The original white edition of the UK built Intimidation Apex from the 90s
fShare
0
Pin It

Firma Intimidation představuje Apex Mixer.

TYP
Mluvím k vám, fajnšmekři a `DJ` typové. Firmu Intimidation asi znáte z jejich úspěšné nabídky mixérů z `Blue` série. Spolu se sériemi `Don` tyto pulty konečně zjevily novou vizáž na mapě kvalitních mixpultů za relativně rozumnou cenu.

Jejich součástí je například tzv. kill switch, ztrojený vypínač, který v poloze OFF uloží daný track se zvláštním ovládáním basů, středů a výšek… a zároveňumožní třeba vyblokování šlapáku a přitom zachování například synthu a high hatové struktury.

Pak tam jsou také spínače VCA, které na rozdíl od zajetých technik umí nasimulovat pro lidské ucho nepostřehnutelný quick fade, kde místo toho běžná lajna obdaří rychlým a násilným přerušením signálu, které my - uživatelé MTX a Gemini - tolik milujeme. Takže shrnuto - Intimidace konečně stanoví odpovídající standard pro technostylové mixpulty.

CENA
V obchodě zaplatíte za Apex kolem 12 000 Kč - cenu, o které se vzhledem k možnostem přístroje skutečně dá uvažovat. Za řádově podobnou cenu obdržíte obdobnou kvalitu snad jen v podobě těch nejlevnějších pultů od firmy Furmahn a i tam vás pak stojí o takové dva tisíce více.

ÚDAJE
Apex je mixér stylu "battle," to znamená - je kompaktní, nevelký (23 cm x 23cm), obsahuje funkce všech profesionálních mixérů - tedy kromě horizontálního cross faderu. Každý kanál má svůj vlastní gain, který většinou můžeme nechat naplno a k ovládání hlasitosti pak použijeme pre-fade gain s dvěma optickými kontrolkami, jednu pro úroveňa druhou pro případné klipování.

A s těmito malými pomocníky se nakonec obejdete i bez optického displeje. Na každém kanále najdete mezi PFG a gainem možnost klasické trojekvalizace. Takže pro ty z vás, kdo ekvalizér hodně používají, je toto vskutku výhodné. Není třeba dát na rady superstar DJů, že potřebujete 489 laditelných frekvencí - víte-li alespoňtrochu, co děláte, pak vám tento typ bohatě stačí. Otočením knoflíku doleva můžete "zamést" patřičnou frekvenci podle ucha.

A v porovnání s ostatkem v podobné cenové skupině nutno říci, že APEX dnes drží trumfy. Rovněž crossfader nemá chybu a je s ním radost pracovat. Zvuk má hladkost a je precizní, také díky vbudovanému, již zmiňovanému VCA. A pak ještě jedna výhoda - porouchá se-li vám fader, tak Intimidation jej zadarmo opraví nebo vymění.

VYCHYTÁVKY
Osobně nejsem fandou přídavných vymožeností na mixpultech. Samplery mne nikdy neohromily a každý z nich použitý nápad za dvacet minut stejně zevšedněl. Apex nám nabízí menší škálu, nicméně těch několik co nabízí nejsou špatné. Je tam například malý stereoflanger a phaser, které můžeme i kombinovat opět s optickou kontrolkou signalizující aktivaci.

Poměr aktivace umožňují dva otočné knoflíky graduálně. Další efekt je tzv. mincový "Slaughter Chamber." K jeho aktivaci musíme spustit také phaseový generátor. Základním prostorem této SC je běžná phono lajna se spínačem. Pro scratchování je toto velice efektivní, přestože daný efekt se váže k celému signálu.

Dalším knoflíkem potom možno regulovat cutrate od pomalého až po extrémně rychlý. Vybaveno též dvěma "punch-in" butonky, které se nacházejí po stranách crossfaderu a jsou perfektní pro mixážníky typu "slap happy," ke kterým patřím i já.

Také použitelné pro fader scratching, máte-li ohebné prstíky. Pak tam ještě máme ovladač na panorama a tady pak má Apex výhodu zachování basů na obou kanálech, kteréžto je lidským uchem těžko postřehnutelné. To samé pak se středami a výškami.

ZÁVĚREM
Kolik nám Apex nabízí a za jakou cenu - určuje jasně jeho pozici v pozitivní hemisféře mixpultů, alespoňco se výhodnosti týče. Pro ty z vás, kteří si v blízké době chtějí jeden pořídit, můžeme Apex doporučit jako vhodnou alternativu k MTX/Gemini/Numark-ově stylovaným pultům.

Zmiňované typy naopak oplývají často zbytečnými vymoženostmi a také se rychleji a snadno pokazí. Protiprachově designovaný (kromě faderu, který, jak zmíněno, firma vymění) Apex je schopen sloužit dlouho a spolehlivě. Sami se přesvědčte v kterémkoli obchodě s audiovizualitami.

On the home front: Finding an apartment in Prague
Luke Salkeld Finding an apartment in Prague

Cheerful little Kafka once described Prague as having claws, and if this is true, they certainly hav [ ... ]

NASA Mooned America: Did man Ever land on the Moon...
Karl Rotstan NASA Mooned America: Did man Ever land on the Moon?

Did man really walk on the Moon or was it the ultimate camera trick, asks David Milne?

Saying 'Goodbye' to War: Think meets Czechia's Che...
Micah Jayne Daniel-bek Dagaev

Without a doubt, there are worse places to be today.

The New Czech: Recipe for Success
Angus Mathews

Boring job? Crappy car? Ugly wife? Don't worry, help is at hand! Just follow these simple steps and  [ ... ]

An Adventure in Predatory Club Life
Gavin Bellour

Fade in: late night dance club... Prague, Czecho Republic.

An Exercise in Social Control: How company policie...
Author Unknown 5 ape banana experiment

Start with a cage containing five apes. In the cage, hang a banana on a string and put stairs under [ ... ]

Why Czech racism is different from Western racism
Christopher Lord Racism in the Czech Republic

We who grew up in the liberal, post-Vietnam West approach the racism of the Czechs [ ... ]

Interview with DJ Pavel Bidlo
Joe Bodia

One of our best contemporary DJs can proudly declare that he helped write the history of the Czech d [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Tereza Today : Havel Tomorrow : Hedvika After tomorrow : Lukáš

Rozhovor s Saši Gedeona
Eva Kolářová Saša Gedeon

Saša Gedeon Narodil se v roce 1970 v Praze, ale jelikož jeho maminka je Slovenka, žil do svých  [ ... ]

Co si počít v česku, když má člověk pocit, že se z...
Jarka Fricová

Deprese sužuje milióny lidí na světě přímo a další mili [ ... ]

Transvestita kabaret
Saša Dokiç Transvestita kabaret

Když se ptali Iggy Popa, jestli někdy spal s mužským, odpověděl: "Cel& [ ... ]

Tajemný plavec
Petr Tomaides

Náhodou jsem jednou ráno zabloudil do bazénu.

Muchow k Sv. Janovi
Michael Kyselka Jan P. Muchow

2.2.2000 se dočkala premiéry adaptace Shakespearova 'Snu noci svatojánské' v Divadla Komedie.  [ ... ]

PRIESSNITZ-ZORRO - Zero.rmxs
Barbora Gregorová

Jesenická kapela Priessnitz má za sebou za léta svého hraní už [ ... ]

MUKI - Cabin Fever
Keith Kirchner MUKI - Cabin Fever

Jednoduše identifikovatelný styl Cabin Fever.

NEGATIVLAND: „Nechte nás komunikovat!"
Jeffree Benet NEGATIVLAND: „Nechte nás komunikovat!"

Dadaistický umělec Duchamp už před mnoha desetiletími poukázal na to, že vlastní proces výb [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.