Nový Zéland Maori
fShare
0
Pin It

Historie Nového Zélandu spadá do poloviny 14.století našeho letopočtu. Zemi osídlili Maoři, kteří vytvořili poměrně vyspělou samostatnou kulturu.

Britská násilná kolonizace, která začala koncem 18.století, narazila na jejich houževnatý odpor. Ten se podařilo potlačit teprve ve druhé polovině 19.století. Maoři posléze přijali křesťanství a evropský způsob života.

Po boku Velké Británie se Nový Zéland účastnil obou světových válek. Po roce 1945 zde zesílil vliv USA. Dnes je tato země ovlivněna též Austrálií a Japonskem.

Booking.com

Nový Zéland se skládá ze dvou ostrovů. Severního, hustěji osídleného a Jižního, který je chladnější a přírodně rozmanitější. K nim patří ještě některé přilehlé ostrovy (např. Stewartův). Na rozloze 270 986 kilometrů čtverečních žije 3,5 miliónu obyvatel a 60 milionů ovcí.

Většinu populace tvoří Evropané (74%), zbytek Maoři (10%) a Polynésané. Hlavním městem je Wellington a úředním jazykem angličtina. Jeden novozélandský dolar má hodnotu zhruba dvaceti českých korun.

Jestliže se rozhodnete vyrazit na cestu, doporučuji letadlo. 26 hodin letu stranou východní i západní však stojí za to. Mezistátní letadla přistávají v největším městě Nového Zélandu Aucklandu (Severní ostrov) a v Christchardni (Jižní ostrov). Auckland byl objeven v roce 1841 guvernérm Hobsonem.

Každé poslední lednové pondělí je věnováno oslavám objevení Aucklandu. Dnešní Auckland je fascinující multinárodní město mnoha tváří. Žijí to Polynésané, Indové, Číňané, Maorové a Pakehaové, jak tu říkají bílým. Polynésané představují asi čtyři procenta celkové populace Nového Zélandu. Dvě třetiny (80 000) těchto obyvatel pacifických ostrovů žijí v Aucklandu. Se svými devadesáti devíti tisíci Maorů se Auckland stává největším světovým polynéským městem.

Po Zélandu je snadné cestovat autobusem, vlakem, letadlem - prostě čím chcete, ale vše je dost drahé. Stopování je celkem v pohodě a Kiwis často zastaví. Pozor, jezdí se vlevo! U všech turisticky zajímavých míst jsou v blízkosti cenově dostupné hostely a kempy. V případě potřeby na těchto místech dostanete i spolehlivé informace.

Po Zélandu je snadné cestovat autobusemPo Zélandu je snadné cestovat autobusem

Jestliže si chcete přivydělat, neměl by to být problém. Pracovníků na sezónní práce, jako je sběr mandarinek, jablek, kiwi a podobně, nikdy není dost a po dohodě s několika farmáři člověk práci najde. Není to práce legální, ale úřady ji akceptují.

A je to dřina. Na cestu nepotřebujete vízum, pokud nechcete zůstat déle než tři měsíce. Když ano, vyřizuje se ve Vídni. Pobyt na Novém Zélandu se dá prodloužit na imigračních úřadech ve větších městech. Při putování Zélandem budete určitě obdivovat panenskou přírodu a nespočet ovcí.

Raritou je 104 km dlouhá pláž na východním pobřeží Severního ostrova, kde jezdí automobily a platí zde veškerá pravidla silničního provozu. Naleznete velké množství národních parků, např. Abel Tasman National park, Nelson Lakes National Park a překrásné Jižní Alpy s nejvyšším vrcholem Mt. Cook (3764 m).

parkpark

Nikdo nesmí vynechat Queenstown, kde naleznete obrovské sportovní vyžití. Nejvyšší banží jumping na Zélandě, paraglading, skydiving, rafting, moutainbiking, samé extrémní záležitosti. Chcete si zahrát fotbal? Ragby? Kroket? Všechno je možné. A k tomu také všude spousta piva!

Nejvýzamnějšími událostmi v životě Maorů jsou tzv. Hui - veřejná shromáždění, svatby a tři dny trvající pohřební slavnosti, které nazývají tangi-hangi. Tangi znamená rituální lkaní pro mrtvého a hangi znamená následnou oslavu. Rakev s mrtvým je otevřená tři dny, obklopená fotografiemi a osobními věcmi mrtvého. Plačící se shromažďují na marae, což je speciálně vyhrazené místo před domem, ve kterém mrtvý bydlel.

Tradičně je to nejstarší žena z rodu, která lamentuje dlouhým srdceryvným naříkavým zpěvem. Volá tak po návratu duše zemřelého do jeho původní domoviny Hawaiki. Waiata tangi, lkavá píseň, je obvykle originální, složená pro konkrétního zemřelého. Když kněz oznámí: „Nyní zazpíváme hymnu," rozléhá se překrásný harmonický chorál s něžnou melodí po celém pobřeží. Jediná věc, která nám tu připomene křesťanství, je poslední slovo: Amen. Pak přichází čas na oslavu.

V zemi je vytvořena velká trouba vykopáním díry velikosti krychlového metru a v ní je zapálen obrovský oheň. Do něho jsou naházeny kameny velké jako fotbalové míče. Když jsou kameny dostatečně rozžhavené, pokládají se na ně železné klece s kusy syrového masa a zeleniny, které jsou zabalené v mokré plachtovině. Jáma je poté zvrchu zakryta a jídlo je v této troubě ponecháno.

Asi za tři hodiny je jáma otevřena a vydá perfektní kumaru (sladké brambory) a vepřové, hovězí a kuřecí maso s úžasnou příchutí. Tangi není pouze třídenní pohřební oslava, je to způsob jejich života. Nikdy nikdo neví, kolik lidí se na oslavě objeví.

Není to jenom rodinná záležitost, týká se to celého kmene. Tři dny očistného a nekontrolovaného pláče nakonec vedou ke smíchu a brebentění. Vše se odehrává ve velmi přátelském a spřízněném duchu. „Má bolest je tvá bolest," ale také „Život jde dál."

Nový Zéland je vyspělá země, která hodně staví na cestovním ruchu. Vždy Vám pomůžou ochotní lidé a i potetovaní Maoři jsou docela hodní. Není se čeho bát. Stačí jen sbalit kufry, koupit letenku a vyrazit.

Street Fashion: Where did you get that hat?
Justin Hamilton Salem STREET FASHION: Where did you get that hat?

Prague winters are cold as hell, so this issue's street fashion centers on cranium wear. Take a look [ ... ]

Too much to see and do: Bargain shopping in Singap...
Laura Senior Singapore Little India Street (Photo: Julajp CC)

Not too many years ago, I would have been chilling in the area now known as Albert Street, enjoying  [ ... ]

Notes From Prague 8
Alexander Zaitchik

On the day US warplanes bombed Baghdad last month, defense and aerospace stocks closed conspicuously [ ... ]

The World Rally Championship is sick and depraved
Alexander Zaitchik Racing (or, how to drive the locals crazy)

Think's inside account of motorsport's dusty underbelly...

Prague: Why I'm here...
J. Hurewitz "Prague blue hour mystery" by Alex Drop (CC)

Imagine what five million bong-hits will do to your literary capacities.

Where in Prague? Vinohradska!
Linda Cawelti Church of the Most Sacred Heart of our Lord - This monumental modern church is a unique architectural work of Slovenian architect Josip Plecnik. It was built in 1928-1932. (Jelena Vukotic/Spectrum Pictures)

The neighborhood of Royal Vinohrady received its name because it was once the Royal vineyard of Char [ ... ]

Outlaw rebels; Fugazi
Keith Kirchner Fugazi promo image

Since its birth, rock 'n' roll has been a music worm-eaten with the myth of the lone, outlaw rebel.  [ ... ]

How to get foreigners to like you
Skeeter Gently

(or, you're right, your country IS the best in the world).

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Tereza Today : Havel Tomorrow : Hedvika After tomorrow : Lukáš

Chopte se druhé šance!
Tereza Krčálová Chopte se druhé šance!

Znáte asi ty situace, kdy vás posedne touha koupit si něco na sebe. A pociťujete to jako bytostn [ ... ]

Americká historie X
Michael KyselkaAmerická historie X

Americká historie X Je těžké sledovat titulky k filmu Americká historie X, aniž by si člově [ ... ]

Lezu po kolenou, říká Jiří Černický
Petr Pokorný Jiří Černický lampa

Narozen v severočeském sídelním městě 1.8.1966, poučen ve školách: střední uměleckoprům [ ... ]

Recenze: Retro video hry
Imrich Bodor Max Payne

Líbil se Vám Matrix? Víte kdo to je John Woo? Noir pro Vás není jenom francouzský výraz pro  [ ... ]

Skončí Cibulka v ruinach?
Jarka Fricová Cibulka, Praha

S Jakubem Špalkem nejenom o divadle...

ANKETA: VIKING se ptá
Michael Kyselka

Jaký je rozdíl mezi prknama divadelníma a muzikantskýma?

Reflex Cannabis Cup v novém!
Thinky Reflex Cannabis Cup

V pořadí osmý ročník Reflex Cannabis Cupu prošel zásadní změnou soutěže - s přihlé [ ... ]

Co je na umění tak zábavného?
Hakim Bey Co je na umění tak zábavného?

Umřelo Umění s dadaisty smíchy? Nebo snad k této sardonocidě došlo mnohem d&# [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.