.

Luděk Wellner, spisovatel — Právo azylu: Jestliže Bůh nejčastěji hovoří k člověku o samotě, k člověku v anonymitě davu nejsnadněji promlouvá ďábel. V davu se rodí násilí, které k dialogu nepatří.

Tereza Nekudová, zpěv — Colorfactory, Leguar GR: Nepřek­vapena. Zvrhlo se to v protest proti všemu, přičemž to hrozně chápu; protestujte potichu - nikdo neuslyší.

Zpěvák: Jsem na straně policie,vždyť to je hrozný po někom hodit dlažebkou. Ale nech to mezi náma, já mám strach, jelikož tahle Země je v rukou cizích mocností.

Petr Cibulka, šéfredaktor — Necenzurované Noviny: Už v červnu komunisté z osmapadesáti zemí jednali v Aténách, jak zparalyzovat sjednocování světa a dle očekávání zasáhli velmi destruktivně i v Praze. Dnes však ke světu, sjednocenému na principech politického a geografického centralismu, neexistuje positivní alternativa.

Ruth Weiss, básnířka — přítelkyně Jacka Kerouaca: Akorát jsme přijeli a trochu jsem se bála, ale ačkoli sympatizuji - pouze tichýhlas má schopnost promluvit.

Redakce Thinku: Díky všem za názor.

Name Day/Svatek

Yesterday : Lucie Today : Lýdie Tomorrow : Radana a Radan After tomorrow : Albína

Magicka Muzika Roniho Size uchvatila Celý svet.
Tom Constabile Roni Size

Junglový mág, Roni Size, hovoří o slučování hudby s Tomem Constabilem.

Přečtěte si více
Recenze: Retro video hry
Imrich Bodor Max Payne

Líbil se Vám Matrix? Víte kdo to je John Woo? Noir pro Vás není jenom francouzský výraz pro  [ ... ]

Přečtěte si více
Jeďte pracovat do zahraničí
Joe Bodia pracovat do zahraničí

Dejte se do toho, ať už máte volný jenom jeden měsíc nebo celý ro [ ... ]

Přečtěte si více
Pink Moon
Keith Kirchner Charlie One, Ohm Square

Co se stane, když smícháš spoustu Jacka Danielse, lehký marlbora a surrealistickou atmosf [ ... ]

Přečtěte si více
Mantra od Dalai Lamy
Dalai Lama Dalai Lama

Krátký buddhistický pohled na život...

Přečtěte si více
Masti, masti, mastičky
Marie Sommerová Masti, masti, mastičky

Péče o pleť urazila dlouhou cestu od doby nechutného, studeného krému [ ... ]

Přečtěte si více
Sarajevo - Ještě víc světla!
Petr Ferenc město Sarajevo zničené válkou

Craig Alan West je maliř žijící v Sarajevu, kde se snaží zachycovat své dojmy z nedávné vá [ ... ]

Přečtěte si více
Reklama blbne za vás
Bohoušek Reklama blbne za vás

Není dne abych se nesetkal s reklamou. Působí na mne doma, na ulici i v dopravním prostředku. J [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.