Zapomeňte na Futuramu!
fShare
0
Pin It

Myslíte, že se musíte nechat hluboce zmrazit, abyste se probudili do budoucnosti plné technických zázraků?

Otevřete oči, budoucnost je už tady a všechno se zrychluje! Prozkoumáváním prostorů nad i pod zemí jsme zjistili následující malé zajímavosti, které vznikají v době, kdy se na nás valí poslední zima tisíciletí.

Minidiskový záznamník

Tento malý 3-palcový disk o velikosti v průměru tří malých mincí nebo poloviny CD zaznamená mnohem věrnější audio nahrávky než normální kazety. Stopy mohou být paralelní. Očekává se, že brzy zcela nahradí normální kazety. Jeden obzvlášť hezký model je Sony's MZ-R50 MiniDisc.

Sony's MZ-R50 MiniDiscSony's MZ-R50 MiniDiscPříručky tvrdí: „přenosný záznamník velikosti dlaně, ideální pro doktory, právníky, pojišťovací agenty, inspektory, obchodní cestující, vedoucí obchodní pracovníky a další profesionály."

Ale o čem nemluví je, jak znamenité je toto zařízení pro zachycení vašich oblíbených DJs při práci a jak si dělat různé mixy. Na jednotku lze nadiktovat nad 100 slov za minutu s přesností 95%+. Pak si je bez problémů uchováte v počítači pro příští použití.

Digitálně nahraný zvuk je tak přesný, že ani nepotřebujete mikrofon, ačkoli k dispozici je přenosný mikrofon jak pro Sony MZ-R50 tak další mini-záznamníky, které mají dva mikrofony pro stereo. Mikrofon je vhodný, když je potřeba přesně rozeznat jednotlivé nahrané hlasy. V mono i stereozáznamech.

Celobarevné hologramy 

Profesor Chan v Lake Forest College vynalezl první světové hologramy použitím červeného, zeleného a modrého laseru zaměřeného na otáčející se předmět. Obrazy jsou velmi realistické na rozdíl od předchozích obrazů používající pouze jednu barvu.

Člun poháněný sluneční energií

Člun poháněný sluneční energií s buňkami na střešním baldachýnu přejel kanál La Manche rychlostí přibližně 4 metry za hodinu. Buňky stojí přibližně 200,000 korun. Hybridní lodě s kombinovaným pohonem na ropu a sluneční energii představují levnou formu dopravy zboží a osob bez použití drahých zásob ropy.

Jízdní kola na elektrický pohon

Sir Clive Sinclair nejznámější britský vynálezce vyvinul Zetu 2 - elektrickou baterii, kterou vybavuje jízdní kola. Stojí 5,000Kč a pohání přední kolo bicyklu na vzdálenost 8 km rychlostí 19km/h. Pak jezdec musí začít šlapat. Nabití 12 V baterie je velmi levné a baterie může být nabita 500x. Dělá to trochu hluku, ale není potřebná žádná licence, pojištění nebo odvod daní. A také moc neváží, je velmi lehká. Takové kolo by mohlo sloužit jako ideální přemísťovací prostředek v zemích třetího světa.

Levné vaření za pomoci slunce

Překvapivě jednoduchý nápad může ještě zachránit světové lesy. Spočívá v použití kusu lepenky ve tvaru obdélníku 183 x122cm. 30 cm na každém okraji je ohnuto v úhlu 45 stupňů a celé věc je pokryta aluminiovou fólií. Postaví se svisle a nádoba s jídlem se umístí před ono zařízení doprostřed. Odraz slunečních paprsků brzy jídlo uvaří.

Umělá zemina 

Jody Tishmark z Purdue University vytvořila umělou zeminu z popele vzniklého pálením uhlí. Tento popel je bohatý na minerály, vápník, dusík a sulfur. Po šest měsíců směs kompostovala. Vznikne zemina, jejíž 30 centimetrová vrstva stojí 170,000Kč za hektar, ale stále je levná, protože dobrá půda zvláště v některých částech světa stojí mnohem více. Tato technika může obnovit rozsáhlá uzemí zdevastované a suché země a přetvořit je v produktivní oblasti.

Nový pakistánský jaderný reaktor odsoluje mořskou vodu

Pákistánští inženýři vyvinuli nový těžký nukleární reaktor o síle 50 MW, který může odsolit 40 miliónů litrů slané vody denně - zařízení, které by mohlo učinit poučtní oblasti znovu zelenými. A které může zároveň produkovat léčivé izotopy, odstraňovat radioaktivní prvky z jídla a produkovat křemen pro využitá sluneční energie.

Diamantový potah

Indičtí vědci z Univerzity v Ponně vyvinuli levný způsob potahování materiálů použitím laserů s argotovými ionty pomocí vysoce stlačeného uhlíkového plynu. Výsledkem je tenký diamantový povlak. Ten zaručuje nekonečnou trvanlivost výroblů, například žiletek na holení a mnoha jiných přístrojů. Prohlašují, že tato technologie je připravena na komerční použití. Stejná technologie (s použití metanového plynu) může být použita na ochranu skla proti poškrábání.

Trubky s imitací slunečního záření

Londýnská společnost Clearvision vyprodukovala novou fluorescenční trubku napodobující sluneční záření. Při zkoušení výrobku po dobu 20 týdnů byla zaznamenána 70% redukce symptomů spojených se stresem, např. bolesti hlavy, deprese apod.

Sluneční energie

Zdá se, že Dr. Karni z Izraele vyřešil problém opravdu efektivního využití sluneční energie s nízkými náklady. Zrcadla z pole velikosti fotbalového hřiště odrážejí sluneční světlo do metrové díry ve věži. Díra má ve středu hrubý keramický materiál, který se zahřeje až na 2000 stupňů Celsia a ohřívá vzduch, který pohání turbínu. Solární sporáky, trouby a vařiče fungují na stejném principu. Tento způsob levného získávání energie by mohl přeměnit hospodářství chudých zemí a zachránit světové lesy. Stejná zařízení založená na ohřívání vzduchu sluncem mohou pohánět pumpy, zavlažovací čerpadla, vzduch a podobně.

30 nesatelitních televizních kanálů přenášených jenom vzduchem!

Británie bude první zemí na světě, která bude disponovat 30 novými digitálními satelitními kanály přenášenými po celé zemi pouze vzduchem. V současné době může být podobným způsobem přenášeno pouze pět kanálů. Pomocí digitální technologie může na základě této techniky fungovat 30 krystalově čistých kanálů. Šest z těchto kanálů bude vlastnit BBC, zbytek připadne ITV. O podílnictví s ITV soupeří dvě další společnosti: BDB, které nabízí komerčnější záležitosti a DTN, která bude mít internetové kanály, Knowledge Network s vědou a uměním, místní kanál a také kanál pro asijské země.

Diváci mají možnost se vyjádřit a informovat ITV, preferují-li její franchising s DTN. Z této nové technologie by nekonečně těžily zejména země třetího světa, které potřebují levné a spolehlivé zpravodajství. Jestliže by polovina z 16 kanálů byla věnována vzdělávacím programům, mohl by být jeden věnován i zemědělství a přetvářet venkovský života pomocí nových informací a poradenství ohledně počasí, vhodné setby, ochrany půdy.

Faxování bez faxového přístroje

Každý dnes může posílat a dostávat barevné faxy a zvukové zprávy z celého světa za pár haléřů. A to díky www.jfax.com. Ukládají a odesílají faxy doručené k nim elektronickou poštou.

Silniční/železniční nákladní vozy

Vždy vynalézaví Britové (se svým úžasným vznášedlem a dalšími báječnými záležitostmi) si k dobru připočítávají další nápad. Nákladní auto, které se může částešně změnit ve vlak menším nahuštěním gumových pneumatik a přidáním pneumatik ocelových. Nový druh hydraulického tlaku umožní lepší rozložení váhy. Gumové pneumatiky jsou za ocelovými a nesou část váhy. Díky gumovým pneumatikám je nákladní automobil schopen přemístění na koleje a zpět na silnici. Může se tak pohybovat kdekoli. Mnohé vesnické cesty budou ušetřeny zničení trhlinami způsobenými automobily s těžkými náklady.

Letadélka

Malá letadla s rozpětím menším než 3 stopy bývaly používány ke špionáži v nepřátelských územích. Nosívaly velmi těžké a velké kamery. Ale to už je dávno. Tyto kamery se natolik zlepšily a zmenšily, že je můžete přirovnat ke knoflíku na košili. Velikost motoru takového letadla se zmenšila na velikost pera. V budoucnosti budou osmicentimetrová letadélka o ceně několik tři tisíce korun rozmísťována vojáky do nepřátelských oblastí a zjišťovat detailní obraz jejich pozemního rozmístění. Stejný výsledek mohou získat i horkovzdušné balóny nebo papíroví draci. Tak lehké a maličké jsou kamery.

Rychlíky

Rychlíky uvádějí v provoz především Evropa a Japonsko. Nejnovější rychlík vyvinutý v Japonsku dosahuje rychlosti 298km/h, jeho průměrná rychlost je 256km/h a může přepravovat 1300 cestujících. Vagóny mají dvě patra. Jedou tak hladce, že se voda v hrnku nerozleje ani v zatáčce.

Nyní probíhají pokusy uvést v provoz podzemní vlaky dosahující rychlosti až 592km/h. Jestliže by na takových vlacích mohla být převážena auta a nákladní automobily a okolo každého města by byly vedeny podzemní tunely, vše by bylo mnohem levnější a snadnější než výstavba nadzemních tunelů. Dopravní zácpy by se staly jenom trpkou vzpomínkou, neboť další tunely by vznikaly souběžně s narůstající potřebou.

Swatch carSwatch carPočítače, které mají čich

Dr Krishan Persaud z University v Manchesteru v Anglii vyvinul počítač, který může rozlišit tisíce pachů a skýtá příslib fantastických výhod v diagnostické medicíně. Všechny infekce mají charakteristický pach. Vezme-li se vzorek a s trochou vzduchu se vystaví počítačovu nosu, okamžitě dojde k identifikaci bakterie a bude poskytnut odpovídající lék.

Robůtci

Japonští vědci vytvořili robůtky velikosti okolo dvou a půl centimetrů, kteří na sobě mají umístěnou kameru a jsou kontrolováni rádiem. Mohou být používaní k vyšetřování vnitřností, hledání vředů apod.

Roboti ze švábů

Švábi mohou být nyní řízeni prostřednictvím zařízení namontovaného na záda, které je nutí zahnout doleva, doprava, jít rovně, záleží na příkazu. Zařízení je napojeno na nerv v jejich hlavě. Křídla a tykadla jsou odstraněna. S videokamerami menšími než zrnko rýže se může šváb pohybovat v nepřátelském území a natáčet. Velkou novinkou je, že mají své vlastní přírodní palivo. V míru jsou velmi dobře využitelní k vyhledávání zasypaných lidí, například po zemětřesení.

BenderBenderVzorkový automobil Swatch

Dvousedadlový automobil dlouhý jenom 240 cm se spotřebou 1 litru paliva na 25 km stojí okolo 340,000Kč a v Evropě už se prodává. Ujede 110km/h, je tříválcový a ideální pro pojíždění po městě a snadné parkování.

Superbeton

Američtí vědci objevili, že když se do betonu přidá popílek a mikrokřemen, stane se mnohem pevnějším a voděvzdorným a vydrží namísto dvaceti sto let. Zejména v České republice, kde jsou četné výmoly velmi obvyklé, by takový beton mohl poskytnout výbornou službu.

Televizní modem 

Znamenitý seriál pořadů zaměřených na počítače můžete sledovat vždy v sobotu ráno na NBC. Internetová data a software obsahující hry je možné stáhnout přímo na počítač a používat je rychlostí třicetkrát vyšší než je normální televizní obraz. 4 Mb složka se otevře prostřednictvím www.pctv.com.site během dvou minut místo půl hodiny.

Se správným softwarem můžete obdržet 300Mb zpráva z Usenetu velmi rychle. Uvážíme-li existenci 200 kanálů přenášených pomocí digitálních satelitů, může být tato metoda internetového přenosu prostřednictvím televizních programů skutečně revoluční. Televizní stanice mohou například poskytovat ke stažení písničky, obrázky apod. Můžete je mít doma v počítači během několika sekund.

Energie z rostlin

Pokusy v této oblasti začínají s rychle rostoucími stromy - s vrbami. Mohou být seříznuty těsně nad zemí a během jednoho roku vyrostou do výše tří metrů. Energie získaná spálením vrb rostoucích na území jedné čtvrtiny zemědělské půdy v Británii by mohla pokrýt téměř veškeré požadavky na elektrickou energii v zemi.

Elektrické auto na 8000km

Nelly Rodriguez z Univerzity v Bostonu vyvinula nové nano trubky, do kterých lze pod tlakem uložit třikrát větší hmotnost vodíku, než je vlastní hmotnost trubek. Vodík je pak spalován a poskytuje automobilu palivo přibližně na 8000km až do dalšího nabití. Materiál, který stojí pouze 1 dolar za kilogram, může být použit celkem třikrát.

Superovladač teploty v místnosti!

Francouzští vědci přišli na konferenci v Lyonu se zprávou, že vyvinuli nový bílý prášek z lithia, berylia a vodíku, který zajišťuje stabilní teplotu 25 stupňů Celsia v místnosti. Znamená to, že elektrický proud může být používán beze ztrát. Zároveň toto zařízení uchovává nadbytečnou teplotu a vydává ji, když je potřeba, ušetří tak domácnosti velké výdaje.

Elektrická auta na leasing

Společnost General Motors začala nabízet prodej elektrických aut v Kalifornii na splátky už od 15,000Kč za měsíc. Dosahují rychlosti větší než 144km, což je na pojíždění po městě více než dost. Výdaje na znovunabíjení jsou haléřovými záležitostmi. Ušetří se tak skutečně velké výdaje za pohonné látky. Baterie potřebují dobít každé tři roky. Ale mnozí je považují za nebezpečné, protože jsou tak tiché, že je chodci neslyší. Potřebovaly by být doplněny nějakým umělým zvukem!

Podzemní vytápění silnic

Výměnné tepelné pumpy, které čerpají vodu z hloubky 10-30 metrů, ohřívají v zimě silnice v některých částech Japonska a zmenšily tak počet dopravních nehod téměř na nulu. Je to mnohem levnější opatření než čištění silnic od sněhu. Mohlo by zároveň učinit rozsáhlé části Kanady obyvatelnými. V zemích, kde je neustále horko, může být tato technika použita opačně, může udržovat silnice chladnými, odčerpáváním horkého vzduchu zpod jejich povrchu. 

Vyrábění atomů antihmoty

Americkým vědcům z Fermilabu v Illinois se podařilo vytvořit antihmotu pomocí srážky atomů vodíku. Tvrdí, že tímto postupem se snadno vytvoří tisíce atomů antihmoty a bude tak možné dosáhnout rychlosti větší než světelné. Nyní se pokoušejí zjistit, zda antihmota odráží světlo stejným způsobem a jestli se chová stejně v gravitačním poli.

Robin ReliantRobin ReliantRobin Reliant má elektrickou verzi

Je to velmi oblíbená tříkolka vyvinutá v Británii. Může dosáhnout rychlosti 112km/h. Nyní existuje adaptovaná verze s elektrickou baterií o ceně okolo 340,000Kč.

Hora přichází do Londýna

Londýňané utrácejí milióny dolarů ročně za cestovné, když odjíždějí lézt po skalách v severním Walesu. Objevil se návrh přestěhovat horu a umístit ji nedaleko od dálnice vedoucí do Londýna. Odhaduje se, že výdaje za tento projekt budou vyrovnány ušetřením za výdaje na cestovné během několika málo let. Lidé z města budou mít možnost lézt po skalách, aniž budou nuceni příliš daleko cestovat. Ovšem pokud se tento nápad ujme.

Bydlení pod zemí

Tato myšlenka se stává stále populárnější, neboť teplota pod zemí v hloubce okolo 20 stop je konstantní - 21 stupňů Celsia, takže budovy pod zemí by nebylo třeba ohřívat ani ochlazovat. Zásoby vzduchu mohou být zajištěny ventilací. Solární panely mohou odčerpávat spodní vodu. Dokonce i rostliny mohou být pěstovány pod zemí s použitím těch správných reflektorů. Rozsáhlá území kamenné pouště v jižní Asii se mohou přeměnit na sídliště. Jakmile jsou jeskyně/ domovy jednou vykopány, jejich údržba je snadná. V Austrálii byly takové příbytky užívány horníky v poušti. Tříložnicové byty tu existují už více než 50 let a stávají se stále populárnějšími. Jestliže potřebujete další místnost, začněte kopat...

Létání pod vodou

Podvodní letadlo je druh skafandru s velkou bublinou kolem hlavy. Pilot v něm letí vodou, než mu dojde skrz vodu. Jestliže mu dojde pohon, letadlo se vynoří na povrch! Je to levná záležitost a revoluce v průzkumu mořských hlubin. Pokusy začaly v Americe.

Diamanty v laboratoři 

Yogesh Vohra, vědec z University v Alabamě vymyslel způsob, jak by rostly diamanty. Pozitivně nabitý silikonový roztok je nakapáván do diamantového roztoku nabitého negativní energií. Vznikne tenký povlak. Vše se upeče v mikrovlnné troubě, která obsahuje uhlíkový plyn. Uhlík je přitahován k diamantovému filmu a způsobuje růst diamantu, přibližně šestinu karátu každých 10 minut, je to stále dvakrát dražší než diamanty přírodní, ale ceny by měly jít dolů.

Energie z mořských proudů

Vědci přišli na způsob, jak získat energii z oceánu. Zdrojem energie nejsou vlny nebo hladina, jde o hlubinnou energii čerpanou z mořských spodních proudů. Může být získáno 50 MW energie z jednoho kilometru.

Levná doprava pro masy

Stojí pouze několik stovek dolarů, maximální rychlost je 24km/h a vypadá jako motorizovaný skateboard s dlouhým držadlem, ale ujede 120km za litr!

Taková koloběžka může být ideálním vozidlem pro dopravu do práce v zemích třetího světa a díky své úžasné lehkosti ochrání silnice před zničením.

Magnetické napětí

Nabeel Sherazee ze společnosti Magnetic Suspension Ltd. postavil silné elektromagnety, kde mikroprocesor mění magnetické napětí v určitém poli. Tím se mění podmínky a hmotnost předmětů.

Prvním pokusem je koule, která se vznáší vzduchem. Možná, že bude možné zvednout bez námahy těžký objekt pomocí pohybování deskou pod ním.

Videoplošná domácí projekce Phillips

Televize Phillips vyvinula novou vysoce rozlišovací obrazovku založenou na bázi plyn-plasma. Není tlustší než 10 cm. Jedná se o něco mezi počítačovým a televizním monitorem. Zařízení je to poměrně drahé, srovnatelné s cenou automobilu, cena se pohybuje okolo 510,000. Ale je obrovská, poskytne vám doma stejný dojem, jakého se vám dostává v kině. Nejlepší je dát si to do koupelny!

3D Image 

Dr Elizabeth Downing ze Stanford Univerzity uspěla ve vytvoření třírozměrného obrazu, který je možné obejít. Jako ve filmu Total Recall, kdy Sharon Stone bere tenisové lekce.

Červené laserové paprsky se protínají v určitém bodě v krychli a ionty vzácných kovů absorbují paprsky a vysílají viditelné červené, zelené a modré světlo. Obraz má potom transparentní podobu.

Podzemní vesnice

První podzemní vesnice na světě je ve výstavbě v Newarku poblíž Nottinghamu v Anglii. Všechny domy budou pod zemí a na střechách se bude pást dobytek. Výstavba takových domů je levnější a také nespotřebují skoro žádnou elektřinu ani plyn na vytápění či ochlazování. Větrné mlýny na střeše je budou zásobovat tou trochou nezbytné energie. Vesnice je již skoro hotová. Například četná místa v kanadských horách by tak mohla být učiněna obyvatelnými.

Zeitgeist humanifesto 50
Keith Kirchner Nigel at Klub X back in the day (photo: Jeffree Benet)

It amazing to look back and see the speed of the changes that have taken place in Prague over the la [ ... ]

Who really rules the world?
David Icke

The Conspiracy illuminated by the Author of The Biggest Secret, David Icke...

Artists of the Expat Age: Jesse Littell and Holly ...
Think Magazine "Dumb" (self portrait by the artist Jesse Littell)

Prague over the years has been known for producing some very inspired artists, and from the pool of  [ ... ]

Do they drink a lot in Prague?
Casey C. Drinks ahead!

A friend of mine celebrated her 21st birthday in Prague a while back. The evening's end was signaled [ ... ]

Outlaw rebels; Fugazi
Keith Kirchner Fugazi promo image

Since its birth, rock 'n' roll has been a music worm-eaten with the myth of the lone, outlaw rebel.  [ ... ]

Feeling La-Di-Da
Jeffree Benet DJ Ladida at Future Scope w. Deborah De Luca @ Boogaloo, Zagreb

As a female Deejay in a world dominated by men, Deejay La-di-da is a bit of an enigma.

General Smedley Butler on the Trump Game
Jeffree Benet Whose conning the conman?

Grab the popcorn boys and girls, and head to your nearest bunker to catch the biggest conman in the  [ ... ]

A Plague of Locusts Upon the Earth
Dr Paul Kail

Even the most abnormal situation can seem normal if you have grown up with it. After all, what con [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Tereza Today : Havel Tomorrow : Hedvika After tomorrow : Lukáš

Viva la Mexico!
Pavel Jirat

Tak jsem se zase jednou vrátil ze země „machos“ a tekily. Tenhle rok jsme se rozhodli jet až  [ ... ]

Sport: Mountainboard a Florbal
Eva Kolářová Mountainboarding

Před třemi lety vznikl v Americe nový - extrémní sport mountainboarding.

RADIUM.NFO - Released Tracks
Barbora GregorováRADIUM.NFO - Released Tracks

Rudě červený obal brněnské formace Radium.nfo vyzařuje velké množstv&iacut [ ... ]

Vukovar
Petra Matušinová Vukovar

Válka ještě neskončila...

Zavřete oči, odcházím
Petra Matušinová Vladimír Mlynář

Začal jsem raketově a ještě se z toho furt nemůžu vzpamatovat...

Udělej si sám - Jste na volné noze
Stefanie Ovamannová Jste na volné noze

Co to znamená být podnikatelem? Znamená to vést svůj vlastní podnik. Znamená to svobodu. Znam [ ... ]

Pomáhám tělu i duši
Helena Chvojková MUDr. Vladislavem Dolgušinem

Když jsem si přečetla na tabuli před prodejnou zdravé výživy pobl [ ... ]

Třeštění ve dvou...
Roman Dvořák Třeštění ve dvou

...ano, není-li pozdě.

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.