fShare
0
Pin It

Je to soustavný boj o zákazníka.

Při svém výletě do krkonošského Vrchlabí jsem se snažila dopídit, kde se zdejší i cizí mládež baví a co si počíná v pátek a v sobotu s načatými večery, pokud nesedí u televize nebo nejdou do kina.

Zaznamenávám tu několik večerních či nočních klubů, jeden z nich je čerstvě otevřený Exyl, který nahradil dřívější velmi příjemnou, nicméně nepříliš navštěvovanou čajovnu. Exyl je v pohodě, ale jde spíše o bar než klub s muzikou.

Rozhodnu zeptat zasvěcených. Mluvím s Michalem Drymlem (18 let) a snažím se zjistit, co je ve Vrchlabí podle jeho gusta.

„Vím asi o pěti klubech, které tu jsou, já nejradši chodím k Maxovi. Dobrej klub je taky Konírna, tam hrajou skoro stejnou muziku jako u Maxe, ale ne živé kapely.

Nedávno tam hrál jeden DJ house a bylo tam narváno. Jsou tam asi tři nebo čtyři velký místnosti a je otevřeno každý den v týdnu. Nahoře v patře je bowling. Chodí tam lidi všeho věku, od třinácti do šedesáti. Další klub Carrera je dobrý, ale není můj nejoblíbenější.

Pak Dance City Club Lyon neboli rockáč, tam jsou diskotéky, zábavy pro děti, automaty, jde to. Další místo, Kotel, je spíš restaurace než klub, ale v pátek a v sobotu pořádají diskotéky. Většinou tam chodí spíš trochu starší lidi. Živá muzika je tu jenom u Maxe. Tam je pořád narváno, hrajou DJové a sjíždí se tam hodně kapel. Chinaski, Lunetic, Kabát, 666..."

Dr. Max tedy vede. Ptám se paní Novákově, která patří ke starší generaci, jestli zná zmíněný klub. „Jo, to je drogové doupě." Chci vědět detaily a snažím se vyptat, jaké drogy myslí a jak to ví. Nedozvím se ovšem nic konkrétního, protože paní Nováková pro své tvrzení nemá žádné důkazy, v klubu nikdy nebyla, jen se tak domnívá. Prostě se to tak říká. 

Vydávám se do Harty, což je jinými slovy Vrchlabí 3, trochu zastrčené místo, kde by patrně neznalec nehledal. Uprostřed parku za železniční stanicí vévodí kulatému dvoru ohromná budova na první pohled oku příliš neladící.

Nad vstupem je velkými písmeny, které večer svítí, napsáno jméno Dr. Max. Je devět večer a lidičky se pomalu scházejí. Dnes je tu Absolutní Party s vodkou Absolut za 29 korun, soutěží a muzikou DJe Martina Malíka.

Vstupné 35 korun. Vcházím, míjím několik profesionálních členů ochranky a žasnu nad labyrintem a členitostí budovy. Hlavní scéna trochu připomíná divadlo obklopené hledištěm ze všech stran.

DJ se chystá na produkci a na velký parket promítá barevná světla. Dá mi práci se neztratit mezi několika bary, oddělenými salónky, čtyřmi kulečníkovými stoly, restauracemi a tanečními parkety.

Jsou tu tři (taneční parkety), suterén, přízemí, patro a probíhají tu souběžně tři oddělené diskotéky.

Koneckonců programový letáček Dr. Maxe uvádí: 3 diskotéky a 7 barů pod jednou střechou! Můžete tu všechno. Stát a koukat, koupit si kusové cigáro za dvě kačky, colu za 16,-, Fernet za 25,-, dát si některý z výborných džusů, třeba se nadlábnout a pořádně si zatančit.

Teorie drogového doupěte zůstává nepodložená, nemám nejmenší pocit, že by tu o něco takového šlo. Klub u Maxe bych nazvala vším jiným než drogovým doupětem. Možná spíše pohodou s vyhlídkou. Tou je železné točité schodiště, které vede od hlavního tanečního parketu do patra.

Podaří se mi zachytit toho, kdo se o klub stará. Je to Martin Jandura (35 let) a stará se o Maxe sám. Zní to neuvěřitelně? Jo, taky mi chvíli trvalo, než jsem to vstřebala. 

„Jsem tu šestým rokem a rok to mám v nájmu. Taky tu bydlím. Zaběhlo se to okamžitě, já jsem nějaké zkušenosti získal z pobytu v Kostarice, ale ani ze začátku jsem neměl vážné existenční problémy.

Ale nepopírám, že je to soustavný boj o zákazníka. Ve Vrchlabí vznikají nové kluby, ale nevím, jak se všechny uživí. Mně se to zatím daří celkem snadno, lidi prostě chodí. Klub je otevřený jenom v pátek a v sobotu, ale jako hotel budova funguje i přes týden.

Mám 22 lůžek, na osobu a noc stojí přes týden 200 korun a přes víkend 250. Spolupracuju dlouhodobě se společnostmi Absolut Vodka, Red Bull, Four Roses, Tequilla a podobně. Oni pomáhají mě, já pomáhám jim.

Program vybírám podle sebe, někdy se přikláním k žádostem, které dostanu do lidí třeba přes Internet. Každý měsíc mám živou kapelu, i když to nejde tak dobře jako dřív, protože lidé nemají peníze a kapely zdražily.

Teď plánuju na konec března Metallicu Revival, na duben Žlutého Psa. Pátky jsou tu slabší, ale soboty jsou výborný, lidé se sjíždí z okolí, Hradec Králové, Jičín, Boleslav, Nová Paka.

Minulý rok jsme se umístili v rámci republiky na druhou pozici v anketě Nejlepší diskotéka v kategorii nad 600 lidí. Doufám, že letos budeme první! (Uvidíme! Bude-li pravda, napíšeme o tom.)

Diskotéka tu znamená techno, house, rock, český věci, všechno dohromady. Záleží na lidech. DJe si vybírám z Prahy a z lokálních. Nebo z rádií Zlatá Praha a Černá Hora. Abych nezapomněl, pražský Popron Music tu dělá každý měsíc výbornou party. 

Problémy s drogama nemám. Já jsem zásadně proti drogám, když někoho objevíme, musí okamžitě ven. Ale nestává se to často. Takže vážné problémy nemáme. Vyřešeno." Svědčí o tom i heslo na propagačním a programovém letáčku klubu: Pomozte nám v boji proti drogám! 

Obdivuju Martinovo nadšení a držím mu palce. Je za tím vším obrovský kus práce a návštěvníci to zjevně oceňují. Pokud se vydáte do Krkonoš, nenechte si Dr. Maxe ujít!!!

Jeďte pracovat do zahraničí
Joe Bodia pracovat do zahraničí

Dejte se do toho, ať už máte volný jenom jeden měsíc nebo celý ro [ ... ]

Nancy Braun asks: What is sexy?
Nancy Braun Ground Zero Cafe, Haight Street, San Francisco

I'm thinking of an old Rod Stewart video. The one where he's in some bar (wearing what I now kn [ ... ]

Fashion: Jacket Trends for Winter 2016
Kay K Puff Jacket fur lined hoodie by Roberto Trombetta

It might be a bit early to feel cold, but it's never too early to speak of wintery trends. We are al [ ... ]

The way fascism can begin
Aasif Mandvi The way fascism can begin

In the coming days, commentators will attempt to normalize this event. They will try to soothe their [ ... ]

Artists of the Expat Age: Jesse Littell and Holly ...
Think Magazine "Dumb" (self portrait by the artist Jesse Littell)

Prague over the years has been known for producing some very inspired artists, and from the pool of  [ ... ]

Snowboarding; Getting Started
Andrew Ching Snowboarding; Getting Started

Ahoy, the winter is upon us and already it is expected to bless us with luscious condition [ ... ]

Love is the answer (Humanifesto 37)
Keith Kirchner Einstein was right!

Did we leave Babylon, or were we spit out? Is this press pass valid? Are you going to finish those b [ ... ]

Post-Industrial Propaganda: How Does It Work?
James A. Baldwin David Foltz by Jeffree Benet

From Russian troll mills spewing out fake news to old school CIA trickery in Cuba, the world is awas [ ... ]

Read more...

Name Day/Svatek

Yesterday : Bohuslav Today : Sandra Tomorrow : Bartoloměj After tomorrow : Radim

S Nikkitou nejen o barvách...
Jarka Fricová Nikkita

Nikkita je módní návrhářka. Má za sebou už desetiletou praxi. Pracovala na divadelních kost [ ... ]

Drogba vs. Messi v #EpicFood kampani tureckého let...
Jeffree Benet Drogba vs. Messi in Turkish Airlines #EpicFood campaign

Už jste viděli dnes všudypřítomné reklamy turecká letecká představovat Lionel Messi? Pokud  [ ... ]

Něco málo o... General Kryshpeen (reggae a dub)
Eva Kolářová General Kryshpeen

Již v dětství pořádal doma party - pouštěl svým malým spolužákům "Holky z naší školky [ ... ]

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
Vlastimil Beránek Filmový festival Karlovy Vary

Zůstat v letem rozpálených ulicích Prahy nebo se vydat do lázeňského města žijícího non-s [ ... ]

Styl Kiosk
Anna Koslová Styl Kiosk

Styl novinky a další ...

4 HERO - Two Pages
Keith Kirchner 4 HERO - Two Pages

Třetí nahrávka od tajemné skupiny drum and bassových hlav, která úzce spolupracovala s Roni S [ ... ]

Rozložený Harry (Deconstructing Harry)
Joe Bodia

Jednou do roka s přesností hodinek Woody Allen napíše, zrežíruje a obvykle i obsadí hlavn [ ... ]

Techno na louce aneb Stará Huť 98
Jakub Trnka

 V pořadí již pátý ročník Free techno festivalu proběhl ve dnech 30. 7.- 3. 8. 1998 na lo [ ... ]

Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.