MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Artist Showcase: Terezy Urbanové Think ptá se o Obrázky. Proč v dnešní době, kdy je každá výstava virtuální nebo multimediální, lezeš ven s obrázkama? ...

Mimina: NE!
fShare
0
Pin It

Jestli působím trochu zaujatě a hořce, nezbývá vám, než mou náladu omluvit. Mám totiž porozchodovou depresi.

Mí přátelé mají mimina, já mám depresi. Sice je to ta lepší strana mince, ale stejně se cítím podvedeně. Moji přátelé mi chybí. Chci je zpátky. Zpátky takové, jakými byli. Předtím než přišla mimina.

Mimina se vloudí do vašeho života jako cizí vetřelci. Je to jako z nějakého zlověstného scifi filmu: "Mimina. Jsou zpátky! Vyklubaly se ze tmy, aby ovládly náš svět." Zahltí váš život jako virus, jako epidemie. Najednou jsou všude okolo a vaši přátelé už nejsou tím, čím byli.

Bylo mi už dvacet osm, když se v mé blízkosti vynořil někdo s miminem. Lidé s miminy vždycky spíše představovali typy, které znali moji rodiče: Měli hezkou stálou práci a hezký stálý vztah.

Pro mne byli cizí, nebyli to lidé, se kterými bych se osobně přátelil. Moji přátelé a já jsme sice trochu zestárnuli, ale nebyli jsme konformní. Byl jsem stále mladý a vitální. Nyní jsem pochopil, že jsem se tak udržel, protože jsem neznal žádná mimina.

Zatímco jsem se pomalu učil, jak se postarat sám o sebe, moji přátelé dospívali.

Ve chvíli, kdy dva z nich měli mimino, jsem na chvíli připustil, že je to hezké (myslím hezké pro ně). V podstatě to pro mě byla novinka a podle toho jsem reagoval. Obrázky mimina v děloze byly doopravdy zajímavé (jako film Mazací hlava), ačkoli jiné pozice by byly hezčí.

Pak se v mém okolí objevilo další dítě a pak další. Vypadalo to, jako by se všichni moji přátelé přihlásili do soutěže v kojení. Jak mimina přicházela, mí přátelé mizeli. Jejich místa zaujímali lidé, kteří vypadali stejně kromě toho, že měli velké pytle pod očima a z nějakých důvodů dávali přednost overalům a pytlovitým oděvům.

Cokoli, na čem nebyly moc vidět fleky, prošlo.

Chování mých přátel se také rapidně změnilo. Dívky z večírků se převtělily v Matku Teresu. Skončily s drogama, s alkoholem a vzdaly se téměř i kafe. Dým z cigaret zachycovaly svými radary na vzdálenost dvou kilometrů. A kluci, kteří mívali ve zvyku pít celou noc Gambrinus a dívat se na Noční můru z Elm Street 4, mě nutili na videu sledovat porody. (Mluvímeli tu o hororech…)

Základní problém s přáteli, kteří mají mimino, spočívá v jejich předpokladu, že budete z té zkušenosti odvázaní stejně jako oni. Vaši přátelé se chovají, jako kdyby otěhotnění bylo nějakým zvláštním strhujícím výkonem, ačkoli se to může stát každému (moje šestnáctileté spolužačky na gymplu do toho vlítávaly permanentně) a většina z nich to zvládla bez mimořádného úsilí.

Ale pro lidi, kteří mimino chtějí, to není náhoda. Je to životní zázrak. A všechno je tím pohlceno. Už nemají energii chodit do kina nebo do hospody. Jsou příliš utahaní na to, aby spolu měli sex. Nemají čas číst noviny. Zapomeňte na Akropolis nebo Roxy, jediná jejich zábava je kopající mimino.

Na co se ještě můžete těšit: neustálé posouvání termínu porodu provázené nekonečnými zprávami z porodních klinik, nekonečné popisy cest do nemocnice a zprávy v jak hrozném stavu jsou porodnice v Čechách, dále detailní bulletiny zabývající se zdravím matek. Ranní nevolnost je absolutně fascinujícím námětem k diskusi.

Nikdy předtím jste se svými přáteli nemluvili o zažívání jejich 'manželek,' ale najednou tak činíte. A jakmile se balíček radosti konečně objeví, uváznete v nekonečné debatě, kterému z rodičů se víc podobá a co z něho bude, až vyroste. (Doufejme, že aspoň přestane brečet.)

Teď, když je dítě na světě, jde to s vašimi přáteli s miminy (PSM) s kopce alarmujícím způsobem. Předcházejících devět měsíců byla procházka růžovým sadem. Alespoň se všechno odehrávalo bez příšerných pazvuků a ječení, které ničí jakoukoli atmosféru v oblasti výskytu vašich přátel s miminem.

Nezbývá než doufat, že k tomu nedojde příliš často právě ve vašem domě. PSM za sebou nechávají totálně zdevastovaný prostor. Fleky a kusy jídla jsou všude, nábytek je otlučený, obrazy zničené, nemluvím o smradu z hoven, plivanců a mléka, které se mísí s jídlem pro děti, které nosí PSM neustále s sebou (aby se zvrhlo a vylilo na váš koberec, samozřejmě.)

Z nějakého důvodu se i z vašich přátel stávají mimina. Zeptejte se jich, co si myslí o Opoziční smlouvě nebo o válce v Ukrajině a dostane se vám odpovědi: "Co je to opodopočečin?" Pokaždé, kdy se ohlédnete, vaši přátelé se plazí po zemi a předstírají, že jsou slon nebo letadlo. A vydávají u toho podivné zvuky.

Na cokoli, co mimino udělá, je pohlíženo jako na důkaz jeho nezměrné inteligence. Kdykoli dítě zachrochtá nebo se zasměje, má se za to, že je v pokoji samotný Jaroslav Hašek a následují výbuchy smíchu.

Jeden PSM mě poté, co jeho mimino začalo ničit mojí telefonní šňůru, přesvědčoval, že ji ztotožnilo se šňůrou pupeční. Vaši PSM jsou odvázaní z každého pohybu prstíků jejich mimina stejně, jako by tu přistál E.T. a prováděl triky s kartama.

"Ahhhhhh!" omdlívá váš PSM přítel se zasněným pohledem.

"Hele, on mává!"

Jo, pomyslím si, ale neví o tom. Každý okolo mě vidí malého andílka, jenom já vidím mstivého malého starého muže se scvrklou hlavou a bez vlasů, který mluví v divném jazyce a působí spoušť.

Musím přiznat, že jsem nikdy nebyl velký fanda mimin (asi jste si toho už všimli),

a vždycky jsem si myslel, že je problém ve mně. Úplně jsem selhal v úsudku. Když mimino sebere kousek červené cihly a zabrblá "Yagalagal," ve skutečnosti říká "Víš, Jeffe, až vyrostu, myslím, že architektura pro mne bude to pravé."

Fakt úžasný.

Velmi brzy nastane ten strašný a nevyhnutelný okamžik, kdy se na vás přátelé obrátí, mají v obličeji výraz, jakoby vám předávali svatý grál a praví: "Chceš si ji pochovat?"

Ne, ani ne.

Nebo "Chceš jí vyměnit pleny?" Ani náhodou.

Krátce nato následuje doba, kdy se mimino batolí. Pak vyvíjejí tlak, abyste se na mimino chodili znovu a znovu dívat. Už ani nepředstíráte, že někdy chcete přijít a mrknout se na to.

"Vyroste a opustí školu předtím, než ho znovu uvidíš," stěžoval si nedávno jeden můj PSM. "Už je mu osm měsíců!" Poznamenám: "Stejně nebude vědět, že tam jsem!"

Každý zná ten tlak na něho vyvíjený v souvislosti s drogama, kouřením cigaret a teenagerovskými aktivitami jako řízení auta, ale nikdo nikdy nemluví o skoro komunistickém kádrování, které provádějí PSM.

Kdybych tak mohl alespoň jednou vidět své přátele, aniž by se významně usmívali na moji partnerku a říkali: "Teď jsi na řadě ty..."

Ale já nechci mít děti. Vždyť se pořád ještě snažím, abych sám nebyl dítětem a život je i tak dost těžký, aniž musím někoho učit. Nevím nic a kromě toho mi nikdo nevěnuje dost pozornosti ani teď. Natož s miminem.

A taky nevím, jak bych si mohl mimino dovolit, uvážímli všechny dárky, které kupuju miminům svých přátel ve své bezvýsledné snaze kompenzovat svůj nedostatek rodičovských instinktů. (Zná někdo Osiřelo dítě?) Koupil jsem jim všechno, co jsem si v dětství přál dostat, vybavení pro boxery, které jsem znal z videa, sbírku miniaturních Becherovek, katalog Karla Gotta.

Předpokládám, že kdybych si pořídil mimino, tak bych získal své přátele zpátky. Nikdo z nich se už o mne nezajímá, o mojí práci, o můj milostný život, o můj život vůbec.

A vím, že je tu jediný způsob, jak získat jejich pozornost zpátky. Už jsem si oholil hlavu a začal se šklebit. Ještě se musím naučit, jak se přesně řekne: "Yagalagagal."


- Přeloženo do češtiny Jarka Frickova. Foto: Jeffree Benet

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Vendelín Today : Brigita Tomorrow : Sabina After tomorrow : Teodor

KOKO: Opice mohou mluvit
Helena Červená Koko s kotětem

Znaková řeč - prostředek porozumění lidoopům...

Přečtěte si více
Krása: Redaktovy Hit List
Marie Sommerová a další Krása: Redaktovy Hit List

Už jste si někdy přečetli štítek na vašem oblíbeném šampónu nebo krému?

Přečtěte si více
The Last Underground (Praha 1999)
Robyn Glennon & Allison Lewis The Last Underground (Praha 1999)

Ve stínu hlavního proudu - Galerie No D...

Přečtěte si více
Socha
Ditaela

Před mnoha lety se v malém městečku narodilo dítě, sudičky mu u kolébky prorokovaly: "Ty bud [ ... ]

Přečtěte si více
Jeff Mills: Můžeš to být právě ty, koho napadne ně...
Joe Bodia DJ Jeff Mills

Jeff Mills je vysoce uznávaný techno DJ ze Spojených států, který se přestěhoval do New York [ ... ]

Přečtěte si více
Jak správně ubalit jointa?
Howard Marks Jak správně ubalit jointa?

Navzdory nebezpečným vlivům tabáku na zdraví, kouření jointu (ručně ubalená cigaret [ ... ]

Přečtěte si více
Rozhovor s Ondřej Brousek
Ondřej Skalický a Michael Kyselka Fotky: Jiří Roztočil

Ondřej už ve svých 20 letech patří mezi lidi, které můžeme nazvat multifunkčními umělci.  [ ... ]

Přečtěte si více
MARK HOLLIS - Mark Hollis
MARK HOLLIS - Mark Hollis

Toto zcela akusticky nahrané album od bývalého zpěváka Talk Talk je dalece vzdáleno od elektro [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...