MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Vizuální verbalizace Roberta Williamse Dámy, ostré sváry a silná auta... ...

fShare
0
Pin It

Jak se liší výšina od hlubiny a naopak? Jde jen o směr nahoře a dole? Ten je přeci v kosmickém kontextu relativní!

Pokusím se o analogické přirovnání. Fyzikální teplota může klesnout až na jistou absolutní nulu, níže se nejspíše jít nedá. Směrem nahoru to lze. Miliarda stupňů Kelvina je jen "poněkud" méně než kvintilión stupňů. Sice není známo, kde by se takové teploty vyskytovaly, ale teoreticky jim nic nebrání.

Rovněž rozhodnuli se v úvaze učinit písek hrubším, bude se proměňovat v stále hrubší štěrk, posléze v balvany, až nakonec splyne v masivní kamennou skálu.

Dál to nejde, mámli respektovat podstatu matérie. Hmota kamene je stále zde, ale jako konečná fáze, za níž se nedá jít. Opačným procesem projdu přes jemný písek v ultrajemnou moučku, pak v prach, ten posléze zkapalní a nabude vlastností plynu. Další ředění může teoreticky pokračovat do nekonečna, kdy se po křivce hyperboly přibližuji asymptotě, již protnu v nekonečnu. Tímto směrem není hranic. A existence původní hmoty trvá do nekonečna.

A co samotné bytí, cítění, vnímání, jednání člověka? I zde lze klesat v hrubosti k jistému dnu (asi nelze být surovější než fašističtí a komunističtí sadisté v koncentračních táborech, to jistě překonalo i výjevy Hieronyma Bosche a představy o pekle všech religiózních struktur).

Analogicky k jemné subtilnosti může člověk stoupat věčně. Naučím-li se jíst dráždivá jídla, nevychutnám už pokrm prchavé, lahodné chuti. Emotivní křišťálové písně raného Anthonyho Phillipse (kytarista Genesis) na albu Wise after the Event nemůže jistě ocenit milovník tříštivého trash-metalu, neboť jejich láskyplné hudební chvění zkrátka nebude umět vnímat.

Otupování a ústup z jemných pozic do hrubších sfér se promítá do všeho. Kdyby šlo popsat nějakou úroveň povznesení, pak možná téhož jeden dosahuje modlitbou nebo poslechem hudby, zatímco jiný dávkou drogy. Výpad do světa jemnějšího vnímání z hrubých sfér pomocí násilí je ovšem nepřirozený, neúčinný: asi jako kdyby někdo urychloval rozkvétání růže surovým rozevíráním poupat.

Příznačná je tato disproporce v milostných vztazích. Protřelý sexuální borec, jemuž se z erotiky stalo hobby, se může jen marně snažit za pomoci rozmanitých nepřirozených technik dosáhnout prožitku, který snadno zažívá romantický student, lehce líbající svou dívku na tvář.

Poslední dvě století, a druhá polovina dvacátého století obzvláště, udělaly z určité drsnosti a duševní okoralosti jistý zvrácený ideál. Nemylme se, přejemnělý sladce navoněný hejsek z reklamy na Mazdu je v duši více vyschlý a necitlivý než potem páchnoucí germánský válečník na hranici Římského imperia!

Neschopnost vnímat něco, co člověka přesahuje, tedy hrubý materialismus, má možnost k bujení jako nikdy dříve. Zde by se dalo jistě hovořit o ekologii a dalších těsně navazujících tématech.

Ještě ve starověku byli mnozí lidé schopni vnímat věci, které jsou dnes pokládány za báje, pověry a historky pro pobavení. Ti jedinci, kteří si své zdánlivě nadpřirozené schopnosti podrželi, jsou často vysmíváni. Nechci znevažovat technický rozvoj, není dobrý pouze v tom, co opomíjí. A řada vykutálených podvodníčků jen koná dobré myšlence medvědí službu pro pomíjivý krejcar.

Bytí, cítění, vnímání, jednání člověka, jeho hrubost či jemnost je však v rukou každého jednotlivce. Jak už bylo výše řečeno, k jemné subtilnosti může člověk stoupat stále.

Může se po křivce hyperboly blížit k asymptotě, s níž se protne v nekonečnu. Zde je hranice pro běžné vnímání nepopsatelná, neboť za ní leží cosi, co lidé v mnoha jazycích nazvali Bohem.

A člověk nemusí být ani křesťan, muslim, žid nebo buddhista, aby zde alespoň na okamžik někdy nepocítil vanutí větru věčnosti.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Michaela Today : Vendelín Tomorrow : Brigita After tomorrow : Sabina

Z metalového fanzinu velký hudebního časopisu. Thi...
T. Navara Jarda Hudec

Díky své práci je spíše zvyklý při rozhovorech někoho zpovídat, než [ ... ]

Graffiti - komunikace stala tváří města
Pavel Koška VYTARNE UMENI  Graffiti

Když přijíždíte do německého Bayreuthu, je ze silnice lemují [ ... ]

Mimina: NE!
Jeffree Benet Mimina: NE!

Jestli působím trochu zaujatě a hořce, nezbývá vám, než mou náladu omluvit. Mám totiž por [ ... ]

Jak propojit divadlo a film?
velikim@g

K multimediální události Jeden / One.

WRZ
M. Stránský (Foto: M. Stránský)

Na Nowym Swiecie jsem si koupil housku s houbama a dal si tentokrát pozor, abych si znovu nepořeza [ ... ]

U.N.K.L.E. - U.N.K.L.E.
Keith Kirchner U.N.K.L.E. - U.N.K.L.E.

Tolik vychvalovaná spolupráce Jamese Lavelleho, DJ Shadow a týmu nejpopulárnějších alternativ [ ... ]

Do Meccy na house
Jarka Fricová Jaroslav "Yarda" Krampol

O tom, jak se to mění v holešovickém klubu Mecca si povídám s novým produkčním devětadvace [ ... ]

Vzhůru dolů!
Vladimír Toufar

Člověk unavený každodenním shonem, melodiemi mobilních telefonů, nekonečnými dopravními z [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...