MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Dobrý design není nikdy skandální Chcete vypadat originálně a přitom nedávat obrovské sumy za to málo, co můžete pořídit v pražských značkových obchodech? ...

Lenka Reinerová: Kavárna nad Prahou. Labyrint 2001
fShare
0
Pin It

Lenka Reinerová: Kavárna nad Prahou. Labyrint 2001

Zatímco ve své vlasti patří poslední německy píšící autorka k pozapomenutým spisovatelům, v Německu je Lenka Reinerová uznávanou literátkou a laureátkou prestižní ceny Schilerring.

Nyní se mohou čeští čtenáři mohou setkat s v pořadí čtvrtou přeloženou knihou, kterou jsou poměrně útlé útržky vzpomínek Kavárna nad Prahou. Vitální stará dáma, která dávno překročila osmdesátku, má skutečně nač vzpomínat. Na svět přišla během první světové války v pražské židovské rodině, ve dvacátých letech navštěvovala proslulé akademické gymnázium.

Po maturitě se rozhodla postavit na vlastní nohy a odstěhovala se do mansardy v Melantrichově ulici. Tak se stala sousedkou proslulého „zuřivého reportéra“ Egona Ervina Kische, jemuž ve svých vzpomínkách věnuje zvláštní pozornost. Díky Kischovi získala místo v pražském časopise Arbeiter - Ilustrierte - Zeitung , který patřil německým antifašistickým emigrantům.

Těsně před zánikem Československa odešla do Francie, poté do Maroka a své putování zakončila až v Mexiku, kde prožila druhou světovou válku jako zaměstnankyně vyslanectví exilové vlády v Londýně. Se svým jugoslávským manželem, kterého poznala právě v mexickém exilu, se vrátila po válce do Československa. Po komunistickém převratu se díky svému sňatku ocitla ve vězení. K žurnalistice se mohla vrátit až koncem padesátých let, kdy se stala šéfredaktorkou časopisu „Im Herzen Europas“, vydávaného naším ministerstvem zahraničí. Normalizační režim sedmdesátých let však její novinářskou kariéru ukončil.

Kavárnu nad Prahou přečtete vskutku jedním dechem nad odpoledním šálkem kávy nebo čaje. Ke klasickým memoárovým knihám, leckdy nudným a sebestředným anebo snůškám drbů ve stylu „kdo, kdy, kde, s kým a proč“, má „Kavárna“ na míle daleko. Lenka Reinerová pojala své vzpomínkové črty jako vnitřní dialogy s již dávno mrtvými osobnostmi.

Představitelé pražského kulturního života třicátých let, čeští i němečtí, sedí ve fiktivní nebeské kavárně někde nad Prahou a odtud hovoří s autorkou. Vzpomínají na společné přátele nebo prožitky a občas komentují dnešní dění doma i ve světě. Většina postav, které v knize vystupují, patřila ke skutečně blízkým přátelěm autorky. Důvěrná znalost jejich názorů, životních postojů a osudů knize rovněž prospěla. Pomohla totiž zbavit některé osobnosti nejrůznějších oficiálních nálepek „pokrokových umělců“ z komunistické éry a ukázala je především jako mistry svého oboru.

Reinerová rovněž pomáhá oživovat pozapomenuté osobnosti, za všechny jmenujme autora pozoruhodných fotomontáží Johna Heartfielda nebo spisovatele a překladatele F. C. Weisskopfa. Své místo mají v knize i typické pražské figurky s mnohdy tragickým osudem, jako třeba dnes znovu objevený a doceňovaný malíř Robert Guttmann. Zajímá - li vás alespoň trochu meziválečné kulturní dění, neměli by jste si nechat „Kavárnu“ ujít.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Berta Today : Jaromír Tomorrow : Zlata After tomorrow : Andrea

JAZZ EFTERRÄTT - Nakousnuto
Michael Kyselka JAZZ EFTERRÄTT - Nakousnuto

Ano, ano, all that jazz. Ale už to dnes není o swingu, jako spíš o funku. A kd [ ... ]

BABE LN: Na výsluní nejznámějších pražských DJs se...
Magdalena Pechová Babe LN

BABE LN. Za tímto jménem se skrývá Elen Řádová a krom toho, ž [ ... ]

Graffiti - komunikace stala tváří města
Pavel Koška VYTARNE UMENI  Graffiti

Když přijíždíte do německého Bayreuthu, je ze silnice lemují [ ... ]

Země Maorů
Štěpán Hospodka Nový Zéland Maori

Historie Nového Zélandu spadá do poloviny 14.století našeho letopočtu. [ ... ]

A hranice vzplála...
Jiří Němeček (Jiří Hodač - Foto: BBC)

V kauze ČT je mnoho otazníků. Záleží na informacích, dlouhodobé znalosti poměrů v naší r [ ... ]

Skryté poklady Evropy
Joe Bodia equal pay for equal work

Evropa byla vždy známá svou kulturní rozmanitostí, formovaná historií a geografií na multiet [ ... ]

Nebojte se Ducha, nekouše!
Luděk Wellner

Úvaha na současné společenskopolitické téma...

ANDY SMITH - The Document
Keith Kirchner ANDY SMITH - The Document

Co mě nejvíc bere na albu „The Document” DJe Andyho Smithe z Portishead, nejšílenějšího m [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...