MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Umělec měsíce: Honza Blažíček Kdo to vlastně je? ...

fShare
0
Pin It

Je pátek 16.dubna, něco kolem sedmé hodiny ráno. Sedím u snídaně a najednou zazvoní telefon. Nadávám, kdo může volat tak brzo. Ve sluchátku se ozývá špatná čeština Iriny A., členky TEATRU NOVOG.O.FRONTA

Chvíli spolu hovoříme, potom pokládám telefon a zároveň vřeštím radostí. V úterý čtyřiadvacátého s nimi totiž odjíždím na šňůru po Belgii. Berou mě s sebou jako fotografku.

TEATRE NOVOG.O.FRONTA je jeden z alternativních souborů, který se řadí mezi nejpozoruhodnější a nejkvalitnější undergroundová pohybová divadla světa. TNF vznikl v roce 1993 v St. Peterburgu.

Iniciály G.O. představují jejich náklonnost k novosibiřskému hnutí Graždanskaja oborona (Civilní obrana), která dříve než se zformovala v hnutí, byla uměleckým sdružením. Byla to jedna z hlavních uskupení ruského undergroundu.

Teatr založil Aleš Janák, absolvent ALD DAMU spolu s Irinou Andrejevovou, drobnou uralskou židovkou. Potkali se v ruském Petrohradě a začali spolu intenzivně spolupracovat. Během doby, po kterou divadlo existuje, se u nich vystřídalo několik herců různých národností, Korejci, Španělé, Japonci, Francouzi a jedna černoška. Málokdo však vydržel každodenní několikahodinový trénink déle než pár měsíců.

Jejich fyzická příprava svou náročností téměř přesahuje lidské možnosti. Nyní jsou stálými členy Aleš, Irina a Moravák Vítek, který jediný nepolevil. Jejich představení, kterých není málo, například jedny z prvních Vremja Durak (Čas hlupák), Fabrika lidí, Očima vlka atd., jsou hluboce emotivní a někdy vstupují až za hranice reálného vnímání.

Představení se pohybují v oblasti abstrakce, pantomimy, scénického tance i cirkusového prostředí. Vyznačují se strhujícími divokými scénami v hektickém rytmu náhle zlomenými v ticho přerůstající v napětí plné děsivých gegů, úzkosti, opilství, syrových a mrazivých scén, kde se nahá těla zmítají v křeči a pohrávají si s ohněm.

Na síle tomu dodávají scénická hudba, obtížná a fyzicky velmi náročná čísla, často hraničící s riskantním sebeohrožením, světelné efeky a samozřejmě jejich vyholené hlavy i obočí. Jejich představení jsou prostě fascinující, šokojucí a ohromující…

Během týdne, který jsem s TNF v Belgii strávila, jsem měla možnost nejen každovečerní neskutečné úchvatné podívané, ale zažít něco, co se mi vrylo hodně hluboko do paměti. Pochopit kus z nich, na čas dýchat Teatrem, zážitek, který mě posunul někam dál, někam jinam.

Bez přestávky a vydechnutí každý den stavěli scénu a každý večer hráli. Další den brzy ráno se putovalo o dvěstě kilometrů dál. Vystoupení se odehrávala na různých místech, v prostorách punkového klubu, vyklizené továrny, na klasickém jevišti i ve squatu. Unavení, strhaní a přesto schopní vložit do každého představení energii, sílu a emoce.

Stylem jejich života je, že jsou neustále na šňůře. Teatr již vystupoval po celé Evropě i mimo ni. A všude jim tleskají.

V Belgii se hrála dokola jedna performance s názvem Olověná mlha. Před začátkem každého představení si prostřednictvím očí a stiskem ruky umocní své pocity, popřejí štěstí a během několika vteřin si prožijí něco jako rituál. Představení může začít.

Bláznivý kabaret rozehrává svou show, herci si vbodávají nůž do svých polystyrenových břich, během vystoupení tancuje smrt, pije se vodka, kouří cigarety, promítá se černobílý starý film a nechybí tu ani výstup s ohněm. Ve zlomku vteřiny se chaos změní ve statické scény ticha. Napětí vzrůstá, nastává pasáž, kde skoro nahé postavy s vyholenými lebkami splývají v jednoho ducha.

Scéna se mění v Apokalypsu, syrová muzika se vrývá až do morku kostí. Těla herců se změní v pouhý kus masa. Náhle je vnímáte jen jako živý lidský materiál, nahá těla = maso.

Koukáte s otevřenou pusou a nevíte, zdali si přejete, aby to šílenství skončilo nebo nikdy nepřestalo.

Úplně vás to vtáhne, pohltí a vy se nebráníte. Podléháte tomu, mrazí vás po celém těle, sugestivnost představení vás zasáhne. Nezapomenutelný a jedinečný zážitek. Po skončení této krece byli Aleš, Irina a Vítek několikrát vytleskáni před oponu, přesto z nich byla cítit nespokojenost s tím, co předvedli.

Vždy se probíralo, co lze příště udělat jinak a lépe. Každopádně pro mne to byla neuvěřitelná a ohromná zkušenost zažít s nimi alespoň jeden týden.


- TEATRE NOVOG.O.FRONTA

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Havel Today : Hedvika Tomorrow : Lukáš After tomorrow : Michaela

Co čekáte nás nečeká?
Blanka Hucatova Co čekáte nás nečeká?

Tento rok se pomalinku chýlí ke konci, již mťůžeme krásně odpočítávat dny do konce tohoto [ ... ]

The Fall
Michael Kyselka The Fall

„The Fall jsou nejlepší kapelou na světě. Od roku 1976 vydali 25-35 desek (z&a [ ... ]

Jak se tak dívám...
Michael Kyselka

Jediná věc nám všem společná je láska.

5 vteřin pro lásku
LN 5 vteřin pro lásku

Krutá odplata
Má středoškolská láska a já jsme spolu na škole chodili tři roky, než jsme s [ ... ]

Krása a styl
Style Desk Krása a styl

Následující příspěvky NEJSOU placenou inzercí, ale našimi up [ ... ]

IBIZARRE - The Ambient Collection Vol. 5
Vlastimil BeránekIBIZARRE - The Ambient Collection Vol. 5

Ostrov Ibiza si už před více než deseti lety oblíbili (nejen) britšt&iacu [ ... ]

Phil Shöenfelt, když oční víčka oddělují noc ode d...
Jarka Fricová Phil Shöenfelt

Krátce poté, kdy jsme si byli představeni, sedíme s Philem za šatní p& [ ... ]

Třeštění ve dvou...
Roman Dvořák Třeštění ve dvou

...ano, není-li pozdě.

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...