Red Bull Mezinárodní DJský Workshop
fShare
0
Pin It

Když DJ chodí do školy...

Je devět hodin ráno a venku to vypadá na další obyčejný letní den. Ale dneska to snad úplně obyčejný den nebude. Jsme totiž v Berlíně a za chvíli vyrážíme podívat se na Red Bull Music Academy - mezinárodní DJský workshop, který tu probíhá už třetí týden a jehož se účastní i sedm DJs z České republiky.

Zatímco ostatní DJs se znaveni z předchozího večera pomalu hrabou z postelí, já spolu s DJem Blue jedeme napřed. Za chvíli jsme ve čtvrti Friedrichschein a odbočujeme z ulice do dvora, kde stojí budova na čtyři týdny předělaná na ráj všech DJs. Na lavičkách tu sedí a spolu se baví asi tři desítky mladých lidí.

Přestože pochází z mnoha různých zemí od Británie až po Litvu, jednu věc mají společnou - všichni jsou DJs. Hned jak se posadíme, přichází k nám Many Ameri, asi pětadvacetiletý chlapík, který si celou akademii vymyslel. „Mě už nebavily všechny ty soutěže o nejlepšího DJe. Taneční scéna přeci není vůbec o rivalitě, je mnohem víc o potkávání lidí a výměně názorů," vysvětluje Many a nám nezbývá než souhlasit.

Celý koncept téhle akademie tkví v tom, že nikdo není vítěz a nikdo poražený. DJové na jaře mohli vyplnit přihlášku, nahrát demokazetu a poté už jen doufat, že budou vybraní k účasti na tomhle workshopu. Vyvolení se mohli těšit, že pojedou na dva týdny do Berlína a že se tu něco dozví od lidí, kteří na taneční scéně něco znamenají. 

Letošní ročník akademie byl poprvé mezinárodní. Nakonec sem od nás bylo vybráno sedm DJs: Matrix, Gen Dilini, Hech, Milk, John Neibr, Vec a Blue.

Nikoho nezajímalo, jestli je dotyčný začátečník nebo DJská hvězda: „Hledali jsme lidi, kteří skutečně mají rádi taneční muziku, chtěli by se o ní něco dozvědět a přitom potkat DJe z ostatních zemí," říká Many Ameri.

„Berlín je sice slavný kvůli Love Parade, ale podívejte se, co se z ní stalo. Je to normální komerční akce. Náš workshop se sice jmenuje Red Bull Music Academy, ale nejsme tu od toho, abysme se bavili o energetických nápojích. Nás zajímá jediná věc: muzika."

Mezitím co si povídáme s Manym, přijíždí Claude Young, který tu za chvíli bude vyprávět, jak v Detroitu před deseti lety nahrávali první techno desky. Když sedíme spolu s ostatními DJs v auditoriu, usazeni v křesílkách popíjíme, kouříme a hlavně pozorně posloucháme Claude Younga. Jeho příběh je úžasný. „Stejně jako příběhy ostatních lektorů, kteří sem přijeli. Ať už šlo o DJ Food z Ninja Tune, který nám ukázal skvělý styl mixování nebo třeba povídání o samplerech," vypráví DJ Blue.

Po dvou hodinách střídá Claude Younga a počátky techna jiné téma: situace ve východní Evropě. Za stolkem s gramofonem sedí Josef Sedloň z pražského Radia 1 a promotérka Monika z Polska. Oba mají co říct a samozřejmě i pustit, a tak při prohlížení fotek z parties v Polsku posloucháme novou desku Ecstasy Of St. Theresa. Sám sebe se ptám, jestli tu naše scéna vůbec někoho zajímá? Ukazuje se ale, že DJové mají spoustu otázek, což nás celkem těší.

Poslední odpolední hodina je za námi. Kdo chce, může si jít půjčit všemožné mixovací mašinky a samplery a zavřít se třeba až do noci v jednom ze studií. Kdo chce dělat něco jiného, může. DJům taky nikdo neříká, co by měli dělat. Tohle je jejich prostor a jak s ním naloží, to záleží jen na nich.

Jdeme se do jednoho studia alespoň podívat: Holanďan Marvin tu právě pouští svoje desky Thomasovi z Belgie. Přestože jeden hraje tech-house a druhý acid jazz, rozumí si. V tu chvíli si vzpomenu na Manyho slova, že všechny tu zajímá prostě jenom muzika. Vypadá to, že tahle akademie funguje. 

V podvečer ještě stačíme obhlédnout nějaké ty obchody s deskami, a pak už rychle domů přichystat se na večer. Dneska v noci totiž vyrážíme do klubu WMF, kde berlínská parta Jazzanova tentokrát hostí dalšího z řady lektorů na workshopu - Gillese Petersona, který stál u zrodu acid jazzu a který dneska šéfuje značce Talkin Loud (vydávají tu např. Roni Size a Courtney Pine).

Když pak k ránu opouštíme spolu s ostatními DJs z akademie tenhle klub, říkáme si jen, že jsme v životě netušili, jak parádně si člověk může zatancovat na směsku acid jazzu a samby. V hostelu, kde bydlíme, se pak až do rána bavíme o tom, co klukům tahle akademie vlastně dala. Za dva týdny potkali pěknou řádku osobností z taneční scény a našli si nové kamarády v okolních zemích. Vzpomínám si ještě, co říkali před půl rokem, když se na tenhle workshop hlásili. Absolutně nevěřili, že právě oni by se sem mohli dostat.

Ale teď tu sedí přede mnou a z jejich očí na mě promlouvá jediná myšlenka: jestli něco děláš s chutí a láskou, povede se ti to uskutečnit. Je ale už dost pozdě, a tak jdeme spát, protože zítra bude na Red Bull Music Academy přednášet Gilles Peterson. Po zážitku z jeho dnešního DJingu si mistra acid jazzu rozhodně nesmíme nechat ujít.


- Foto: Christian Liebling & DJ Blue
The Pharcyde still kickin' it after 20-plus years!
Keith Kirchner Slimkid3 and Fatlip at Donauinselfest 2013 by Manfred Werner

Boasting a collective stream-of-conciousness flow, a shared love of freaky humor and fearless pencha [ ... ]

Are you actually cool?
Tereza Kolínková Kenny, hipster boheme

Well I'm not, so it's easy to describe what the crowd here in Prague considers "cool" to b [ ... ]

Whoa, we need to go on a mission (humanifesto #19)
Keith Kirchner Tattooed girl

Don't let the threat of painful death prevent you from celebrating!

The Hamburger; from whence it came
Joe Bodia

If you look back a few thousands of years, you'll find that even the ancient Egyptians ate ground me [ ... ]

Faith and the Tower
Michael Lennea Pieter Bruegel the Elder - The Tower of Babel (Vienna)

Faith - that monumental quality held up by the godly like a sacred wall separating them from the unb [ ... ]

A chance meeting leads to a home invasion
Ted Otis Ted Otis in action on the set

An American actor in Prague, Part 2: Home invasions, Global superstars and Captain Nemo survives

Gypsies and the Czech Holocaust
Karel Kosman

On May 13, in Lety u Písku we remember the sacrifices of the Gypsy holocaust during the Nazi occupa [ ... ]

Bushmeat: Brothers and Sisters on the Dinner Plate
Dr Paul Kail

There are around 7,500,000,000 humans on this planet.

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Bohuslav Today : Sandra Tomorrow : Bartoloměj After tomorrow : Radim

Rozhovor Klára Nademlýnská
Marie Sommerová Klára Nademlýnská

Klára Nademlýnská pracovala od roku 1989 v Paříži jako návrhářka a modelistka střihů. V  [ ... ]

Průvodce časopisu Think dívčím oblečením na snowbo...
Joe Bodia Průvodce časopisu Think dívčím oblečením na snowboard

Přiznávám, že mám víceméně stejné pocity, jde-li o specificky ženské oblečení na snowbo [ ... ]

Snaží se naše vlády skrývat existenci bytostí z ci...
Joe Bodia UFO konspiraci

Nejprve se pokusme vyzkoumat, proč by vláda něco takového chtěla dělat?

14 způsobů jak vzrušit ženu bez doteků
Jarka Fricová Kim, painted by Richard Martinez

Bylo nebylo. Jestliže v 16. století v Praze muž položil ruku na ženu, aniž byli formálně zas [ ... ]

Drogy a jejich (zne?) užívání
DJ Spejbl (Artist E) Drogy a jejich (zne?) užívání

Lidé užívali různé látky k ovlivnění svojí mysli od nepaměti a tento jev m [ ... ]

A hranice vzplála...
Jiří Němeček (Jiří Hodač - Foto: BBC)

V kauze ČT je mnoho otazníků. Záleží na informacích, dlouhodobé znalosti poměrů v naší r [ ... ]

Oranzovy embécko s bublinkama
M. Stránský Fotopozadí: Matěj Stránský

Skoro bych řekl, když se dívám zpátky na to LOVESTORY uboze natočený, jak na Petříně a na  [ ... ]

Evropské Spojené Státy?
Petra Šedinová

Denně nám tisk i další media přibližují Evropskou Unii, jako tu nejlepší a zároveňneodkla [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.