Pin It

Vlasy již dlouho nejsou pouze potřebnou pokrývkou hlavy před slunečním žárem či nočním chladem.

Pro mnohé z nás vlasy znamenají mnohem víc. Prozrazují naši povahu, životní styl a mají též schopnost dodávat či naopak odebírat sebedůvěru. Dotvářejí obličej každého z nás a častokrát bývají důležitým výrazovým prostředkem.

A stejně tak jako ostatní části našeho těla potřebují odpovídající péči a údržbu. Velmi málo vyvolených (nebo též na hodně krátko ostříhaných) si může dovolit vyskočit z postele a bez česání vyrazit do nového dne.

Abychom si tedy v tom novém tisíciletí neuhnali nějakou tu společenskou "vlasovou" ostudu, zašli jsme na pár slov k profesionálce na slovo vzaté-paní Šárce Bártové.

THINK: Zdá se vám, že české ženy obecně zanedbávají své vlasy?

ŠÁRKA: Já celá léta tvrdím, že neexistuje žena ošklivá, jenom žena neupravená. Může být hezky nalíčená, oblečená, ale pokud nebude mít upravené vlasy, tak to nikdy nebude ono. Za to může ekonomická situace, ačkoli dle mého názoru jsou kadeřníci v Čechách velmi levní.

Měli by být mnohem dražší, ale to si momentálně mohou dovolit pouze zahraniční kadeřníci se zahraniční klientelou. Pak si tu můžou chlapi dovolit dát 600 Kč a ženy 2000 Kč za ostříhání, což je běžná cena v Americe nebo v Anglii.

Ovšem za kvalitně odvedenou práci např. při barvení American color zaplatí zákaznice i 3000 Kč – to je práce na tři hodiny a více…Myslím si, že se to ale postupně zlepšuje a že lidi o své vlasy více pečují.

Neustále tu přetrvává to, že ženská si radši koupí drahou věc na sebe, než aby dala 2000 Kč za barvu a vůbec jí nedojde, že barva koupená v krámě jí častokrát neudělá krásnou.

THINK: Zařadila byste váš salón mezi 10 top salónů v Praze?

ŠÁRKA: Určitě ano. Já sama jsem pracovala dvanáct let v hotelu Forum jako vedoucí a prošla jsem spoustu školení, soutěží a různých akcí. Jsme si zde zřídili kadeřnictví a já si troufám říct, že patří mezi těch top ten. Máme tu špičkový vybavení, špičkový výrobky a svým zaměstnancům předávám veškeré své zkušenosti z oboru. Také se zúčastňují veškerých školení od firmy Wella.

THINK: Vy sama také stříháte?

ŠÁRKA: Ano, stříhám. Náš salón je zatím ve fázi zrodu, ale budeme se rozšiřovat o pedikúru, manikúru, kosmetiku, solárium a masáže (klasické, sportovní a čínské), tudíž věřím, že i v této problematické době bude náš salón úspěšný.

THINK: Jakým dalším způsobem se angažujete?

ŠÁRKA: Jsem trenérem soutěží a patřím mezi deset lidí, které patří ke Společenství vytvářející vhodné podmínky pro kadeřníky, jak soutěžní, tak předváděcí. Jsem se např. zúčastnila mistrovství světa kadeřníků v Berlíně.

THINK: Co se hodnotí na takovém soutěžním účesu?

ŠÁRKA: Soutěžní účes se nedá srovnávat s běžným kabinetním (tzn. nositelným..pozn. redakce) účesem. Je to spíš umělecké dílo. Soutěžní účes není nositelný na ulici nebo ve společnosti. Je stvořen pouze pro soutěž, stejně tak jako nějaký extravagantní model na módní přehlídce. Dbá se na módnost, barvu a hlavně na čistotu. Trendy v soutěžních a kabinetních účesech jsou velmi odlišné.

THINK: Jaké jsou trendy kabinetních účesů v dnešní době, aneb na co se klade důraz?

ŠÁRKA: Řekla bych, že nejdůležitější jsou barvy jak u pánů, tak u žen. Dá se říct, že barva vlasů začíná dominovat nad tvarem. Každý rok se objevují nové trendy v barvách i v tvarech, ale většinou ty účesy přetrvávají rok, dva, tři, ale barvy se mění každým rokem. Každý rok přinese nový odstín do módy.

Dneska největším trendem, který jsem si "přivezla" z Berlína jsou melíry-odstíny země, teplý odstíny, ve kterých nezáří červená. Letí např. čokoládový přeliv s oříškovou barvou. Úplný blondýny už dneska nejsou velkým trendem.

Všechno směřuje více do přírodních tónů. Dělají se třeba i barevné kosočtverce na hlavě, různé šachovnice, které drží na hlavě jako barva...atd. Přelivy převládají nad barvou, protože se můžou lépe měnit, zvyšovat lesk vlasu apod.

THINK: Nejprestižnější kadeřnické školy...

ŠÁRKA: Určitě v Anglii a u Francouzů, ačkoli ti mají velmi klasický precizní styl, stejně tak, jako je jejich móda. Dále Amerika a Japonci. Většinou tam, kde se tvoří móda, kde mají lidé estetické cítění, tak odtud vylétnou i trendy účesové.

THINK: Rozhoduje v kadeřnictví pohlaví - kadeřník či kadeřnice?

ŠÁRKA: Muži jako kadeřníci jsou rozhodně populárnější u žen. Ty chlapi mají zkrátka větší cit. Špičkoví kadeřníci převažují nad kadeřnicemi, stejně tak jako je to v oděvní módě např. Versace, Lagerfeld. Chlapi pro to špičkový rukodělný řemeslo mají větší cítění. Ženy jsou preciznější a mají i třeba větší cítění, ale chlapi jsou určitě odvážnější. O kadeřníky – muže je velká nouze, protože jsou "žádaným artiklem" zvláště u zákaznic.

THINK: Kdybyste měla z kadeřnického pohledu zhodnotit různé státy...

ŠÁRKA: Němci jsou rozhodně propracovaní, precizní, ale trend tomu nedají. Italové jsou svým způsobem střelení, ale taky nepatří k těm průbojným. Opravdu k těm průbojnějším patří Anglie a Japonsko. Většinou to ale funguje tak, že odněkud vylítne trend (především z Anglie nebo Ameriky) a pak šíří lavinovitě celým světem.

THINK: Jaké trendy momentálně hýbou světem?

ŠÁRKA: U mužů delší vlasy. Dredy. U žen nastavování vlasů. K nám ještě tyhle trendy úplně nepronikly, protože to není zas tak levná záležitost, všechno se musí tvrdě zaplatit. Ve světě také letí tzv. vyžehlování vlasů, na které se používají speciální žehličky a přípravky, které se používají k tomu, aby vlas nebyl poškozen.

THINK: Stalo se vám někdy, že jste někoho ostříhala a dostala jste za to vynadáno?

ŠÁRKA: Určitě se mi to párkrát stalo, ale člověk se vyvíjí a dneska vzhledem ke své praxi vím, co si může dovolit a co ne. Je to psychologie.

THINK: Cítíte se býti umělkyní, když vytváříte účes?

ŠÁRKA: Jo. Mě to děsně baví. Ráda se nechám inspirovat a s účesem si pohrávám. Pracuji u židle jeden den v týdnu a obsloužím tak 3-4 zákaznice a vyloženě mám pocit tvořivé práce. Asi jsem vždycky měla sklon k umění, aniž bych si uvědomovala, že mi to kadeřnictví k tomu dopomáhá.. Baví mě to.

THINK: Co říkáte na účesy například z předválečné doby?

ŠÁRKA: Ve 20. a 30. letech to byly ty ženský krásný. Letěly ruličky a ty účesy byly skvělý. Opakují se ostatně i v dnešní módě, stejně tak jako móda oděvní se vrací do historie, převážně do let sedmdesátých a osmdesátých.

THINK: Kdyby k vám přišla například Sinead O'Connor a žádala vás, abyste jí vlasy do pasu ostříhala na ježka...udělala byste to?

ŠÁRKA: Já ne. Přiznám se, že ne. Já bych jí udělala určitě nějakou změnu, třeba na polodlouhé, ale přistupovala bych k ní citlivěji. Doporučila bych jí, ať přijde znovu za týden, pokud by měla chuť ještě zkracovat. Lidi totiž většinou nevědí, co chtějí a pokud je to takováhle velká změna, tak ono je potřeba k tomu přistupovat opatrněji. Pokud hned vidím, že se to k tomu člověku hodí, tak se klidně odvážím.

THINK: Lze dát kadeřníka za špatné ostříhání i k soudu?

ŠÁRKA: Ano. Máme i kadeřnického soudního znalce. Častokrát si to lidi rozmyslí. Stávalo se třeba, že kadeřnice spálila zákaznici vlasy trvalou a pak to šlo k soudu. Pokud s požadavkem zákazníka/zákaznice nesouhlasím, tak ho/jí zkrátka odmítnu ostříhat. Jsem odborník a umím částečně předvídat, jak např. radikální změna v účesu může dopadnout. K extravagantním účesům jsou třeba extravagantní lidi.

The Ugly Three
J. Hurewitz Photo by Jurgen Reisch

Seen on the streets of Prague...

Mr and Mrs Booze
David O'Kelly Actor and writer David O'Kelly

We have all experienced something like it or close to it, a love affair.

Lose until you win
J. Hurewitz Seduction, keep trying until you succeed

I was sleeping with this girl when I was in college.

Hapu is for friends!
Alexander Zaitchik Hapu bar in Prague 3

Hapu (New Zealand Maori word meaning "friends") is a cozy little underground joint in Jiřího z Po [ ... ]

How to get foreigners to like you
Skeeter Gently

(or, you're right, your country IS the best in the world).

Be humble yo. (humanifesto 42)
Keith Kirchner

Behind the curtains of relationships big and small, the rumors are often true, but the embellishment [ ... ]

Pavel Žáček: Thanks for the time
Rick Jervis Pavel Žáček at the Faculty of Journalism in 1989

Up until last month, Pavel Žáček had the job that would make half the people of this country shiv [ ... ]

Timothy McVeigh's Death Row Essay
Timothy McVeigh Artist's conceptualisation of the Oklahoma City Bombing

Attention Readers: The following article originally appeared in Think #17, and was sent to us by [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Matouš Today : Darina Tomorrow : Berta After tomorrow : Jaromír

Sport: Mountainboard a Florbal
Eva Kolářová Mountainboarding

Před třemi lety vznikl v Americe nový - extrémní sport mountainboarding.

Humana People to People Movement
Marie Sommerová Humana People to People Movement

Mezinárodní organizace Humana People to People Movement byla založena v říjnu r. 1998.  [ ... ]

Veselý žert na sjezdovkách
Joe Bodia

V Sava Mates na misi: Watch Ben se na to znovu, prokazující Sava řidiči mají více zábavy,  [ ... ]

Ultramix žije dál...
Michael KyselkaUltramix žije dál...

Nulté číslo na světě Moravy a Čech ve všech kvalitních trafiká [ ... ]

Studna s Čistou vodou
Jarka Fricová Katarína Krnová

Katarínu mi představil měj kamarád před několika dny. Katarína Krnová je tanečnice, cho [ ... ]

Profil: Jiří X. Doležal
S Jiřím si povídaly Jaroslava Fricová a Eva Kolářová Jiří X. Doležal

Stojíme před domem, ve kterém bydlí „nejlepší pražský  [ ... ]

Ako to vidím ja alebo Submisívny feminizmus
M.M. AKO TO VIDÍM JA alebo Submisívny feminizmus

Feminizmus dneška má typicky preexponovaný charakter súčasných trendov.

Podpora plebejství jako program kryptokomunistů
Luděk Wellner Illustrace: Peca

Stačí komplexně se zamyslet nad zdánlivě odtažitými souvislostmi a dát si je do kontextu s n [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.