Welcome to Think Magazine!

(Foto: Subodh Bharati)
Pin It

Když proslulí desperáti Butch Cassidy a Sundance Kid přijeli vlakem do Bolívie, aby se zde ukryli před svými pronásledovateli, nebyli z naskytnuté podívané právě nadšeni.

Viděli ošumělé nádražíčko, chudou indiánskou vesnici, kde se volně procházely lamy. Sucho, kaktusy, poušť...

Dle mého názoru se nedívali dost pozorně. Bolívie má svůj specifický půvab. ¤íká se, že krásné dívce můžete pocuchat vlasy, navléci ji do starého pytle s otvorem pro hlavu a polít ji kbelíkem špíny, přesto zůstane krásná.

Její území patří mezi civilizační centra Jižní Ameriky. V prvním tisíciletí byla nejvýznamnější kulturou Tíahuanaco, která se ve 14. století stala součástí říše Inků.

Po dobytí říše Španěly a během staletí španělské nadvlády tady propukla četná indiánská povstání. Počátkem 19.století značně zesílily národně osvobozenecké boje, které později vedl Simon Bolívar, jenž se stal roku 1925, po vyhlášení samostatné republiky, prvním bolívijským prezidentem. Právě po něm získala země svůj název.

Bolívie je převážně zemědělským státem s rozvinutým těžebním průmyslem. Pěstuje se zde hlavně kukuřice, brambory, rýže, bavlna, cukrová třtina a koka. Těží se cín, zlato a stříbro.

Obyvatelstvo tvoří ze 42 procent Indiáni (Aymarové, Kečuové, v džungli Guarané), zbytek jsou mestici a kreolové s bělochy. Povětšinou katolíci.

Už sama cesta z Peru do Bolívie od jezera Titicaca de La Pazu stojí za vidění a prožití - je nádherná. Blankytně modrá hladina jezera, kolem které se vypínají hnědé stěny hor, až k věčně bílým vrcholům Nevados, je pohádkovou podívanou, na kterou se nezapomíná.

V La Pazu, který se rozpíná po horských úbočích v rozmezí nadmořských výšek 3300 až 4000 metrů, žije 1,5 miliónu obyvatel a je největším městem Bolívie. Je hospodářským, politickým a kulturním střediskem země a sídlí tu vláda. Město bylo založeno Španěly v polovině 16.století na místě indiánské vesnice a dodnes takovou nevázanou obří vesnici připomíná.

Viděl jsem zde tolik dentistů a prodavačů toaletních papírů, že jsem ihned pojal podezření vůči zdejšímu jídlu. Buďto mi zkazí zuby nebo žaludek, říkal jsem si. Možná obojí... Mé obavy se však ukázaly jako naprosto neoprávněné a několikrát jsem si dokonce výtečně pochutnal.

V La Pazu je také dost pokoutních prodejců klasických "šípáckých" trilobitů. S výrazem tajuplnějším než Verneův ostrov je tahali z kapes v každém druhém průchodu. Kupodivu odpověď, že pocházím ze země, kde je toho plno, docela zabírala a prodejci se vydávali pátrat po dalších naivních gringos.

Bolivijské dámy, foto: Aaron FellmethBolivijské dámy, foto: Aaron Fellmeth

Velice zábavnou kapitolu, samu pro sebe, tvoří zdejší doprava. Z pohledu Evropana zde vládne kouzelná dopravní anarchie a přejít v La Plazu silnici se rovná malému dobrodružství. Důležité jsou hlavně dvě věci - držet nohu na plynu děj se co děj a ustavičně troubit.

Booking.com

Když mine půlnoc a zběsilý tep města se přece jen malinko zklidní, v dopravě jsou stále důležité dvě věci - držet nohu na plynu děj se co děj a ustavičně troubit. Ráno sice potkáte některá z těch aut, která vás včera málem přejela, odpočívat na chodníku na střeše, ale na jejich místa rychle naskočí jiná a s ještě výraznějšími fanfárami.

Potom je dobré navštívit rozsáhlý trh čarodějnic v chudinské části města, které vám velice rády prodají nějaké to kouzlo pro štěstí přímo na míru, ať už v podobě nápoje, směsi bylinek, čarovného amuletu nebo vysušeného lamího embrya.

Zkrátka a dobře, La Paz je navzdory svému mírovému názvu po čertech živým městem a v jedné z mnoha zdejších hospůdek, kde se podávají především pečená kuřata s několika druhy rýže, okou (druh brambor, které vypadají jako mrkev a chutnají jako jedlé kaštany) a malými oranžovými banány, lze najít český nápis: "Dnes večer jsem tu byl šťastnej!"

Name Day/Svatek

Yesterday : Alžběta Today : Nikola Tomorrow : Albert After tomorrow : Cecílie

5 vteřin pro lásku
LN 5 vteřin pro lásku

Krutá odplata
Má středoškolská láska a já jsme spolu na škole chodili tři roky, než jsme s [ ... ]

Přečtěte si více
Drogy a jejich (zne?) užívání
DJ Spejbl (Artist E) Drogy a jejich (zne?) užívání

Lidé užívali různé látky k ovlivnění svojí mysli od nepaměti a tento jev m [ ... ]

Přečtěte si více
Koketování s nesmrtelnosti
Vít Hradec Koketování s nesmrtelnosti

Ještě donedávna znamenala smrt poslední mezník lidského bytí, závěrečnou k [ ... ]

Přečtěte si více
ANTHRAX - The threat is real
Keith Kirchner ANTHRAX - The threat is real

Ta hrozba je reálná, bu bu bu!

Přečtěte si více
TICHÁ DOHODA - Válcovna vkusu s.r.o.
Tomas Otradovec TICHÁ DOHODA - Válcovna vkusu s.r.o.

Tichá dohoda. To je téma samo pro sebe. Pro někoho ojedinělá skupina snažící se jít s dobou [ ... ]

Přečtěte si více
Jak je skvělé být ...
Think Magazine Jak je skvělé být ...

Svet se zmensuje, divne smrdi a myslim, jestlize uz mame sdilet planetu s nekolika biliony cizince, [ ... ]

Přečtěte si více
Finsko: Vřelá studenost tisíce jezer
Helena Chvojková Finské ženy jsou krásné a přátelské

Když si chcete v zimě uhnat depresi, jeďte do Finska. Mráz a tma se o to postarají.

Přečtěte si více
Kam zmizely dobré mravy?
Jeffree Benet Mono tramvaje

Elitáři bezpochyby nastolili v historii etiky tvrdou linii. Nicméně, její základní principy n [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

  "Since 1996 Think Magazine has been a catalogue of trendiness masquerading as deep thought, featuring investigative journalism and popular news and as a sociological resource for music, art, fashion, subcultures and the occasional crazy conspiracy theory..." (In Czech & English)

Be interesting. Think.