New Orleans
fShare
0
Pin It

Řeknete-li někomu, že bydlíte v New Orleansu, vzbudíte jeho obdiv a zároveň i lítost.

New Orleans, babylónská duše státu Louisiana, je městem štěstí, radovánek a nadbytku - je mekkou požitkářů. Historická francouzská čtvrť se každý den nafoukne turisty. V noci se tu pod ornamenty zdobeným zábradlím balkonů potulují účastníci všemožných konferencí, mísí se na Bourbon Street, polévají si jmenovky míchanými nápoji a jejich pohledy měří četné, přeplácané striptýzy. Každý víkend se něco slaví, takže můžete klidně zahodit kalendář a řídit se podle večírků.

Booking.com

Pod touto bezstarostnou slupkou se však skrývá neutěšená realita plná problémů. V mnoho směrech New Orleans jako město zcela selhává. Tíží jej obrovská, všudypřítomná kriminalita. Po mnoho let byla místní policie nejen neschopná čelit růstu násilných trestných činů, ale často byli její příslušníci dokonce jejich pachateli. Done­dávna byla policie New Orleansu notoricky zkorumpovaná. Oznámení v některých částech města, že „tato čtvrť je hlídána policisty mimo službu” neskýtala příliš útěchy, ale spíše vzbuzovala hrůzu. S nástupem populárního policejního ředitele Richarda Penningtona však nastal obrat k lepšímu. I když cesta k nápravě je ještě dlouhá, obyvatelé New Orleansu s opatrným optimismem doufají, že Pennington je hledaný všelék.

New Orleans je též město protikladů. Přes svůj populární dekadentní image nevázaného obžerství má nejvyšší procento dětí žijících pod hranicí chudoby v celých Spojených státech. Vzdělávací systém krachuje a bytový program je zcela nefunkční. Čtvrtě, jako Garden District nebo Uptown, se svými výstavními paláci a zjevným bohatstvím, sousedí se svrabem a rozkladem oblastí zasažených chudobou. V některých částech města, jako například University Section poblíž Tulane a Loyola, je tento kontrast vidět doslova mezi sousedními bloky. Krása a bezpečí se střídá s rozkladem a hrozbou.

Představitelé New Orleansu jsou zábavní, téměř jako vystřižení z kovbojky. My místní při čtení novin jen kroutíme hlavami a sledujeme, jak se z veřejných záležitostí stávají neustálé skandály a korupční aféry. Každý veřejný projekt dříve či později skončí u soudu. Světový veletrh v roce 1984 skončil fiaskem. Stavba kasína na Poydras Street se v polovině utopila v bankrotu a už rok se nehnula z místa. Pokus získat pro město licenci NBA ztroskotal a skončil... kde jinde než před federální porotou. Senát Spojených států pro změnu vyšetřuje starostův silný politický nástroj, časopis Life. V současné době začíná projekt zábavního parku Jazzland ve východním New Orleansu v hodnotě 76 milionů dolarů. Přeji záměru všechno nejlepší, ale myšlenka téměř nevyhnutelného debaklu mě děsí.

Dokonce ani matka Příroda není k mému rodnému městu příliš laskavá. Letní období je neskutečně horké a vlhké. Obaluje vás stísňující horko, díky kterému jste stále upocení a ulepení. Když vyjdete na ulici, připadáte si, jako byste vstoupili do myčky aut. Vzduch se nad povrchem silnice tetelí tak, že se občas objevuje cosi jako fata morgana. Teplota vyskočí nahoru již časně z rána, takže se většinu dne pečeme. Ochladí se až při západu slunce a to ne příliš.

Šaty se vám lepí. Brýle se mlží. Chcete-li přežít léto v New Orleans, bude vám hučení klimatizace znít jako rajská hudba. Naučíte se zpomalit tempo a odpočinout si. Útěchu budete hledat ve zmrzlině, ledovém čaji a pivu. Cvičit během dne je doslova smrtící. Ve čtvrti Central Business District, kde pracuji, nosí i seriózní úředníci popelín. Nosit vlnu, dokonce i tropickou, se nikdo neodváží.

Navzdory přehršlím sociálních problémů a nesnesitelným letním vedrům jsme my, obyvatelé New Orleansu, vášnivě oddaní svému městu. A nejsou to jen nekončící večírky, co nás zde drží: většina z nás přenechává francouzskou čtvrť a Bourbon Street turistům. Na Mardi Gras mnozí odjíždějí nebo přenechávají své domovy návštěvníkům. Dokonce nemáme ani žádnou zděděnou genetickou dispozici, která by nám umožnila přehlížet nedostatky města. Vyjadřujeme své, často zavrhující názory na naše město stejně hlasitě jako kdokoliv jiný. Spíše jde o pro a proti, která podvědomě vážíme.

New Orleans je často víc než jen místo bujarých a vulgárních večírků. Je krásný a krásně jedinečný - „sui generis”, jak by řekl Huey P. Long. Město nabízí malá, nakažlivá potěšení, která nakonec triumfují nad jeho problémy. Je to delikátní radost z poslechu místního swingu a be-bopu na rádiu WWOZ, new orleánské jazzové a kulturní stanici.

Je to údiv nad masivními duby lemujícími a zastřešujícími Audobe Park arkádou, pod jejíž hustou klenbou listí se prohánějí kondiční běžci a cyklisté. Jsou to procházky skrz okouzlující lipové čtvrtě v Uptownu, při kterých můžete obdivovat tamní různorodou, ale přesto charakteristickou architekturu: viktoriánské domy, řecké historické paláce, pastelové barvy a zdvižené verandy s ornamenty na průčelí. Posaďte se na široké verandě Columns hotelu, srkejte Abitu (nejlepší pivo, vařené 50 km severně od města) a dívejte se, jak tramvaje kloužou po St. Charles Avenue. Pak pochopíte, proč je New Orleans návykový.

Jídlo je samozřejmě na jednom z předních míst seznamu faktorů, vyvolávajících tuto závislost. New Orleans nedávno obdržel pochybné vyznamenání města s nejtlustší populací v celých Spojených státech. Krásné, že? Ale co byste čekali? Je to město beignet, poboyí, polévky gumbo, remulád, pralinek, bisque, muffelat a chlebového pudinku. Názvy jsou skoro tak bohaté jako jídla, kterým patří. Pokud není jídlo smažené, tak alespoň plave v másle.

Obyvatelé mají raky nejraději vařené, ústřice syrové a fazole a rýži s pálivým kořením. Dalo by se čekat, že zmíněná studie nadváhy obyvatele New Orleansu zahanbí, že je povede k sebezpytování a možná přehodnocení jejich gastronomických zvyků. Možná, ale nevšiml jsem si toho. Podle mého názoru to s nimi vůbec nehnulo.

New Orleans fun MapNew Orleans fun Map

Klikněte pro zvětšení

V New Orleansu najdete restauraci pro každou chuť i kapsu. Francouzská čtvrť se pyšní baštami francouzské a kreolské kuchyně, Antoine's a Galatoire's. Jsou to gastronomičtí dinosauři: staří, opředení legendami a zuřivě se bránící změnám, zejména těm, které by učinily jídelníček cholesterolově přijatelnějším a ulehčili svědomí hostům, kteří se snaží shodit váhu. Ve čtvrti Central Business District a ve Warehouse District najdete zařízení jako Emeril's, Graham's a Mike's, které uspokojují potřeby nejvyššího kulinářského umění.

Zanícení Orleánčanů pro dobré jídlo a zábavu však není nikde více patrné, než v záplavě obyčejných restaurací, které si potrpí na černé, dřevěné obložení stěn a pohrdají tištěnými jídelníčky. Jedna slavná restaurace v Uptownu jménem Charley's Steak House podává jeden předkrm (smažené cibulové kroužky), dva hlavní chody (filé a kotlety) a salát, sestávající se z trojúhelníkového klínu salátu připomínajícího ledovec s korunkou z rajčete. K tomu jídelníček nepotřebujete.

Další oblíbená restaurace obyvatel Uptownu, Franky & Johnny's se specializuje na smažené mořské produkty, ale jinak je od Charley's k nepoznání. Jídlo je těžké, ucpává artérie a obsah tuku a jeho kalorická hodnota se pohybují o dva řády nad obvyklou hranicí. Ale je tak skvělé, že prostě neodoláte. To platí o celém New Orleans. Má tolik problémů, dává vám nekonečně dobrých důvodů abyste ho opustili, ale pokud jste jednou okusili jeho šarm, nemůžete odporovat.

Město má také obrovské hudební podhoubí. Každý večer najdete jazz, big band, blues, zydeco, funky, rock, latinu i alternativní hudbu. Každou noc se v klubech jako Snug Harbor, New Showcase Lounge a Donna's Bar and Grill předvádí new orleánské jazzové talenty. Legendární Tipitina's, sixtýnská kaple jazzových klubů v Uptownu, nepřestává uvádět další skvělá vystoupení.

Během Jazz Festu jsem se nacpal dovnitř na vystoupení Cowboy Mouth a atmosféra byla opravdu elektrizující. A pokud se dostanete na Carrollton, vězte, že Mid-City Lanes Rock-n-Bowl nabízí hudbu i kuželky v tom nejpravějším new orleánském prostředí. Ve městě je vždy nějaký festival, takže není těžké najít hudbu zadarmo. Pokud trpíte strachem z otevřených prostranství a přesto milujete hudbu, nezapomínejte na stanici WWOZ.

Ti, co pošilhávají po spisovatelské kariéře mohou nasát bohatou literární historii města. William Faulkner tam napsal svůj první román. Tennessee Williams a Walker Percy psali o New Orleans. Bahnitá Mississippi připomíná Marka Twaina, a při pohledu na prodavače hot dogů ve francouzské čtvrti se vám do podvědomí zaručeně vkrade William Kennedy Toole se svým nezapomenutelným Ignatiem O'Reilly.

V té samé čtvrti bydlí Richard Ford a pokud se zabýváte upíry a čarodějnictvím, Anne Rice je dobře zavedená místní firma. Její přítomnost nepřehlédnete: často si podává celostránkové inzeráty v Times-Picayune, ve kterých vyjadřuje své názory na politické a sociální problémy. Navíc skoupila nezanedbatelnou část nemovitostí ve městě, včetně jednoho kláštera a katolické kaple, čímž rozvířila mnoho silných vášní. Představte si Donalda Trumpa v magické černi a se zálibou v katolické ikonografii.

Říká se, že New Orleans je poslední místo, kde patřit k aristokracii stále něco znamená. Ne že bych o tom já, jako prostý pracující něco věděl. Ale aristokracie tam žije a zdá se, že se těší velké vážnosti. Modrá krev je často nápadná, hlavně v období Mardi Gras a Debutante. Během nich je společenská rubrika Times-Picayune, stránka, kterou detektiv Phillip Marlowe z pera Raymonda Chandlera popsal jako „to, co čte, když nemá co nenávidět”, zahlcena mladými dámami v oslnivých šatech a kon­zervativními týpky ve fracích.

Víkendy patří honosným bálům pořádaným tím či oním záhadným karnevalovým mecenášem. Letos se Mardi Gras konal brzo. Zaslechl jsem nářky zasvěcených přátel, že nebude dost víkendů pro všechny prestižní společenské události, na které jsou zvyklí. Jako nestrannému pozorovateli mi tahle náhražka královského dvora připadá falešná a směšná. Ale kdybych měl možnost absolvovat jeden z jejich nevázaných večírků, srkat šampaňské a nacpat se ústřicemi en brochette, možná bych zpíval jinak. To se ale asi nikdy nedozvím.

Stručně a v hmotné podobě vyjadřuji důvod, proč žiji v New Orleans v ulici Magazine Street. Bez přehánění je to nejskvělejší ulice ve městě. Rovnoběžně s ulicí St. Charles, pouze blíž k Mississippi, spojuje Central Business District s Garden District a Uptownem a prochází kolem Audubon Parku. Po celé délce asi 60 nebo 70 bloků ji lemuje změť restaurací, kaváren, barů, starožitnictví, galerií, knihkupectví a obytných domů.

Vyjadřuje podstatu New Orleans, shrnuje jeho nejlepší stránky a ukazuje, co v něm drží jeho obyvatele. Nenajdete vyváženější a dokonalejší část žádného města než bloky mezi čísly 5400 a 5500 v srdci Uptownu, pár minut chůze od mého bytu. Jsou v nich módní kavárny, obsáhlá sbírka novin a časopisů Lenny's News, in­telektuální oáza Beaucoup Books a All Natural Foods & Deli, pro New Orleans zcela netypická restaurace nabízející zdravou a vegeteriánskou stravu. K tomu přidejte ještě galimatyjáš soukromých, specializovaných obchůdků, ve kterých koupíte cokoliv od starožitností, kostýmů, šperků a nábytku až po hračky, potřeby pro chovatele nebo květiny. Tenhle malinkatý svět sám pro sebe je to nejlepší, co v New Orleans najdete.

Před několika měsíci po šokující sérii zločinů ve městě (včetně brutální vraždy pár bloků od mého bytu) jsem se málem připojil k masovému exodu z města. Našel jsem si nový byt na předměstí. Řekl jsem svému budoucímu domácímu, že přijedu v neděli ráno a podepíšeme smlouvu. Toho dne jsem se vzbudil zmučený a unavený a při jízdě ranní mlhou na předměstí se mi začal obracet žaludek. Když jsem dorazil, nedokázal jsem se donutit smlouvu podepsat.

Stále bydlím v Uptownu a často chodím o víkendu na Magazine Street, popíjím kávu, čtu noviny a pozoruji chodce. Myslím, že mám na New Orleans návyk.


Fotky: Jeffree Benet. Lance P. Martin je advokát v New Orleans a nezávislý publicista. V roce 1996 získal první cenu v soutěži Faux Faulkner Contest za svoji krátkou povídku, která vyjde v časopisu Paris Review. V současné době pracuje na románu, pokud právě otrocky nedře ve jménu Člověka.
Barmanské kurzy
Petra Carterová

Býti dobrým barmanem, toť věru velký kumšt!

Bushmeat: Brothers and Sisters on the Dinner Plate
Dr Paul Kail

There are around 7,500,000,000 humans on this planet.

Istanbul and beyond...
Lara Golan Yeni Mosque, Istanbul, Turkey

Rich history, vibrant culture, delectable cuisine and stunning architecture await you in Istanbul, t [ ... ]

Ads that work
Jeffree Benet Logorama wins the Oscar for Best Animated Short Film

Much has been said about the upcoming IMF/World Bank meetings in Prague, by both whiny ineffectua [ ... ]

Control Me.
Michael Evans Control Me.

"We are ruled more effectively than any large group of people have been ruled in the history of the [ ... ]

Coffee: The Highs, The Lows and The Jitters
Paul Schnieder Coffee: The Highs, The Lows and The Jitters

Caffeine, ah, sweet indescribably necessary elixir, without which mornings are impossible.

5 Reasons Why the Time Is Right to Buy a Mac
Tech Desk 5 Reasons Why the Time Is Right to Buy a Mac

The trend is starting to shift from the long dominant PC platform

Who Are You Living For?
Dr. Shauntel Peak-Jimenez Who Are You Living For?

If you were to stop and evaluate your life, I mean really evaluate your life. Are you doing what you [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Bohuslav Today : Sandra Tomorrow : Bartoloměj After tomorrow : Radim

Umělec měsíce: Honza Blažíček
Eva Kolářová Honza Blažíček

Kdo to vlastně je?

Konzum jako nábozenství
Jan Tyltyl

Přišel výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (IMF) a Světové banky (WB) - insti [ ... ]

Venováno neviditelnému kondorovi
Petr Straka Machu Picchu (foto: Petr Straka)

Pablo Neruda nazval Machu Picchu - jeden z peruánských zázraků - "Pěnou kondorů".

Mezinárodní kampaň za Tibet
Michael C. van Walt Mezinárodní kampaň za Tibet

Přes milión Tibeťanů zemřelo za čínské okupace na následky mučení, hladu a během popra [ ... ]

NATALIE MERCHANT - Ophelia
Keith Kirchner NATALIE MERCHANT - Ophelia

Začala napodobováním sirény Kristen Hersh z „The Throwing Muses”, pak se jí zmocnil pocit n [ ... ]

Jeden pátek v březnu
Dita Lůffelmannová Labutí rodině

Labutě jsou jediní opeřenci, kteří neunesou ztrátu druha či družky, naposledy vzlétnou co n [ ... ]

O Minulosti A Současnosti Akropole S Jiřím Smrčkem...
Jarka Fricová Jiří Smrček

Dnes přicházím na smluvenou schůzku včas. Jirku nacházím v kanceláři ve dru [ ... ]

Vukovar
Petra Matušinová Vukovar

Válka ještě neskončila...

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.