MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Jak se nejlépe sblížit s prknem "Největší pohoda, jakou si dokážeš představit!" pokřikovala má kamarádka Jana, když se vrátila z hor, kde se učila jezdit na prkně. Byla ve Špindlerově Mlýně na školení snowboardingu a tvářila se náramně důležitě. ...

Marilyn Manson
Pin It

Bylo to někdy na přelomu let 1989 a 1990, když se Brian Warner, toho času redaktor proslulého hudebního časopisu Rolling Stone, poprvé rozhodl svléknout svoji starou identitu a vyplazit se na světlo Boží jako androgynní bytost jménem Marilyn Manson.

Sám později mnohokrát s oblibou zdůrazňoval, že tento pseudonym, v němž se sváří dva protiklady, - legendární platinová blondýna Marilyn Monroe jako symbol krásy a neméně proslulý hromadný vrah Charles Manson, jako ztělesnění zla - měl vyjádřit chaos panující v jeho srdci, které do té doby skrýval jako ohyzdné mateřské znaménko.

Co však činí fenomén Marylin Manson skutečně zajímavým, je to, že se mu podařilo vytvořit ze sebe cosi na způsob pokřiveného zrcadla, v němž se odráží tvář celé americké pop-kultury. Její charakteristické rysy jsou zveličeny a přehnány tak jako v karikatuře a tím lépe je rozeznáme - avšak zatímco karikatura se snaží být komická, Manson chce být obludou.

Na své předposlední desce Mechanical Animals se nechal zobrazit v podobě jakéhosi nahého muže-figuríny, vlasy má rudé, kůži stříbrošedou, zato mu však úplně chybí jakékoliv pohlavní orgány, vyjma silikonových ženských ňader. Není tedy vůbec jisté, zda je to muž, či alespoň člověk, dokonce ani zda je to vůbec živé. Možná vidíme chodící mrtvolu nebo podle názvu alba "mechanické zvíře".

Ale třeba vidíme jen typického představitele americké populární hudby. To umělé poprsí působí na panu Mansonovi absurdně, dobrá, ale není snad stejně podivné, že dmoucí silikonové vaky jsou nezbytnou a neoddělitelnou součástí slavných návratů starých dam zaoceánské pop music, jako je Cher či Dolly Partonová? (které jsou podle všech biologických pravidel už jednou nohou po přechodu) Nebo ty slavné objevy mladičkých, pubertou zářících hvězdiček, jejichž srdéčka už dávno tlučou do silikonu, zatímco je matka příroda ještě ani nestihla čímkoliv obdařit (a vůbec, čert ví jestli tahle matka příroda náhodou taky nějaké implantáty nenosí).

Marylin Manson fansMarylin Manson fansZkrátka a dobře, jsme toho názoru, že Mr. Manson se jenom snaží kráčet s dobou.

Již samotný název "Mechanical Animals" tedy mechanická zvířátka - lze si snad představit příznačnější titul pro album, které vyšlo v době katastrofálního přemnožení Pokémonů?

Na jedné z oficiálních portrétů je Mr. Manson zpodoben jako marioneta zavěšená na nitkách hned vedle jiné marionety, navlas stejné, a všechny nitky vedou k pavoučím prstům monstrózní postavy. Onou postavou je opět Mr. Manson, jako samo ztělesnění jeho vlastního mediálního obrazu, který zbytněl do obludných rozměrů. Je z něj zároveň stvořitel a manipulátor svých replik žijících ve virtuální realitě pop-kultury, trojjediný God of Fuck. A zároveň vězeň, bezmocná loutka v rukou svého vlastního mediálního alter ega.

To, co má společného s Marilyn Monroe, je nepravé jméno, jímž se honosí a skutečný kříž popularity, který nosí. Marilyn Monroe se stala obětí svého vlastního kultu, a zůstala jí i po smrti. Vysněná, nedostižná femme fatale a zároveň spotřební zboží, které je všudypřítomné a tudíž i laciné, odlidštěné. Všechny hvězdy jsou laciné a odlidštěné. Všechny hvězdy jsou zavěšené na nitkách jako v báchorkách primitivních národů.

V klipu k písni Coma White jsme svědky triumfální jízdy Johna Fitzgeralda Kennedyho sluncem zalitým Dallasem, která vyvrcholila tím, že mu prostřelili lebku. Prezident byl, pravda, bez mozku, ale to mu zase umožnilo stát se legendou, zbožňovaným mučedníkem a hrdinou nekonečného seriálu béčkových detektivek trochu opepřených motivy z oblasti sci-fi a lidového bájesloví, které se vysílají, promítají a vycházejí pod humornými názvy jako třeba "literatura faktu", "dokumentární pořad" či "tento film byl natočen podle skutečné události". Pro většinu Američanů je to příběh zahalený mystickým tajemstvím, proti němuž je záhada slavného turínského plátna jen zbytečný povyk kolem špinavého hadru. Zabila ho FBI, CIA, KGB, UFO nebo LSD?

Tolik historie.

Ovšem ve zmíněném klipu panuje namísto prosluněného dne temnotemná noc, kterou se potácí zástup dosti zrůdných postav - jako obraz podivné pouti náboženských fanatiků za posvátným prezidentským Cadillacem, v němž nesedí nikdo jiný než sám Mr. Manson. Zbožňovaný J.F.K. byl symbolem toho, čemu se říká Americký sen, zatímco tvor, který si říká Marilyn Manson představuje zlý sen pro všechny Američany, kdo ještě o něčem sní. Takže ti jsou nakonec rádi, když Kennedyho-Mansona ke konci klipu odprásknou jako psa. A to cynické mechanické zvíře má radost ještě větší... A aby toho nebylo dost, ještě se stihne jako Kristus přibít na kříž. Je to šokující? Ale kdež!

Proč se nevydávat za Krista a za Kennedyho v zemi, kde vlní pánví tolik dvojníků Elvise Presleyho?

Podle našeho soudu však Marylin Manson celý život touží a usiluje o to, přiblížit se té největší superstar ze všech, a tou není Ježíš (leda ten v tom muzikálu), ale Michael Jackson. Například mnoho lidí se ptá, proč se Manson nechal na již zmíněném albu "Mechanical Animals" zobrazit bez pohlavních orgánů. Vždyť přeci Paul McCartney kdysi prohlásil něco v tom smyslu, že bychom neměli věřit všem těm muzikantským řečičkám, že prý jejich hudba přináší světu nějaké poselství, že mají nějaké nezvladatelné puzení otevírat svá láskou bolavá srdce, chtějí rozdávat radost a kdoví co ještě.

Nevěřte tomu, řekl božský Paul, oni to dělají jenom kvůli holkám. Jak (nebo spíš čím) potom chce ìábelský Marylin Manson uchvátit davy fanynek, když tam nic nemá? Chyba lávky! Mr. Manson si totiž všiml, že nejvíce fanynek má právě "božský Michael", to znamená, že ženy a dívky přitahuje muž, který si - mimo jiné - nechal pořídit dítě "na dálku".

Podle našeho důvěrného, zato však nedůvěryhodného zdroje, kterého si ani nepřejeme jmenovat, se celá má věc takto: Dívky a ženy pomocí jakéhosi samičího instinktu vycítily, že Michael Jackson již před časem vykročil na dlouhou cestu, odkud není návratu, na těžkou a odvážnou pouť vzhůru po evolučním žebříku směrem k novým živočišným formám. A že zkrátka cestou k vyššímu vývojovému stupni některé orgány odhodil coby zbytečnou přítěž.

Ale nebyly to jen ženy a jejich instinkty, kdo vycítil tuto revoluční změnu v dějinách člověka, byl to i Marilyn Manson. Rozhodl se následovat svého proroka stůj co stůj. A jak jsme již zjistili jen z letmého pohledu na pouhý obal a název alba "Mechanical Animals", je na dobré cestě...

To je nakonec jasně patrné i z Mansonovy image vyfetované androgynní bytosti, která jakoby si stále nemohla vybrat, zda bude žena nebo muž, a zřejmě nemá jasno ani v tom, jestli je ještě stále naživu, nebo je-li z ní už dávno jen jakási klátivá zombie. Proč jej stále obviňovat z toho, že pouze "obšlehl" Ziggyho Stardusta, Alice Coopera, nebo dokonce Eddieho - toho slavného maskota Iron Maiden? Musíme znovu opakovat, že jediné, oč se snaží, je přiblížit se tělem i duchem nejzbožňovanější obludě v dějinách showbusinessu, Michaelu Jacksonovi.

Když se zešeří a větvemi stromů za mým oknem lomcuje vítr, často se přistihnu, jak se v duchu kochám představou těch dvou, kterak stojí svorně bok po boku, a podobně jako před lety Nick Cave a Kylie Minogue, procítěně pějí společný duet. Jsem přesvědčen, že by se určitě shodli na něčem ze "Smells Like Children". Představuji si, jak tam tak stojí, jen oni dva a růžový dým, a opodál je na klavír doprovází Elton John.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Alžběta Today : Nikola Tomorrow : Albert After tomorrow : Cecílie

Současnost i minulost fenomenální značky
Jan Gucci

Dnes je Gucci módním pojmem, velmi úspěšnou a známou firmou, těší se všeobecné oblibě me [ ... ]

Přečtěte si více
Voyager I
Voyager I

VOYAGER 1 v současnosti nejvzdálenější uměle vytvořený objekt ve ves [ ... ]

Přečtěte si více
Konzum jako nábozenství
Jan Tyltyl

Přišel výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (IMF) a Světové banky (WB) - insti [ ... ]

Přečtěte si více
Mluvící maso - povídka Terry Bisson
Terry Bisson Talking Meat

Představ si... vedoucí páté výzkumné jednotky mluví s vrchním velitelem...

Přečtěte si více
O Minulosti A Současnosti Akropole S Jiřím Smrčkem...
Jarka Fricová Jiří Smrček

Dnes přicházím na smluvenou schůzku včas. Jirku nacházím v kanceláři ve dru [ ... ]

Přečtěte si více
Rozhovor Jiří Bartoška
Michael Kyselka Jiří Bartoška

Michael Kyselka si povídá nejenom o organizaci významného Mezinárodního filmového festiva [ ... ]

Přečtěte si více
Zacházejte se svými zaměstnanci jako s pokladem
Eva McLeanová

Nyní je ve společnosti povědomí, že každý je ohodnocen stejným dílem ve všech ob [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...